Seyahat

Balkan Turunda Ne Kadar Para Harcanır? Maliyetli mi? 

Balkan Turunda Ne Kadar Para Harcanır? Maliyetli mi?

Genellikle günlük ya da haftalık olarak sunulan Balkan gezileri, son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Tur boyunca Balkan ülkelerinin önemli şehirleri ziyaret edilir. Turlarda genellikle tarihi ve kültürel bölgeler, doğal güzellikler ve arkeolojik alanlar ön plana çıkar. Peki, kültürel ve doğal güzellikleri keşfetme fırsatı sunan Balkan turunda ne kadar para harcanır?

Bu turlarda diğer Avrupa ülkeleri gezilerine göre daha düşük ücretler harcanmaktadır. Ayrıca tura katılan kişilere çeşitli kültürlerin tanınması, doğal güzelliklerin keşfi, tarihi mekanların ziyaretleri ve özgün yemekleri deneme fırsatı sunulmaktadır. Balkan turları ile ilgili diğer tüm detaylı bilgileri yazımızda inceledik. 

Türk Lirasıyla gezilebilecek ülkeler hakkında bilgi almak için yazımıza göz atın.

Balkan Turunda Hangi Ülkeler Var?

Balkan turu kapsamında görülecek ülkelerin hepsi, ziyaretçilere eşsiz güzellikler sunar. Tur kapsamında gezilecek ülkelerin sayısı çok fazladır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Hırvatistan: Deniz ve doğasının güzelliği ile en fazla tercih edilen Balkan ülkesidir. Ülkenin tarihi ve doğasıyla ünlü şehirleri arasında Dubrovnik, Split, Zagreb ve Zadar yer alır. 
 • Makedonya: Makedonya dil, tarih ve yemekleri ile Türk kültürüne benzeyen bir ülkedir. Ülkenin önemli gezilecek yerleri arasında Üsküp, Ohrid ve Matka kanyonu bulunur. 
 • Yunanistan: Türkiye ile sınır komşusu olan Yunanistan’da da çok fazla gezilecek yer bulunmaktadır. Özellikle deniz tatili için vazgeçilmez rotalar arasında yer alan ülke kültür turları içinde uygundur. Tur kapsamında Selanik, Kavala ve Atine gibi şehirler ziyaret edilmektedir. 
 • Arnavutluk: Tiran, Berat, Durres ve Ksamil şehri güzellikleriyle keşfedilmesi gereken yerlerdendir. 
 • Karadağ: Balkan turlarında kendine has güzelliği ile dikkat çeken ülkelerden biri de Karadağ’dır. Ülkenin önemli şehirleri arasında Kotor ve Budva yer alır. 
 • Sırbistan: Son zamanların en popüler Balkan ülkesidir. Vizesiz olması ve çeşitli festivallere ev sahipliği yapması ile birçok kesimin ilgisini çekmektedir. Pazar, Novi, Sad ve Niş şehirleri ülkenin en ünlü şehirleridir. 
 • Bosna-Hersek: Tarihi ile dikkat çeken bir ülkedir. Özellikle Saraybosna şehri çok önemlidir. 

Balkan turlarında ismi geçen bu ülkelerin dışında birçok yer bulunmaktadır. Bu bölgelerin güzelliğini ve tarihini doyasıya keşfetmek mümkündür. 

Vizesiz Balkan Turları

Balkan Turunda Ne Kadar Para Harcanır? Maliyetli mi?
Vize almadan gidebileceğiniz çok sayıda Balkan ülkesi var!

Vize almadan gidilecek birçok Balkan ülkesi bulunur. Arnavutluk, Karadağ, Bosna-Hersek, Kosova, Sırbistan ve Makedonya bu ülkeler arasındadır. Peki, vizesiz Balkan turunda ne kadar para harcanır? Bu turlar, vizeli turlara göre daha ekonomiktir. Birçok tur firması vize gerektirmeyen bu ülkelere uygun fiyatlı turlar düzenlemektedir. 

Vizesiz bir şekilde ziyaret edilen yerlerde yepyeni kültürleri keşfetmek için sadece pasaport yeterlidir. Tüm sıcaklığı ile sizi karşılayacak olan bu ülkelerde Osmanlı izlerini yaşamak ve doğal güzellikleri keşfetmenin ücreti turların gün sayısına göre değişmektedir. Ücretler haftalık ortalama 500 Euro civarındadır. 

Balkanlara Gideceklere Tavsiyeler

Balkanlara gidecek kişiler daha önceden bölge ile alakalı bir araştırma yapmalıdır. Bununla ilgili bölgenin iklim koşulları ve hangi mevsim gidilmesi gerektiği çok önemlidir. Turlar için özellikle yaz mevsimi doğru bir tercihtir. Bu yüzden Türkiye çıkışlı geziler genellikle sıcak havalarda yapılır. Haziran, temmuz tur için en uygun aylardır.

Balkan gezisine gidecek kişiler dil konusunda da rahat olmalıdır. Bu bölgelerde çok az İngilizce ile gezilebilir. Şehirlerdeki turistik tabelalarda ve mekanlarda bile Türkçe yazılar görmek mümkündür. Bununla birlikte birçok yer Türkiye kadar güvenlidir.

Balkan ülkelerindeki yaşayan insanlar güler yüzlü ve cana yakınlardır. Özellikle yabancı turistlere karşı oldukça yardımseverlerdir. Bu açıdan Avrupa ülkelerindeki insanlar gibi soğuk değillerdir. Onların bu tavrı bölgeyi ziyaret eden kişileri memnun eder.

Balkanlara Gitmeden Bilinmesi Gerekenler

Balkan Turunda Ne Kadar Para Harcanır? Maliyetli mi?
Seyahat hazırlıkları yaparken aşağıdaki hususları göz önünde bulundurun.

Balkan ülkelerine gitmeden bilinmesi gereken şeyler şu şekilde sıralanabilir:

 • Balkan gezilerinde ulaşımda ilk akla gelen trenlerdir. Trenler yavaş ulaşım araçlarıdır. Bakla gezisine çıkacak kişilerin zamandan tasarruf etmesi için otobüs ya da uçak tercih etmesi daha doğru olacaktır. 
 • Balkan ülkeleri her açıdan güvenlidir. Burayı ziyaret edecek kişilerin güvenlik açısından herhangi bir kuşkuları olmamalıdır.
 • Tur kapsamında yer alan tüm Balkan ülkelerinde sigara içmeye izin vardır. Buna trenler ve otobüslerde dahildir.
 • Para konusunda Balkan ülkeleri oldukça ucuzdur. Özellikle yeme içme anlamında fiyatlar Türkiye’den bir hayli düşüktür.

Müze ve tarihi alanlarda da bölge içinde birçok önemli mekan vardır. Müze giriş fiyatları çok uygundur. Ayrıca öğrencilere de buralarda indirim uygulanmaktadır. 

Balkan Turunda Ne Giyilir?

Balkan bölgesinin iklimi, ülke ve şehirlere göre farklılıklar gösterir. Güney’de yer alan ülkelerde ve Dalmaçya kıyı kesimlerinde Akdeniz iklimi hakimdir. Kuzey ve iç kesimlerde ise daha çok kara iklimi kendini gösterir. Kıyı sahil kesimleri ve adalarda hava durumu daha yumuşakken, iç ve dağlık bölgelerde sert hava koşulları bulunur. Buraya yapılacak seyahatlerde hava koşullarına uygun giysi seçimi yapılmalıdır. Ayrıca gezi sırasında yapılacak yürüyüşlerde spor ayakkabı tercih edilmelidir. 

Otobüslü Balkan Turları

Balkan Turunda Ne Kadar Para Harcanır? Maliyetli mi?
Otobüslü Balkan turları ile bölgeyi keşfedebilirsiniz.

Otobüs ile yapılan ve güzel manzaraların eşlik ettiği Balkan turlarında muhteşem manzaralar görebilmek mümkündür. Tur otobüsü ile yapılan gezilerde birbirine komşu ülkelere kolaylıkla geçiş sağlanmaktadır. Bu sayede zamandan tasarruf edilmiş olur. Otobüslü turlar daha çok vizesiz Balkan turlarında tercih edilmektedir. Çünkü gezi esnasında sınır kapılarındaki gümrük kontrolleri daha kolaydır. İstenildiği zaman şahane yerlerde fotoğraf molası verilebilir. Ayrıca otobüslü Balkan turlarında ekonomik fiyatlar dikkat çekmektedir. 

Balkan Turları Fiyatları

Balkan turları genel olarak uygun fiyatları ile bilinir. Bu yüzden yurt dışı turlar içinde en çok ilgi gören turlardan biridir. Her Balkan gezisinin kapsamı ve süresi farklıdır. Fiyatlarda kendi içinde buna göre değişiklik gösterecektir. Bununla beraber gezilerin ortak amacı Balkan ülkelerinin tarihi, doğal ve kültürel hazinelerini keşfetmektir. Ayrıca vizeli ve vizesiz turlarda da fiyat farkı vardır. 

Sıkça Sorulan Sorular

Balkan Turu Ücretleri Hangi Kur Üzerinden Hesaplanır?

Balkan turları ücretleri genellikle Dolar ve Euro kuru üzerinden hesaplanmaktadır.

Balkan Turları Kaç Gün Olur?

Tur şirketlerinin düzenlediği Balkan turları, günlük ve haftalık olarak düzenlenir.

Balkan Turlarında Kaç Ülke Ziyaret Edilir?

Bu turlarda tek bir ülke ziyaret edilebileceği gibi birden fazla ülke aynı turda gezilebilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir