Sinema

Vakti Olmayanlar için Bir Buçuk Saatlik Filmler

Vakti olmayanlar icin bir bucuk saatlik filmler

Bazen sizi yaşadığınız hayattan bambaşka bir evrene götürecek filmler izlemek isteyebilirsiniz. Ancak film izlemeye vaktiniz olmayabilir ve daha kısa filmlere yönelmeyi düşünebilirsiniz. Öyleyse, bu içeriğimizin tam size göre olduğunu söylemeliyiz. Çünkü neredeyse uyumaya bile vakti olmayan ve biraz soluklanmak isteyenlere özel bu yazımızda vakti olmayanlar için bir buçuk saatlik filmler önerisi vereceğiz.

Bir Buçuk Saatlik Filmler

Şöyle ayaklarınızı uzatıp biraz film izlemeye ne dersiniz? Cevabınız “Evet” ama vaktiniz yok mu? O zaman sadece 90 dakika kadar kısa bir süre ayıracağınız film listesi için hazır olun! İşte, vakti olmayanlar için bir buçuk saatlik filmler.

Before Sunset

Before Sunset
Before Sunset, listenin başında olmayı hak eden başarılı yapımlardan biri.

Bir buçuk saatlik filmler listemizin ilk sırasında yer alan Before Sunset, 9 yıl aradan sonra yeniden bir araya gelen Celine ve Jesse’nin hikayesini konu alıyor. Celine, tipik bir Fransız kadınıdır, Jesse ise Amerikalı yazar. Bir gün Budapeşte’den Viyana’ya giden trende karşılaşırlar. Aradan dokuz sene geçmiştir ve anlatacakları çok fazla olay vardır. Ancak vakitleri de bir o kadar kısıtlıdır.

Hush

Film, duyma engelli Maddie’nin hikayesini konu alıyor. Maddie, tek başına yaşamak üzere ormanda bir eve yerleşir. Amacı, üzerinde çalıştığı kitabını bir an önce bitirmektir. Yeni başladığı bu hayattan da oldukça memnundur. Ancak bir gece kitabını yazarken mail alır ve o anki halinin çekildiği fotoğrafı görür. Tam mutlu olacakken maskeli katille karşılaşarak ondan kurtulmak için zorlu bir mücadele vermeye başlar.

Şehir Işıkları

Charlie Chapplin’in en iyi filmlerinden biri olan Şehir Işıkları, sokakta kör kadına aşık olan adamı anlatıyor. Bu adam, aynı zamanda intihar eden birini kurtarır. İntihar eden adam sarhoşken çok iyidir ancak alkol almayınca çekilmez biri haline gelir.

Charlie Chapplin’in bir filmini izledikten sonra diğer filmlerini mutlaka izlemek isteyeceksiniz. Charlie Chaplin tüm filmleri için tıklayın!

Sweetheart

Genç kadın Jenn, bir gün gözünü açtığında kendisini karaya vurmuş olarak bulur. Günlerce suda sıkıntılı zamanlar geçirmiştir. Ancak şimdi, gizemli bir adada olduğunu fark eder. Bunun üzerine hayatta kalmak için mücadele etmeye başlar. Aslında adada yalnız olduğunu düşünen Jenn, ilerleyen zamanda bunun yanlış bir düşünce olduğunu anlar.

Bisiklet Hırsızları

Bisiklet Hirsizlari
Üzerine düşüneceğiniz ve farklı bakış açıları kazanacağınız filmler arıyorsanız, Bitiklet Hırsızları tam size göre!

Dünya sinema tarihinde ayrı bir yeri olan Bisiklet Hırsızları, bir buçuk saatlik filmler listemizde yerini alıyor. Film, İkinci Dünya Savaşı sonrası İtalya’da geçiyor. Bir işçi, bu süreçte bisiklet çalar ve olaylar gelişir.

Cennet Günleri

20. yüzyılın başında geçen film, yoksul iki aşığın hikayesini konu alıyor. Bill, bir gün patronunu öldürür ve ardından sevgilisini alarak Texas’a kaçar. Ölümcül bir hastalığa yakalanan yeni patronlarının servetini almak için Bill ve Abby plan yapar. Ancak detaylı plana rağmen bazı durumlar içinden çıkılmaz bir hal almaya başlar.

Dünyalı

Dunyali
Dünyalı filmini bitirdiğinizde, birçok kavramı sorgulamaya başlayacaksınız.

John Oldman, bir tarih profesörüdür ve artık başka şehre taşınmaya karar verir. Tüm çevresine bu durumu duyurarak bir veda partisi düzenler. Oldman, kendisinin ölümsüz olduğunu söyler. Böylece bazı olaylar gelişmeye başlar. Bir buçuk saatlik filmler listemizde bulunan Dünyalı, tek bir mekanda geçiyor. Oldukça az bir bütçe ayrılmasına rağmen kaliteli yapıt ortaya çıkıyor.

Koş Lola Koş

Genç ve güzel kız Lola’nın sevgilisi, mafyanın özel kuryesidir. Son işinde yaşanılan sorundan dolayı yüklü miktarda para kaybedilir. Lola’nın bu durum karşısında sevgilisinin zarar görmemesi için iki seçeneği vardır. Ya bu çantayı bulacak ya da bir yerden aynı miktarda parayı temin edecektir. Olayın üzerine büyük bir yarış başlar ve Lola sevgilisini kurtarmaya çalışır.

Paranormal Activity

Paranormal Activity
Paranormal Activity ile korku dolu bir buçuk saat geçirmeye hazır olun!

İnsanların bilinçaltını gıdıklayan zeki filmler arasında bulunan Paranormal Activity, çok düşük bütçelerle çekilmiştir. Film, Micah ve Katie isimli arkadaşların hikayesini anlatıyor. İlk zamanlarda taşındıkları yerde her şey yolundadır. Ancak Katie’nin bir problemi vardır. O, kendisini ruhani bir varlığın takip ettiğini düşünür. Micah ise bu sorunu çözmek için evin her yerine kamera yerleştirir. Kısa ve korku dolu bir film izlemek isterseniz, Paranormal Activity güzel bir seçenek olabilir.

Ateş Böceklerinin Mezarı

Duygu dolu 90 dakika geçirmek istiyorsanız, bir buçuk saatlik filmler listemizde bulunan Ateş Böceklerinin Mezarı, tam size göre. Film, şehirleri bombalanan insanların Japonya’da hayatta kalma mücadelesini konu alıyor. Kitaptan uyarlanan film, savaşın tüm çirkinliğini yüzümüze vuruyor.

Takip

Takip
Takip, çarpıcı senaryosu ve başarılı oyuncu kadrosuyla kesinlikle şans verilmesi gereken bir film.

Film, yeni romanını yazmak için ilham arayan bir yazarın hikayesini anlatıyor. Genç yazar, bu amacıyla hırsızların bulunduğu bir dünyaya adım atar. Cristopher Nolan’ın ilk filmlerinden olan Takip, birçok kişinin beğenisini kazanmıştır. Siz de 90 dakikanızı bu filme ayırarak harika bir senaryonun içerisine girebilirsiniz.

Yalancı Yalancı

Komedi filmleri denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri olan Jim Carrey, Fletcher ismindeki avukatı canlandırıyor. Fletcher, oğlunun doğum gününe gitmek yerine sevgilisiyle yatar. Oğlu ise bu doğum gününde babasının yalan söylememesini diler. Bu dilek gerçek olur ve Fletcher bir daha yalan söyleyemez. Bu durumda karşımıza oldukça komik sahneler çıkar.

Zombieland

Zombieland
Zombieland, klasik zombi filmlerinden çok daha farklı bir senaryoya sahip olduğu için hiç sıkılmadan bitireceksiniz.

Komedinin yanına biraz korku eklemeye ne dersiniz? Çok fazla vaktiniz yoksa ve bu iki türü bir arada görmek istiyorsanız Zombieland’a vakit ayırabilirsiniz. Film, zombilerin ele geçirdiği dünyada birkaç insanın mücadelesini konu alıyor. Bir grup bozulmamış insan hem korkunç hem de komik birçok olay yaşamaya başlar.

Primer

Bir buçuk saatlik filmler listemizde bulunan Primer, yanlışlık sonucunda zaman makinesi icat eden iki mucidin hayatını anlatıyor. Film, 90 dakika olmasına rağmen yer yer kafa karıştırıcı sahneler sunuyor. Bilim kurgu izlemeyi seviyorsanız ve çok fazla vaktiniz yoksa izlemeniz gereken filmlerden biridir. İzlerken çok heyecanlanacağınız kadar neler olduğunu tekrar tekrar düşüneceksiniz.

Aslan Kral

Aslan Kral
Aslan Kral, tekrar tekrar izlemeye değer başyapıtlar arasında yer alıyor.

Belki de çoğumuz bu filmi çocukken izledi ve duygu dolu zamanlar geçirdi. Ancak Aslan Kral, tekrar tekrar izlenmeye değer bir film. Aslan Kral, animasyon filmlerinin ne kadar etkileyici olabildiğini bize gösterdi. Eğer ki daha önce izlediyseniz, bu yaşınızda filme farklı bir perspektiften bakın. Yok, hala izlemediyseniz, hayatınızda izlemeniz gereken 100 film arasında Aslan Kral bulunmalı!

Crank

Suçlu Verona’nın peşinde olan Chev, bir gün onun yüzünden zehirlenir. Aslında tetikçilikteki yeni görevi Verona’yı bulmaktır. Ancak damarlarında dolaşan zehirden kurtulması gerekir. Bunun için bilim insanları panzehir araştırır. Zehrin etki etmemesi için de Chev’e adrenalin seviyesini yüksek tutmasını söyler. Chev de ölmemek için kız arkadaşıyla birlikte Verona’yı bulmak için bir maceraya atılır.

Kutsal Kadeh

Kutsal Kadeh | Monty Pyhton and Holy Grail
Kutsal Kadeh | Monty Pyhton and Holy Grail

Kral Arthur efsanesini hatırlıyor musunuz? Cevabınız “evet” ise bu filmi izlemenizi öneriyoruz. Bir buçuk saatlik filmler listemizde bulunan Kutsal Kadeh, Kral Arthur efsanesiyle dalga geçiyor. İçerisinde yığınla bulunan absürt olay, sizi kahkahalara boğacak.

Cennet Yolcuları

Film, iki kanser hastası arkadaşın hikayesini anlatıyor. Martin ve Rudi, ölmek üzere olduklarını düşündükleri için kendilerini yeni bir maceraya atmak ister. Son isteklerini yerine getirmek için kendilerini suç dolu bir ortamın içine atarlar.

Cennetin Çocukları

Cennetin Cocuklari
Dram filmleri seviyorsanız Cennetin Çocukları’nı listenize eklemeyi unutmayın!

İzlerken gözlerinizin dolmasına engel olamayacağınız bir yapım da Cennetin Çocukları’dır. İran yapımı olan bu filmde, bir çocuk ayakkabılarını kaybediyor. Ablası onun ayakkabılarını bulmaya çalışırken bambaşka bir dünyanın kapısını açıyor.

Mary and Max

Etkileyici senaryosuyla Mary and Max, bir buçuk saatlik filmler listemizde bulunan son film. Film, sorunlu bir ailede büyüyen 8 yaşındaki Mary ve hayattan kopan depresif adam Max’in hikayesini anlatıyor. Mary ve Max, şans eseri mektuplaşmaya başlar ve aralarında harika bir dostluk bağı kurulur. Bakış açınızı değiştirecek bu film, kesinlikle izlenemeye değer!

Daha farklı filmler mi arıyorsunuz? İşte ilginizi çekebilecek bir liste daha: “En İyi Hrithik Roshan Filmleri”

Sıkça Sorulan Sorular

[toggle title=”Dünyanın En Kısa Filmi Hangisi?” state=”open”]Günümüzde dünyanın en kısa filmi, Fresh Guakamole’dur.[/toggle]

[toggle title=”Dünyanın En Uzun Filmi Hangisi?” state=”open”]Ambiance filmi, 720 saatle dünyanın en uzun filmidir.[/toggle]

[toggle title=”90 Dakikadan Daha Az Süren Filmler Var mıdır?” state=”open”]Evet, daha kısa süreli filmler vardır.[/toggle]

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir