Sağlık

Evde Diş Taşları Nasıl Temizlenir?

Evde Diş Taşları Nasıl Temizlenir?

Ağız ve diş bakımı sağlığımız için dikkat etmemiz gereken konulardan bir tanesidir. Çünkü bu konuda karşılaşabileceğiniz problemler gündelik hayatınızı ciddi ölçüde etkileyebilir. Dolayısıyla düzenli ve özenli bir şekilde ağız içi bakımlarınızı yapmanız gerekir. Bu bakım aksatıldığında çeşitli problemler ortaya çıkmaya başlar. Diş taşları da bu problemlerden bir tanesidir. Peki kendi imkanlarımızla diş taşlarını temizleyebilir miyiz? Evde diş taşları nasıl temizlenir?

Diş taşları, hem hijyenik olmayan bir görüntü oluşmasına sebep olur hem de dişlerinizin sağlığını tehdit edebilir. Bu durumu çözmek için de pek çok farklı yönteme başvurabilirsiniz. Kimi zaman diş taşı problemini bir diş hekimi ile görüşerek kısa sürede çözüme kavuşturabilirsiniz. Ancak evde deneyebileceğiniz bazı doğal yöntemler de sizlere bu alanda yardımcı olmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Diş Taşı Nedir?

Diş taşları diğer bir adıyla “Tartar” olarak da bilinmektedir. Bu yapı tükürüklerin içerisinde yer alan minerallerin diş yapısı üzerinde tortu bırakması ile meydana gelir. Tortular zaman içerisinde birikip sıkışarak bir tabaka oluşturabilir. Aynı zamanda sertleşmiş plak olarak da bilinirler ve yapışkan bir maddedirler. Bu tabakalar hemen hemen herkeste oluşabilir. Başlangıçta çok ciddi bir hastalık değildir fakat zaman içerisinde birtakım problemlere sebep olabilir.

Diş taşları, yani tartarlar genellikle ağız ve diş bakımını ihmal eden kişilerde gözlemlenir. Müdahale edilmeyen ve görmezden gelen diş taşları ise diş eti iltihaplanması ve diş çürümesi gibi problemlere yol açar. Üstelik ileri seviyedeki diş taşları rahatsız edici bir ağız kokusunun da oluşmasını sağlar.

Diş taşlarının yoğun birikimi sonucu oluşan bir diğer sorun da diş ağrısıdır. Peki, diş ağrısından kurtulmanın yolları nelerdir? Cevabı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? yazımızda.

Diş Taşı Ağız Sağlığını Nasıl Etkiler?

Diş Taşı Ağız Sağlığını Nasıl Etkiler
Diş taşları, diş etlerinizin iltihaplanmasına yol açabilir.

Eğer ağız içi bakımınızı ihmal ederseniz zaman içerisinde dişleriniz diplerinde tartar birikebilir. Bu tartar katılaştığında diş taşı oluşur. Uzun bir süre bunları temizlemezseniz sağlığınızı tehdit edebilecek durumlar ortaya çıkar.

Diş yapınızın üzerinde oluşacak yapışkan ve pürüzlü yüzey diş etlerinizin iltihaplanmasına yol açabilir. Buna ek olarak dişlerinizin çürümeye de daha elverişli hale gelir. Diş taşlarının, yani tartarların sebep olabileceği bir diğer problemler de kozmetiktir. Bu plakların gözenekli ve pürüzlü yapıları lekeleri çok daha kolay gösterir. Böylece çay ya da kahve gibi içecekleri tükettiğinizde tartar tabakası gözle görülebilir bir hal alabilir.

Diş Taşı Temizliğinde Etkili 5 Yöntem

Diş taşlarınızı temizleyebilecek doğal yöntemler aynı zamanda hijyenik bir ağız yapısına sahip olmanızı da sağlar. Böylece hem sizleri rahatsız eden diş taşlarından kurtulur hem de ağız bakımınızı gerçekleştirmiş olursunuz. Üstelik düzenli uyguladığınızda gelecekte yeniden diş taşı oluşmasını da engelleyebilirsiniz. Sizlere önerebileceğimiz en etkili 5 yöntemi aşağıda listeledik.

Yağ ile Diş Taşı Temizleme

Yağ ile Diş Taşı Temizleme
Hindistan cevizi yağı, diş taşı temizliğinde etkilidir.

Bazı bitkisel yağlar ağız ve diş sağlığınız için oldukça faydalı olabilir. Bunlardan bazıları Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağıdır. Bu yağlar içerisinde oldukça güçlü mineraller içerir. Böylece dişlerinizin çürümelerini önlerken aynı zamanda diş taşlarının da çözünmesini sağlar. Dolayısıyla ağzınız zararlı maddelerden temizlenmiş olur. Yöntemin uygulanışı ise şu şekildedir:

 • Bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağını ağzınıza alın.
 • Yaklaşık 20 ile 30 dakika arasında çalkalayınız.

Bu yöntem sayesinde anti-enflamatuar ve antimikrobiyal etkiler oluşarak dişleriniz tartarlardan temizlenecektir. Üstelik pek çok diğer açıdan da diş sağlığınız için olumlu etkileri olacaktır.

Karbonat ile Diş Taşı Temizleme

Karbonat ile Diş Taşı Temizleme
Karbonat ile diş taşı temizleme

Alanında uzman kişilerin yaptığı araştırmalara göre karbonat içeren diş macunları diş sağlığı konusunda daha başarılı sonuçlar vermektedir. Buradan da anlaşılabileceği üzere karbonat sizlere ağız ve diş bakımı konusunda fazlasıyla yardımcı olabilir. Karbonatı pek çok farklı şekilde kullanarak diş taşlarınızı temizleyebilirsiniz. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır:

 • Parmağınız yardımı ile dişlerinize sürerek ovalayabilirsiniz.
 • Bir çay bardağı su içerisine 1 tatlı kaşığı karbonatı karıştırıp gargara yapabilirsiniz.
 • Karbonatı diş macununuzun içerisine karıştırabilirsiniz.
 • Karbonat içeren ağız ve diş bakımı ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Bu uygulamaları yaptığınızda dişlerinizde yer alan tartarlar azalacak ve daha fazlasının oluşması da önlenecektir.

Beyaz Sirke ile Diş Taşı Temizleme

Beyaz Sirke ile Diş Taşı Temizleme
Dikkatli kullanımla beyaz sirke, diş taşlarını temizlemede etkili olacaktır.

Beyaz sirkenin içeriğinde antibakteriyel özellik taşıyan pek çok madde bulunmaktadır. Bu maddeler asidik yapının da etkisi ile diş taşlarının çözünmesini sağlayabilir. Ancak asidik ürünlerin zararlı etkilerinden de kaçınmanız gerekir. Bu nedenle uygulamayı şu aşamaları takip ederek gerçekleştirmeniz gerekir:

 • Yalnızca iki çay kaşığı beyaz sirke ile yarım çay kaşığı tuzu yarım bardak su içerisine katmanız gerekir.
 • Ardından bu karışımı iyice karıştırınız.
 • Elde ettiğiniz su ile günde iki kez dişlerinizi durulayınız.

Bu noktada beyaz sirke miktarını arttırmamaya özen göstermelisiniz.

Portakal Kabuğu ile Diş Taşı Temizleme

Portakal Kabuğu ile Diş Taşı Temizleme
Portakalların kabuklarını hemen çöpe atmayın.

Portakal kabuğu dişlerinizin hem beyazlamasını hem de derinlemesine temizlenmesini sağlayabilir. Bu nedenle diş bakımında sık sık kullanılmaktadır. Hatta portakal kabuğu içeren diş bakımı ürünlerine de sıklıkla rastlayabilirsiniz.

Portakal kabuğunun faydalı olmasının en büyük sebeplerinden biri içerdiği sitrik asidin etkisidir. Bu asit dişlerin beyaz ve parlak bir görüntü elde etmesine yardımcı olur. Aynı zamanda aşındırıcı bir madde olması ile de bilinir. Bu nedenle tartarları aşındırarak dişlerinizin temizlenmesini sağlar. Eğer portakal kabukları ile diş taşlarınızı temizlemek istiyorsanız bu kabukların dış yüzeyleri ile en az iki dakika boyunca dişlerinizi ovalamalısınız.

Aloe Vera ile Diş Taşı Temizliği

Aloe Vera ile Diş Taşı Temizliği
Pek çok alanda mucizeler yaratan aloe vera, diş taşı temizliğinde de kullanılabilir.

Aloe vera bitkisinin mucizevi etkileri her alanda mevcuttur. Bu nedenle hem cilt bakımında hem de ağız ve diş bakımında sıklıkla kullanılır. Eğer aloe vera kullanarak diş taşlarınızı temizlemek istiyorsanız takip etmeniz gereken adımlar ise şunlardır:

 • Bir çay kaşığı aloe vera jeli, dört çay kaşığı gliserin ve beş yemek kaşığı karbonatı karıştırınız.
 • Elde ettiğiniz karışımı bir bardak suya ekleyiniz.
 • Daha sonra bu macunumsu karışım ile dişlerinizi fırçalayınız.

Düzenli kullanımda sizlere önerdiğimiz yöntemlerin her biri etkili sonuç verecektir. Yine de diş taşlarınızdan kurtulamazsanız bir diş hekimi ile görüşmenizi öneririz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir