GündemHaberler

Bakım Maaşı 2022’de Ne Kadar Oldu?

evde-bakım-maasi-2022

Bakıma ihtiyacı olan engelli bireylerin aldığı bakım yardımının miktarı, yeni yılda yapılan zamlarla birlikte merak edilen bir konu oldu. “Evde bakım maaşı 2022 yılında ne kadar arttırıldı?” konusu sorulan sorular arasında. Vatandaşın merakını giderecek açıklama, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’tan geldi. Peki, evde bakım maaşı 2022’de ne kadar oldu? Bu sorunun cevabını merak edenler için araştırdık.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?

bakim-maasi
Evde bakım maaşı 2022 yılında güncel miktarıyla, Bakan Yanık tarafından açıklandı.

Devlet evde bakıma ihtiyacı olan engelli vatandaşlara ve ailelerine ekonomik destek amacıyla, yardım sağlamaya devam etmektedir. Bu yardımlar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Verilen evde bakım maaşının, 2022 yılı için belirlenen miktarı hakkında beklenen açıklama geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, evde bakım yardımından ortalama aylık 535 bin vatandaşın faydalanmakta olduğunu belirtti. Bu yardım kapsamında, 2022’ye kadar ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlara aylık olarak 1798 TL ödeme yapıldığını söyledi.

Toplam miktarının 957 milyon TL olduğu evde bakım yardımı ihtiyacı olan engelli vatandaşlar ve ailelerine dağıtılmaya başlandı. Bakan Derya Yanık, yapılan yardım ödemelerinin tamamının 20 Ocak’a kadar bitirilmesinin hedeflediğini açıkladı.

Bakan Yanık, 2022 yılı itibari ile ocak ayı memur maaş katsayısına göre yapılan artış ile beraber evde bakım maaşının 1798 TL’den 2.299,79 TL’ye çıkarıldığını ifade etti. Evde bakım maaşı, ihtiyaç sahibi vatandaşlara şubat ayı itibariyle artırılmış haliyle 2300 TL olarak ödenecek.

Evde Bakım Maaşı Hangi İllerde Yatırıldı?

Evde bakım maaşlarının ülke genelinde hak sahiplerine dağıtılması kısım kısım yapılmıştır. Evde bakım maaşı ödemelerinin 18 Ocak Salı günü itibariyle tamamlandığı bildirilmiştir. Bu yardım kapsamında ödeme almaya hak kazanan vatandaşlar istedikleri zaman hesaplarından maaşlarını çekebilirler.

Evde Bakım Maaşı Ödemesinin Sorgulanması

evde bakım maaşı sorgulama
Evde bakım maaşının ödenip ödenmediğini E-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Vatandaşlar evde bakım maaşı ödemelerinin nereden sorgulandığı merak edilen konular arasındadır. Evde bakım maaşı ödeme sorgulaması e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. E-devlet “engelli evde bakım ödeme sorgu” bölümünden konuya dair bilgi alabilmektesiniz.

Evde Bakım Maaşı Alabilmek için Şartlar

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ihtiyaç sahibi, engelli vatandaşlar ve aileleri için sağladığı yardımdan faydalanabilmenin belirli şartları vardır. Bu şartlar şunlardır:

  • Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış %50 ve üzeri ağır engelli sağlık kurulu raporu olması.
  • Hane içinde kişi başına düşen aylık gelirin, net asgari ücret miktarının üçte ikisinden az olması.

Bu şartlara sahip engelli vatandaşlar evde bakım maaşından yararlanmak için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuru yapabilirler.

Bakıma muhtaç kişinin alacağı engelli sağlık raporunda hastanın ağır engelli olup olmadığı bir bölüm bulunmaktadır. Bu bölümün onaylanabilmesi için sağlık kurulundaki tüm doktorların imzalaması gerekmektedir. Rapora engellilik kararının oy çokluğu ile ya da oy birliği ile alındığına dair not düşülür. Engelli sağlık kurulunun engellilik oranını belirlerken kullandığı bir yöntem bulunmaktadır. Bu yönteme, balthazard formülü adı verilmektedir. Bu puanlama tablosundan faydalanarak doktorlar kişinin engellilik derecesini belirlemektedir.

20 Şubat 2019 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete’de ağır engelli tanımında yetişkinler ve çocuklar için farklı olmak üzere değişikliğe gidilmiştir. Yetişkinlerde “tam bağımlı” ifadesi kullanılmasına karar verilmiştir. Çocuklar için ise “özel ya da çok özel koşul” olarak tanım değişikliği yapılmıştır.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bakıma muhtaç engelli veya yaşlı yakını olan kişiler onların bakımı sebebiyle çalışamamaktadır. Bu gibi durumlardan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ekonomik destek amacıyla bu ailelere evde bakım maaşı bağlamaktadır. Evde bakım maaşının alınması için gereken şartlardan daha önce bahsetmiştik. Bu şartların tamamını sağlayan vatandaşlar bu sosyal yardımdan faydalanmak için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuru yapabilmektedir. Vatandaşların evde bakım maaşına başvuru sırasında ilgili idareye teslim etmeleri gereken evraklar bulunmaktadır. Başvuru için gereken evrakların listesini sizin için derledik.

Gereken evraklar şunlardır:

  • Başvuru yapan kişinin nüfus cüzdanı
  • Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış engelli sağlık kurulu raporu
  • Hanedeki kişilerin gelir durumunu gösteren belge
  • Engelli birey ile birlikte yaşadığını gösteren nüfus kayıt örneği

Evrakların temini ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın il ve ilçelerde bulunan temsilciliklerine başvuru yapabilirsiniz.

2022 yılı ile birlikte, emekli ve memur maaşlarında iyileştirmeler yapıldı. Peki maaş farkları ne zaman ödenecek?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir