Ne, Ne Değildir?

Biyoenerji Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Biyoenerji Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Günümüz de bir çok alternatif enerji kaynağı bulunmaktadır. Fosil yakıta olan bağlılığımızın azalmaya başladığı 21. Yüzyılda, biyoenerji başta olmak üzere bir çok yeni enerji üretim şekli ortaya çıkmıştır. Biyoenerji, biyolojik kaynaklardan sağlanacak materyaller ile enerji üretilmesi sağlanan bir yenilenebilir enerji türüdür. Yakıt türü olarak da biyokütlenin baz alındığı bu kimyasal enerji  türünde, güneş ışınları depolanmış herhangi bir organikten fazlası değildir.

Dünya da En Çok Biyogaz Üreten Ülkeler

Dünya da bir çok ülke biyogaz üretimine geçerek, enerji kaynaklarında farklılık yaratmaya başlamıştır. Bunlardan Hindistan ve Çin bu konuda en çok yatırım yapan ülkelerdir. Enerji ihtiyaçlarının neredeyse %9’unu biyogazdan karşılamaktadırlar. Ayrıca bu konuda yatırımlara başlayan ülkeler de vardır. Brezilya, Kanada, İsviçre ve Almanya, son zamanlarda yaptıkları biyogaz yatırımları ile gündeme gelmişlerdir. Biyogazın, fosil yakıtın yarattığı çevre zararlarına kıyas ile çok daha yararlıdır. Yenilenebilir enerji kaynakları artmaya devam ettiği sürece, dünya için umut ışığı yanmaya devam edecektir.

Biyoenerji Kaynakları Nelerdir?

Biyoenerji aklınıza gelebilecek her türlü organik malzemeler ile aslında yapılabilmektedir. Buna direkt örnek vermek gerekirse ise; Odun, talaş, saman, hayvan dışkısı, şeker kamışı gibi bir çok tarım ürünü kullanılabilmektedir. Tabi biyoenerji kaynakları kendi aralarında da ayrılmaktadır, genel olarak başlıkları ve içerisinde olan kaynaklar şunlardır:

Biyoyakıtlar

Alkol, Babassu yağı, Bagas Bitkisel yağ, Biyodizel, Biyogaz, Biyogazolin, Biyobutanol, Etanol yakıtı, Koçan, Metanol yakıtı, Mısır koçanı, Odun gazı, Ortak ethanol yakıtı karışımları, Saman, Selülozik etanol, Yosun yakıtı.

Gıda Stoklarından Elde Edilen Enerji

Arpa, Ayçiçeği, Buğday, Kenevir, Manyok, Mısır, Patates, Pirinç, Sorghum bicolor, Soya, Şeker kamışı, Şeker pancarı, Üzüm, Yulaf, Kolza, Yam.

Gıda Dışı Enerji Bitkileri

Arundo, Andropogon gerardii, Camelina, Jatropha curcas, Millettia pinnata, Miscanthus giganteus, Odun yakıtı, Panicum virgatum, Su mercimeğigiller, Triadica sebifera.

Teknoloji

Biyodönüşüm, Biyokütle ısıtma sistemi, Biyorafineri, Endüstriyel biyoteknoloji, Fischer–Tropsch işlemi, Pelet değirmen, Pelet soba, Termal depolimerizasyon.

Kavramlar

Biyoyakıtın enerji içeriği, Enerji bitkisi Enerji ormancılığı, EROEI, Gıda vs. yakıt, Selülozik etanolun ticarileştirilmesi, Sürdürülebilir biyoyakıt.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu