Seyahat

Brezilya Vatandaşı Nasıl Olunur?

Brezilya vatandaşı nasıl olunur

Brezilya, dünya üzerindeki en büyük beşinci ülkedir. Bunun yanı sıra, altıncı en büyük ekonomiye sahiptir. Politik açıdan dengeli, özgür ve demokrat bir ülkedir. İşsizlik oranı ise 5,3’tür. Brezilya vatandaşlarının, 146’dan fazla ülkeye vizesiz seyahat olanağı vardır. Yabancı yatırımcılar için teşvik edici yasaları bulunmaktadır. İşte tüm bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda orada yaşayanlar ya da Brezilya’da yaşamak isteyen birçok kişi bu ülkeden vatandaşlık almayı istemektedir. Bu istekte ciddi olanlar için, ”Brezilya vatandaşı nasıl olunur?” sorusunun cevabını detaylı bir şekilde araştırdık. Konuyla ilgili tüm detayları gelin birlikte inceleyelim.

Brezilya Vatandaşlığı

Latin Amerika’nın popüler ülkelerinden olan Brezilya’da yaşamak birçok açıdan kolaydır. Bunun yanı sıra ülkenin göçmenlere sıcak bakıyor olması da bir artıdır. Brezilya vatandaşı olmak, Avrupa ya da Amerika ülkelerinden vatandaşlık almaya göre çok daha kolaydır. Vatandaşlık için belirlenmiş yoğun prosedürlerden geçtikten sonra Brezilya vatandaşlığı almaya hak kazanırsınız. Bundan bir süre sonra da birçok avantajdan faydalanırsınız.

Brezilya, çifte vatandaşlık veren ülkeler arasındadır. Ancak çifte vatandaşlık almanın normal vatandaşlık almaktan daha zor olduğu bilinmektedir. Çifte vatandaşlık konusunda uygulama genelde ülkede doğan bebekler için uygulanan bir prosedürdür.

Brezilya Vatandaşlığının Avantajları

Brezilya Vatandaşlığının Avantajları
Brezilya vatandaşlığı sayesinde ekonomik açıdan da pek çok avantaj elde edebilirsiniz.

Brezilya, oldukça cazip yaşam standartları ve ekonomik özgürlükleri ile pek çok kişi için hayallerini gerçekleştirebileceği bir ülkedir. Sosyal hayat olanakları ile üst düzel bir hayat imkanı sağlamaktadır.  Bununla birlikte, eğlence kültürü ve anlayışı epey gelişmiş olan bir ülkenin vatandaşı olmanın ayrıcalıklarını hissetmek mümkündür.

Ülke, ekonomik yatırımlar konusunda oldukça uygun seçeneklere sahiptir. Gelirinize uygun konut bulma olasılığı da oldukça yüksektir.

Brezilya vatandaşlığı almış bir kişi, Güney Amerika kıtasında bulunan tüm ülkelere vizesiz seyahat etme imkanı bulmaktadır.

Brezilya Vatandaşlığına Başvurma Yolları

Brezilya Vatandaşlığına Başvurma Yolları
Brezilya vatandaşlığına başvurmanın birkaç farklı yöntemi bulunuyor.

Tüm bunları öğrendikten sonra “Brezilya vatandaşı nasıl olunur?” sorumuzun yanıtına geçebiliriz. Brezilya vatandaşı olmak için gereken şartlar, hangi yol ile başvuracağınıza göre değişmektedir. Ancak bazı şartlar tüm başvuru yolları için ortaktır. Ülkeden vatandaşlık almak için başvurabileceğiniz yollar şunlardır:

 • Evlilik yolu ile vatandaşlık,
 • Yatırım yolu ile vatandaşlık,
 • Oturma izni sonrası vatandaşlık,
 • Çalışma yolu ile vatandaşlık

Tüm bunların haricinde Brezilya’da doğan bir bebek, doğumu ile birlikte Brezilya vatandaşlığına hak kazanır. Brezilya dışında doğum yapmış bir Brezilya vatandaşının çocuğu da otomatik olarak brezilya vatandaşlığına hak kazanabilmektedir. Saymış olduğumuz vatandaşlık alma yollarını daha detaylı bir şekilde inceleyebiliriz.

Evlilik yolu ile Brezilya Vatandaşlığı Alma

Brezilya vatandaşı olan biri ile evlenmek, vatandaşlık almak için en çok kullanılan yöntemdir. Evlilik için gerekli belgeler şunlardır:

 • Pasaport,
 • Nüfus kayıt örneği,
 • Bekar olduğunu kanıtlayan bir belge

Tüm bu belgelerin yeminli tercüman tarafından Portekizce’ye çevrilmesi gerekmektedir. Sonrasında çevrilen belgelerin konsoloslukta onaylatılması gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından turist olarak Brezilya’ya gelerek evlilik gerçekleştirilebilir. Evliliğin gerçekleştirilebilmesi için geçerli olan süreç 2 aydır.

Yatırım yolu ile Brezilya Vatandaşlığı Alma

Burada şirket açmak isteyenlerin yapması gereken ilk iş, yatırım vizesi almaktır. Yatırım vizesi, hali hazırdaki kurulu olan şirketleri satın almanıza ya da ortak olmanıza olanak sağlar. Bu vizeyi alabilmek için kişilerin 150.000 Real tutarında yatırım yapmaları gerekmektedir. Ülkede limited şirketi kurmak için vatandaşlık şartı aranmamaktadır.

Oturma İzni Sonrasında Vatandaşlık Alma

Brezilya, belli bir zaman oturma izni sonrasında vatandaşlık hakkı tanımaktadır. Bu noktada yapılması gereken öncelikle oturma izni almaktır. Bunun için, iyi derecede Portekizce biliyor olmak aranan ilk şartlardan biridir.

Oturma izni için doğum belgesi ve sabıka kaydı federal polise verilerek onaylatılır. Başvuru sonrası süreç yaklaşık iki buçuk ay sürmektedir. Oturma izni onaylanan kişiler, ülkede 4 yılını doldurduktan sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler.

Çalışma yolu ile Brezilya Vatandaşlığı Alma

Ülkede çalışma izninin alınabilmesinin en kolay yolu Brezilya’daki bir şirket tarafından çağrılmış olmaktır. Bunun haricinde kişiye izin verilmesi için özel bir yeteneğe sahip olması gerekmektedir. Ülkenin ekonomisine çeşitli yollarla katkı sağlayacak olmak, iznin verilmesi için geçerli bir sebep olacaktır. 2 yıl süreli ve daha fazla uzatılması mümkün olan çalışma izni, Brezilya’da uzun süreli kalmak isteyenlerin kullanabileceği bir yoldur.

Çalışma iznine sahip olduktan sonra 4 yıl ülkede bulunduktan sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Brezilya Vatandaşlığı için Gerekli Belgeler

Brezilya Vatandaşlığı için Gerekli Belgeler
Birkaç belgeyi bir araya getirdikten sonra başvurunuzu yapmaya hazırsınız.

Gereken belgeler başvuru yoluna göre değişmektedir. Ancak ortak bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler şunlardır:

 • Kimlik,
 • Pasaport,
 • Ruhsal ve fiziksel sağlığının yerinde olduğuna dair sağlık raporu,
 • Ekonomik gücünüzün yeterli olduğunu gösteren belge,

Başvuru sırasında kullanılacak tüm belgelerin Portekizce’ye çevrilmiş olması gerekmektedir.

Yatırım yolu ile başvuranlar için yatırımı ispatlayacak belgeler dosyaya eklenmelidir. Aile bağı ya da doğum gibi sebeplerden başvuruluyorsa bu bağı gösteren doğum belgesi ya da nüfus kayıt örneği gösterilmelidir.

Oturma izni veya çalışma izni olan ve 4 yılını dolduran kişiler izin belgelerini yetkililere ibraz etmelidir.

Eğer belgelerinizi daha hızlı bir araya getirmek istiyorsanız Pasaport İşlemleri Nasıl Hızlandırılır? adlı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Brezilya Vatandaşlığı Başvurusu Nereye Yapılır?

Başvuru için gerekli evrakları tamamlayan kişiler, işlemleri başlatmak üzere Brezilya Adalet Bakanlığı’na gidebilirler. “Ministerio da Justice” olarak bilinen bakanlığa evraklarınızı teslim edebilirsiniz. Eksik evrak olması durumunda yetkililer sizi bilgilendirecektir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir