Ne, Ne Değildir?

Enerji Kaynakları Nelerdir ve Kaç Farklı Enerji Kaynağı Kullanılıyor?

Enerji kaynakları, günümüzde giderek azalsa da farklı kullanım alanları ile güçlendirilmeye çalışılıyor. Ancak bununla birlikte, göz ardı edilmemesi gereken bir faktör daha var: Çevre kirliliği.

Sınırsız enerji kaynağı bilimin ve felsefenin binlerce yıldır sorduğu bir sorundur. Bu konuda bilim bir çok çalışma meydana getirse de göz ile görünür bir sonuç elde etmekten çok uzaktır. Fakat yenilenebilir enerji kaynakları sayesinde, küresel ısınmayı ve çevre kirliliğini azaltarak enerji üretmek mümkündür. Günümüzde ülkemiz de dahil olmak üzere dünyada ki en çok tüketilen yakıt türü, fosil yakıtlardır. Maalesef bunun dünyamıza verdiği zarar ise çok büyüktür.

Dünyada Kullanılan Enerji Kaynakları

Günümüzde dünyanın kullandığı enerji kaynakları oldukça kısıtlı görünmesine karşın farklılık gösterebilmektedir. Yenilenebilir enerji sistemi yaklaşık yüzyıldır dünya gündeminde olmasına karşın; fosil yakıtı halen daha sermaye sahiplerinin, ülkelere yarattığı baskıdan ötürü tamamen kullanıma geçilememektedir. Bu durumun sonucunda küresel ısınma başta olmak üzere bir çok çevre kirliliği faktörü ortaya çıkmaktadır. Dünyada şu an en çok kullanılan beş enerji kaynağı ise şunlardır: Petrol % 37, Kömür %27, Doğalgaz %24, Nükleer %6, Hidroelektrik %6.

Düşünüldüğünde enerjimizin neredeyse %60’ını tamamen fosil yakıttan karşılamaktayız. Nükleer enerji kaynaklarının, çevreye zarar yaratabilme potansiyeli düşünüldüğünde ise, hidroelektrik sistemlerin faydaları bir kez daha ortaya çıkıyor. Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünya çapında bir çok firma bu konuda çalışmalar yürüterek kendi enerjilerini üretmektedirler. Ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkeler ise maalesef fosil yakıtlara bağlı şekilde enerji üretiyorlar.

Rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, dalga enerjisi, hidroelektrik enerjisi, gel-git enerjisi, jeotermal enerji, hidrojen enerjisi, biyoenerji ve nükleer enerji (gelişmiş teknoloji ile kullanılmak suretiyle) dünyaya ve canlılara zarar vermeden kullanım imkanı olan enerji türleridir. Dünya da var olan enerji ihtiyacının tamamı, halen daha gelişimi devam eden bu teknolojilerin günümüzdeki seviyesi ile karşılaması mümkündür.

Fakat az önce bahsettiğim gibi, nükleer enerji kullanımı bilinçsiz şekilde tesisleşme yoluna gidilirse halen daha riskler taşımaktadır. Bunun ile ilgili iki örnek vermek mümkündür: Çernobil faciası ve Goinia olayı. İki olay da gösteriyor ki, bilinçsiz şekilde ve kontrolsüz şekilde nükleer enerjinin açacağı facialar ve yayacağı radyasyonun önüne geçmek oldukça güç.

Nükleer enerji kullanımında yapılan yanlışların sonuçlarından silahlanmanın sonuçlarını ve etkilerini Nükleer Silahlar ve Atom Bombası Etkisi yazımızda daha net görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu