GündemHaberler

Maaş Farkları Ne Zaman Ödenecek?

maaş farkları ne zaman ödenecek

Memur ve emekli vatandaşlara verilecek olan zam miktarının belli olmasından sonra maaş farkları ne zaman ödenecek sorusu dile gelmeye başladı. Ocak ayında belli olan enflasyon oranına göre zam oranları belirlendi. Yeni zam ile beraber devlet memurlarının ve emekli vatandaşların aldıkları maaş tutarlarına göre Ocak ayı itibariyle 168 TL ile 1.100 TL arasında ek ödeme alacaklar.

Zamlı Maaşlar Ne Zaman Yatacak?

Devlet bünyesinde çalışan memurlar, sözleşmeliler, emekliler ve geçici personelleri maaş ve enflasyon farklarını 15 Ocak’ta alacak. Lakin Meclis’te devam eden maaş zammı görüşmeleri teklifinin; 15 Ocak tarihinde yatırılması için bu hafta yasalaşması gerekiyordu. Zam teklifinin kalan 8 maddesinin görüşmeleri bırakıldığı için, 15 Ocak’ta yatırılması beklenen maaşların yatırılıp yatırılmayacağı merak konusu haline geldi. Ak Parti yetkilileri, maaş bordrolarını kesildiğini belirtti. Bunun üzerine düzenleme çarşamba günü kabul edilseydi zam farklarının 15 Ocak tarihine yetişebileceğini, teklif 13 Ocak’ta yasalaşsaydı ek bordrolar ile yine de yetiştirilebilirdi açıklamasında bulundular. Yetkililer zam ile ilgili görüşmeler salı gününe ertelendiği için devlet memuru ve emekli vatandaşların maaş zammının 15 Ocak’a yetişmeyeceğini, farkların ödenmesi için yeni bir düzenleme yapılabileceğini belirtti.

Memur Maaş Zamları

memur maaşları
Maaş farkları ne zaman ödenecek sorusu, emekliler kadar memurlarında gündemindeki bir konu.

Memur ve memuriyetten emekli vatandaşlara yapılacak zam oranını belirleyen enflasyon rakamları belli oldu. TÜİK’in açıklamalarına göre senelik enflasyon %36.08 iken, Aralık ayında tüketici fiyat endeksi %13,58 oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 senesi içerisinde devlet memuru ve memur emeklilerine verilen ilk 6 ay %5’lik zammı %7,5 şeklinde güncellediklerini 2022’nin ilk kabine toplantısından sonra açıkladı. Bu şekilde memurlar %30,5 oranında zam almış oldu.

2021 senesinde en düşük devlet memuru maaşı 4 bin 4480 TL iken gelen zam ile beraber 2022 senesinde en düşük maaş 5 bin 124 TL oldu. Bu rakam enflasyon farkı ile 6 bin 275 TL oldu.

Emekli Maaş Zamları

14 milyon emekli vatandaşa yapılacak zam 15 Ocak 2022 tarihinin gelmesiyle birlikte tekrar gündem oldu. 2022’de yapılan ilk kabine toplantısından sonra açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan en düşük emekli maaşının 2 bin 400 TL ye çıkarıldığını söyledi. Ek zamlı SSK ve BAĞ-KUR emeklileri maaşı belli oldu.

Geçtiğimiz sene 2000 öncesi SSK emeklisinin en düşük maaşı 2 bin 624 TL iken 2022’de bu fiyat 3 bin 295 TL’ye yükselecek. Esnaf BAĞ-KUR emeklilerinin ise 1.923 TL olan maaşı 2 bin 399 TL’ye yükselecek. 65 yaş üstü maaşları ise 827 TL iken 1055’ye yükselecek.

Memur ve emeklilerin maaşları yeni gelen zamlarla birlikte iyileştirildi. Peki işsizlik maaşı alanlar zamdan faydalanacak mı?

Shares:

1 Yorum

  • BotSpiderr
    BotSpiderr
    17 Ocak 2022 at 03:16

    Cidden harika bir açıklama olmuş teşekkür ederiz <3

    Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir