Teknoloji

Apple Watch 6. Nesil İncelemesi

Apple Watch 6.Nesil İncelemesi

Hepimizin severek kullandığı ve artık hayatımızın değişmez bir parçası olan Apple Watch, son versiyonu olan 6. Nesil ile karşımızda. Apple Watch 6. Nesil İncelemesi yapacağımız bu yazı sayesinde Apple’ın yaptığı son yeniliklere dair bilgilere ulaşabilirsiniz.

Apple, genellikle eylül aylarında yeni iPhone modelleri ile yeni nesil Apple Watch tanıtımı yapardı. Fakat pandemi koşulları gereği bazı ritüellerinde değişikliğe gitti. Buna rağmen Apple Watch 6. Nesil tanıtımı yine eylül ayında gerçekleşti. Ayrıca bu sefer tanıtımda bir sürpriz de yaparak 2 tür Apple Watch tanıtımı yapıldı. Kimi çevrelerce 2 tür saat tanıtımı yapılacağı söylense de yine de kesin olarak bilinmediği için 2. tür saat tanıtımı oldukça ilgi çekti. Apple Watch 6. Nesil ile birlikte tanıtımı yapılan ve oldukça ilgi çeken bu saat ise Apple Watch SE modeliydi. Bu model oldukça ilgi uyandırsa da biz bu yazımızda Apple’ın en son modeli olan Apple Watch 6. Nesil incelemesi yapacağız.

Apple Watch 6. Nesil ile her sene saat konusunda geliştirdiği yeni özellikler ile karşımıza çıkıyor. Bu sene de en belirgin yenilik olarak kandaki oksijen düzeyini göstermesi göze çarpıyor. Ayrıca Apple Watch 6. Nesil 2 farklı renk seçeneğiyle satışa sunuluyor. Mavi ve kırmızı olarak iki farklı seçenekle satışa sunulan Apple Watch 6. Nesil’in diğer özelliklerini de kısaca anlatmaya çalıştık.

Apple Watch 6. Nesil Tasarım İncelemesi

Apple Watch 6. Nesil Tasarım İncelemesi
Şık tasarımı ile dikkat çeken Apple Watch 6. Nesil, farklı özellikleri de benzerlerinden sıyrılıyor.

Apple, Watch serisinde tasarımı sürekli değiştiren bir yol izlemiyor. Genellikle benzer çizgide saatler üreten firma 6. Nesil’de de tasarımda büyük farklılıklara gitmemiş. Ayrıca yine 40 mm 44 mm olarak iki farklı kasa seçeneği sunulmuş. Kişisel görüş olarak 44 mm olarak sunulan kasa, ekran ve boyut açısından daha ideal bir görünüş sunuyor diyebiliriz. Fakat buna rağmen 40 mm’lik kasa da gayet kullanışlı ve ekran olarak da yeterli. Saatin sağ kenarında Dijital Crown ve yan tuş bulunuyor. Mikrofon da bu tuşların ortasında konumlandırılmış. Hoparlör ise sol kenarda yer alıyor. Ses olarak gayet yeterli ve kaliteli bir hoparlör diyebiliriz.

Apple Watch 6. Nesil’in bir de çelik gövdeli ve LTE yani sim kart destekli versiyonu da mevcut. Bu versiyonda ayrıca çelik gövdenin paslanmaz özelliği de mevcut. Bir de seramik kaplı fakat fiyatı daha yüksek bir versiyonu da bulunuyor. Fakat bu iki seçenek ülkemizde satışa sunulmadı. Bu nedenle elimizle inceleme fırsatımız bulunmuyor.

Apple Watch 6. Nesil Türkiye

Buna karşın Türkiye’de satılan versiyonlar için sunulan bir yenilik mevcut. Türkiye için yapılan yenilik de farklı renk seçenekleri. Klasik uzay grisi, gümüş ve altın rengi seçenekleri de satışa sunulmuş. Yani Apple Watch’ların klasik renkleri olan mavi ve Product (Kırmızı) renkleri yanında bu renkleri de tercih ederek, 6.nesil bir cihaza sahip olduğunuzu vurgulayabilirsiniz. Kişisel olarak kırmızı rengi daha dikkat çekici ve saati ön plana çıkarıcı olarak görsek de özellikle uzay grisi rengini de oldukça şık durduğunu belirtmek isteriz.

  • Türkiye’de satışa sunulan alüminyum kasa da oldukça sağlam bir yapıda.
  • Ön tarafında gayet sağlam bir cam bulunuyor. Darbelere karşı başarılı bulduğumuzu söyleyebiliriz.
  • Arka tarafında ise seramik bir yüzey görüyoruz. Bu yüzeydeki sensör kısmı ise önceki saatlerden biraz farklı. Bunun sebebi de kandaki oksijen düzeyinin ölçümü için koyulan bileşenler.
  • Ayrıca 6. Nesil de önceki nesiller gibi suya ve toza dayanıklılık mevcut. Bu dayanıklılığın seviyesini ise Apple, 50 metre su derinliği olarak iddia ediyor. Yani havuz gibi yerlerdeki antrenmanlarda kullanıma elverişli diyebiliriz.
  • Bunun yanı sıra duş alırken veya yağmur altında da kullanımda bir sorun yaratmadığı biliniyor.

Apple Watch 6. Nesil – Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz İncelemesi

Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz İncelemesi
Apple Watch 6. Nesil, kullanıcılarına daha sağlıklı bir hayat sunmayı planlıyor.

Apple Watch özellikle sağlıklı yaşam ve egzersizleri desteklemek adına her nesilde farklı yenilikler sunuyor. Bu sayede kullanıcılarına daha sağlıklı bir hayat sunmayı planlıyor. 6. Nesil’de de yine bir yenilik yaparak kandaki oksijen seviyesini ölçmeyi vaat ediyor. Bu ölçümü saatin arkasındaki sensörler yardımıyla yapan Apple Watch ile sağlığınız için önemi bulunan kandaki oksijen seviyesini rahatlıkla ölçebiliyorsunuz.

Kandaki oksijen miktarı ise sağlıklı bir bireyde %90’ın üzerinde seyrediyor. Uyku esnasında da bu ölçümü yapan saat sayesinde olası uyku bozukluklarınızı görerek gerekli önlemleri alabilirsiniz.

En güncel teknoloji haberlerini ve yeni gelişmeleri takip etmek için Teknoloji sayfamıza göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir