Seyahat

Türk Lirasıyla Gezilebilecek Ülkeler

Türk lirasıyla gezilebilecek ülkeler

Seyahat etmek herkes için hem ruhsal hem zihinsel açıdan ilgi çekici bir aktivitedir. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, yeni deneyimler edinmek her zaman heyecan vericidir. Ancak seyahat edebilmek için belirli bir bütçe ayırmak gerekir. Kur dalgalanmalarının ciddi etkisini hissettiğimiz günümüzde ise Türk lirasıyla gezilebilecek ülkeler ayrı bir araştırma konusudur. Biz de sizler için Türk lirasıyla gezilebilecek ülkeler nelermiş, derlemeye çalıştık. Keyifli okumalar ve bol seyahatler dileriz.

Türk Lirasıyla Yaşanabilecek Ülkeler

Türk lirasıyla gezilebilecek ülkeler demek aynı zamanda Türk lirasıyla yaşanabilecek ülkeler anlamına geliyor diyebiliriz. Nihayetinde Türk Lirasının oldukça değer kaybettiği bu günlerde gittiğimiz yerde yaşamımızı sürdürebilmemiz gerekir. Ancak şimdi birer gezginden çok göçmen olmak isteyenler için birkaç ülke derledik.

Bu ülkeler Türk lirası kazanmaya devam ederek geçinebileceğiniz ülkelerdir. Umarız bu liste, kendinize uygun olanı keşfetmenize yardımcı olur. Listemizde bulunan ülkeler şunlardır:

 • Arnavutluk,
 • Azerbaycan,
 • Bosna Hersek,
 • Ermenistan,
 • İran,
 • Ukrayna.

Ülkeler hakkında daha detaylı bilgiye erişmek için sayfayı kaydırmanız yeterli.

Arnavutluk

Arnavutluk
Arnavutluk

Listemizin ilk sırasında bir balkan ülkesi olan Arnavutluk bulunuyor. Arnavutluk ya da tam adıyla Arnavutluk Cumhuriyeti Güney Avrupa’da, Balkan Yarımadası’nın batı kesiminde yer alan bir cumhuriyettir. Batısında Adriyatik Denizi ve İyon Denizi’ne bakan kıyıları bulunmaktadır. Arnavutluk ayrıca kuzeybatıda Karadağ, kuzeydoğuda Kosova, doğuda Kuzey Makedonya ve güneydoğuda Yunanistan ile sınır komşusudur.

 • Son nüfus sayımına göre, ülkenin %70 dağlık bir alanda yaşıyor. Ülkenin toplam nüfusu 3.029.278’tir.
 • Nüfusun neredeyse bir milyona yakını başkent Tiran’da yaşıyor. Ülkenin diğer önemli kasabaları ise Üsküdar, Durrës, Elbasan, Vlora, Korçë ve Berat’tır.
 • Nüfusun %95’ini yerli Arnavutlar oluşturuyor. Bunun yanı sıra ülkede, Yunanlılar, Romanlar, Sırplar ve Makedonlar da bulunuyor.
 • Arnavutluk Türkiye’den gidecekler için 90 günlük seyahatler için vize istemiyor. Kısa gezileriniz için vize almadan Arnavutluk’u gezebilirsiniz.

Arnavutluk’un para birimi olan Arnavutluk leki günümüz itibariyle 0,15 TL olarak değer görüyor. Bu sebeple Türk lirasının hala değerli olduğu bir ülke olduğunu söyleyebiliriz. Ancak ülkenin de oldukça göç verdiğini söyleyelim. Gitmeden önce daha kapsamlı bir araştırma yapmanız yararınıza olacaktır.

Azerbaycan

Azerbaycan
Azerbaycan

Azerbaycan ya da Azerice söyleyişle, Azərbaycan Respublikasi Kafkasya üzerinde bulunan bir ülkedir. Kardeş ülke Azerbaycan da Türk misafirleri için de vize istemeyen ülkelerden biri. Ayrıca pek çok turistik bölgesiyle ilgi çekici olmaya devam ediyor.

 • Başkenti Bakü resmi dili de Azerice veya Azerbaycan Türkçesidir. Dildeki ortaklık nedeniyle Türkiye’den gidecekler için iletişim kolaylığı bulunmaktadır.
 • Ülke, 1991 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği‘nin (SSCB) dağılmasıyla bağımsızlığını kazanmıştır. Ancak ülkenin pek çok noktasında SSCB izlerini hala görebilirsiniz.
 • Rusya, İran, Türkiye, Ermanistan ve Gürcistan ile sınır komşusu olan ülkenin para birimi ise manattır.

Azerbaycan manatı günümüzde 9,66 Türk lirası değerinde işlem görüyor. Aslında Azerbaycan’ın dolar ve Euro’ya nazaran TL’nin değerli olduğu bir ülke olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Aksi taktirde kur farkı yine ciddi düzeylerde değerlendirilebilir.

Azerbaycan, SSCB zamanında bile turizm potansiyeli ile öne çıkan ülkelerden biriydi. Ülkede görülmeye değer pek çok tarihi ve turistik ziyaret noktası bulunuyor. Bu sebeple görülmeye değer olduğunu söyleyebiliriz.

Bosna Hersek

Bosna Hersek
Bosna Hersek

Listemizdeki bir diğer Balkan ülkesi Bosna Hersek ile devam ediyoruz. Bosna Hersek de Türk Vatandaşları için vize istemeyen ülkelerden biri.

 • Başkenti Saraybosna olan ülkenin resmi dilleri, Boşnakça, Hırvatça ve Sırpçadır.
 • Ülkemizde çok fazla Boşnak göçmen olduğu için kültürü bizlere çok da yabancı değildir. Ayrıca ülkede Türkçe bilen pek çok insanla karşılaşırsanız şaşırmayın.
 • Bosna-Hersek, Sırbistan’ın doğusunda yer alır ve Karadağ ve Hırvatistan ile sınır komşusudur. Tamamen kara ülkesi olmayan ülke güneyde, Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan bir kasabaya sahiptir.
 • Ülkenin iç kesimleri, yazları sıcak, kışları soğuk ve karlı olan ılıman bir karasal iklime sahiptir.

Tüm ülkede görülmeye değer güzel turistik bölgeler keşfetmek mümkündür. Bu sebeple, Bosna Hersek, dünyanın hızla büyüyen üçüncü turizmine sahiptir. Ancak para birimi olan Bosna markının Arnavutluk para birimi kadar değersiz olduğunu söyleyemiyoruz.

Bosna Hersek markı da tıpkı Azerbaycan manatı gibi dolar ve Euro ile kıyaslandığında uygun şartlar sunmaktadır. Günümüzde Bosna Hersek markı, 9,44 Türk lirasına eşdeğer olarak değer görmektedir.

Ermenistan

Ermenistan
Ermenistan

Ermenistan veya resmi adıyla Ermenistan Cumhuriyeti de Türk lirasıyla gezilebilecek ve yaşanabilecek ülkeler dendiğinde akla gelen bir seçenektir.

Her ne kadar siyasal anlamda Ermenistan ile Türkiye arasında gerilimler bulunsa da kültürel olarak birbirimize çok da yabancı olduğumuz söylenemez. Yıllarca beraber yaşamanın getirdiği çeşitli kültürel ortaklıklara sahibiz. Bununla birlikte 1 Ermenistan dramının 0.033 Türk lirasına eşit olması da ülkenin bizler için cazip olmasını sağlamaktadır.

Kimilerine göre Ermenistan, hala sosyal ve siyasal olarak Türkiye’ye mesafeli davrandığı için ülkede bazı zorluklarla karşılaşmak mümkündür. 3 milyona yakın nüfusun yaklaşık üçte biri başkent Erivan’da yaşamaktadır. Özellikle Erivan yaşamak ve seyahat etmek için ilgi çekici noktalardan biridir. Bununla birlikte tüm ülkede pek çok tarihi ve turistik nokta keşfedebilirsiniz.

İran

İran
İran

Listenin en enteresan ülkesi belki de İran. Sosyal, kültürel ve siyasal olarak ilginç deneyimler edinebileceğiniz İran da gezip görmek veya yaşamak için tercih edebileceğiniz ülkelerden biridir. Günümüzde bir İran Riyali 0.00039 TL olarak değer görmektedir. Bu nedenle İran seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

İran, nüfusu nerdeyse Türkiye kadar kozmopolit bir kitleden oluşmaktadır. Ülkede İran’ın yerli halkı olan Persler, Türkmenler, Ermeniler, Araplar, Kürtler gibi pek çok farklı etnik köken bulunmaktadır. Ayrıca ülkenin hemen her noktası turistik açıdan ilgi çekici özelliklere sahiptir.

Her şeye rağmen gitmeden önce İran’ın dini kurallarla yönetildiğini bilmelisiniz. Ülkenin yönetimini elinde bulunduran İran Şia’sı ülkede yaşayanlar üzerinde ciddi bir hakimiyete sahiptir. Gitmeden evvel bu kurallar hakkında bilgiler edinmeniz yararınıza olacaktır.

Eğer rotanızda İran varsa ve keyifli bir yolculuk yapmak istiyorsanız işte sizin için bir rehber: İran’a Trenle Nasıl Gidilir?

Ukrayna

Ukrayna
Ukrayna

Ukrayna, Doğu Avrupa’da bulunan son zamanlarda Türkiye’nin daha çok ilgisini çeken bir ülkedir. Elbette Türkiye’den ciddi miktarda turist çekmesinin nedenlerinden biri de maddi avantaj sağlamasıdır. Çünkü günümüzde Ukrayna grivnası 0.6O TL olarak değer görmektedir.

 • Ukrayna, Rusya, Beyaz Rusya, Polonya, Slovakya, Macaristan, Romanya gibi pek çok ülke ile sınır komşusudur. Ukrayna’ya seyahat etmeniz halinde bu ülkeleri de görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Ayrıca ülkenin Karadeniz’e de kıyısı bulunuyor.
 • Ülke 41,3 milyonluk nüfusu ile Avrupa’nın en kalabalık sekizinci ülkesidir. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Kiev’in nüfusu ise 3 milyona yakındır.
 • Ukrayna Avrupa’nın en çok turist çeken ülkelerinden de biridir. Bunda Ukrayna’da çok sayıda turistik yer olması etkili olmuştur. Ülkede kayak, yürüyüş ve balıkçılık gibi farklı aktivitelerle ilgilenebilirsiniz. Ayrıca yaz tatilleriniz için de Karadeniz kıyılarını keşfedebilirsiniz.

Ülkede pek çok turistik ve tarihi nokta da bulunmaktadır. Kiliseler, kale kalıntıları ve diğer mimari yapılar ve park alanları gerçekten görülmeye değerdir. Ayrıca hemen herkesin ilgisini çekebilecek çeşitli açık hava aktivite noktaları da bulunmaktadır.

Kiev, Lviv, Odessa ve Harkov Ukrayna’nın başlıca turizm merkezleridir. Her biri yerli ve yabancı turistler için birçok tarihi simge ile donanmıştır. Bunun yanı sıra ülkenin oldukça konuksever olduğu da dilden dile dolaşmaktadır. Bunda turizmin ülkenin ciddi bir gelir kaynağı olmasının da etkisi vardır.

Bonus: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türk lirası değer kaybetmeden görülebilecek yerlerden biri. Çünkü bölgede resmi para birimi olarak Türk lirası kullanılıyor. Özellikle gece kulüpleri, casinolar, alkollü mekanlar ilginizi çekiyorsa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni keşfedebilirsiniz.

Bölgenin Türkiye’ye nazaran daha pahalı olduğunu en baştan belirtelim. Özellikle Türkiye’den giden tüketim malları, buraya nazaran daha yüksek fiyatlarla alıcı buluyor. Buna rağmen hem şirin bir Akdeniz bölgesi olması nedeniyle hem de Türkiye’ye yakınlığı ile keşfetmeye değer.

Kıbrıs’ta keyifli bir tatil yapmadan önce birtakım hazırlıklar yapmak isteyebilirsiniz. Bunun için Kıbrıs’a Giderken Nelere Dikkat Edilmeli? başlıklı yazımıza göz atmayı unutmayı.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir