BilimNe, Ne Değildir?

Kara Delik Nedir ve Kara Delikler Ne Kadar Derindir?

Kara delik ya da kara delikler günümüzde bilim insanları başta olmak üzere, bir çok kişi tarafından üzerine düşünülen ve tartışılan kozmik yapılardır.

Bir çok filmde, kitapta ve felsefi öğede de konusu işlenen kara deliklerin varlığı ve gizemleri halen daha bizler için sırlarını korumakta. En son Christopher Nolan’ın yaptığı Interstellar (Yıldızlararası) filminde gündeme gelmesi ile birlikte konu hakkında Albert Einstein başta olmak üzere bir çok Fizik teorisi incelenmişti. Sizlere bugün ki yazımda kara delikler ve gizemleri hakkında olan temel teorileri ve prensipleri aktarmaya çalışacağım.

Kara Delik Nedir ve Kara Delik Nasıl Oluşur?

Büyük kütlelerden oluşan ve güçlü çekim kuvvetleri ile yakın mesafesinde olan her şeyi (ışık, ses, görüntü, kütle, madde v.b.) yutan kozmik yapılara verilen genel isimdir. Yıldızların içerisinde olan basıncın çatışmasından dolayı, ömürlerinin sonlarına varan yıldızların merkezlerinde olan tepkimeler ile birlikte kütle çekimlerini dengeleyemezler ve kara deliğe dönüşürler. Bundan dolayı da yıldızın tüm kütlesi merkeze çekilir.

Kara Delikleri Görmek Mümkün mü?
Kara delikleri görme şansı yoktur.

Kara Delikleri Görmek Mümkün mü?

Kara delikleri doğrudan görmek dünyadan maalesef mümkün değil. Kara deliklerin varlığını ispatlamak için de çevresinde olan etkilerinden faydalanarak teoriler oluşturulur. Çok hızlı şekilde yutma gücü olduğu için, disk çevresinde yer alan gaz bulutları parlar ve çeşitli ışımalar ortaya çıkartırlar.

İnsanlar Tarafından Keşfedilen İlk Kara Delik

Cygnus X-1 isminde olan gök cismi, insanlar tarafından kaydedilen ilk kara delik olma özelliği taşımaktadır. 1964 yılında gözlemlenmeye başlayan bu cismin, kara delik olarak nitelendirilmesi 1972 yılına kadar süren çalışmalar ile gerçekleştirilmiştir. CYG X-1, bilinen kara delikler arasında halen daha en hızlı dönüşe sahip kara deliktir. Dönüş hızı saniyede 800 kezdir.

Kara Delikler Neden Evreni Yutamazlar?

Bunun ile ilgili Einstein’in yaptığı Uzayzaman teorisinden faydalanıyoruz. Einstein bu örneğinde evrenin tamamını bir çarşafa benzetir ve bu çarşaf üzerinde oluşacak bütün ağırlıkların kendi çekim kümesine, kendinden daha hafif kütleli cisimleri çektiğinden bahseder. Her cismin kendi kütlesi olduğunu varsayarak, kara deliklerin de bu çarşaf üzerinde bir delik açtığı ve çevresinde olan şeyleri daha derine çektiği varsayılmaktadır. Bunun ile ilgili aşağıda okulda yapılan bir deneyi paylaşacağım, izlediğinizde daha iyi anlamanız mümkün olacaktır.

İnsan Kara Deliğe Düşerse Ne Olur?

İngiliz astrofizikçi Sir Martin Rees’in teorisine göre, kara deliğe düşen bir insan üzerinde spagettileşme meydana gelir. Kara deliğe yakın olan tarafımız çekim alanına girer ve yavaşça bükülmeye ve zamanda kırılmaya başlar. Sonrasında o bölgeden başlamak üzere parçalanırız ve en küçük yapı taşlarımız ve atom altı hücrelerimiz bile bu bükülmeye karşı dayanamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu