SinemaSpor

Bisiklet Temalı Filmler: Bisiklet Tutkunlarının Dikkatini Çekecek 8 Yapım

Bisiklet Temalı Filmler

Bisiklet, insanı maceraya ve keşfetmeye iten muazzam bir hobidir. Bir defa tadını aldıktan sonra bırakılamayan bu tutku, insanı adeta ele geçirir. Son zamanlarda oldukça ilgi toplayan bisiklet sürmek, her yaştan insanı kolaylıkla etkileyebiliyor. Dolayısıyla, bisiklet temalı filmler de bu tutkuya sahip insanların araştırma konusu olmuştur. Kilometrelerce yol kat edip özgürlüğü hissettiren bisiklet, bunu konu alan filmler ile de tutkunlarını kendine çekmektedir. Hatta bu bisiklet konulu filmler sayesinde bisiklet sürmeyi hobi edinenlerin sayısı bile oldukça fazla.

Sizler için bisiklet konulu filmler dendiğinde akla gelen yapımları aşağıda listeledik. Farklı birçok konuyu ele alan bu filmler, özünde bisiklet tutkunlarının dikkatini çekecek içeriklere sahiptirler. Bisiklet temalı filmler ve belgeseller uzun yıllardır bu aracı insanlara tanıtmak ve sevdirmek için yapılmıştır. Bu hobiye uzak insanlara bir nebze de olsa bisikletin tadını aktarmayı bazen başarmış bazen ise çuvallamışlardır. İyisiyle kötüsüyle size tam 8 bisiklet temalı film sıraladık. Gelin bu filmleri hep beraber inceleyelim.

A Sunday in Hell (1977)

A Sunday in Hell (1977)
A Sunday in Hell (1977)

Bisiklet sporuyla uzaktan yakından alakanız olmasa da Paris-Roubaix’yi izlemelisiniz. Bu, tartışmasız yol bisikleti sporlarının en heyecanlı ve adrenalin dolu yarışıdır. Tam da bu yarışı anlatan A Sunday in Hell bisiklet temalı filmler arasında önemli bir yere sahiptir. Bu belgeseli izlerken bu yarışta bisiklet sürücülerinin nasıl zor şartlarda bisikletlerine hâkim olduklarını daha iyi anlayacaksınız. Taşlı ve tozlu yollarda, hatta çamurların içindeki mücadelelerini izlemek oldukça heyecan verici olacaktır. Bisiklet temalı filmler ve belgesel kategorisinde yer alan oldukça sürükleyici ve heyecanlı bir yapımdır.

1977 yapımı olan bu belgesel, Yönetmen Jorgen Leth’in 1976 senesindeki yarışta çektiği görüntülerden oluşmakta. Bu sayede direkt gerçek görüntüler ile işin gerçek yüzünü anlayacak ve tutkunuzu pekiştireceksiniz. A Sunday in Hell, tüm bisiklet tutkunlarının mutlaka izlemesi gereken yapımlardan biridir. Zira bisiklet temalı filmler maalesef diğer spor türleri kadar sık üretilmemekte. Bunca film-belgesel kıtlığının ortasında böyle yapımlar görmek hayli sevindirici.

The Armstrong Lie (2013)

The Armstrong Lie (2013)
The Armstrong Lie (2013)

Lance Armstrong olmadan, bisikletle ilgili hiçbir liste yapılamaz. Spor tarihinin önemli parçası olan Armstrong, büyüleyici hikayesi ile bisiklet temalı filmler, kitaplar ve belgesellere konu olmuştur. Bunlardan biri olan The Armstrong Lie’dır.

Bu belgeselde Armstrong’un kanser ile mücadelesinden başlayarak Fransa bisiklet turundaki zaferine kadar uzanan hikâyesi anlatılıyor. Ayrıca bu muhteşem yükselişten sonra doping skandalları ile dibe vuruş hikayesine de yer verilmiş. The Armstrong Lie, bu sporcunun hayatına hâkim olmayı isteyen tüm bisikletçiler için harika bir başlangıç. Ayrıca bisiklet temalı filmler ve belgesel arayanlar için çok doğru bir tercih olacaktır.

Pantani: The Accidental Death of a Cyclist (2014)

Pantani: The Accidental Death of a Cyclist (2014)
Pantani: The Accidental Death of a Cyclist (2014)

Bisiklet tarihinin unutulmayacak isimlerinden biri de Marco Pantani. O bir kurban mı, suçlu mu? İdol mu, düzenbaz mı? İtalya’nın en yeni bisiklet sporcularından biri olarak çıktığı yol, doping cezası alarak 2004’te bir otelin odasında intihar etmesiyle sona erdi.

2014 yapımı Pantani: The Accidental Death of a Cyclist, Pantani’nin yükseliş ve çöküş hikayesini konu edinmiş. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala bisiklet dünyasında gündeme gelmeyi başaran bu isim, bisiklet temalı filmler kategorisindeki bu yapım ile akıllara kazındı. Bisiklet tutkunları için hem ders alabilecekleri hem nelerden uzak durmaya gayret göstereceklerini anlatan mükemmel bir yapım.

Bisiklet Hırsızları (1948)

Bisiklet Hırsızları (1948)
Bisiklet Hırsızları (1948)

Antonio adında bir erkeğin savaş sonrası işsizlik ardından sonunda iş bulmasını konu alan Bisiklet Hırsızları, adeta bir külttür. İş için bir bisiklete ihtiyacı olan Antonio, evindeki yataklarına kadar satmak zorunda kalır. Her şeye rağmen sonunda para kazanacağı için mutludur. İlk iş gününde değerli bisikleti çalınan kahramanımız, neye uğradığını şaşırır.

Vittorio De Sica’nın imzasını attığı bu bisiklet temalı film, savaş sonrası toplumları oldukça iyi yansıtmakta. Bisiklet severlerin ilgisini çekecek bu filmin içinde kaybolacaksınız.

Chasing Legends (2010)

Chasing Legends (2010)
Chasing Legends (2010)

Bu belgesel tartışmasız Fransa Bisiklet Turu’nun özünü bizlere aktaran en iyi yapım. HTC Highroad bisiklet takımının Fransa 2009 bisiklet turundaki maceralarını anlatan bir belgeseldir. Bisiklet yarışının neden eşsiz olduğunu gözler önüne sermektedir. Chasing Legends, 2010 ABD yapımı bir filmdir. Yönetmenliğini Jason Berry’nin üstlendiği bu yapım bizlere bisikletin doğasını anlatmaktadır. Aynı zamanda bisiklet temalı filmler neden izlenmeli gibi soruları da cevaplar nitelikte. Her bisiklet severin kesinlikle izlemesi gereken muhteşem bir yapım.

Slaying the Badger (2014)

Slaying the Badger (2014)
Slaying the Badger (2014)

Bernard Hinault ve Greg Lemond’un rekabeti, bisiklet tarihide eşine benzerine rastlanmayacak şekilde hafızlara kazınmıştır. Farklı takımlarda yarışan sporcuların rekabetleri doğal karşılanır. Fakat bu rekabet aynı takımdaki iki yarışçının rekabeti. Bu çekişme, seksenlerin sonunda başlayan ve bisiklet sporları tarihinin en önemli olaylarındandır. Slaying the Badger, ESPN’in 30 for 30 belgesel serisinin bir parçasıdır. Bu bisiklet temalı film ile ikilinin harika rekabetini daha iyi anlayacaksınız.

All For One (2017)

All For One (2017)
All For One (2017)

GreenEdge grubu, kurulduğu günden bugüne defalarca ismini değiştirdi. Fakat değişmeyen tek şey ekibin kendine özgü mizah duygusu ve birlikteliğiydi. Avusturalya’da kurulan bu takım, katıldığı yarışlarda Backstage Pass isimli bir Youtube serisi hazırlamıştır. Dan Jones’un, takımının beş yıllık serüvenini sizlere aktardığı All For One isimli bisiklet temalı film 2017’de yayınlanmıştır.

Bisiklet yarışlarının hem eğlenceli yönünü hem de acımasızlığını en iyi şekilde bize yansıtmakta. Bu belgeselde zafer, parti, kaza ve sakatlıklar ile dolu bu sporu en ince ayrıntısına kadar hissedeceksiniz.

Premium Rush (2012)

Premium Rush (2012)
Premium Rush (2012)

Yönetmenlik koltuğunda David Koepp’ın yer aldığı bu filmde; hız yapan araçlar ve çıldırmış taksi sürücülerinin arasında New York’ta bir bisiklet kuryesi anlatılmaktadır. Günlük iş ortamının zorluklarından yola çıkan Premium Rush, bisiklet temalı filmler ve belgeseller arasında en tutulan yapımlardan biridir. Filmde kahramanımız ‘Wilee’, günlük teslimatlarını yaparken taşıdığı paketlerde bir farklılık olduğunu anlar. Günün son paketi diğerlerinden farklıdır. Bisiklet filmi aradığınızda kesinlikle sizi tatmin edecek bir yapımdır.

Bisiklet filmleri ile yeryüzünü keşfettiyseniz sırada tek bir yer var: En İyi Uzay Temalı Filmler: Dünya’dan Mesaj Var!

Sıkça Sorulan Sorular

Bisiklet temalı belgesel var mıdır?

Bisikleti konu alan birçok belgesel vardır. “Arabadan İn, Bisiklete Bin” ve “Bisiklet Şehri” yapımlar ise bize göre en keyifli olanlarıdır.

Bisiklet temalı filmler arasında en iyisi hangisidir?

IMDB’ye göre Bisiklet Hırsızları adlı film bu kategorideki en iyi yapımdır. Puanı ise 8,3’tür.

Bisiklet Hırsızları Netflix’te var mıdır?

Ne yazık ki yoktur, ancak Netflix’te bulabileceğiniz farklı bisiklet temalı yapımlar vardır. Örneğin; Cicliste Per Caso: Bisiklet Aşıkları adlı belgeseli Netflix’ten izleyebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir