Sinema

Arnold Schwarzenegger Filmleri: En Popüler 10 Yapım

Arnold Schwarzenegger filmleri

Sinema tarihi boyunca belirli dönemlere damga vuran film türleri bulunmaktadır. Örneğin, şu anki sinema dünyasına süper kahraman filmleri damga vurmaktadır. Neredeyse her ay yeni bir süper kahraman filmi vizyonda yerini almakta ve tüm seyirciler bu filmlere akın etmektedir. Aksiyon ve dövüş filmleri de 1978-1980 yılları arasında başlayıp oldukça uzun süre devam ederek sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Arnold Schwarzenegger ise bu türün en büyük aktörlerinden biridir. Rol aldığı filmler büyük seriler olarak sinema tarihinde yer almaktadır. Arnold Schwarzenegger filmleri, sinema tarihinin akışını da değiştiren filmlerden olmuştur.

Arnold Schwarzenegger; sporcu olarak başladığı kariyerine aktörlük ile devam etmiş, kariyerinin olgunluk döneminde ise California valiliği yaparak ABD için bir ulusal figür halini almıştır. 1980 yılı öncesi doğmuş olan herhangi birine “Dövüş filmi denince aklına ilk kim geliyor?” diye sorulsa vereceği cevap büyük ihtimalle, Arnold Schwarzenegger’dir.

Herkül New York’ta (1969)

Herkül New York’ta (1969)
Herkül New York’ta (1969)

Vücut sporundaki başarılarından sonra Arnold Schwarzenegger’in ilk sinema filmi olan Hercules in New York (Herkül New York’ta), mitolojik bir hikâyeyi gerçeklik algısı ile harmanlayan bir film olarak karşımıza çıkmıştır. Filmde 22 yaşında yer alan Arnold, başrol Herkül’ü canlandırmaktadır. Fantastik bir yapıda olan film, zamanı için oldukça beğeni toplamış ve Arnold Schwarzenegger’e Hollywood’un kapılarını açmıştır.

Filmde Arnold Schwarzenegger’in soyadı uzun olduğu için Strong şeklinde yazılmıştır. Daha sonraları Arnold bu durumdan memnun olmadığı için diğer filmlerinde kendi soyadını kullanmaya devam etmektedir. Herkül New York’ta filminin IMDB puanı ise 3.3’tür. Arnold Schwarzenegger fimleri arasında en düşük nota sahip film olma özelliğine de sahiptir.

Filmin Konusu

Yarı tanrı Herkül, Olimpos’ta bulunmaktan oldukça sıkılmaktadır ve yeni maceralara yelken açmak istemektedir. Herkül, yeni maceralara atılmak için kendine mekân olarak New York’u seçmiştir. Güreş turnuvaları, mafya ilişkisi ve dolandırıcılık üzerine kurulu bir macera yaşarken, Olimpos’a dönmeyişi Zeus’u sinirlendirmektedir. Zeus, çareyi onu geri döndürecek güçlü birini yani Taina Elg’in canlandırdığı Nemesis’i New York’a göndermekte bulur.

Barbar Conan (1982)

Barbar Conan (1982)
Barbar Conan (1982)

İlk uzun metraj filmi ile fantastik dünyalara giriş yapan Arnold Schwarzenegger, Conan the Barbarian (Barbar Conan) filmiyle de tam anlamıyla sinema dünyasına fantastik girişini taçlandırmaktadır. 1982 yılı yapımı film, bir çizgi roman serisi olan ve 1932 yılında Robert E. Howard’ın fantastik çizgi roman serisi Conan’dan esinlenmektedir.

IMDB puanı 6.9 olan filmin, Conan the Destroyer (Savaşçı Conan) ve Red Sonja isminde iki devam filmi de bulunmaktadır. 2011 yılında tekrar çekilen yeni Barbar Conan filmi ise, zamanında Arnold Schwarzenegger ile yaptığı süksenin yanından bile geçememiş, hafızalardan hızlı bir şekilde silinmiştir.

Filmin Konusu

Arnold Schwarzenegger’in canlandırdığı Conan’ın ailesi o daha çok küçükken Thulsa Doom tarafından acımasız bir şekilde katledilmiştir. Bu sürede köle kampına yollanan Conan, intikam duygusu ile büyümeye ve çalışmaya devam etmektedir. Bir yandan dövüş sanatlarını ve savaşmayı öğrenen ana karakterimiz, bu şekilde para kazanmaktadır. Kazandığı para ile özgürlüğünü tekrar eline alan Conan, özgürlüğü sayesinde de ant içtiği intikamını gerçekleştirmek ister.

Terminatör (1984)

Terminatör (1984)
Terminatör (1984)

Sırada Arnold Schwarzenegger filmleri arasında unutulmaz olarak yer alan ve neredeyse 35 yıllık bir seri var. Müzikleri, akılda kalıcı sahneleri ve Arnold Schwarzenegger’in unutulmaz replikleri ile Terminatör serisinin ilk filmi 1984 yılında James Cameron tarafından çekilmiştir. Filmi ilginç kılan önemli bir husus ise filmin, James Cameron’ın gördüğü bir kâbusu kâğıda dökmesiyle ortaya çıkmasıdır.

Filmin başından sonuna kadar süren gerilim, kendisinin unutulmaz seriler arasında yer almasını sağlamıştır. Arnold Schwarzenegger’in  “Hasta la Vista” ve “I’ll be back” gibi robotik sesteki replikleri de internet dünyasında kendine hala yer bulmaktadır. İlk filmin IMDB puanı 8’dir. Terminatör serisinin diğer filmleri ise şunlardır;

  • Terminatör 2: Kıyamet Günü
  • Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi
  • Terminatör 4: Kurtuluş
  • Terminatör: Genisys
  • Terminatör: Kara Kader

Filmin Konusu

2029 yılından, 1984 yılı Los Angeles şehrine gönderilen bir cyborg robot, Sarah Connor adlı kadınları sistematik bir şekilde öldürmektedir. Bunun sebebi, Sarah Connor’ın oğlu John Connor’ın robotların egemen olmak istediği bir dünyada insan direnişinin baş kahramanı olmasıdır. Amaç, gelecekteki bir savaşı geçmişe gidip engellemektir. İnsanlar da Terminatör’ün görevini engellemek için Kyle Reese adlı askeri geçmişe gönderir.

Ölüme Karşı Koşan (1987)

Ölüme Karşı Koşan (1987)
Ölüme Karşı Koşan (1987)

Stephen King’in ikonik ve önemli romanlarından The Running Man (Ölüme Karşı Koşan) 1987 yılında Paul Michael Glaser tarafından sinemaya uyarlanmıştır. Filmin baş rolünde ise daha önce karşımıza bir çizgi roman uyarlamasıyla çıkan Arnold Schwarzenegger yer almaktadır.

Başından sonuna kadar bitmeyen aksiyonu ile Ölüme Karşı Koşan filmi, iyi kitap uyarlamaları arasında yerini almıştır. Filmin IMDB puanı ise 6.7’dir.

Filmin Konusu

2019 yılında dünya ekonomisinin çökmesi ile beraber Amerika Birleşik Devletleri dahil bütün ülkelerde özgürlükler kısıtlanmaya başlanmıştır. Böylece ülkeler tüm kültürel etkinlikleri kısıtlayıp, birer polis devleti halini almıştır.

Ülke içerisinde “Running Man” adlı bir televizyon programı yöneten Damon Killian, programında suçluların nasıl cezalandırıldığını insanlara seyrettirmektedir. Polis devleti içerisindeki direnişçilerden biri olan Richards, bu programda yer almak durumuna düşer ve hayatta kalmak için sürekli artan şiddete karşı bir yol aramaktadır.

Gerçek Yalanlar (1994)

Gerçek Yalanlar (1994)
Gerçek Yalanlar (1994)

Daha önce Terminatör filminde beraber çalışan Arnold Schwarzenegger ve James Cameron, True Lies (Gerçek Yalanlar) filmi ile tekrar buluşmuştur. Film, bir Fransız yapımı olan La Totale’den uyarlamadır.

Bir dönemin çocuklarının en beğendiği aksiyon filmlerinden olan True Lies, James Cameron’ın en zayıf filmi olarak görülmektedir. Filmde Arnold Schwarzenegger’e Jamie Lee Curtis ve Tom Arnold eşlik ederken, filmin IMDB puanı 7.2’dir.

Filmin Konusu

Filmin ana kahramanı Harry Tasker, görünürde oldukça rutin bir aile hayatı yaşayan araba satıcısıdır. Harry’nin eşi, onunla ilgili gerçekleri ise henüz bilmemektedir. CIA için çalışan Harry, uzun yıllar boyunca ülkesine başarı ile hizmet etmiş bir ajandır.

Rutin hayatı gayet iyi giderken Harry, karısının Simon ismindeki başka biri ile ilişki yaşadığını öğrenir ve hayatı altüst olur. Tam da bu sırada CIA’nin, uzun yıllardır peşinde olduğu Salim Abu Aziz ile ilgili bir ihbar alırlar.

Ufaklık (1995)

Ufaklık (1995)
Ufaklık (1995)

Aksiyon, dövüş, bilim kurgu ve fantastik filmlerle kendisini görmeye alıştığımız Arnold Schwarzenegger filmleri arasında en farklı yapım olan Ufaklık (Junior), 1995 yılı yapımı bir komedi filmidir. Film, hayranları tarafından “Arnold’ın hamile kaldığı film” olarak sinema dünyasında yerini almaktadır. Ufaklık filmi, bazı ikonik sahneleri ile de hala insanların hafızalarında yer almaktadır.

IMDb’deki 4.7’lik puanı ile film, Arnold Schwarzenegger, Danny DeVito ve Emma Thompsonlı kadrosuna rağmen beğenilen filmler arasına girmeyi başaramamıştır. Yine de farklı yapısı ve aksiyondan uzaklığı ile Arnold Schwarzenegger’in farklı karakterleri canlandırabildiğini gösteren yapımlardan biridir.

Filmin Konusu

Alex ve Larry adlı iki bilim insanı, kadınlardaki düşük vakalarını azaltacak bir ilaç üzerinde çalışmaktadırlar. Beklenmedik bir anda araştırmaları üzerine yapılan yatırımlar çekilir ve insan denek kullanmalarına izin verilmez. Bu durumu aşmak isteyen ikili, buldukları kürü Alex’in üzerinde denemeye karar verirler.

Batman & Robin (1997)

Batman & Robin (1997)
Batman & Robin (1997)

Tim Burton, 1989 yılında DC Comics’in en sevilen süper kahramanlarından biri olan Batman’in ilk uyarlama filmine imza atmıştır. Serinin ilk iki filmine kendi yönetmen olarak katkı verse de sonraları Warner Bros ile yaşadığı sorunlar sebebiyle sadece yapımcı kadrosunda yer almıştır.

Serinin dördüncü filminin yönetmenliğini Joel Schumacher yapmaktadır. Batman & Robin filmi, harika kadrosuna rağmen DC ve Batman severlerin unutmak istediği filmler arasında yer almaktadır. Filmde Arnold Schwarzenegger, kötü karakterlerden Mr. Freeze’e hayat vermektedir.

Film IMDb 3.4 puanıyla, Arnold Schwarzenegger filmleri düşünüldüğünde modern zamanlardaki en düşük notu alan film olarak tarihe geçmiştir. Schwrzenegger filmde, Uma Thurman, George Clooney, Michael Gough ve Alicia Silverstone gibi isimlerle beraber yer almaktadır. Film, sanatsal açıdan eleştirilmesine rağmen finansal açıdan oldukça büyük bir hasılat yaparak Warner Bros’un yüzünü güldürdü.

Filmin Konusu

Batman ve Robin birlikte çalışmaktadırlar fakat ilişkilerinde çeşitli sorunlar ortaya çıkar. Bu sorunların yanında Poison Ivy ve Mr. Freeze güçlerini birleştirerek şehri yok etmeye çalışırlar. Batman ve Robin hem ilişkilerini düzeltmek hem de Gotham şehrini kurtarmak zorundadırlar.

Cehennem Melekleri (2010)

Cehennem Melekleri (2010)
Cehennem Melekleri (2010)

Aksiyon ve dövüş filmlerinin diğer unutulmaz isimlerinden Sylvester Stallone, 2010 yılında 80’li ve 90’lı yıllara damga vuran aktörlerle tekrar büyük bir film çekme macerasına atılmıştır. The Expendables (Cehennem Melekleri), o yılların çocukları için adeta bir geçmişi anma ve güzel anıları tekrar yaşama tecrübesi sağlamaktadır.

Filmin çekildiği süre içerisinde California valiliği görevinde bulunan Arnold Schwarzenegger, filmde küçük bir rolde yer almaktadır. Yine de Arnold Schwarzenegger filmlerinden bahsederken, eski ve büyük ekiple onu beraber gördüğümüz Cehennem Melekleri’ni es geçmek olmazdı. Ayrıca filmin iki tane de devam filmi bulunmaktadır.

Tam bir nostalji şöleni olan filmde Sylvester Stallone, Mickey Rourke, Jason Statham, Jet Li, Dolph Lundgren ve Bruce Willis gibi aktörler de yer almaktadır.

Kaçış Planı (2013)

Kaçış Planı (2013)
Kaçış Planı (2013)

Başka bir büyük buluşma da 2013 senesinde gerçekleşmiştir. Arnold Schwarzenegger’in yardımcı oyuncu olarak yer aldığı Escape Plan (Kaçış Planı), Cehennem Melekleri sonrası Sylvester Stallone ile tekrar buluşmasını sağlamıştır. Film, İsveçli bir yönetmen olan Mikael Håfström tarafından çekilmiştir.

Film gerilim ve heyecan dolu yapısı ile pek çok aksiyon severin favori filmleri arasında yer almaktadır. IMDb puanı 6.7 olan filmde Scwarzenegger ve Stallone ikilisine, 50 Cent mahlaslı Curtis Jackson, Daredevil serisinden aşina olunan Vincent D’Onofrio ve Jim Caviezel de eşlik etmektedir.

Filmin Konusu

Sylvester Stallone’nin canlandırdığı Ray Breslin, hapishanelerdeki güvenlik tedbirlerini kontrol etmek amacıyla savcılık görevini bırakmıştır. Tedbirleri kontrol etmek için bir şekilde hapishanelere girer ve bu hapishanelerden kaçmaya çalışır. Böylece güvenlik sorunlarını bularak devlete raporlamaktadır. Ardından bu durum ve güvenlik ile ilgili kusursuz bir hapishane nasıl olurdu diye düşünerek bir kitap yazar. Breslin, kendi yazdığı kitaptaki gibi bir hapishaneye atılır ve kaçmaya çalışır. Aslında bir tuzağa çekilmiş olan Breslin, içeride tanıştığı Arnold Schwarzenegger’in karakteri Emill Rottmayer ile hapishaneden kaçmaya çalışır.

İntikam (2017)

İntikam (2017)
İntikam (2017)

Daha önce çizgi roman ve kitap uyarlamalarıyla vizyonda yerini alan Schwarzenegger, Aftermath (İntikam) filmi ile bu sefer gerçek bir hikâyeden uyarlanmış bir işle sevenlerinin karşısına çıkmıştır. Elliott Lester’in yönetmenliğinden çıkan film, gerilim ve drama türündedir.

5.7’lik puanı ile ortalama seviyedeki filmlerden biri olan Aftermath’te Arnold Schwarzenegger’e Scott McNairy ve Maggie Grace eşlik etmektedir.

Filmin Konusu

Oldukça yıkıcı bir uçak kazası iki farklı insanın hayatlarını birbirine bağlamaktadır. Kaza, bir hava trafik kontrolü çalışanının hatasından kaynaklanır. Eşi ve kızını kazada kaybeden Roman ise intikamını almak için canını dişine takar.

Eğer başarılı oyuncuların filmlerini izlemekten keyif alıyorsanız Keanu Reeves Filmleri: Sinemaya Yön Veren Yapımlar yazımıza da göz atmanızı öneririz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir