TeknolojiGündem

Apple Etkinliğinde Tanıtılan Ürünler

Apple Etkinliği

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple dün gece düzenlenen Unleashed etkinliği ile yeni ürünlerini tanıttı. Her lansmanı, etkinliği, ürünü ile gündem olan, teknolojiye ve rakiplerine yön veren Apple’ın dün gece tanıttığı ürünlerde büyük ilgi çekti. Apple etkinliğinde tanıtılan ürünler arasında öne çıkanlar ise 14 ve 16 inç MacBook Pro diz üstü bilgisayarlar, 3. nesil AirPods kulaklık ve HomePod Mini bilgisayar oldu. Ayrıca Apple M1 Pro ve M1 Max isimli iki yeni çip de lansmanda görücüye çıktı.  Apple CEO’su Tim Cook “Bugün iki önemli alana odaklanıyoruz; müzik ve Mac.” şeklinde açıklama yaptır. Özellikle bu iki alanda yapılan yenilikler ile Unleashed etkinliği dünya çapında ilgi topladı.

Yeni HomePod Mini

Yeni HomePod Mini
Yeni HomePod Mini

Yeni HomePod mini 8,4 cm boyu ile turuncu, sarı ve mavi seçenekleriyle satışa sunuldu. Siri özellikleri ile ön plana çıkan Homepod mini akıllı bir asistan olarak akıllı ev aksesuarlarını yönetebiliyor. Evdeki tüm kullanıcılar farklı odalardan bir HomePod mini’den diğerine birbirleri ile mesajlaşabiliyor. İnterkom mesajlar, gönderilen Homepod minide otomatik olarak çalınıyor. İnterkom; CarPlay, AirPods, Apple Watch, iPad ve iPhone ile çalışabiliyor.

Apple S5 çip ile güçlenen HomePod mini, Kasım ayından itibaren Amerika ve diğer pek çok ülkede satın alınabilecek. Ürünün fiyatı 99 USD olarak belirlenmiş. Homepod mini kullanımı henüz Türkiye’de bulunan kullanıcılara açılmış değil. Müzik çalmak için Siri’yi kullanmanız gerekse de çalma listeleri ve radyo istasyonları da dahil olmak üzere 90 milyon şarkıdan oluşan Apple Music kataloğunun tamamına erişilebilecek. Ayrıca algoritmik kişiselleştirilmiş çalma listeleri de alınabilecek.

3. Nesil AirPods

3. Nesil AirPods
3. Nesil AirPods

Ter ve su geçirmez olarak tasarlanan 3. Nesil Airpods tüm Apple cihazlarla eşleşebiliyor. Yeni Airpods’ta öne çıkan en önemli özellik Ses Paylaşımı. Bu özellikle kullanıcılar iPhone, iPad, iPod touch veya Apple TV kullanımı esnasında ses akışını iki çift AirPods, AirPods Pro ya da AirPods Max arasında paylaşabiliyor. Yeni AirPods’un 6 Saatlik pil ömrü var, kullanıcılara 5 dakika şarj ile 1 saat daha kullanım kazandırıyor. Uzun vadede 30 saatlik müzik dinleme imkânı sunan cihaz, Magsafe ile temassız şarj edilebiliyor. Airpods, Spatial Audio (uzamsal ses teknolojisi) özelliğiyle de öne çıkıyor. Sapatial Audio özelliği ile müziği çok daha derinden hissetme imkânı sağlanıyor. Özel sensörleri sayesinde kulaktan çıkarıldığında müziği duraklatan 3. Nesil AirPods’un Türkiye fiyatı ise 1.999 TL.

Apple Music Plan

Apple Music Plan
Apple Music Plan

Türkiye’de kullanıma sunulmayan bir başka Apple ürünü de 4.99 USD fiyatıyla yeni Apple Music Plan. Kullanıcılar Apple Music Voice Plan ile HomePod mini, AirPods, iPhone ya da herhangi bir Apple aygıtı gibi Siri özellikli tüm aygıtlarda ve CarPlay’de müzik çalınmasını sağlayabiliyor. Siri ile el ele verip müthiş bir müzik deneyimi sunan Apple Music Plan kişiselleştirilmiş müzik deneyimini, ruh halinize ya da son çalma listenize göre seçeneklendirerek bir üst noktaya taşıyor.

MacBook Pro 14 ve 16 İnç

MacBook Pro 14 ve 16 İnç
MacBook Pro 14 ve 16 İnç

Gecenin yıldızı MacBook Pro 14 ve 16 inç olmak üzere iki versiyon olarak tanıtıldı. Yeni cihazlarda Touch Bar yerine fonksiyon tuşları yer alıyor. Yeni MacBook Pro’da 1080p FaceTime HD kamera bulunuyor. İki model de macOS Monterey işletim sistemine sahip. Hızlı şarj özelliği de yeni bir deneyim ve 30 dakikada yüzde 50 şarj seviyesine ulaşılması mümkün. M1 Pro ile aynı anda iki adet, Pro Display XDR, M1 Max ile üç adet Pro Display XDR ve bir 4K TV bağlanabiliyor. Bugüne kadar bir Mac bilgisayarda kullanılan en iyi kamera olan 1080p FaceTime HD kamera göz dolduruyor. Bu kamera ile Macbook’ların çözünürlük ve loş ışık performansı iki katına çıktı.

Yeni MacBook Pro Teknik Özellikleri

16 inçlik MacBook Pro için ise işlemci olarak hem Apple M1 Pro hem de M1 Max seçenekleri kullanılabiliyor. 14 için ise iki farklı seçenekle yapılandırmak mümkün. 14,2 inç ve 3024×1964 piksel Liquid Retina XDR ekranıyla 14 inçlik MacBook Pro ile 16 inç MacBook Pro’da 16,2 inç 3456×2234 piksel Liquid Retina XDR ekran özellikleri mevcut. Her iki MacBook için bellek seçenekleri; 512 GB, 1 TB, 2 TB, 4 TB ve 8 TB olarak belirlenmiş. MacBook Pro’ların 14 inçlik modelinde video oynatma süresi 17 saat iken 16 inçlik modelde bu süre 21 saat. Hızlı şarj desteği bulunan modellerde 30 dakikada yüzde 50 şarj oranına ulaşılıyor.

MacBook Pro Türkiye Fiyatı Ne Kadar?

14 inç MacBook Pro modelinin fiyatı 23.499 TL, 16 inç MacBook Pro modelinin fiyatı ise 28.999 TL olarak belirlenmiş. En yüksek donanıma sahip Apple MacBook Pro fiyatı ise 68.599 TL. Ön siparişe açılan ürünler Kasım ayından itibaren satışa müşterilere gönderilecek.

MacBook fiyatları sizin için fazla geldiyse ikinci el ürünlere bir şans verebilirsiniz. Ancak ikinci el ürün almadan önce mutlaka 2. El Macbook Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler yazımızı okuyun.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir