Sinema

Keanu Reeves Filmleri: Sinemaya Yön Veren Yapımlar

Keanu Reeves Filmleri: Sinemaya Yön Veren Yapımlar

Keanu Charles Reeves, oyuncu kimliğinin yanı sıra, yönetmen, yapımcı ve müzisyendir. Lübnan, Beyrut’ta doğan Reeves, ailesiyle birlikte Kanada’da büyüdü ve bir hokey oyuncusu olma tutkusu vardı. Ancak, hokey oynamaya devam etmesini engelleyen bir yaralanmadan sonra Reeves, tiyatro prodüksiyonlarında, reklamlarda ve televizyon programlarında yer alarak oyunculuğa ilk adımını attı. 30 yılı aşkın oyunculuk kariyerinde Keanu Reeves kendine has bir çizgide ilerleyerek sinemaya yön veren yapımlarda yer almayı başardı. Şimdi bu Keanu Reeves Filmleri: Sinemaya Yön Veren Yapımlar ile sizleri kısa bir sinemografi yolculuğuna çıkaracağız.

The Neon Demon (2016)

The Neon Demon (2016)
The Neon Demon (2016)

Nicholas Winding Refn’in filmi The Neon Demon, rahatsız edici şiddet içeriği ve renkli sinematografiyi bir araya gelmesiyle tanınıyor. Film, Jesse (Elle Fanning) adlı 16 yaşındaki bir kız modellik kariyerine adım atmak için Los Angeles’a taşınması ile gelişen olaylara ışık tutuyor.

Keanu Reeves, The Neon Demon’da Jesse’nin kaldığı moteli yöneten huysuz bir adam olan Hank’ı canlandırmaktadır. Hank’in karakteri, sapkın ve ürkütücü olarak tasvir edildiği için Reeves’in geçmiş rolleriyle büyük bir tezat oluşturuyor. Bu da filmdeki sahnelerini izlemeyi oldukça zor bir hale getiriyor. Yine de Keanu Reeves’i diğer rollerine kıyasla daha “negatif” bir karakterde izlemek seyirci için oldukça ilginç bir deneyim.

Constantine (2005)

Constantine (2005)
Constantine (2005)

Matrix serisini tamamladıktan iki yıl sonra, Keanu Reeves, Francis Lawrence’ın ilk yönetmenlik deneyimi olan Constantine’de dünyayı yeniden kurtarmaya çalışıyor. DC Comics’in Hellblazer serisine dayanan okült dedektif John Constantine (Keanu Reeves), melekleri ve iblisleri görme yeteneğiyle dünyaya gelmiştir. Öldüğünde cennete gitmenin bir yolu olarak sık sık iblislerle savaşır.

Film boyunca John, Angela (Rachel Weisz) adlı bir kadın polise, hastane binasından düşen ikiz kardeşi Isabel’in ölümünü araştırmasında yardım eder. Angela, kız kardeşinin intihar etmeyeceğine inanmaktadır ve gizemi çözmek istemektedir.

The Devil’s Advocate (1997)

The Devil’s Advocate (1997)
The Devil’s Advocate (1997)

Kevin Lomax (Keanu Reeves) Florida’da hiçbir davayı kaybetmemesi ile üne kavuşmuş, başarılı bir avukattır. Eşi Mary Ann (Charlize Theron) ile New York’a taşınır ve saygın Avukat John Milton (Al Pacino) tarafından yönetilen güçlü bir hukuk firmasında çalışma teklifini kabul eder.

Lomax’ın New York’taki heyecan verici hayatı, Mary Ann’in her yerde şeytani görüntülere tanık olmaya başlaması ve Kevin’in onun delirdiğini düşünmesine yol açmasıyla alt üst olur. Mary Ann bir akıl hastanesine gönderilirken Kevin, Milton’ın hayatlarını sonsuza dek değiştirecek bir sır sakladığını fark eder.

John Wick Serisi (2014-2017)

John Wick Serisi (2014-2017)
John Wick Serisi (2014-2017)

John Wick, bir dizi başarısız filmden sonra Keanu Reeves’in kariyerini canlandırmana sebep olan bir film. Film, Matrix dublörleri Chad Stahelski ve David Leitch tarafından yönetildi. Arabasını çaldığı ve köpeğini öldürdüğü için Rus holigan Iosef’ten (Alfie Allen) intikam almak isteyen ve bu sebeple sahalara geri dönen eski suikastçi John Wick’i Keanu Reeves canlandırıyor. Iosef’in yanı sıra, bir mafya babası olan babası Viggo (Michael Nyqvist) da bu filmin kilit karakteri.

A Scanner Darkly (2006)

A Scanner Darkly (2006)
A Scanner Darkly (2006)

Richard Linklater’ın A Scanner Darkly’si, Keanu Reeves, Winona Ryder, Woody Harrellson ve Robert Downey Jr.’ın da aralarında bulunduğu bir rotoskop animasyon filmi.

Phillip K. Dick’in aynı adlı romanından uyarlanan film, görünüşünü değiştirmek ve kimliğini gizlemek için sık sık bir “takım elbisesi” giyerek kılık değiştiren bir narkotik dedektifi Bob Arctor’un (Reeves) hikayesini konu ediniyor. Halüsinasyonlara, paranoyaya ve şizofreniye neden olduğu bilinen güçlü bir ilaç olan D Maddesine ulaşmak için uyuşturucu kullanıcısı olarak gizli göreve gider. Ancak kendisi ilaca bağımlı hale gelir ve yan etkilerini yaşamaya başlar.

A Scanner Darkly, gerçek görüntülerin bir efekt kullanılarak animasyona çevrilmesi yoluyla oluşturulmuş bir film. Bu bağlamda diğer animasyon filmlerinden farkını direkt olarak ortaya koyuyor.

The Matrix Üçlemesi (1999 – 2003)

The Matrix Üçlemesi (1999 – 2003)
The Matrix Üçlemesi (1999 – 2003)

1999’da The Wachowski’ler, The Matrix adlı sinemanın en yenilikçi filmlerinden birini yarattı. Filmin kahramanı Thomas A. Anderson (Keanu Reeves), Meta Cortex yazılım şirketi için bir bilgisayar programcısıdır.

Profesyonel hayatının dışında ise ”Neo” ismi altında hackerlık yapmaktadır. Neo’nun sıradan hayatı, Trinity (Carrie-Anne Moss) ve Morpheus (Laurence Fishburne) adlı iki gizemli bilgisayar korsanıyla tanıştığında değişir. Birlikte, üç karakter, siyah takım elbise giyen adamlar kılığına girmiş duyarlı programlar olan Ajanlarla savaşmak için bir araya geldi.

IMDb, kuşkusuz en prestijli online sinema kaynaklarından biri. İçinde Matrix’in de yer aldığı platforma göre en başarılı hacker filmlerini öğrenmek için IMDb’ye Göre En İyi Hacker Filmleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir