Oyun

Havsala Oyun İncelemesi: Yeni Türk Oyunu

Havsala Oyun İncelemesi

Oyun sektörü tüm dünyada en çok mesai harcanan ve en çok zaman geçirilen sektörlerden biridir, belki de birincisidir. Türk oyun geliştiricileri de bu sektörde bir yer bulabilmek için başarılı işler ortaya çıkarmaya çalışıyor. Bu yazıda inceleyeceğim oyun ise yerli bir oyun geliştiricisi olan Stratera Games’in yeni oyunu Havsala! O halde eğer hazırsanız Havsala oyun incelemesi hakkında konuşmaya başlayalım.

5 Mobil Oyundan Sonra Sıra Bilgisayarda!

havsala
Oyun, 21 Haziran tarihinden beri bizlerle…

Stratera Games, kendisini YouTube içeriklerinden tanıdığımız Dora Özsoy’un kurduğu oyun firmalarından bir tanesi. Daha önce 5 mobil oyun ile yapabileceklerini gösteren Stratera Games ekibi, Havsala ile bilgisayar oyunlarında da ne kadar iddialı olduklarını gösterdi. İlk bilgisayar oyunları olarak adlandıramıyorum, mini bir oyun da olsa Meow Express oldukça tatlı ve eğlenceli bir oyundu. Ayrıca firma bir NFT oyun projesi üzerinde de çalışıyor. Stratera Games çatısı altında çıkan diğer oyunlar ise şunlardır;

  • Viral Firar
  • Wordmoji
  • Ride to Victory
  • Blokk Defense
  • Pirate Factions
  • Lighthouse Keeper (Yeni duyuruldu)

Dora Özsoy ve Stratera Games, sosyal medya hesaplarından bir süredir Havsala oyunu ile ilgili bilgi paylaşımı yapıyorlardı. Daha önce çıkardığı mobil oyunlarla oldukça başarılı olduğunu düşündüğüm firma, bilgisayar dünyasına da bomba bir giriş yapmış diyebilirim.

Havsala oyun incelemesi sonucunda edindiğim bilgilere göre yapımı 9 ay süren sürmüştür. Böylece; çizimleri, ses tasarımları, hikayesi, referansları ve oynanışı ile oldukça başarılı bir point&click – bulmaca oyunu olmuş. Oyun başlangıç günlüğü ve atmosferi ile oyuncuyu girer girmez büyülüyor ve bu büyüyü oyunun son anına dek canlı tutmayı başarıyor.

Havsala Başlangıcı

Havsala Oyun İncelemesi
Havsala oyunu, Stratera Games tarafından geliştirilmiştir.

Oyun penceresi bizleri mistik ve dini şiirleri ile ön plana çıkan Angelus Silesius’un bir sözüyle karşılıyor ve Ruh Palas’ta gözlerimizi açıyoruz. Temel olarak bir zaman yolcusu diyebiliriz kendimiz için. Havsala, “ipuçlarını bul ve odadan kaç” oyunlarından gibi gözükse de tarihi referanslar ile birleştirdiği hikayesi sayesinde bu standarttan uzaklaşıyor.

Angelus Silesius’un sözünden sonra gözünüzü bir odada açıyor ve Ruh Palas’taki ilk maceranıza burada başlıyorsunuz. Oyunda birden fazla ruhun gizemini çözüp, zamanda yolculuk ederek bulmacaları bitirmeniz gerekiyor. Fakat bunları yaparken bazen bir lirin sesine kulak vermeniz, bazen bir masal kitabını incelemeniz ya da bazen sadece yıldızları seyretmeniz gerekebilir. Bir de bizden tavsiye, balkondaki kargayı sıkıştırmayı unutmayın, belki söyleyecekleri vardır! Eğer bunları kendiniz keşfetmek isterseniz siz de Havsala oyun incelemesi yaparak fikir edinebilirsiniz.

Havsala Oynanış

YouTube yayıncılarından Can Sungur’un deyimiyle “Globalde utanmadan savunabileceğimiz bir iş” olan Havsala, oynanış olarak oldukça basit mekaniklere sahip. Fakat oyun bu oynanış tarzını yedirdiği hikayesi ile beraber oldukça başarılı bir bulmaca deneyimi sunuyor. Bulmaca oyunları arasında bir başarı sınıfı varsa Havsala en başarılı örneklere çok yakın bir noktada yer oluyor.

Oyun ruhlardan, yani bölümlerden oluşuyor ve her bölümün kendi farklı hikayesi ile bulmacası bulunmakta. Genellikle bulmaca oyunlarında, bulmaca parçalarını ilgili bölümlerde bulabilirsiniz fakat Havsala’da bu yok. Ruh Palas’taki odanızın her yerinde, gerçekten her yerinde bir ipucu var ve bu ipuçlarını bulabilmek için oldukça dikkatli olmak gerekiyor. Eski bir ipucunu bulup pişman da olabilirsiniz ya da son bulmacaların bir ipucunu bulup son ana kadar “Bu bir işe yarayacak mı?” diye sabırsızlanabilirsiniz.

Oynanış ile ilgili diyeceğim son söz ise; oynayacak kişilerin gerçekten çok dikkatli olması gerektiği. Havsala, başından sonuna kadar el emeği olan her karesi ile dikkat istiyor. Oyunun ortalama oynanış süresi ise 3 saat ile 3 buçuk saat arasında. Tabii ki oynanış şekillerine göre bu süre farklılık gösterebilir.

Havsala Sistem Gereksinimleri

havsala sistem gereksinimleri
Havsala sistem gereksinimleri ile oyunu kesintisiz bir şekilde oynayabilirsiniz.

Pek çok kişi tarafından sevilen bu oyun birkaç soruyu da beraberinde getiriyor. Örneğin birçok oyuncu “Havsala sistem gereksinimleri nedir?” sorusuna yanıt arar. Çünkü herhangi bir oyundan iyi verim alabilmenizi sağlayacak şey bu gereksinimleri karşılayabiliyor olmanızdır. Aksi halde teknik sıkıntılarla karşı karşıya gelerek oyundan alacağınız keyfi kaybedebilirsiniz. Havsala için gerekli sistem özelliklerini ise aşağıda sizlerle paylaştık.

İşletim Sistemi:Windows 7
İşlemci:Intel Pentium CPU G860
Bellek:2 GB RAM
Ekran Kartı:NVIDIA GeForce 840M
DirectX:Sürüm 11
Depolama:1 GB
Ses Kartı:Realtek High Definition Audio

Şanslısınız ki, Havsala oyununun ihtiyaç duyduğu sistem özellikleri hemen hemen herkeste mevcuttur.

Son Sözler

havsala
Havsala, diğer Türk yapımı oyunların içerisinde öne çıkmaktadır.

Türk oyun geliştiricilerinin Havsala gibi mistik ve cesur işler çıkardığını görmek mutluluk verici. Ülkedeki oyun algısını bu tip işlerin değiştireceğini ve Havsala gibi işlerin diğer oyun geliştiricilerine cesaret vereceğini görüyorum. Umarım ilerleyen zaman içerisinde Stratera Games tarafından yapılmış daha büyük bütçeli işleri görme şansımız olur.

Oyunu bu kadar övgü yaptıktan sonra bir küçük eleştiride bulunalım da nazar boncuğu olsun. Maalesef Türkçe seslendirme biraz zayıf kalmış. Tabii bu seslendirme oynanış sırasında hiç sıkıntı yaratmıyor ya da oynanışı bozmuyor. Sadece küçük bir eksiklik diyelim.

Havsala oyun incelemesi sonucunda edindiğim fikirlere göre; kendisi herkesin oynayabileceği, point&click oyunlarına yeni bir soluk getiren oldukça başarılı bir bulmaca oyunu. Üstelik tamamen yerli bir oyun olması da beni ayrı mutlu etti! Böylesi bir başarılı yerli oyun yapmak için cami ve saz koymaya gerek olmadığını bize gösterdiğin için teşekkürler Stratera Games!

Türkiye’deki oyun piyasasında başka neler mi oluyor? İşte sizin için bir yazı daha: Yerli Oyun Sabotaj Neden Kapandı?

Sıkça Sorulan Sorular

Havsala oyunu çıktı mı?

Havsala isimli yeni yerli oyun 21 Haziran 2022 tarihinde piyasaya çıkmıştır.

Havsala oyunu hangi şirkete aittir?

Stratera Games adlı başarılı şirket Havsala oyununu geliştirmiştir.

Oyunda İngilizce dil desteği var mı?

Havsala oyununda hem Türkçe hem de İngilizce dil desteği bulunmaktadır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir