Ne, Ne Değildir?

Kadına Yönelik Dijital Pazarlama & Dijitalde Kadının Gücü

kadına yönelik dijital pazarlama

Kadınların alışverişe erkeklerden daha çok zaman ayırdığı, kanıtlanmış bir gerçek. Bu alışverişler giyim, spor, gıda, güzellik, eğitim ve daha birçok alanda değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle dijital ve yüz yüze satışlarda satın alma nüfusunun büyük bir bölümünü kadınlar oluşturmaktadır. Durum böyle olunca, büyük küçük demeden tüm şirketler, çoğu pazarda kadınlara yönelik dijital pazarlama yöntemlerine ve internet reklamlarına başvurur. Bu, oldukça doğal ve akıllıca bir pazarlama tekniği olmakla beraber, yerinde ve doğru bir stratejidir.

Dijital sektörün izole küçük bir bölümüne ulaşmak ve satış yapmak, çok daha zordur. Bunun farkında olan firmalar, reklamlarını kadınların ilgisini çekebilecek şekilde hazırlayarak sunarlar.

Kadınların Dijital Pazardaki Gücü

dijital pazarda kadının gücü
Kadına yönelik dijital pazarlama konusunda, kadınların dijital ortamdaki aktiviteleri değerlendirilir.

Günümüz itibari ile kadınların ilgisini çekmek, eskiden olduğu gibi renkli reklamlar sunarak mümkün olmayacaktır. Kadınları hedef alarak bir satış gerçekleştirmek için onların ihtiyaçlarını bilmeli ve buna göre bir ürün reklamı sunmalısınız. Kadınların satın alım gücü hakkında şaşırtıcı istatistiklerinden birkaçına örnek vermek gerekirse şunlar paylaşılabilir:

 • Kadınlar, sağlık alanından arabaya, güzellikten gıdaya tüm tüketici satın alımlarının %85’ini oluşturur.
 • Yılda yaklaşık 20 milyon kadın bloglardan ürün incelemesi yapar.
 • Kadınların %75’i evin alışveriş ihtiyacından tümüyle sorumlu.
 • QR kod ile satın alımların neredeyse %70 kadarı kadınlardan oluşmakta.
 • Kadınlar bilgisayar ve mobil cihazlar ile ortalama 6 saat internette vakit geçiriyor.
 • Kadınlar sosyal ağlara erkeklere oranla %40 daha fazla vakit ayırır.

Yeni teknolojileri kullanmaktan tutun, internet alışverişine yatkınlığa kadar her alanda kadınlar, erkeklerden daha büyük bir pazar alanı oluşturuyor. Bu büyük pazara uygun reklam üretmek için zekice tasarlanmış, ihtiyaçlara yönelik ve kafa karıştırmayan bir içerik, kadınları satın almaya ikna edebilir.

Güzellik ürünleri, ev için mobilya vb. ürünler, gıda ve annelere yönelik çocuk ihtiyaçları gibi onlarca alanda devasa bir pazar bulunmaktadır. Bu pazara büyük küçük demeden her şirket içerik ve ürün üretiyor. Diğer yandan satış platformları ve kadınlara yönelik bloglar, bu pazarı daha da geniş kitlelere yaymaya yardımcı oldu. Telefonlar üzerinden bile artık kolayca ihtiyaçlarını internet üzerinden sipariş verebiliyorlar. Teknolojinin gelişmesi, dijital pazarın gelişmesi ile paralel ilerleyen bir durum. Bu nedenle her yaştan ve kültürden milyonlarca kişiye tek bir reklam üzerinden hitap etmek zorunda kalmak, oldukça zor bir iş.

Kadına yönelik dijital pazarlamada radarınıza girmesi gereken bir metot: Dark Marketing

Kadınların İlgisini Çekmek

kadınların ilgisini çekmek
Kadına yönelik dijital pazarlama içinde ehemmiyeti olan bir nokta, kişilerin ya da kitlelerin ihtiyaçları.

Satışı yapılacak ürünün her şeyden önce kadınların ihtiyacını karşılamak zorunda olması ilk önceliklerden biri. Hiçbir tüketici, asla kullanmayacağı bir ürüne para vermez. Bu nedenle reklam, ihtiyacı hatırlatıp hemen ardından çözümü sunan ve kadınların ilgisini çekebilecek yönde olmalı. Bir çocuk ürünü tasarlıyorsanız, bu ürünü satmak için anneye yönelik bir reklam vermek daha mantıklı olacaktır. Anneye onun ihtiyacını karşılama yönünde bir şeyler sunarken, ürünün iyi yönlerini ona sunarak satın almaya ikna etmek mümkün.

Bir başka teknik ise reklamlarda iyi görünen ve dikkat çeken erkeklere yer vermek. Şaşırtıcı gelebilir ancak verilere dayalı bir gerçek olmakla beraber bu yöntem, diğer pek çok pazarlama tekniği arasında %88 daha başarılı olmuştur. Diğer yandan reklamı yapılan ürün, bir erkek aktörün tanıtımına uygun değilse veya platform buna elverişli değilse, farklı bir yöntem belirlemek durumunda kalabilirsiniz. Öyleyse kadınların ilgisini çekmek için birkaç altın kuraldan bahsedelim:

Kadınları Tanımak

Kadınları tanımanın en faydalı yolu, hangi kitleye hitap edeceğinizi seçerken size sağlayacağı faydalar. Y ve Z kuşağı gibi daha genç kadınlara yönelik bir ürün pazarlaması yapıyorsanız, bu ürünü sosyal medyada ve video paylaşma uygulamalarında tanıtabilirsiniz. Hatta direkt bu uygulamalara reklamlar vererek karşılarına çıkmasını sağlayabilirsiniz. Ancak hedefiniz 40-45 yaş üzeri bir kitleyse, daha durağan sosyal medya platformları ve bloglar bu kitleye ulaşmak için daha makul seçenekler olacaktır.

Hedef Kitlenizin Dilinden Konuşmak

Bunun en basit örneği günümüzde 18 yaşında bir genç kız ile 50 yaşındaki bir kadının dilinin aynı olmaması. Çok farklı düşünürler ve birbirlerinin bilmediği onlarca farklı terimde iletişim kurarlar. Bu dilleri bilerek onlarla iletişime geçmek, o kitlenin ilgisini çekmekte oldukça faydalı olabilir.

Etkileyici Erkekler

Bu konuya en iyi örnek zamanına damga vuran Biscolata erkekleri olabilir. İnternette neredeyse tüm bloglarda tartışması dönmüş ve genç yaşlı demeden çoğu kadının ilgisini çekmişti. Ürün buna uygun bir ürünse, tanıtımı için erkek aktörler kullanmak kadınların oluşturduğu bir platforma bir adım önde olabilir.

Kadınlara Ulaşmak

kadınlara ulaşmak
Yapılan araştırmalara göre pazarlama sektöründe kadınlara ulaşmak, dijital dünyada daha kolay.

Kadınlara yönelik dijital pazarlama, reel pazarlara oranla kadınlara ulaşmakta daha başarılı. Kendilerine özel sosyal platformları, blogları bulunuyor. Bu bloglardan onları dinleyip, okuyup anlayarak ihtiyaçlarını belirleyebilir ve ürünler geliştirilebilir. Yine aynı platformlar üzerinden kadınlara pazarlanabilir.

Dijital dünyada bir kitleye ulaşmak oldukça basittir. Sadece ufak araştırmalar yapmak ve ihtiyaçları doğru saptamakla, dijital dünyanın kadınlarına istenilen ürün kolayca pazarlanabilir. Yeter ki bu ürün, kadınlar tarafından merak edilen ve ihtiyaç duyulan bir ürün olsun. Bir örnekle açıklamak gerekirse, genç kızlar için güzellik malzemesi pazarlanırken anneler için bebek ihtiyaçlarına yönelik reklamlar oluşturulabilir.

Buradan çıkaracağımız sonuç, kadınlara ulaşmaktansa onları tanımak ve ihtiyaçlarını belirlemek etkili bir yöntemdir. İlgili ürünleri doğru reklam stratejileri ile pazarladığınızda, kadınların onlara ulaşması çok hızlı ve rahat olacaktır. Diğer yandan internette bir ürünün yayılması oldukça kolaydır. Yukarıda belirttiğimiz bloglarda ve sosyal platformlarda ürünler, kadınlar arasında yapılan öneriler ve bilgi paylaşımlarıyla hızlıca yayılabilir. Bu da ürününün ihtiyaca yönelik olmasının, kadınların karşısına direkt çıkmasından daha önemli olduğunun bir diğer göstergesidir.

Kadınları Hedefleyen Sektörler

 

Kadına yönelik sektörler
Kadına yönelik dijital pazarlama içinde, pek çok sektörü sıralamak mümkün!

Kadınları ağırlıklı olarak 7 sektör hedef almakta. Bunlar:

 • Eğitim,
 • Giyim,
 • Spor,
 • Gıda,
 • Güzellik,
 • Sağlık,
 • Çocuk ürünleri olarak karşımıza çıkıyor.

Kadınlar bu sektörlere yönelik alışverişler yapmaya daha meyillidir. Sebebi oldukça basit: İhtiyaç. Kadınlara yönelik dijital pazarlama yaparken ihtiyaçlar doğrultusundaki ürünlerin faydasını burada görüyoruz. İhtiyaç doğmadan satış olmaz. Bu ürün, ister somut bir obje olsun ister internet üzerinden bir veri olsun, ona ihtiyaç duyulması sağlanmalıdır. Hedef kitlenizi tanıyarak onlara tam da gereken ürünü pazarlamak, başarılı stratejileri uygulamak internette var olmanın altın kuralıdır.

Kadına yönelik dijital pazarlama ve internet reklamları bu yüzden oldukça ince elenip sık dokunarak, onlara özel hazırlanmalıdır. Kitleyi tanımalı, olumsuz algı oluşturacak her türlü içerikten uzak durulmalıdır. Yukarıdaki sektörlerde oldukça başarılı reklamlar ve pazarlama teknikleri uygulandığını görüyoruz. Günümüz dünyasında kadın erkek ayrımı olmadan, önce kişiyi ürüne ihtiyacı olduğuna inandırıp sonra satışını yapma tekniğini çok görüyoruz. Bu ne kadar etik olmasa da başarılı bir teknik olduğunu söyleyebiliriz.

Ürünün Reklamının Yeterliliği

ürün reklamı yetersizliği
Hedeflediğiniz başarı için ürün reklamlarında belli stratejileri uygulamalısınız.

Kadına yönelik dijital pazarlama ve internet reklamları yeterince ilgi çekici olmalı. Tekniğiniz, reklamın ana fikri ve ürünün yetersizliği başarısız bir pazarlamaya yol açar. Ürün daha önce kullanıcılar tarafından kötü deneyimlerle anıldıysa ve bu internette satış siteleri, bloglar ve sosyal platformlar gibi mecralarda yayıldıysa işi daha da zorlaştırır. Bu noktada ürünün reklamı, hedef kitleden şaşmış veya ihtiyaçları gerçekten karşılamamış olur.

İşte reklamın yeterliliği burada karşımıza çıkıyor. Kitle çok daha iyi analiz edilirse, hedeflenen müşterilere ulaşmak o kadar kolaylaşır. Kadına yönelik dijital pazarlamanın en önemli noktası da daha önce de belirtildiği üzere kitleyi tanımaktır. Tüm bu önemli noktaları dikkate alarak, başarılı bir reklam ve pazarlama gerçekleştirmek mümkün.

Dijital pazarlamada reklam stratejileri önemli bir konumda yer alır. Bu nedenle kadına yönelik dijital pazarlama kapsamında, yaratıcı reklam stratejilerine ihtiyaç duyabilirsiniz: Yaratıcı Reklam Stratejisi 101

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir