Sağlık

Bebekler Neden Hıçkırır? Nasıl Geçer?

Bebekler Neden Hıçkırır

Her ne kadar ebeveynleri endişelendirse de hıçkırık, bebeklerin gelişim sürecinde oldukça yaygın görülmektedir. Aslında bu durum, bebeklerden çok ebeveynlerini rahatsız etmektedir. Eğer bebeğinizin hıçkırmasından kaygı duyuyorsanız bu yazımız, “Bebekler neden hıçkırır?” ve “Bebeklerde hıçkırık nasıl geçer?” gibi sorulara cevap bulmanıza yardımcı olacaktır.

Yeni Doğan Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

Hıçkırık, akciğerlerin tabanında bulunan bir kas olan diyaframın irrite olmasıyla meydana gelir. Bu kas bazen spazm ya da kramp yapmaya başlar. Sonrasında ise ses tellerinin kenetlenerek kapanmasına ve o bildiğiniz, belirgin “Hık!” sesinin çıkmasına neden olur.

Hıçkırık özellikle yeni doğan bebeklerde görülmektedir ve nedeni aslında tam olarak bilinmemektedir. Ancak midede artan gaz, hıçkırıklara sebep olabilmektedir. Yeni doğan bebekler aşırı beslenir ya da beslenirken fazla hava yutarsa, bu midenin genişlemesine ve diyaframa sürtünmesine neden olarak hıçkırıkla sonuçlanmaktadır.

Hıçkırıklar sık sık meydana geliyorsa ve rahatsızlık yaratıyorsa, gastroözofageal reflü gibi altta yatan bir sağlık sorunundan kaynaklanabilir. Bu problem, kısmen sindirilmiş yiyecekler ve mide asidi, yemek borusundan geri geldiğinde ortaya çıkar. Bu sıvılar diyaframdan geçerken tahrişe sebep olabilir ve spazmları tetikleyebilir.

Eğer bebeğinizde gastroözofageal reflü varsa, bunun tek semptomu hıçkırık değildir. Bebeklerde reflü durumunda ayrıca şu belirtiler de görülür:

 • Öksürme,
 • Kusma,
 • Huysuzluk ve ağlama,
 • Özellikle beslenme sırasında ya da sonrasında sırtın kavislenmesi.

Eğer bu belirtileri fark ederseniz, bebeğinizde reflü olup olmadığını öğrenmek ve bununla nasıl başa çıkılacağı hakkında bilgi almak için mutlaka doktorunuza başvurun.

Bununla birlikte yeni doğan bebeklerde hıçkırık, her zaman beslenme ve mide sorunlarından kaynaklı olmayabilir. Bilinmeyen birçok nedenden dolayı da diyaframda spazm gerçekleşebilir.

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?
Bebeklerin hıçkırığını geçirmenin birçok farklı yöntemi bulunuyor.

Bebeklerde hıçkırık, normal seyrediyorsa herhangi bir problem oluşturmaz. Yetişkinler genellikle hıçkırmayı rahatsız edici bulurken, bebeklerde bu durum daha az sıkıntı yaratma eğilimindedir. Eğer bebeğiniz hıçkırıyorsa, kendi kendine geçmesini bekleyebilirsiniz. Ancak huzursuzluk yaratacak kadar fazlaysa ve durmuyorsa bir doktorla görüşmek iyi bir fikirdir.

Eğer bebeğinizin hıçkırıklarından endişe duyuyorsanız ve müdahale etmek istiyorsanız, bu konuda uygulayabileceğiniz bazı çözümler bulunmaktadır.

Bebeğin Gazını Çıkarmak

Bebeğin gazını çıkarmak için beslenmesine ara vermek midesindeki hava miktarını azaltabilir. Biberonla beslenen bebeklerin, her 60 ila 80 mililitre tükettiğinde gazını çıkarması önerilir.

Bebek emziriliyorsa, bebeğin gazını göğüsler arasında geçiş yaparken çıkarmak faydalı olabilir.

Bebeğin Sırtını Ovmak

Bebeğin Sırtını Ovmak
Sırt övme işlemi bebeklerin hıçkırmasını durdurabilir.

Hıçkıran bebeğin sırtını ovmak ve bebeği hafifçe ileri geri sallamak rahatlamasına yardımcı olabilir. Bu yöntem, hıçkırıklara neden olan spazmları durdurur. Bebeğiniz hıçkırıyorsa, sırtına küçük dokunuşlar yaparak rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Emzik Kullanmak

Bebeğiniz hıçkırmaya başladığında emzik emmesine izin verebilirsiniz. Böylece bebeğinizin emzik emmesi, diyaframının gevşemesine ve hıçkırığın durmasına yardımcı olabilir.

Gaz Giderici Karışım

Gaz giderici karışım, bazı şifalı otların ve suyun birleşimiyle oluşur. Sancı ve diğer mide problemlerini tedavi etmek için kullanılan yaygın bir tedavi yöntemidir. Gaz giderici karışım suyunda bulunan bitkiler, şunları içerir:

 • Zencefil
 • Rezene
 • Papatya
 • Tarçın

Eğer bebeklerde hıçkırık problemi mide sorunlarından kaynaklanıyorsa, bu karışımı kullanmak faydalı olabilir. Ancak şu anda, karışımın geçerliliği bilimsel olarak desteklenmemektedir. Bazı ebeveynler bu yöntemi denemeye karar verse de hıçkıran bebeği kendi haline bırakmak daha doğru olacaktır.

Anne Karnında Bebeğin Hıçkırması

Bazı zamanlarda, bebek henüz anne karnındayken bile hıçkırma durumu ile karşılaşılabilir. Anne karnındaki bebeğin hıçkırması, bebeğin diyaframının nefes almaya başladığında yaptığı küçük hareketlerdir. Bebek nefes alırken, amniyotik sıvı akciğerlerine girerek gelişmekte olan diyaframının kasılmasına neden olur. Bu durum bebeğin, anne karnındayken hıçkırması ile sonuçlanır.

Anne karnındayken bebeğin hıçkırması tamamen normal bir durumdur. Pek çok hamile kadın bunu hisseder ve hatta bebeğin hıçkırıkları ultrasonda bile görüntülenebilir. Bebeğiniz hıçkırmaya ilk trimesterin sonlarında ya da ikinci trimesterin başlarında başlamış olabilir, ancak siz onları o kadar erken hissedemezsiniz.

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Önlenir?

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Önlenir?
Yemek yiyen bebekleri bir süre dik pozisyonda tutmak hıçkırmalarını önleyecektir.

Bebeklerde hıçkırık önlemeye yardımcı olacak birkaç yol vardır. Buna rağmen, bebeğinizin hıçkırıklarının sebebi net olmadığı için tamamen önlemek zordur. Hıçkırıkları önlemek ve genel olarak iyi bir sindirim sağlamak için deneyebileceğiniz yöntemler şu şekildedir:

 • Bebeğinizi beslemeden önce sakin olduğundan emin olun. Yani beslenmeye başlamadan önce çok acıkıp huysuzlanacak ve ağlamasına neden olacak kadar bekletmeyin.
 • Beslendikten sonra, bebeğinizle zıplama gibi hareketli ve ağır oyun aktivitelerinden kaçının.
 • Bebeğinizi her yemekten sonra 20 ila 30 dakika boyunca dik pozisyonda tutun.
 • Bebeğinizin beslendiği esnada biberon ucunun yakınında hava kalmayacak şekilde konumlandırın.
 • Emzirme sırasında bebeğin ağzının, tüm meme ucunu kapladığından emin olun.

Bebeklerde hıçkırık, hem yeni doğanlarda hem de daha anne karnındayken gerçekleşmesi oldukça normal bir durum olarak kabul edilir. Bebeğiniz hıçkırıklarıyla kusmadığı, rahatsız olmadığı ve 1 yaşın altında olduğu sürece hıçkırık, gelişiminin bir parçası olabilir. Normal hıçkırıklar, bebeğiniz 1 yaşına geldiğinde kaybolmalıdır. Ancak, bu süreden sonra sık sık devam ederse ve bebeğiniz bu durumdan rahatsız görünüyorsa, bir doktor ile iletişime geçmek en doğrusudur.

Çocuklarınızın sağlığına dikkat ediyorsanız Çocuk Hastalıklarına Karşı Alınacak Önlemler yazımızdan da faydalanabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir