Sinema

Amerikan Futbolu Filmleri: Aradığınız Motivasyon Burada

Amerikan Futbolu Filmleri

Film izlemek her insan için oldukça keyifli aktivitelerden birisidir. Bazı insanlar dinlenmek için bazıları ise boş vakitlerini doldurmak için film izlerler. Filmlerin elbette çeşitli türleri bulunmaktadır. Bu türler arasından vazgeçilmez olan spor filmleri izleyiciler tarafından oldukça fazla seyredilmektedir. Amerikan futbolu filmleri de bu spor filmlerine örnek olarak gösterilebilir.

Sizler için hazırladığımız Amerikan futbolu filmleri listesi şu şekilde:

Any Given Sunday

Any Given Sunday
Any Given Sunday

Ülkemizde “Kazanma Hırsı” ismiyle vizyonlarda yerini alan bu film kaliteli oyuncu kadrosu ve yönetmeni ile oldukça fazla izleyiciyi sinemaya çekmeyi başarmıştır. Özellikle de filmin yönetmeni Amerikalı Oliver Stone, J”FK ve Natural Born Killers” gibi filmlerle yetenekli ve deneyimli olduğunu seyircilere kanıtlamıştır. Al Pacino, Cameron Diaz, Dennis Quaid, James Woods ve Jamie Foxx gibi güçlü oyunculara sahip film; diğer örneklerine göre çok daha derin ve farklı bir hikâye anlatıyor. Film yurt dışında beklenilen ilgiyi görmese de 75 milyon dolarlık Amerika gişesi ile birlikte bütçesini ikiye katlamayı başardı.

The Blindside

The Blindside
The Blindside

Amerikan spor filmleri listesinde yer alan en yeni yapımlardan birisi The Blindside’dır. 2009 yılında seyirciyle buluşan The Blindside, Türkiye’de “Kör Nokta” ismi ile yayınlanmıştır. Oyuncu kadrosunda Sandra Bullock, Tim McGraw ve Quinton Aaron bulunan bu filmde klişe özellikler oldukça ön planda olmasına rağmen başarılı bir yapım olduğu söylenebilir.

İlham vermeye çalışıp başarısız olan filmlerin aksine The Blindside izleyicilerin motivasyonunu olumlu biçimde etkilemeyi başarıyor. Aynı zamanda film Michael Oher’in inanılmaz gerçek hikayesini anlatıyor.

Friday Night Lights

Friday Night Lights
Friday Night Lights

Peter Berg’in yönetmenliğini yaptığı bu eser, bugüne kadar yapılmış en iyi spor filmlerinden birisi olarak kabul görüyor. Yukarıdaki filmlerin aksine Friday Night Lights, lisede oynanan Amerikan futboluna dikkat çekiyor. Bu sayede de film seyirciye daha yerel bir his vermeyi başarıyor. Aynı zamanda ekonomik sorunlara da değinen bu film de, izleyicilere hem ilham hem de motivasyon vermeyi başarıyor. Billy Bob Thornton’ın efsanevi performansı da filmin kalitesini bir o kadar artırıyor.

Invincible

Invincible
Invincible

Her spor filminin insanlara ilham vermesi ya da motive etmesi gereklidir. Invincible da seyircilere bu motivasyonu en iyi şekilde verebilen yapımların başında yer almaktadır. Yönetmen koltuğunda Ericson Core’un oturduğu Invincible’ın başrollerinde Mark Wahlberg, Elizabeth Banks ve Greg Kinnear yer alır.

Hikâyenin özeti ise şu şekildedir: Mark Wahlberg South Philadelphia’da yaşayan otuz yaşında bir barmendir. Bu adamın NFL’de Philadelphia Eagles için Amerikan futbolu oynamak gibi bir hayali var. Günün birinde Philadelphia’da seçmeler düzenliyor ve takıma alınacak yeni oyunculara karar veriliyor. Bu sırada da Mark Wahlberg oldukça kötü bir hayat yaşıyor. Karısı tarafından aşağılanan, girdiği işlerden ayrılan ve hayatta kendine yer edinememiş Vince Papale’nin hayatı bir anda değişiyor. Aynı zamanda film gerçek bir hikâyeden esinlenerek yapılmıştır. Dolayısıyla rahatlıkla en iyi Amerikan futbolu filmleri listesinde yer alabilir.

Remember the Titans

Remember the Titans
Remember the Titans

Ülkemizde orijinal vizyon tarihinden bir sene sonra sinemalarda buluştuğumuz Remember the Titans, “Unutulmaz titanlar” ismiyle vizyona girmiştir. Film genel anlamda lise takımının başına geçen bir koçu anlatıyor. Başrolde yer alan Denzel Washington filmde sergilediği olağanüstü performans ile ne kadar yetenekli bir oyuncu olduğunu izleyicilere göstermeyi de başarıyor. Aynı zamanda filmin yönetmen koltuğunda da Boaz Yakin oturmaktadır. İzleyicilere ilham verme konusunda başarılı bir iş çıkaran bu film yaklaşık 135 milyon dolar hasılat yaparak en çok kazanan Amerikan futbolu filmleri arasındaki yerini almıştır.

Rudy

Rudy
Rudy

Rudy, spor filmleri kategorisinde yeri değiştirilemeyecek yapımlar arasında bulunur. Yurt dışında 1993 yılında vizyona girmesine rağmen ülkemizde sinemalarda bu filmi hiç göremedik. Başrolde Yüzüklerin Efendisi serisinden yakından tanıdığımız Sean Astin, filme ismini veren Rudy karakterini canlandırmaktadır. Aynı zamanda spor filmi olmasının yanı sıra Rudy, oldukça duygusal ve çarpıcı bir filmdir. Filmin yönetmen koltuğunda ise başarılı isim David Anspaugh oturuyor.

Sporcuların hoşuna gidebilecek bir film listesi daha: Buz Pateni Filmleri: Spor ve Sanat Bir Arada

Sıkça Sorulan Sorular

The Blindside Filmi Kaç Yılında Vizyona Girmiştir?

Film 2009 yılında izleyiciler ile buluşmuştur.

Rudy Filminin IMDb Puanı Kaçtır?

Film IMDb’den 7.5 puan almıştır.

Remember the Titans Filminin IMDb Puanı Kaçtır?

Film IMDb’den 7.8 puan almıştır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir