Bakım

Bebek Saçları Neden Çıkar?

Bebek saçları neden çıkar?

Bebek saçlar, saç çizgisi ve şakak bölgesinde beliren ince yapıdaki saçlardır. Özellikle kadınlar saç çevresinde oluşan bu bebek saç tellerinden oldukça şikayetçidir. Bu konuda nelerin yapılması gerektiği konusunda da bilgi arayışına girerler. Bu saç tellerinden kurtulmak isteyenler “Bebek saçları neden çıkar? Bebek saçları kesilir mi?” sorularını sormaktadır. Fakat bu bir çözüm olmayacaktır çünkü kesilen saçların yerine bebek saçları yeniden ve düzensiz halde daha çok çıkacaktır.

“Bebek saçları neden çıkar?” sorusuna verilecek kesin bir yanıt bulunmamaktadır. Fakat genellikle bakımsız saçlarda çıktığı gözlemlenmiştir. Yetişkinlerde bebek saçı probleminin en kolay çözüm yolu çıkan saç tellerine bakım yapmaktır.

Bebek saçları olarak ifade edilen uzamayan küçük saçlar için yapabileceğiniz çeşitli uygulamalar vardır. Bu yazımızda da bebek saçlarından kurtulma işlemleri hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Bebek Saçları Nasıl Uzar?

Bebek Saçları Nasıl Uzar?
Bebek saçlarını hızlı uzatmanın ve kontrol altına almanın birkaç basit yolu var.

Bebek saç tellerinin bakımında doğru ürünleri kullanmalı ve bakım uygulamalarını düzenli olarak yapmalısınız. Bu sayede saç çizgisi ve şakak bölgelerinizde daha güçlü saç tellerine sahip olabilirsiniz. Bebek saç tellerinizin uzamasını sağlayacak yöntemler şu şekildedir:

 • Saç maskesi kullanımı sırasında bebek tellerinin de maskeye dahil olduğundan emin olmalısınız.
 • Bebek saç telleriniz için serum kullanabilirsiniz.
 • Bebek saçları çok ince ve zayıf olduğu için çeşitli ürünler kullanabilirsiniz. Bu çeşitlerden bir tanesi de bebek saçları şekillendirme ürünleri olabilir.
 • Bebek saçlarınızın güçlü yapılara sahip olması için haftada 1 kere olmak şartıyla yağ uygulaması yapabilirsiniz.
 • Toka gibi saçınızı sıkıştırdığınız ürünleri kullanırken bebek saçlarınızı buna dahil etmemeniz gerekir. Çünkü oldukça zayıf yapıya sahip olan bu saç telleri kolay bir şekilde kopabilmektedir.
 • B7 vitamini içerikli olan ürünler sayesinde saç tellerinizin kırılmasını önleyebilirsiniz.
 • Banyoya girmeden önce saç derinize masaj yapıp kan akışını aktif hale getirebilirsiniz.
 • Isırgan otu içerikli saç bakım ürünlerini kullanarak saçlarınızı güçlendirebilirsiniz. Fakat bu işlemi haftada 1 kere yapmanız gerekir aksi taktirde saçlarınıza zarar verebilirsiniz.
 • Avokado bebek saç maskesi ürünlerini kullanabilirsiniz. Bu sayede saçlarınız sağlıklı bir şekilde uzar.
 • Bebek saçlar normalden daha ince olduğu için Hindistan cevizi yağı kullanarak bu durumu tersine çevirebilirsiniz.

Maddelemiş olduğumuz uygulamaları düzenli bir şekilde yaparsanız kısa sürede bebek saç tellerinizin güçlendiğini kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Bebek Saç Tellerinin Taranması

Ön bölgelerde bulunan bebek saç tellerinin güçlenmesi ve uzaması için düzenli ve kontrollü şekilde taramanız gerekir. Fakat bu işlemi yaparken oldukça dikkatli olmalısınız çünkü normalden daha zayıf olan bu saç telleriniz kolay bir şekilde kopabilir. Ön bölgenizde bulunan bebek saç tellerinizi tararken dikkat etmeniz gereken unsurları sizler için ele aldık. Bu unsurlar şu şekildedir:

 • Küçük bir fırça ile saç spreyi sıktıktan sonra bebek saçlarınızı tarayabilirsiniz. Özellikle saçınızı bağlıyorsanız bunu yapmanız gerekir.
 • Bebek saç tellerinizin kırılmaması için saç tipinize uygun bir tarak tercih etmelisiniz. Bu sayede saçlarınızda yıpranmanın ve dökülmenin önüne geçebilirsiniz.
 • Saçlarınızı her taramadan önce sprey yardımı ile yumuşatmanız gerekir. Tarama işlemi sırasında sabırlı ve nazik olmalısınız.
 • Bebek saç tellerinin kabarmasını önlemek için bir parmak kadar jöle veya saç şekillendirici krem kullanabilirsiniz.
 • Sağlıklı uzayan bebek saçları için şampuan, bakım kremi ve sprey konusunda dikkatli seçimler yapmalısınız. Bu ürünlerin kaliteli olanlarını tercih ettiğiniz zaman dipten uca kadar sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

Ön bölgenizdeki saçı toplayınca çıkan küçük saçlar için tarama işlemi oldukça önemlidir. Çünkü bebek saç tellerinin en zayıfı ön bölgelerde çıkmaktadır. Yazımızın genelinde bahsettiğimiz yöntemleri saçlarınıza uygulayarak bebek saç tellerinizden kurtulabilirsiniz.

Sağlığınızla ilgili içerikleri okumaktan keyif alıyorsanız, mutlaka Sağlık sayfamıza göz atmalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Öndeki Bebek Saçlara Ne Yapılabilir?

Öndeki bebek saçları için küçük bir fırça kullanabilirsiniz. Bir saç spreyi uygulayarak bebek saçlarınızı bu fırça ile tarayarak kontrol altına alabilirsiniz

Bebek Saçlar Nedir?

Daha çok saç çizgisinin başlangıcında yer alan kısa ve ince saç telleri bebek saçı olarak adlandırılır.

Bebek Saçları Nasıl Uzar?

Bebek saçlarını uzatmak için badem yağı, zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir