Sinema

Buz Pateni Filmleri: Spor ve Sanat Bir Arada

Buz Pateni Filmleri

Spor temalı filmler, içlerinde barındırdıkları gerçek ve ilham verici ögelerle birlikte birçok sebepten dolayı başarılı bulunan yapımlar arasında yer alırlar. Buz pateni filmleri, spor temalı yapımlar denince akla ilk gelen konulardan biridir. Işıltısıyla göz kamaştıran buz hem mutluluk verici hem de hüzün kaynağı olabilir. İçinizdeki spor tutkusunu alevlendirecek, birbirinden heyecanlı buz pateni filmleri listesini sizin için eskiden yeniye sıraladık. İşte buz pateni sporunu konu edinen yapımlar.

Second Fiddle (1939)

Second Fiddle (1939)
Second Fiddle (1939)

Müzikal romantik film Second Fiddle, en çok hasılat yapan buz pateni filmleri arasındadır. Bir stüdyo yayıncısı tarafından keşfedilen Minnesotalı bir paten öğretmeninin Hollywood’a götürülüşünü, sonrasında geri dönse de adam tarafından sürekli takip edilişini konu alıyor.

Süresi: 85 dakika

IMDB Puanı: 6.4

Champions: A Love Story (1979)

Champions: A Love Story (1979)
Champions: A Love Story (1979)

Champions: A Love Story, farklı statülerde olan iki gencin, ebeveynlerinin muhalefetine rağmen paten partneri oluşunu konu alıyor. Zamanla birbirine âşık olan ve evlenmek isteyen gençler ailelerinden gelen bütün desteği kaybeder ve geçimlerini sağlayabilmek için türlü işlerde çalışmaya başlar. Ancak zorlukla kurdukları yaşamları ortaya çıkan bir hastalıkla sarsılır.

Süresi: 100 dakika

IMDB Puanı: 7.4

Sharp Edges (1986)

Sharp Edges (1986)
Sharp Edges (1986)

Belgesel türündeki yapım, 15 yaşındaki artistik patinajcı Tonya Harding’in tanınmayan bir sporcudan ünlü bir patenciye dönüşmesinin ilk adımlarını konu alıyor.

Süresi: 52 dakika

IMDB Puanı: 6.8

The Cutting Edge (1992)

The Cutting Edge (1992)
The Cutting Edge (1992)

The Cutting Edge; komedi, dram ve romantizm unsurlarını içinde barındıran, yetenekli bir buz patencisi ile ben merkezci bir hokey oyuncusunun başından geçenleri konu alan bir filmdir. Birbirinin tamamen zıttı olan iki karakterin, uluslararası olimpiyatlara katılabilmek için birlikte çalışmak zorunda kalışını ve ikilinin zamanla önyargılarını kırarak aşka düşüşünü izlemek oldukça keyifli. Bu yapım aynı zamanda buz pateni filmleri listesinde de öne çıkan isimlerden biridir.

Süresi: 101 dakika

IMDB Puanı: 6.9

Ronnie and Jullie (1997)

Ronnie and Jullie (1997)
Ronnie and Jullie (1997)

Modern bir Romeo ve Juliet uyarlaması olan film bir lisede geçiyor. Yetenekli bir patenci olan Julie ile yakışıklı hokey oyuncusu Ronnie arasında alevlenen aşk kıvılcımlarının, belediye başkanlığı seçimleri için kıyasıya mücadele eden aileleri tarafından keşfedilmemesi için verdikleri çabayı konu alıyor.

Süresi: 118 dakika

IMDB Puanı: 6.1

Mystery, Alaska (1999)

Mystery, Alaska (1999)
Mystery, Alaska (1999)

Alaska’nın Mystery kasabasının sakinleri, hokey oynamaktan ve oynayanları seyretmekten büyük keyif alır. Ancak Amerika’nın en ünlü takımı New York Rangers ile karşılaşma fırsatı kazanan Mystery sakinleri bu fırsatı değerlendirebilecek kadar yetenekli midir? Temposu yüksek bir romantik komedi izlemek isterseniz Mystery, Alaska sizin için en doğru tercih.

Süresi: 119 dakika

IMDB Puanı: 6.7

Ice Angel (On Thin Ice) (2000)

Ice Angel (On Thin Ice) (2000)
Ice Angel (On Thin Ice) (2000)

Komedinin ağırlıkta olduğu Ice Angel filmi, aynı gün ölen popüler bir hokey oyuncusu adamın, buz patencisi olan bir kadının bedeninde yeniden doğuşunu esprili bir dille anlatıyor. Fantastik ögeler içeren filmde, Matt adındaki adamın Kış Olimpiyatlarında yarışma hayalini paylaştığı kadının bedenine ayak uydurmak ve altın madalyayı kazanmak için verdiği çabaya tanık oluyoruz.

Süresi: 99 dakika

IMDB Puanı: 5.5

Ice Princess (2005)

Ice Princess (2005)
Ice Princess (2005)

Komedi, dram ve aile türündeki Disney yapımı Ice Princess, oldukça başarılı bir öğrenci olan Casey’in bir okul projesi için buz pateni hareketlerinin aerodinamik formüllerini araştırmasıyla yaşamının nasıl tamamıyla değiştiğini anlatıyor. Fizik projesinden yüksek not almak isteyen Casey, buz pateni hareketleri hakkında bir film çekmeye karar veriyor. Ancak film çekimi esnasında buz patenine karşı yeteneği olduğunu keşfediyor ve Harvard Üniversitesi’ne girmekle, profesyonel bir patenci olmak arasında kalıyor. Casey ailesinin isteklerine boyun eğip fizik eğitimi mi alacak? Yoksa kalbinin sesini dinleyip bir “buz prensesi” olmayı mı seçecek?

Süresi: 98 dakika

IMDB Puanı: 6

Blades of Glory (2007)

Blades of Glory (2007)
Blades of Glory (2007)

Komedi türündeki Blades of Glory filmi, dünya şampiyonası altın madalya ödülü için yarışan iki erkek patencinin şiddetli bir kavgaya tutuşması sonucu, erkekler liginden ömür boyu menedilmesini esprili bir dille konu alıyor. Chazz ve Jimmy ismindeki patenciler, sistemin bir açığını bularak buz pistine geri dönmenin bir yolunu bulmayı başarıyor. Ancak çift olarak yarışmak zorunda olan ikilinin, sonsuza dek altın madalya alma şanslarını kaybetmemek için birbirleriyle anlaşmayı başarması şart. Eğer şu sıralar doyasıya kahkaha atmanızı sağlayacak buz pateni filmleri arıyorsanız, Blades of Glory’yi öneririz.

Süresi: 93 dakika

IMDB Puanı: 6.3

Skating to New York (2013)

Skating to New York (2013)
Skating to New York (2013)

Skating to New York, yılın en soğuk gününde Kanada’daki küçük kasabalarından ayrılarak Ontario Gölü’nden New York’a paten kayan 5 çılgın gencin kendilerini kanıtlama yolculuğunu konu alıyor.

Süresi: 93 dakika

IMDB Puanı: 5.6

The Price of Gold (2014)

The Price of Gold (2014)
The Price of Gold (2014)

Belgesel türündeki The Price of Gold, 1994 Kış Olimpiyatları’na damgasını vuran artistik patinajcılar Nancy Kerrigan ile Tonya Harding arasında yaşayan kıyasıya rekabetin doğurduğu çirkin sonuçları tüm çıplaklığıyla masaya yatırıyor.

Süresi: 78 dakika

IMDB Puanı: 7.4

Ice Girls (2016)

Ice Girls (2016)
Ice Girls (2016)

Artistik patenci olan bir genç kızın yaşadığı talihsiz bir kazayı koçu yardımıyla atlatmasını konu alan Ice Girls, özellikle buz patenine ilgi duyan gençler için oldukça ilham verici.

Süresi: 90 dakika

IMDB Puanı: 5.9

Falling for Christmas (2016)

Falling for Christmas (2016)
Falling for Christmas (2016)

Sakatlanmış olan bir artistik patenci dağlara gönderilir ve orada eski bir hokey oyuncusu ve onun genç kızı ile tanışır. Böylece hayallerinden vazgeçmemek ve kariyerine geri dönmek için birçok yeni sebep keşfetmeye başlar.

Süresi: 87 dakika

IMDB Puanı: 6.1

I, Tonya (2017)

I, Tonya (2017)
I, Tonya (2017)

Biyografi türündeki I, Tonya filmi, kariyeri süresince 2 Olimpiyat ve 2 Skate America Champion ödülüne layık görülen artistik patinajcı Tonya Harding’in hayatını ve gözünü kazanma hırsı bürümesiyle rakibi Nancy Kerrigan’ı sakatlamayı planlamasını konu alıyor. Gerçek ögeler barındırmasına ve ciddi olayları konu edinmesine rağmen, filmin anlatımında komedi unsurları bulunuyor.

Süresi: 120 dakika

IMDB Puanı: 7.5

Kiss and Cry (2017)

Kiss and Cry (2017)
Kiss and Cry (2017)

Gerçek bir hikâyeden esinlenen Kiss and Cry, şarkıcı ve artistik patinajcı Carley Allison’ın çok nadir görülen bir kanser türüyle mücadelesini anlatıyor. Kanada yapımı film, bizce en dokunaklı buz pateni filmleri arasında. Filme adını veren “kiss and cry” deyiminin, buz pateninde patencilerin gösteri sonrası puanlarını beklediği alandan geldiğini de söylemeden geçmeyelim.

Süresi: 95 dakika

IMDB Puanı: 6.7

Ice (2018)

Ice (2018)
Ice (2018)

Dram türündeki müzikal romantik film, sakatlanarak hastaneye kaldırılan bir artistik patinajcının karşılaştığı bir hokey oyuncusu sayesinde şampiyon olma hayalinden vazgeçme kararını yeniden değerlendirmesini konu alıyor. Rus yapımı müzikal filmde romantik ögeler de bulunuyor. Filmin bir de sonradan gelişen olayları konu alan Ice 2 adlı devam filmi mevcut.

Süresi: 118 dakika

IMDB Puanı: 6.8

Sonja The White Swan (2018)

Sonja The White Swan (2018)
Sonja The White Swan (2018)

Sonja Henie modern artistik patinajın mucididir ve oldukça yetenekli bir sporcudur. Ancak 1936 yılında bir Hollywood yıldızı olmaya karar verir. Ancak işler sandığı kadar kolay olmayacaktır. Art arda 10 yıl bayanlar amatör dünya şampiyonluğunun ve birçok Kış Olimpiyat Oyunları altın madalyasının sahibi olan Sonja’nın gerçek yaşam öyküsünü anlatan film bizce izlenmeye değer.

Süresi: 114 dakika

IMDB Puanı: 5.9

Silver Skates (2020)

Silver Skates (2020)
Silver Skates (2020)

Matvey bir fırında çalışarak geçimini sürdürmeye çalışan, 18 yaşında bir gençtir. Bir gün işinden haksız yere kovulur ve Alex adında bir delikanlının önderlik ettiği bir çeteye katılır. Matvey hırsızlık etmek için donmuş nehir kanallarında patenleriyle kaymaya başlar. Ancak bilim okumak isteyen Alisa ile karşılaşmasıyla hayatı bambaşka bir hal alır.

Süresi: 130 dakika

IMDB Puanı: 6.6

Christmas on Ice (2020)

Christmas on Ice (2020)
Christmas on Ice (2020)

Christmas on Ice, belediye başkanının şehrin buz pateni pistini kapattırma kararı almasıyla, bu kararı engellemek için harekete geçen Courtney ve Noah’ın tanışma hikayesini konu alıyor. Eski bir patenci olan Courtney ve eski bir hokey oyuncusu olan Noah, tutkuyla bağlı oldukları buz pistinden ayrılmamak için birlikte çalışmak zorunda. Üstelik bu Noel ikisi için de aşkla dolu geçeceğe benziyor.

Süresi: 87 dakika

IMDB Puanı: 6.2

Spor içeren ve özgüveninizi yükseltebilen bir film listesi daha: Tenis Temalı Filmler: Başarı Öykülerinin Anlatıldığı Yapımlar

Sıkça Sorulan Sorular

Sharp Edges Filmi Kaç Yılında Çekilmiştir?

Hayranları tarafından çok sevilen bu film, 1986 yılında çekilmiştir.

Ice Princess Filminin IMDb Puanı Kaçtır?

Buz prenseslerine hitap eden film IMDb üzerinden 6 puan almıştır.

Netflix’te Buz Pateni Temalı Film Var mı?

Birçok farklı türde filmi barındıran Netflix, buz pateni filmleri açısından da zengin bir yelpazeye sahiptir. Örneğin; Spining Out filmini bu platformda izleyebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir