Sinema

Büyük Bir Soru İşaretiyle Biterek Beyin Yakan Filmler

Buyuk Bir Soru Isaretiyle Biterek Beyin Yakan Filmler

Film izlemek boş kaldığımızda ilk aklımıza gelen dinlenme ve eğlenme yöntemlerinden biri olarak aklımıza düşüyor. Artan film ve dizi platformları kafamızı karıştıracak onlarca seçenek için bir tık uzağımızda hazır bekliyorlar. Eskisi gibi kült film denilen sinema tarihine adını altın harflerle yazan film sayısı ise giderek artmasına rağmen popüler kültürde çok da gündem olmuyorlar. İşte bu yazıyı klasik film seçeneklerinden, çok izlenenlerden ve farklı bir şey izlemek istiyorum diyenler için hazırladık. Büyük bir soru işaretiyle biterek beyin yakan filmler listemize hep birlikte göz atalım.

Sonları, kurgusu ve senaryosu ile göz bebeklerinizi büyütecek film listemizi sizlerle paylaşıyoruz. Sinema tutkunlarının yakından bildiği, tanışacak olanların ise vay be diye bitirerek unutamayacağı filmler için hazırlanın!

Tenet – Christopher Nolan

Tenet
Beyin yakan filmler listesinin en güncel yapımlarından biri: Tenet

Öyle bir film düşünün ki oyuncuların bütün senaryoyu aynı anda okuyamadığı ve fragmanından dahi hiçbir şeyi anlaşılmadığı. Tenet’ten bahsediyoruz 2020 senesinde vizyona düşen film izleyicisini bir hayli zorladı. Nolan’ın yeşil ekran sevmediğini ve tercih etmediğini bu filmiyle tekrar anlamış olduk. Hayal gücü ve bilimin harmanlandığı maliyetinin ise dudak uçuklattığı filmin izleyicilerden tam not alması ise biraz zaman aldı. Zaman kırılmaları, ters okunan senaryo kısımları ve ters olay örgüsü ile Tenet’i izlemek kesinlikle dingin bir zihin istiyor.

Kar Küreyici (Snowpiercer) – Bong Joon ho

Kar Küreyici (Snowpiercer)
Kar Küreyici (Snowpiercer)

Snowpiercer’ı film olarak tanımıyor olabilirsiniz. Netflix’te yayınlanmaya başlayan dizi haliyle hayatınıza girmiş olabilir. Fakat Snowpiercer, 2013’te sinema sektörüne bomba gibi düşen filmler arasındadır. Senaryo aslında tanıdık: Dünyanın sonu gelmiş ve herkes bir alanda, sistemli bir şekilde yaşamaya başlamıştır. Bu ütopik evrende insanlar, sığınaklarda ya da arazilerde değil bir trende yaşamaktadır. Peki lokomotiflerin yakıtı ve raylarda şimşek hızıyla hareket eden trenin işleyişi nasıl sağlanmaktadır? Filmin son sahnelerine doğru aydınlanan bu sarsıcı sırı öğrenmek için Güney Kore ve Çek ortak yapımı Snowpiercer’a zaman ayırın.

New York Yanılsamaları (Synecdoche, New York) – Charlie Kaufman

New York Yanılsamaları (Synecdoche, New York)
New York Yanılsamaları (Synecdoche, New York)

Beklenmedik senaryolarına alışkın olduğumuz Kaufman 2008 yapımı bu filminde yönetmen koltuğuna kendi geçiyor. Eski bir tiyatrocu ve kronik melanlolik Caden’i gözlemlediğimiz filmde Caden’i iliklerimize kadar hissediyoruz. Yaşadığı Dünya’yı algılama çabası bir süre sonra gerçekliğin önüne geçtiği için Caden’in bu araf haline tanıklık ediyoruz. Hayal mi gerçek mi sorusunu sık sık kendimize hatırlatacağımız New York Yanılsamaları listemizde bulunması gerekenler arasında.

Bulut Atlası (Cloud Atlas) – Lana Wachowski, Tom Tykwer, Lilly Wachowski

Bulut Atlası (Cloud Atlas)
Bulut Atlası (Cloud Atlas)

Altı farklı karakter altı farklı hayatı yaşayıp sonrasında aynı anda nasıl buluşabilir? Kelebek etkisi denecek olayların yaşanmasını bu filmde çok net bir şekilde görüyoruz. İleri atlama ve geri dönüş tekniklerinin sıralanmasıyla seyirciye zorlu anlar yaşatan bu filmi izlemek için sakince ekran başına geçin. Mali sorunlar ile tamamlanması uzun süren ve bağımsız kategoride en maliyetli film özelliğini taşıyan Bulut Atlası’nı izlemekten büyük keyif alacaksınız.

Bulut Atlası’nda yer alan önemli oyunculardan Tom Hanks’in diğer filmlerine göz atmak isterseniz, Tom Hanks Filmleri: Ödüllere Doymayan Yapımlar yazımızı inceleyebilirsiniz.

Akıl Defteri (Memento) – Christoper Nolan

Akıl Defteri (Memento)
Akıl Defteri (Memento)

Bu yazıyı okuyan sinema severler listemizde Memento’yu görmezlerse bizlere kızarlar sanırım. Hafızanızı geri kazanmaya çalışırken karınızın katilini aramak. Konusunun yoruculuğu ve zorlayıcılığını bu kadar kısa bir cümle ile özetlesek de Memento beyin yakan filmler listemizin vazgeçilmezlerinden. Yönetmenin isteği bu filmde ana karakter ile eş zamanlı olarak olayı yaşamanızdır. İşte bu yüzden sondan başa doğru akan bu filmde odaklanmak için kendinizi zorlamak zorunda kalabilirsiniz.

Dövüş Kulübü (Fight Club) – David Fincher

Dövüş Kulübü (Fight Club)
Dövüş Kulübü (Fight Club)

Büyük bir soru işaretiyle biterek beyin yakan filmler listemize hatırlatma amacıyla koyduğumuz filmdir. Uzun uzun anlatımlara ve klasik bir yapım olan Dövüş Kulübü’nü övmelere ayıracağınız zamanı filmi tekrar aynı şoku yaşamak için izlemeye doğru giderken ayırabilirsiniz.

Ölüm Korkusu (Vertigo) – Alfred Hitchcock

Ölüm Korkusu (Vertigo)
Ölüm Korkusu (Vertigo)

Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna kitabını mutlaka görmüşsünüzdür. Hikâyeyi bilenler için arasındaki çağrışım anlamsız gelmeyecektir. Bir tabloyu izleyen kadın, onu izleyen bir erkek. Tek fark ise Vertigo’daki kadın tablonun aynısı olmak ve onun gibi gözükmek istemektedir. Tablodaki kadının intihar ettiğini öğrenen taklitçinin intihar girişimini ise yükseklik korkusu olan kahramanımız engelleyecektir. Peki ama nasıl? Sorunun cevabı için 1958 yılına giderek nostaljik görüntü kalitesiyle Vertigo’yu izliyoruz.

Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow) – Doug Liman

Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow)
Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow)

Aksiyon kategorisindeki bilinen yaratıklara karşı mücadele senaryosu ancak bu kadar farklılaşabilirdi. Kahramanımızın öldüğü güne tekrar tekrar geri dönerek aksiyonu bilimkurgu ile bütünleştiren film yayınlandığı tarihlerde büyük başarı elde etmiştir. Basit bir halkla ilişkiler memuru iken kahraman olmanın zorlukları ile mücadele eden Bill’in mücadelesine yakından bakın.

Evdeki Düşman (Orphan) – Jajuma Collet-Serra

Evdeki Düşman (Orphan)
Evdeki Düşman (Orphan)

Evlatlık edinmenin o şirin tatlı telaşının beklenmedik bir sonla kursağınızda kaldığını düşünün. Kate ve John çiftinin doğmamış çocuklarının ölümü onları derinden sarsar. Toparlandıktan sonra ise ilk yaptıkları şey evlat edinmek olur. Ailenin yeni üyesiyle tanışması ne kadar etkileyici ve heyecanlı olsa da hikâye, beklenmedik şekilde devam ediyor. Hiç beklenmedik bir sonla biten ve tarihe yazılan bu filmi izlemek için acele edin.

Kimlik (Identity) – James Bangold

Kimlik (Identity)
Kimlik (Identity)

Listemizin sonu sürprizli biten filmlerinden biri daha. Gerilim ve aksiyonun ortak kümede buluştuğu filmin konusu ise oldukça güzel. Fırtınalı bir akşam, rastgele karşılaşmış on kişi ve onları bir arada tutan bir motel. Bu on kişiden biri katil ve içlerinde yüzlerine doğru tereddütsüzce bakıyor. Tüm tahminlerinizi ve olasılıklarınızı hazırlayarak ekran başına geçerek başlat tuşuna basın.

Beyin yakan filmler listemizde izlediğiniz ya da izleme sırasına koyduğunuz filmler mutlaka olacaktır. İnsanoğlunun kamera obscuradan beri kafayı fena halde taktığı görüntü, fotoğraf ve video üretimi artık yetişilemez bir teknoloji ile gelişmektedir. Filmler ile takip etmeye çalıştığımız bu sektördeki eşsiz yapımları tekrar hatırlamaktan büyük keyif aldık.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir