Sağlık

Ameliyattan Sonra Mide Bulantısı Ne Kadar Sürer?

Ameliyattan Sonra Mide Bulantısı

Ameliyatlar, lokal anestezi veya genel anesteziyle gerçekleştirilen tedavi yöntemleridir. Kişinin anestezi alarak ameliyata hazır olması narkozla sağlanır.  Narkoz içeriğindeki bileşenler gereği kişiyi uyku haline alarak ameliyat sürecini hissetmemesini sağlar. Ameliyat bitiminde kişi kendine gelme sürecinde mide bulantısı yaşayabilir. Narkozun etkilerinden biri olan bu durum kısa sürede geçer. Ameliyattan sonra mide bulantısı ne kadar sürer? Bu soru bu durumla karşı karşıya kalan kişilerin en çok merak ettiklerindendir.

Anestezi ile gerçekleştirilen işlemlerin ardından mide bulantısı ve kusma bazı hastaların yaşadığı durumlar arasında. Sadece verilen narkoz miktarına bağlı olmayan bu durumun farklı sebepleri de mevcut. Hasta bünyesine göre değişiklik gösteren bu durum hastaların bir an önce geçmesini talep ettiği olaylardan. Narkozdan sonra mide bulantısı hakkında detaylar yazının devamında sizlerle.

Narkozdan Sonra Mide Bulantısı Neden Olur?

Büyük veya küçük çaplı her ameliyat için uzmanlar gerektiğinde anestezi kararı alabilir. Daha sağlıklı bir ameliyat süreci yaşamak, hastanın acı hissetmemesi gibi temel sebeplerle anestezi ameliyatların baş yardımcılarındandır. Narkozdan sonra yaşanan mide bulantısının ise bazı sebepleri mevcuttur:

  • Hastanın bünyesine bağlı olarak narkoz miktarı doğru orantılı olmamış olabilir.
  • Ameliyatın etkisi narkozu arttıracağı için ağır ameliyatlarda mide bulantısı oranı artar.
  • Narkoz bileşenlerinin beyindeki kusma-bulantı merkezine yakın olması.
  • Ameliyat öncesinden gelen uzun süreli açlık durumu.

Narkozdan sonra mide bulantısının temel sebeplerinden bazıları yukarıdaki gibidir. Anestezi işlemi hastaya uygun şekilde yapılmadığı takdirde kötü sonuçlar doğurur. Doktor gözetiminde, anestezi uzmanları tarafından uygulanan anestezi kişilere daha rahat bir süreç yaşatmaktadır.

Narkozdan Sonra Mide Bulantısı Ne Kadar Sürer?

Narkozdan sonra mide bulantısı,
Narkozdan sonra mide bulantısı, genel olarak 24 saat içinde geçer.

Ameliyat süreci genel olarak strese sokan ve endişelendiren zaman dilimidir. Her işlem öncesi hastalar, narkoz konusunda endişe yaşamaktadır. Soru işaretleriyle dolu bu süreçte doktorlar tüm detayları hastalarıyla paylaşmaktadır. Buna rağmen “Narkozdan sonra mide bulantısı ne kadar sürer?” sorusu arama motorlarında en çok merak edilenler arasındadır.

Ameliyat sonrasındaki narkoz etkisini yitirmesi ortalama bir günü bulabilmektedir. Bu süreç yukarıda değinilen konu başlığındaki sebeplerle birlikte farklılık göstermektedir. Zihin bulanıklığı, mide bulantısı gibi semptomlar gösteren hastalar kendi bünyelerine bağlı olarak bu süreci atlatır.

Ameliyat sonrası yaşanan mide bulantısının hastalardaki genel oranı %25-30 arasındadır. Her hastada görülmeyen bu tepki, genel olarak 24 saati geçmeden bitmektedir. Anestezi durumu profesyonel olarak uygulandığında hastalarda hiçbir kalıcı hasar bırakmamaktadır. Günlerce devam etmeyen, kısa süreli mide bulantısı veya diğer belirtilerde bunun en güzel örneklerindendir.

Ameliyat Sonrası Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Ameliyat sonraları kişiler hemen eski sağlığına kavuşmak ister. Özellikle anestezinin verdiği etkiden çabucak kurtulmak isteyen kişilere ilk tavsiye sabırlı olunması gerektiğidir. Ameliyat sonrası mide bulantısına iyi gelecek yöntemlerden bazıları şunlardır:

  • Öncelikle direkt olarak eski yemek düzeninize dönmeyin. Ağır ve yağlı yemeklerden kaçının.
  • Bol su için.
  • Zencefil çayı içerek midenizi yatıştırabilirsiniz.
  • Lavanta ve karanfil yağlarından destek alın.
  • Tuzlu çubuk ve muz gibi gıdalarla bu süreci geçirmeye çalışın.
  • Baharatlı gıdalar ve süt ürünlerinden kısmi süreli olarak uzak durun.

Ameliyat sonrası uygulayacağınız yukarıdaki yöntemlerle “Ameliyattan sonra mide bulantısı ne kadar sürer?” sorusunun yanıtını da verebilirsiniz. Daha farklı belirtiler, uzun süreli geçmeyen bulantı ve kusma hissi için tekrar doktorunuza başvurun. Ameliyat gibi hassas operasyonları riske atmadan, soru işaretlerine yer bırakmadan araştırma yaparak sağlayın.

Narkoz, anestezi ve tüm ameliyat sürecini güvendiğiniz hekimlerle tamamlamanız sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Ameliyat sonrası mide bulantısı sürecinizde olağan dışı gözlemlediğiniz her şey için en yakın sağlık kuruluşuna ulaşın.

Peki, ameliyat sonrası uyuşukluk hissinin ne zaman geçeceğini biliyor musunuz? Cevap için hemen yazımızı okuyabilirsiniz: Ameliyat Sonrası Uyuşukluk Ne Zaman Geçer?

Sık Sorulan Sorular

[toggle title=”Ameliyat Sonrası Mide Bulantısı Normal mi?” state=”close”]Ameliyat sonrası mide bulantısı olması son derece normaldir ve bu durum, hemen hemen her hastada görülür. [/toggle]

[toggle title=”Ameliyat Sonrası Mide Bulantısı Ne İyi Gelir?” state=”close”]Mide bulantısını hafifletmek için karanfil, lavanta ya da nane kokularından yararlanılabilir. [/toggle]

[toggle title=”Ameliyat Sonrası Narkozun Etkisi Ne Zaman Geçer?” state=”open”]Ameliyat sonrası narkozun etkisi, birkaç dakika sürebileceği gibi uzun saatler de devam edebilir. [/toggle]

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir