Sinema

Sandra Bullock Filmleri: Mutlaka İzlemeniz Gereken Ödüllü Yapımlar

sandra bullock filmleri

Amerikalı ünlü aktris ve yapımcı Sandra Bullock, otuz yılı aşkın bir süredir sinema dünyasının göz bebeklerindendir. Bullock’un filmografisi, birbirinden etkileyici yapımlara ev sahipliği yaptığı için Sandra Bullock filmleri dendiğinde akla birbirinden iyi pek çok film gelmektedir. Akademi Ödülü ve Altın Küre Ödülü de dahil olmak üzere çok sayıda prestijli ödülün sahibi olan ünlü sinema yıldızı, kariyer basamaklarını tırmandığı süre boyunca daima daha iyisine ulaşmayı başarabilmiştir.

Bullock, 2010 ve 2014 yıllarında dünyanın en yüksek ücretini alan oyuncu olmuştur. Yine 2010 yılında dünyanın en etkili 100 kişisinden biri olarak seçildiği bilinen ünlü isim, son dönemde oyunculuğa ara verme isteğini dile getirmesiyle yeniden gündemde yerini almıştır. Fakat ister kısa bir ara verme kararı alsın isterse de tamamen oyunculuğu bıraksın, sinema sektörüne olan katkıları ve örnek teşkil eden performansıyla Bullock’un asla hafızalardan silinmeyecek bir isim olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Biz de bu yazımızda, mutlaka izlemeniz gereken ödüllü yapımların yer aldığı Sandra Bullock filmleri listesini sizinle paylaşacağız. Listemizdeki filmlerin her birinde sinema dünyasının en başarılı ve güzel isimlerinden Sandra Bullock ile oyunculuğa doyacak ve bu filmleri hemen izlemek isteyeceksiniz. Keyifli okumalar!

Speed (Hız Tuzağı)

Speed (Hız Tuzağı)
Speed (Hız Tuzağı)

Bir diğer adıyla Hız Tuzağı, Sandra Bullock’un başarıya ulaşma yolunda attığı ilk önemli adımdır. 1994 yılında vizyona giren film, aksiyon türünün en başarılı örneklerindendir. Konusu, bombalı saldırılar düzenlemesi nedeniyle polis tarafından aranılan Howard Payne’in fidye istemesiyle gelişen olaylar üzerinde kurgulanmıştır.

Genç polis memuru Jack Traven, hızı 80 km altına düştüğünde patlayacak olan bomba dolu bir otobüsten yolcuları kurtarmaya çalışmaktadır. Bu sırada Bullock’un canlandırdığı Annie Porter karakteri şoför koltuğuna geçerek polis memuruna yardımcı olmaktadır.

Speed’in gişede elde ettiği başarılar, devam filmi olan Speed 2: Cruise Control’ün çekilmesini sağlamıştır. Aynı zamanda bu yapımla birlikte Bullock, Satürn Ödülü için En İyi Kadın Oyuncu kategorisindeki, MTV Film Ödülü için ise En İyi Performans-Kadın kategorisindeki ödüllerin sahibi olmayı başarmıştır. Filmin künyesi ise şu şekildedir:

 • Yönetmen: Jan de Bont
 • Senarist: Graham Yost
 • Oyuncu Kadrosu: Keanu Reeves (Jack Traven), Dennis Hopper (Howard Payne), Sandra Bullock (Annie Porter)
 • IMDB Puanı: 7.3

While You Were Sleeping (Sen Uyurken)

While You Were Sleeping (Sen Uyurken)
While You Were Sleeping (Sen Uyurken)

Sandra Bullock filmleri denilince akla ilk gelen şaheserlerden biri olan film, Noel zamanı metro durağında bulunan Lucy ismindeki yalnız bir genç kadının, raylara düşen bir adamı kurtarmasını ve onu hastaneye yatırmasını konu almaktadır. Hayatını kurtardığı Peter’ın aradığı kişi olduğunu düşünen Lucy’nin aklı, Peter’ın kardeşi Jack ile tanışmasıyla birlikte karışmaya; seyircilere ise muhteşem bir romantik-komedi hikayesi sunmaya başlamaktadır.

Sandra Bullock, While You Were Sleeping filmindeki oyunculuğu ile üç farklı dalda aday gösterilmeyi başarmıştır. Bunlardan biri film endüstrisinin en prestijli ödüllerinden olan Altın Küre Ödülleri’nin Müzikal ve Komedi Filmi dalındaki En İyi Kadın Oyuncu kategorisidir. Filmin künyesi ise şu şekildedir:

 • Yönetmen: Jon Turteltaub
 • Senarist: Daniel G. Sullivan, Fredric LeBow
 • Oyuncu Kadrosu: Sandra Bullock (Lucy), Bill Pullman (Jack Callaghan), Peter Gallagher (Peter Callaghan)
 • IMDb Puanı: 6.7

A Time to Kill (Öldürme Zamanı)

A Time to Kill (Öldürme Zamanı)
A Time to Kill (Öldürme Zamanı)

Öldürme Zamanı, ABD’deki ırkçılığı konu alan 1996 yapımı suç ve gerilim filmidir. Başrollerindeki oyuncular için kariyerlerinin en önemli basamaklarından olan yapım, Sandra Bullock’a MTV Film Ödülleri’nde En İyi Performans- Kadın dalında adaylık getirmiştir. Sandra Bullock filmleri listemizde yer alan bu filmin künyesi ise şu şekildedir:

 • Yönetmen: Joel Schumacher
 • Senarist: Akiva Goldsman
 • Oyuncu Kadrosu: Sandra Bullock (Ellen Roark), Matthew McConaughey (Jake Brigance), Samuel L. Jackson (Carl Lee Hailey)
 • IMDb Puanı: 7.4

Hope Floats (Umut Dalgaları)

Hope Floats (Umut Dalgaları)
Hope Floats (Umut Dalgaları)

Umut Dalgaları, gençlik aşkıyla evlenen mutlu bir kadının hayatının alt üst olmasını anlatan 1998 yapımı drama filmidir. Birdee, en yakın arkadaşı ve kocasının ona ihanet etmesiyle yıkılır ve tüm yaşananları bir televizyon programında itiraf eder. Sonrasında Birdee, kızıyla birlikte annesinin yanına küçükken yaşadığı kasabaya giderek yeni bir hayat kurmak ister. Fakat hem anne ve babası hem de çevredeki insanların acımasız tepkileri, Birdee’nin eve kapanarak insanlardan uzaklaşmasına neden olur.

Justin ismindeki eski bir arkadaşıyla karşılaşması ile film, ikili arasında romantizm yaşandığı ve Birdee’nin Justin’i hayatına alıp almama konusunda kararsız kaldığı bir dinamiği anlatmaya başlar. Sandra Bullock bu yapımdaki başarılı performansı sayesinde Lone Star Film ve Televizyon Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu dalının kazanan ismi olmuştur. Başarılı filmin künyesi ise şu şekildedir:

 • Yönetmen: Forest Whitaker
 • Senarist: Steven Rogers, Brandine Spuckler
 • Oyuncu Kadrosu: Harry Connick Jr. (Justin Matisse), Sandra Bullock (Birdee Pruitt), Gena Rowlands (Ramona Calvert)
 • IMDb Puanı: 6.0

Miss Congeniality (Güzel Dedektif)

Miss Congeniality (Güzel Dedektif)
Miss Congeniality (Güzel Dedektif)

2000 yılında Amerika’da vizyona giren komedi-gerilim filmi Miss Congeniality, gişede başarı elde eden yapımlardandır. Öyle ki bu başarısını devam filmi olan Güzel Dedektif 2: Silahlı ve Cazibeli ile sürdürebilmiştir.

Ana karakterimiz Gracia, bir FBI ajanıdır. Terörist saldırı ihbarı alması üzerine güzellik yarışmasına katılmak zorunda kalan ajanımız, üzerine yönelen bakışlardan hiç de memnun değildir. Peki, bu gizli görev nasıl sonuçlanacaktır? Bullock’un etkileyici oyunculuğu etrafında ilerleyen hikaye, ünlü sinema yıldızına yalnızca önemli iki dalda adaylık kazandırabilmiştir. Sandra Bullock filmleri listemize girmeye hak kazanan bu eğlenceli filmin künyesi ise şu şekildedir:

 • Yönetmen: Donald Petrie
 • Senarist: Katie Ford, Marc Lawrence, Zordon, Caryn Lucas
 • Oyuncu Kadrosu: Benjamin Bratt (Eric Matthews), Michael Caine (Victor Melling), Sandra Bullock (Gracie Hart)
 • IMDb Puanı: 6.3

Crash (Çarpışma)

Crash (Çarpışma)
Crash (Çarpışma)

2005 yılında vizyona giren dram ve gerilim türünün başarılı örneklerinden olan Crash, birbirinden farklı hayatlara sahip çok sayıda insanın 36 saat içerisinde tanışmak zorunda kaldıkları bir olayı konu almaktadır. Düşük bütçesine rağmen eleştirmenlerden tam not alan yapım, En İyi Film Akademi Ödülü’nü kazanarak başarısını kanıtlamıştır. Sandra Bullock filmleri listemize adını altın harflerle yazdıran bu filmin künyesi ise şu şekildedir:

 • Yönetmen: Paul Haggis
 • Senarist: Paul Haggis, Bobby Moresco
 • Oyuncu Kadrosu: Sandra Bullock (Jean Cabot), Karina Arroyave (Elizabeth), Dato Bakhtadze (Lucien)
 • IMDb Puanı: 7.8

The Proposal (Teklif)

The Proposal (Teklif)
The Proposal (Teklif)

Film The Proposal, Ryan Reynolds ve Sandra Bullock’un başrollerini paylaştığı 2009 yapımı romantik komedi filmidir.  Başarılı bir yayıncılık şirketinde baş editör olan Margaret, çalışma şartlarını ihlal etmesi nedeniyle sınır dışı edileceğini öğrenir. Hem işini hem de yeni hayatını kaybetmenin korkusuyla asistanı Andrew ile nişanlı olduğunu görevlilere bildiren Margaret, zoraki bir çift hayatı sürmeye başlar.

Daha sonrasında yaşanan eğlenceli ve heyecan dolu olaylar, Margaret ve Andrew’in kendilerini nikah masasına sürüklenen bir olaylar zincirinde bulmasına neden olur. İkilinin aralarındaki dinamik, romantik komedi sevenleri kesinlikle memnun edecektir. Sandra Bullock filmleri listesindeki bir diğer eğlenceli film olan The Proposal’ın künyesi ise şu şekildedir:

 • Yönetmen: Anne Fletcher
 • Senarist: Pete Chiarell
 • Oyuncu Kadrosu: Ryan Reynolds (Andrew Paxton), Sandra Bullock (Margaret Tate)
 • IMDb Puanı: 6.7

The Blind Side (Kör Nokta)

The Blind Side (Kör Nokta)
The Blind Side (Kör Nokta)

Kitaptan sinemaya uyarlanan başarılı yapımlardan biri de Kör Nokta’dır. Filmde, maddi durumu kötü olan bir gencin kolej futbol takımına girmesinin ardından değişen hayatı konu alınmaktadır.

Micheal Oher, okulda son derece başarısız bir çocukken zengin bir aile tarafından koruma altına alınır. Zira öz annesi bir uyuşturucu bağımlısıdır ve 13 kardeşi olması nedeniyle yeterli bakımı sağlanamamaktadır. Yeni hayatını, yeni ailesinin de desteğiyle şekillendiren Oher, futboldaki başarısıyla Ulusal Futbol Ligi’nin en çok aranan isimlerinden biri olmayı başaracaktır.

The Blind Side ile Sandra Bullock, En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü başta olmak üzere 4 dalda ödül kazanmış ve 4 dalda da önemli adaylıklar elde etmiştir. Üstelik film, 82. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film de dahil olmak üzere 2 dalda adaylığa sahiptir. Bol ödüllü olan Sandra Bullock filmlerinden biri olan The Blind Side’ın künyesi ise şu şekildedir:

 • Yönetmen: John Lee Hancock
 • Senarist: Michael Lewis, John Lee Hancock
 • Oyuncu Kadrosu: Quinton Aaron (Michael Oher), Sandra Bullock (Leigh Anne Tuohy), Tim McGraw (Sean Tuohy)
 • IMDb Puanı: 7.6

Extremely Loud and Incredibly Close (Çok Gürültülü ve Çok Yakın)

Extremely Loud and Incredibly Close (Çok Gürültülü ve Çok Yakın)
Extremely Loud and Incredibly Close (Çok Gürültülü ve Çok Yakın)

Jonathan Safran Foer’in aynı adlı romanından uyarlanan Extremely Loud and Incredibly, dram türünün sevilen yapımlarındandır. Babasının 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybetmesinin ardından annesi gibi umutsuzluğa kapılmak istemeyen Oskar, New York şehrinde babasının kendisi için bırakmış olabileceği bir iz aramaya başlar.

Oskar, bu macerası sırasında çok sayıda hayata temas etme fırsatı bularak önemli deneyimler kazanır. Film, ilk vizyona girdiğinde eleştirmenlerin odağına da yerleşse, En İyi Film Akademi Ödülleri için aday gösterilmeyi başarmıştır. Sandra Bullock filmleri listesindeki en tartışmalı film olan yapımın künyesi ise şu şekildedir:

 • Yönetmen: Stephen Daldry
 • Senarist: Eric Roth
 • Oyuncu Kadrosu: Thomas Horn (Oskar Schell), Tom Hanks (Thomas Shell), Sandra Bullock (Linda Schell)
 • IMDb Puanı: 6.9

Bird Box

Bird Box
Bird Box

Kıyamet sonrasını konu alan 2018 yapımı gerilim filmi Bird Box, yayınladığı ilk günden itibaren adından söz ettirmeyi başarmıştır. Malorie adlı karakter, çocuklarını doğaüstü yaratıklara karşı korumak üzere bir yaşam savaşı vermektedir.

Uzun yıllar nehir kenarında ailecek saklandıktan sonra tehlikeli bir yolculuğa çıkmak zorunda kalan aile, yalnız olmadığının farkındadır. Üstelik yolcukları boyunca gözlerinin kapalı olması da gerekmektedir. Peki, Malorie tüm ailesini korumayı başarabilecek midir? Sandra Bullock’un başrolünde yer aldığı Netflix yapımı film, kesinlikle izlenilmesi gereken yapımlar listenizde yerini almalıdır. İlgi çekici Sandra Bullock filmlerinden biri olan yapımın künyesi ise şu şekildedir:

 • Yönetmen: Susanne Bier
 • Senarist: Eric Heisserer
 • Oyuncu Kadrosu: Sandra Bullock (Malorie), Trevante Rhodes (Tom), John Malkovich (Douglas), Sarah Paulson (Shannon)
 • IMDb Puanı: 6.6

Sandra Bullock filmleri ilginizi çektiyse En Sevilen Denzel Washington filmlerine de bakabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir