Seyahat

Bolivya’da Gezilmesi Gereken Yerler

Bolivya'da gezilmesi gereken yerler

Güney Amerika’da bulunan canlı popülasyonunun fazlalığı ile hayvanat bahçesini andıran Bolivya hakkında konuşalım biraz. Bolivya seyahat hatırlarınıza en renkli kareleri ekleyeceğiniz yerlerden biri. Dünyanın en yüksek rakımlı başkentine sahip Bolivya turistik açıdan oldukça zengin ve ucuz. İspanyol sömürüsünden kurtulduktan sonra çalkantılı siyasi hayatı onu biraz yıpratsa da sıkı sıkı tutunduğu kökleri ile ayakta kalmayı başardı Bolivya. Peki, Bolivya’da gezilmesi gereken yerler nerelerdir, Bolivya’nın ilgi çeken yanları nedir? Gelin, hep birlikte öğrenelim.

Bolivya kültürüne genel bir bakış ve çok daha fazlası sizler için yazımızda. Renkli yöresel kıyafetleri yüksek yüksek konumları ile Bolivya’da ufak bir tura çıkalım.

Bolivya Hakkında

Bolivya Hakkında
Bolivya, Güney Amerika’da yer alan bir ülkedir.

Güney Amerika’da denize kıyısız Şili ve Peru’nun komşusu bu ülke az bilinirliliğinin aksine oldukça renkli. İki başkenti bulunan resmi başkenti Sucre ve temsili başkenti ise La Paz. Etnik kökenlerinin ‘fazla olduğu ülkenin diğer bilinen ismi ise Çok Uluslu Bolivya Devleti’dir. Seyahatlerinde lüksü aramayanların ortak noktası ve görmeden geçmek istemeyecekleri Bolivya bu kararın güzelliğini ise gezdikçe kesinleştiriyor.

Para birimi olan Bolivya bolivyanosu en güncel haliyle 1,40 Türk lirasına değer geliyor. Gelişmekte olan bu ülkede ucuza seyahat ederek ve konaklayarak 36 etnik grubun yaşadığı kültürel şova tanıklık edebilirsiniz. aAttığınız her adımda dolu dolu anılar biriktireceğiniz Bolivya, mutlaka görülmesi gereken şehirler arasında.

Bolivya Seyahatinize Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Bolivya Seyahatinize Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler
Bolivya’nın rakımı oldukça yüksektir.

Yerel halkın geleneklerine olan bağlılığına sokaktaki kadınların kıyafetlerinden davranış biçimlerine kadar gözlemleyebileceğiniz Bolivya hakkında ufak hatırlatmalarımız var. Bolivya, bulunduğu konum gereği coğrafi olarak sizlere güzel manzaralar sunarak eşsiz bir deneyim yaşatır. Bu deneyimi yaşamadan önce aşağıda vereceğimiz ipuçlarını bilmenizde fayda var.

  • Bolivya’nın temsili başkenti La Paz 3500 metre rakımla konumlanmıştır. Bu rakım yüksekliği sizlerde su ihtiyacı doğurabilir. Seyahatiniz esnasında mutlaka susuz kalmamaya özen gösterin.
  • Vücudunuzun alışması için zaman tanıyın ve her ne kadar farklı tatlar için sabırsızlansanız da alkol tüketimine dikkat edin.
  • Yüksek rakıma karşı psikolojik olarak kendinizi hazırlayın ya da yükseklik korkunuz ile başa çıkmak için maceraya atılın. Temkini elden bırakmadan yapacağınız Bolivya seyahatinizde bu noktayı atlamayın.
  • Bolivya seyahatiniz esnasında ülkenin doğusu ve batısı iklim farklılıkları göstermektedir. Bu farklılıkları göze alarak hazırlayacağınız bir bavul sizin için kurtarıcı olur.
  • Sıtma hastalığına karşı aşı olunması ülkeyi daha önce ziyaret edenlerin dipnotlarından.
  • Bolivya yüksekliği ve engebeli arazisi ile meşhur olan bir ülke olduğu için ülkedeki ulaşım aracı pek de alışık olmadığımız teleferik. Yükseklik konusunu tekrar gözden geçirmek isteyenler için bu bilgiyi de aktaralım.

Bolivya’da Mutlaka Görülmesi Gereken Noktalar

Bolivya gelişmekte olan bir ülke ve bu gelişime en büyük desteği turizmden görüyor. Renkli kültürel yaşamı ve büyük çoğunluğunu yerel kişilerin oluşturduğu halkı Bolivya’nın sağlam köklerinden. Bu köklerin nereye kadar uzandığı ve şehrin en çok turist çeken noktalarını hatırlayalım. La Paz merkezli gezi rotanızda uğramanız gereken noktalardan bazıları şunlardır:

Salar de Uyuni Gölü

Salar de Uyuni Gölü
Salar de Uyuni Gölü

Yüz ölçümü Jamaika kadar olan bu tuz gölü Dünya’nın en büyük tuz gölleri arasındadır. Bembeyaz bir denizi andıran ve ufuk çizgisine bakarak eşsiz bir manzara ile karşılaşacağınız bu göle seyahatinizde mutlaka yer vermelisiniz. Uyuni öyle büyük ki kendine ait bir merkezi ve bu merkezde bulunan Balık Adası var. Adanın üzerinde yer alan kaktüs çeşitleri ise görsel şölene desteklerini esirgemiyor.

Bolivya Ölüm Yolu

Bolivya Ölüm Yolu
Bolivya Ölüm Yolu

Bolivya hakkında renkleri, kültürel hoşgörüsü ve turistik zenginliği ile ilgili yaptığımız açıklamalardan sonra bu yol biraz tüyler ürpertici gelebilir. Özel turların düzenlendiği ve manzarasının eşsizliği ile ünlenen bu yolda en sevilen aktivitelerden biri ise bisiklet sürmek. Doğa yürüyüşü sevenlerin uğrak noktası olan Ölüm Yolu, verdiği kayıplar ile ünlense de dikkatli bir deneyim ile keşfedilmeyi bekleyenlerden.

Madidi Ulusal Parkı

Madidi Ulusal Parkı
Madidi Ulusal Parkı

Bolivya kültürel zenginliğinin yanı sıra doğasının eşsizliğiyle de merak duygusu uyandırıyor. Amazon’u, And Dağları ile birleştirdiği noktada bulunan Madidi Ulusal Parkı ise kendi başına ayrı bir Dünya. İçinde yaşayan yerel halktan, zehirli hayvan ve bitki türlerine kadar ev sahipliği yaptığı alanlar oldukça fazla. Canlı çeşitliliğinin fazla olduğu bu park turistlerin görmeden geçemeyeceği noktalardan.

Güneş Adası

Güneş Adası
Güneş Adası

İnka Uygarlığına ev sahipliği yapmış olan ada yürüyüş yaparak keşfedebileceğiniz doğal cennetlerden. Güneş Tanrısı İnti’nin bu adada yaşadığı ve uygarlığın temellerini attığı söylenen ada üç bölümden oluşuyor. Challapampa, Challa ve Yumani kasabalarından oluşan bu bölgelerde İnka Uygarlığının izlerine rastlamak mümkün.

Cadılar Pazarı

Cadılar Pazarı
Cadılar Pazarı

La Paz’da bulunan cadılar pazarının ünü Bolivya dağlarını aşalı bir hayli olmuş. İksir, büyü ve ritüel gibi speritüel konular ilginizi çekiyorsa bu pazara uğramadan geçmeyin. Yatiriler yani cadı doktorlarının açtığı tezgahlar Bolivya seyahatinizde mutlaka zihninize kaydetmek isteyeceğiniz görüntülerden. Oyma heykellerden, büyülerde kullanılacak birçok ot ve iksire kadar birbirinden ilgi çekici eşyayı burada görmek mümkün.

Eğer farklı ülkelerin turistik mekanları hakkında bilgi edinmeye devam etmek istiyorsanız Peru’da Gezilmesi Gereken Yerler yazımıza da bir şans verebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir