Sinema

Audrey Hepburn En İyi Filmleri: Nostalji Avcılarına Özel!

Audrey Hepburn en iyi filmleri

Sinema tarihinin en iyi oyuncularından birisi olan Audrey Hepburn, kariyeri boyunca birbirinden güzel kült filmlerde rol almıştır. Dolayısıyla Audrey Hepburn en iyi filmleri, yıllar geçse de sinemaseverler tarafından en çok izlenen yapımlar arasında yerini korumaya devam ediyor. Nostalji aşıklarına 50’leri ve 60’ları en güzel perspektiften yaşatacak bir liste hazırladık: Audrey Hepburn en iyi filmleri listesi! Ama öncesinde dilerseniz, Audrey Hepburn’ü kısaca tanıyalım.

Kısaca Audrey Hepburn Hakkında

En sevilen sinema sanatçılarından birisi olan Audrey Hepburn, 04 Mayıs 1929 yılında dünyaya gelmiştir. Annesi Hollandalı bir Barones, babası ise çok zengin bir İngiliz bankacı olan ünlü sanatçı 20 Ocak 1993 yılında hayata gözlerini yummuştur. Pek çok ödül kazanan sanatçı, 1954 yılında Roman Holiday isimli filmdeki rolü ile En İyi Kadın Oyuncu Oscarı’ını kazanmıştır.

Audrey Hepburn En İyi Filmleri Listesi

Güzel oyuncu Audrey Hepburn sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmış bir sanatçıdır. Sinemaya ilgisi çocukluk yaşlarında başlayan Hepburn, sinemaya başlamadan önce bir süre modellik yapmıştır. 1951 yılında 22 yaşında rol aldığı ilk filmi, Young Wives Tale ile herkesin dikkatini üstüne çekmeyi başarmıştır.

Zarafeti ve güzelliği ile herkesi kendisine hayran bırakan Audrey Hepburn, günümüzde bile hala daha zevkle izlenen pek çok filmde rol almıştır. Sanat kariyeri boyunca pek çok ödül kazanan Audrey Hepburn en iyi filmler listesi ise şu şekilde sıralanmaktadır;

Roma Tatili – Roman Holiday (1953)

Roma Tatili – Roman Holiday (1953)
Roma Tatili – Roman Holiday (1953)

Ünlü sanatçıya En İyi Kadın Oyuncu Oscarı’nı kazandıran Roma Tatili filmi 1953 yılında vizyona girmiştir. Yönetmenliğini William Wyler’ın yaptığı filmde; Aundrey Hepburn, başrolü Gregory Peck ile paylaşmıştır. Dram ve aşk türünde olan filmin konusunda ise Prenses Ann’in Roma’ya geldikten sonra başından geçenler anlatılmaktadır.

Sabrina (1954)

Sabrina ( 1954)
Sabrina ( 1954)

Yönetmenliğini Billy Wilder’ın yaptığı ünlü film; dram, komedi ve romantik türlerine sahiptir. Filmin başrollerinde ise Audrey Hepburn ve Humphrey Bogart bulunmaktadır. Filmde çok zengin bir ailenin kızı olan Sabrina ile ünlü bir playboyun tutku dolu aşkları anlatılmaktadır.

Öğleden Sonra Aşk – Love In The Afternoon (1957)

Öğleden Sonra Aşk – Love In The Afternoon (1957)
Öğleden Sonra Aşk – Love In The Afternoon (1957)

Audrey Hepburn’un en sevilen filmlerinden birisi olan Love in The Afternoon, siyah beyaz çekilen bir sinema yapımıdır. Filmin yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını Billy Wilder üstlenmiştir. Dram ve komedi türünde olan filmin konusu; Paris’te yaşayan çapkın ve zengin bir adam olan Frank ile konservatuar öğrencisi olan Ariane’in öyküsüdür.

İnsanlık Uğruna – The Nun’s Story (1959)

The Nun’s Story (1959)
The Nun’s Story (1959)

Kathryn Hulme’nin aynı adlı romanından beyazperdeye aktarılan filmde Audrey Hepburn’e Peter Finch eşlik etmektedir. Filmde rahibe olmaya karar veren genç bir kadın manastıra kapandıktan sonra başına gelenler yüzünden pek çok fedakarlık yapmak zorunda kalacaktır. Audrey Hepburn en iyi filmler listesinde olan filmin türü ise dramdır.

Çılgınlar Kraliçesi – Breakfeast Tiffany’s (1961)

Çılgınlar Kraliçesi – Breakfeast Tiffany’s (1961)
Çılgınlar Kraliçesi – Breakfeast Tiffany’s (1961)

Breakfeast Tiffany’s, Audrey Hepburn en iyi filmleri arasında ilk sıralarda yer alır ve sinema tarihinin unutulmaz filmlerinden birisidir. Bu filmde sanatçı başrolü George Peppard ile paylaşmıştır. Komedi, dram ve aşk türünde olan filmin konusunda yazar olmaya çalışan Paul Varjak’ın hayatı anlatılmaktadır. Yeni taşındığı apartmanda komşusu Holly ile olan eğlenceli ve aşk dolu hikayesi izleyicilere sunulmaktadır.

Öldüren Şüphe – Charade (1963)

Öldüren Şüphe – Charade (1963)
Öldüren Şüphe – Charade (1963)

Yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını Stanley Donen’in yaptığı Öldüren Şüphe filminin başrollerini Audrey Hepburn ile ünlü aktör Cary Grant paylaşmaktadır. Bu film, komedi, romantik, gizem ve gerilim türlerindedir. Hikayesinde ise, tüm birikimlerini nakite çevirip, bir cinayete kurban giden kocasının yaptıklarından sonra Regina’nın tüm hayatı değişmektedir.

Benim Güzel Meleğim – My Fair Lady (1964)

Benim Güzel Meleğim - My Fair Lady (1964)
Benim Güzel Meleğim – My Fair Lady (1964)

George Bernard Shaw’un Pygmalion adlı oyunundan sinemaya uyarlanan filmin başrollerinde Audrey Hepburn ile Rex Harrison yer almaktadır. Müzikal olan filmin yönetmenliğini George Cukor üstlenmiştir. Filmin senaryo yazarları ise Alan Jay Lerner ve George Bernard Shaw’dır. Aundrey Hepburn’un başrolünde olduğu bu film 8 tane Oscar ödülü kazanmıştır.

Hırsız Aşıklar – How to Steal a Million (1966)

How to Steal a Million ( 1966)
How to Steal a Million ( 1966)

Ünlü ressamların eserlerini taklit ederek satan Bonnet’in yaşadıklarının anlatıldığı Hırsız Aşıklar filminin başrollerini Audrey Hepburn ile Eli Wallach paylaşmaktadır. Ünlü filmin yönetmen koltuğunda Willam Wyler yer alır. Komedi ve suç türünde olan filmin senaryosu ise Harry Kurnitz tarafından kaleme alınmıştır.

Aşk Yolu  – Two For The Road (1967)

Two For The Road (1967)
Two For The Road (1967)

Ünlü sanatçı Altın Küre Ödülü kazandığı bu filmde başrolü Albert Finney ile paylaşmıştır. Komedi, dram ve romantik türlerine sahip olan filmin konusunda ise Güney Fransa’ya bir yolculuğa çıkan karı kocanın hayatı anlatılmaktadır. Aynı zamanda yolculuk boyunca 12 yıllık evliliklerini sorgulamaları da yer alır.

Karanlığa Kadar Bekle – Wait Until Dark (1967)

Wait Until Dark (1967)
Wait Until Dark (1967)

Audrey Hepburn en iyi filmleri arasında yer alan Wait Until Dark, Frederick Knott’un aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlanmıştır. Psikolojik, gerilim türünde olan filmin konusunda ise kör ve genç bir kadınla, şiddete meyilli olan uyuşturucu bağımlısı adamın ilişkileri gözler önüne serilmektedir.

Robin and Marian ( 1976)

Robin and Marian ( 1976)
Robin and Marian ( 1976)

Başrollerini ünlü aktör Sean Connery ve Audrey Hepburn’un paylaştığı filmin yönetmenliğini ise Richard Lester yapmaktadır. Dram ve romantik türünde olan filmde ise eski iki aşık olan Robin ile Marian’ın 20 sene sonra tekrar buluşması sonucunda yaşadıkları anlatılmaktadır.

Daima – Always (1989)

Daima – Always (1989)
Daima – Always (1989)

1989 yapımı olan ve başrollerini Aundrey Hepburn ile Richard Dreyfuss’un paylaştığı Always filminin yönetmen koltuğunda ise ünlü yönetmen Steven Spielberg oturmaktadır. Fantastik, romantik türünde olan filmin konusunda orman yangını pilotu olan Pete’nin bir kazada ölmesi ve hayalet olarak geri dönmesi sonucunda gelişen olaylar sergilenmektedir.

Başarılı kadın oyuncuları izlemeye devam etmek istiyorsanız Sandra Bullock Filmleri: Mutlaka İzlemeniz Gereken Ödüllü Yapımlar adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Audrey Hepburn kaç Oscar aldı?

Ünlü oyuncu bir kez Oscar ödülünü almış, toplamda 4 kez de En İyi Kadın Oyuncu ödülüne aday olmuştur.

Audrey Hepburn kaç yaşında öldü?

Hepburn, 63 yaşında dünyamızdan ayrılmıştır.

Audrey Hepburn İzmirli mi?

Kendisi her ne kadar Belçika’da doğmuş olsa da ailesi yıllarca İzmir’de yaşamıştır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir