Sinema

Tom Hanks Filmleri: Ödüllere Doymayan Yapımlar

tom hanks filmleri

Tom Hanks, eski ve yeni birçok filmiyle dikkatleri üstüne toplayan bir oyuncu. Genellikle dram filmlerinde rol alan oyuncu 2 tane de Oscar ödülüne sahip. Biz de izlediğimizde bizi etkisi altına alan yapımları, Tom Hanks Filmleri listesinde inceledik. Sayacağımız filmlerden izlemediğiniz varsa kendinize fırsat yaratmanızı öneririz.

Philadelphia (1993)

philedelphia-1993
Philadelphia – IMBD: 7.7

Tom Hanks ve Denzel Washington’ın oynadığı film, eşcinsel Andrew’un HIV kaparak işten kovulmasını konu alıyor. Avukat olan Andrew, bu duruma karşı dava açar. Andrew’ın dava sürecinde ona arkadaşı Joe yardım eder. Film, AIDS olan kişilerin toplum içindeki yerini sorgulayarak bir hak arama mücadelesini konu ediniyor.

Forrest Gump (1994)

forrest-gump-1994
Forrest Gump – IMDB: 8.8

“Run Forrest run” repliğiyle akıllara kazınan bu film, izleyenleri hala etkisi altına alıyor. Tom Hanks, filmde IQ seviyesi düşük olan ancak atletik becerileri gelişmiş olan Forrest Gump’ı oynuyor. Film, Forrest Gump’ın 1944 ve 1982 yılları arasında yaşadıklarını konu ediniyor. Bu yıllarda Forrest’ın aşık olması, tüm dünyayı koşarak dolaşması ve savaşa katılması gibi olayları anlatıyor. Forrest Gump, Tom Hanks’in en çok izlenen filmleri arasında yer alıyor. Ayrıca IMDb puanı: 8.8 olarak izlenmeye değer bir film!

Apollo 13 (1995)

apollo-13-1995
Apollo 13 – IMDB: 7.7

Film, 1970 yılında meydana gelen ve başarısız olan Ay görevini konu edinir. Ekip içinde var olan üç kişi, Apollo 13 görevi için 6 ay kesintisiz çalışır. Ancak Ken görevden iki gün önce hastalanır ve yerine başkası alınır. Apollo 13 fırlatıldıktan sonra daha ay yörüngesine girmeden bir elektrik arızası meydana gelir. Bu sebepten ekip, zorlu anlar yaşamaya başlar. Oksijensiz kalma ihtimalini göze alarak dünyaya dönmek ister. Ancak uzay mekiğinin zarar görmesiyle bu girişimde başarısız olur. Böylece NASA onları dünyaya getirmek için ellerinden gereken her şeyi yapmaya hazırlanır.

Saving Private Ryan – Er Ryan’ı Kurtarmak (1998)

er-ryani-kurtarmak-1998
8.6 puanıyla Er Ryan’ı Kurtarmak filmi de, en sevilen Tom Hanks filmleri arasında.

Film, savaşın acı yüzünü tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Filmde bir kadın üç oğlunu 2. Dünya Savaşı’nda kaybetmiştir. Artık tek duası savaşta olan oğlunun canlı olarak evine dönmesidir. Başkan, kadının bu isteğini yerine getirmek ister. Böylece James Ryan’ın savaştan canlı olarak kurtarılması için emir verir. Bunun için Yüzbaşı John Miller, görevi üstlenir. Ancak Yüzbaşı Miller ve ekibi, Ryan’ı kurtarmak için zorlu bir maceraya atılır.

The Green Mile – Yeşil Yol (1999)

green-mile-1999
The Green Mile – IMDB: 8.6

Film, büyük bir adam olan John Coffey’in iki küçük kızı öldürmesiyle idama mahkum edilmesini konu alıyor. John Coffey’in iri yarı görüntüsünün altında karmaşık ve nazik bir dünyası vardır. Bunun yanında adam, mucizevi güçlere sahiptir. Hapishanenin infaz bölümünde olan baş gardiyan Paul, ona gerçekten suçlu olup olmadığını sorar. Böylece John ile Coffey arasında bir diyalog gelişir.

İlerleyen zamanda hasta olan Edgecomb, John’un güçleri sayesinde iyileşir. Coffey, hastalıkları alır ve ağzından serbest bırakarak yaşamaya devam eder. Böylece olaylar gelişir. Paul, John Coffey’in yaşamasını ister. Oldukça etkileyici olan film, izleyenleri hala gözyaşları içinde bırakır. Filmde Tom Hanks ile birlikte Michael Clarke ve David Morse da rol almaktadır.

Cast Away – Yeni Hayat (2000)

cast-away-2000
Cast Away – IMDB: 7.8

Yapım, uçağı Güney Pasifik’te ıssız bir adaya düşen Fedx çalışanının hayatını anlatıyor. Uçağın düşmesiyle birlikte çalışanın yaşamı bir anda değişmeye başlar. Böylece kendini zor bir yaşam mücadelesi içinde bulur. Tom Hanks filmdeki performansı sayesinde Altın Küre En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülmüştür.

Catch Me If You Can – Sıkıysa Yakala (2002)

sikiysa-yakala-2006
Catch Me If You Can – IMDB: 8.1

Filmde Tom Hanks, Leonardo DiCaprio ile başrolleri paylaşıyor. Filmde ajan ile bir suçlu arasında geçen kaçış oyunları konu alınıyor. FBI ajanları, bu sefer zorlu bir suçluyla karşılaşır. Sürekli kılık değiştiren genç suçlu Frank Abagnale’nin peşindedirler. Suçlu, genç yaşına rağmen sürekli suç işler ve FBI’dan başarılı bir şekilde kaçar. Önemli olan ise bu koşuşturmacanın sonunda kimin kazanacağıdır.

The Da Vinci Code – Da Vinci Şifresi (2006)

da-vinci-sifresi-2009
The Da Vinci Code – IMDB: 6.6

Dan Brown’ın aynı isimli romanından uyarlanan filmde sembol uzmanı Robert Langdon kendini gizemli bir cinayetin ortasında bulur. Robert, kriptoloji uzmanı Neuve yardımıyla Da Vinci’nin çalışmalarında birtakım ipuçlarına rastlar. Bulunan sırlar, onları 2000 yıldır gizli kalan eski bir sırrı eski korumaya çalışan topluluğa götürür. Kitap ilk çıktığında Hristiyan alemi tarafından büyük bir tepkiyle karşılanmıştır. Film uyarlamasında da tepkiler görülse de Ron Howard film çekimleri için kolları sıvamıştır.

Cloud Atlas – Bulut Atlası (2012)

cloud-atlas
Cloud Atlas – IMDB: 7.4

Filmde altı ayrı karakter bulunur. Bu altı karakterin hikayesi geriye dönme ve ileriye atlama teknikleriyle anlatılır. Filmde geçmiş, şu an ve gelecek birbiriyle bağlantılı olarak verilir. Tom Hanks ile birlikte Jim Sturgess, Halle Berry ve Hugo Weaving da rol alıyor.

Captain Phillips – Kaptan Phillips (2013)

captain-phillips
Captain Phillips – IMDB: 7.8

En iyi Tom Hanks filmleri arasında bulunan yapım, bir biyografi filmi olarak karşımıza çıkıyor. 2009 yılında Somalili korsanlar tarafından rehin alınan Kaptan Richard Phillips’in hayatını konu ediniyor. Kaptan Phillips, yoksul hayatında başka seçeneği olmayan bir gencin yitip gitmemesi için uğraşıyor. İzleyici verilen eleştiriler sayesinde adeta filmin içinde yaşıyormuş gibi hisseder. Tom Hanks’in başarılı performansıyla kendine hayran bırakıyor.

Saving Mr. Banks – Mr. Banks (2013)

mr-banks
Saving Mr. Banks – IMDB: 7.5

Filmde Disney’in en çok izlenen filmleri arasında bulunan Mary Poppins’in nasıl ortaya çıktığı anlatılıyor. Ayrıca bu süreçte kamera arkasında neler yaşandığı da anlatılır. Filmin yönetmenliğini John Lee Hancock üstlenir.

Bridge of Spies – Casuslar Köprüsü (2015)

bridge-of-spides-2015
Bridge of Spies – IMDB: 7.6

Tom Hanks’in başrolü oynadığı filmin yönetmenliğini Steven Spielberg yapıyor. Film, CIA James B. Donovan isimli avukatı işe almasıyla başlar. Donavan, önemli bir görev alır. Görevi Sovyetler Birliği uçağının düşürülmesiyle tutuklanan Powers’ın ABD casusu Robert Abel ile takas edilmesidir. Bu takas için birçok pazarlık yapılır. Spielberg filmde iki ülkenin de birbirinden farkı olmadığını altını çizerek vurgulamayı başarıyor.

Sully (2016)

sully-2016
Sully – IMDB: 7.4

2016 yapımlı Sully isimli filmde, 2009 yılında arızalanan uçağı nehre indiren pilot Chesley Sullenberger anlatılıyor. Uçağı nehre indirerek 155 kişinin hayatını kurtaran pilot, halk tarafından kahraman olarak görülür. Ancak hakkında açılan davalar, kariyerini ve itibarını tehlikeye atar. Film, 2009 yılında uçağı indirmeyi başaran Chesley Sullenberger’in yaşadıklarını anlattığı kitaptan uyarlanmıştır.

Başarılı filmlere imza atan Tom Hanks, hala daha seyircileri oyunculuğuyla etkiler. O, bazen savaşın kirli yüzünü cesurca anlatan bazen de dünya devlerine karşı eleştirisini veren bir oyuncudur. Oynadığı filmlerde izleyiciyi tamamen filmin içine alır. Ayrıca Tom Hanks, eşsiz oyunculuğuyla birçok ödül alarak başarısını tüm dünyaya ispatlamıştır.

Hoşunuza gideceğini düşündüğümüz bir liste daha: Will Smith Filmleri

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir