Kariyer

Ayhan Karaman SEO Eğitimi Deneyimim ve Yorumlarım

ayhan karaman seo eğitimi deneyimim ve yorumlarım

Ayhan Karaman SEO eğitimi deneyimim ve yorumlarım ile ilgili bir açıklama yapmanın zannediyorum ki vakti artık gelmiştir. Yaklaşık 2 haftadır devam eden eğitimimiz boyunca, birçok farklı deneyime tanık olduk. Eğitimimizin de daha tamamlanmadığını hatırlatarak; eğitimin olumlu ve olumsuz taraflarını değerlendireceğim bir içerik hazırlamak istedim. Bu eleştiride, objektif olmayı siz değerli okuyucularıma borç bilirim.

Ayhan Karaman’dan SEO Eğitimi Alma Kararımı Ne Etkiledi?

Ayhan Karaman, yaklaşık 5 yıldır sektör içerisinde büyük bir hiyerarşiye sahip olan bir eğitim markası olarak dikkat çekiyordu. Bu eğitimi satın alma deneyimime varıncaya kadar Ayhan Karaman markasının SEO noktasında yaptığı çalışmaları R10, Facebook grupları ve arama motorlarına verdikleri reklamlar üzerinden takip ediyordum. Özellikle SEO Uzmanı, SEO Eğitimi, SEO Nasıl Yapılır, SEO Nedir gibi aramalarda da ilk sıralarda olması bu eğitim öncesi benim ve ekip arkadaşlarımın eğitime katılma kararı almasında büyük bir etkisi olduğunu söylemeliyim.

Ancak, eğitim öncesinde özellikle sektör içerisinde yapılan yorumlar bu noktada bizim düşüncelerimizi olumsuz etkiledi. Birçok rakip eğitmen, kayıt dışı alanlarda Ayhan Karaman ve verdiği eğitim ile ilgili tek düzelik taşıdığıyla ilgili yorumlar yapıyordu. Biz de eğitime katılmadan öncesinde Dijital İçerik ile ilgili Ayhan Karaman’a bir talep ile gittik. ”Dijital İçerik ekibinde bizimle birlikte içerik üreten 35 yazar arkadaşımız için SEO ve SERP analizi eğitimi verir misin?” diye sorduk. Sağ olsun hemen kabul etti ve eğitim ile ilgili bir plan hazırlayarak, kısa süre içerisinde eğitime katılan bütün arkadaşlarda teknik anlamda büyük bir farkındalık kazandırdı.

Ayhan Karaman bu eğitim içerisinde, bireysel markalaşmanın önemini ve eğitime katılan herkesin potansiyel olarak dijital pazarlama alanında gelebileceği yerleri görerek, kendi potansiyellerine en uygun olan yapıda bu teknikleri kullanabilecekleri bir alan kazandırmayı amaçlıyordu.

Ardından da kendisine hem kendim (Anıl Kölmük) hem de ekip yöneticilerimiz (Begüm Dilbaz ve Hatice Yüksek) için bir eğitim grubu düzenlemesi adına ricada bulundum. Fiyatta anlaştık ve sonrasında da eğitime başladık.

Ayhan Karaman SEO Eğitimi Nasıldı?

Ayhan Karaman SEO Eğitimi Nasıldı?

Ayhan Karaman ile ilgili bana göre en büyük yanılsama, sosyal medya platformlarında dönen TEDX konuşmasıydı. Marka imajına bu konuşmanın ben marka imajı anlamında değer kazandırmaktan çok zarar da verebilmiş olduğunu düşünüyorum. Bu konuşma içerisinde büyük bir motivasyon ve sektörün dinamiklerine karşı yaklaşımlar yer alıyordu. Ancak eğitim öncesinde ben ve benim gibi düşünen yüzlerce kişi için bu durum, eğitimin de bu gazlamalarla geçebileceği endişesiyle biraz tedirgindi.

Ancak eğitim başlamasının ardından bütün endişelerimin yersiz olduğunu gösteren bir imaj vardı ortada. Benim, Hatice’nin ve Begüm’ün sektörel anlamda deneyimini eğitim başlamadan öncesinde yaptığı toplantıda tespit etmişti ve bize tam da ihtiyacımız olan noktalara parmak basarak bir eğitim hazırlamıştı. Daha öncesinde fikrim olan ancak bilgim olmayan konular hakkında da kısa sürede aydınlanma yaşamıştım. En basitinden Screaming Frog kısmı. Biz bu eğitim öncesinde kendi blog sitelerimizde Screaming Frog ile ilgili belki de onlarca içerik üretmiştik. Fakat işin aslının ve kullanım biçiminin ne kadar kapsamlı olduğunu Ayhan Karaman ile birlikte biz de büyük bir şoka uğrayarak öğrendik.

Ayhan Karaman Eğitiminde Neler Vaat Ediyor?

Ayhan Karaman eğitiminde bize doğrudan bir bilgiyi aktararak karşıya geçmiyordu. Temel olarak eğitim ile ilgili en sevdiğim kısmın bu olduğunu söyleyebilirim. Ek olarak da zaman kavramına çok takılmaması ve bizim bir konuyu tam olarak anlayabilmemiz adına kendi lugatını ve bilgiyi aktarım biçimini de güncelleyebiliyordu. Kendi adıma konuşursam bir Samsun’luyum. Ayhan Karaman bana eğitim boyunca şehir içerisinde kullanılan birçok deyimi, sektörel anlamda bir olayı anlatmak için kullanmıştı. Buna benzer durumları daha öncesinde eğitime katılan başka kişilerden de duymuştum.

Ayrıca eğitim içerisinde bir diğer önemli yapı da, size ve projelerinize odaklanarak eğitimi sürdürmesi. Yani eğitim A’dan Z’ye bir kalıp üzerinden ilerlemek yerine, size ve temelde odaklandığınız sektöre uygun olarak güncellenerek karşınıza çıkıyor. Bu durumu bir içerik ürecisi olarak ele alırsam, Ayhan Karaman bana ve ekip arkadaşlarıma sürekli Google Güncellemeleri ile ilgili paylaşımları sundu. Bu bizim sektöre ve içerik yapısına olan hakimiyetimizi de oldukça olumlu etkiledi.

Ayhan Karaman eğitiminde aldığımız teknik eğitimlerle ilgili detayları ayhankaraman.com/seo-egitimi adresinden öğrenebilirsiniz.

Sonuç

Biraz önce bahsi geçen Screaming Frog ile SERP analizi yapmanın kolaylığı başta olmak üzere sevgili Ayhan Karaman, SEO hakkında bize birçok şey öğretti. Bu sayede, hem sektörle ilgili hem de SEO dinamikleri ile ilgili ufkumuzun genişlediğini söylemeliyim. Sektöre bambaşka bir pencereden bakarak hem kendimize hem de iş ortaklarımıza artık birçok şey katabiliyoruz. Kendisine bir kez daha eğitmenliği ve engin bilgisini aktarış biçimi için teşekkür etmeyi bir borç bilirim.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir