Ne, Ne Değildir?

Büyük Suratlar için Gözlük Tavsiyeleri

Büyük Suratlar için Gözlük Tavsiyeleri

Yuvarlak, kare veya oval yüz şekline sahipseniz hangi gözlüğün size uygun olacağını bilirsiniz. Ancak karşımıza büyük yüz şekli gibi başka kriterler eklendiğinde seçim yapmak zor olabiliyor. Bu özel yüz şekli için gözlük satın almak zahmetlidir, ancak asla imkânsız değildir.  Büyük suratlar için gözlük tavsiyeleri ve gözlük seçerken dikkat etmeniz gereken püf noktaları sizin için derledik. Bu kılavuzu okuyarak kendinize en uygun gözlüğü seçmenin özünü kolayca anlayabilirsiniz.

Büyük Suratlar Gözlük Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Tasarımcılar her sezon tüm yüz tiplerini detaylı şekilde düşünerek birbirinden farklı gözlük modellerini piyasaya sunuyor. Durum böyle olunca çok farklı tasarımları bir arada görmek akıl karıştırıcı ve zorlayıcı olabiliyor. Kişiler çok fazla seçeneğin içinde kaybolup kendilerine uygun olmayan gözlükleri tercih edebiliyor. Yanlış tarzda gözlük seçimi ise stilinizi ve dolayısıyla kendinizi yanlış ifade etmenize sebep olabiliyor. Doğru ve uygun gözlük seçimi yüz ifadenizi tamamlama konusunda kritik bir rol oyuyor. Size en uygun gözlüğü seçmeden önce yüz şeklinizi tanımanız ise oldukça önemli bir detay.

Büyük Yüz Şekli Nasıl Anlaşılır?

Büyük, geniş, oval, kare, üçgen ve kalp olmak üzere altı yaygın yüz şeklinden bahsedebiliriz. Yüz tipinize uygun ve doğru gözlük stilini seçebilmek için öncelikle yüz şeklinizi bilmeniz ve tanımanız gerekir. Yüz tipinizi belirleyerek gözlük seçimi yapmak, tarzınızı yansıtmanın yanı sıra gözlüklerinizin kolay ve sağlıklı kullanımını sağlayacaktır. İşte yüz şeklinizi kolayca anlamanız için 3 adım:

  • Yüzünüzün şeklini anlamak için öncelikle aynanın karşına geçin. Saçlarınız uzunsa yüzünüzün ana hatlarını daha iyi görebilmek için saçlarınızı toplayın.
  • Yüzünüzün temel özellikleri saç çizginiz ve çene çizginiz arasındadır. Silinebilir bir kalem yardımıyla yüzünüzün en geniş kısımlarını işaretleyerek belirleyin.
  • Yüz hatlarınızı inceledikten sonra, elmacık kemiklerinizin alnınızdan ve çenenizden geniş olup olmadığını görebileceksiniz. Bu yüz şekliniz için bir kılavuz olacaktır.

Yüzünüze Uygun Gözlüğü Seçmeniz için İpuçları

Yüzünüze Uygun Gözlüğü Seçmeniz için İpuçları
Yüzünüze uygun gözlükleri seçerken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar vardır.

Büyük yüzlü kişiler daha geniş yüzlere, hafif yuvarlak çene hatlarına ve dolgun yanaklara sahip olma eğilimindedirler. En uygun gözlük seçimi için bu tanımın size uyup uymadığını kontrol edin. Gözlüğünüzü seçmenin arkasında ise birazda matematik olduğunu unutmayın. Peki, büyük yüzler gözlük seçerken nelere dikkat etmeli?

  • Seçeceğiniz gözlüğün boyutunun yüz şeklinize uygun olduğundan emin olun.
  • Uzun ve geniş yüzlü erkekler ve kadınlar, kalın çerçeveli ve yüzlerine eşit büyüklükte gözlükler seçmeli. Yüzünüzü bir yandan diğer yana kapatabilecek çerçeveleri tercih etmelisiniz.
  • Seçtiğiniz gözlük çerçevesinin şakaklarınıza baskı yapmamasına dikkat edin. Gözlüğünüzün yüzünüze tam oturduğundan emin olun.
  • Yuvarlak gözlüklerden uzak durmaya özen gösterin, çünkü bu tip gözlükler yüzünüzü olduğundan büyük ve geniş gösterebilir.
  • Yüzünüzün büyük yapısını dengeleyen ve keskin açılara sahip gözlük çerçeveleri tercih edin. Bu tip çerçeveye sahip gözlükler satın alarak yüzünüz için ideal bir görünüm sağlayabilirsiniz.
  • Çerçeve kaymasını ve kullanım rahatsızlığını engellemek için uzun saplı gözlükleri tercih edin.
  • En iyi sonuçlar içinse büyük çerçeveli gözlükleri satın almayı deneyin. Küçük bir gözlük yüzünüzün geri kalanıyla kontrast sağlamaz ve bazı durumlarda takması rahatsız bile olabilir.

Büyük Yüz Şekilleri için Gözlük Modelleri

Bildiğiniz gibi gözlükler en iyi moda aksesuarlarından biridir. Kıyafetlerinizi güzelleştirir ve kişiliğinizi vurgular. Yüz şeklinize uygun seçimleri yapmak ise tarzınızı doğru ifade edebilmek için oldukça önemli. Büyük yüzlü kişiler genellikle dairesel yüz hatlarına, dolgun yanaklara, çok keskin olmayan çene hatlarına sahiplerdir. Bu sizi tanımlıyor gibi görünüyorsa şanslısınız, çünkü büyük yüzler için tasarlanmış birçok gözlük çeşidi bulunuyor.

Cat-Eye Gözlükler

Cat-eye Gözlükler
Cat-eye Gözlükler

Cat-eye gözlükler kendine özgü stilleriyle en dikkat çekici gözlük modellerinden biridir.  Adını kedi gözü şeklinden alan bu gözlükler, keskin açılı üst köşelere sahip çerçeveleri ve yuvarlak lensleriyle modası geçmeyen zamansız modeller arasındadır. Bu çerçeveler keskin kenarlarından dolayı yüze daha ince bir dokunuş sağlar. Ayrıcı, yüzünüzü olduğundan daha küçük gösterir. Kalın çerçeveli ve koyu renkli modelleri deneyerek yüzünüze daha cesur bir hava katabilirsiniz. Büyük boy ve retro çerçeveler ise yüzünüzü ince ve çekici gösterirken, stilinize vintage bir dokunuş sağlayacaktır.

Dikdörtgen ve Kare Gözlükler

Dikdörtgen ve Kare Gözlükler
Dikdörtgen ve Kare Gözlükler

Dikdörtgen ve kare çerçeveler, büyük veya geniş yüze sahip kadın ve erkekler için mükemmeldir. Bu tip çerçeveler yüzü daha ince ve dengeli gösterir. Bu sebeple birçok kişi bu tarz gözlüklere yönelir. Bu gözlükler yüze açı ekleyerek zarif bir görünüm sağlar. Siz de geniş yüz şekline sahipseniz, keskin ve güçlü açıları olan çerçeveleri deneyebilirsiniz. Bu tip gözlükler de ideal görünümünüze katkı sağlar ve yüz hatlarınızı dengelemeye yardımcı olur.

Geometrik Gözlükler

Geometrik Gözlükler
Geometrik Gözlükler

Geometrik şekilli camlar, son yılların gözlük tasarımlarının en trend modellerinden biri haline geldi. Bu sıra dışı tasarımlar keskin kenarları veya detaylarıyla geniş yüzlü kişilerde harika etkiler yaratıyor. Bu tip çokgen stiller, yüzünüze açı, denge ve kontrast sağlar. Geometrik camlı gözlüklerle, yüzünüze daha keskin ve ince hatlı bir görünüm sağlarken, stilinize de sıradanlıktan uzak bir ifade kazandırabilirsiniz.

Browline Gözlükler

Browline Gözlükler
Browline Gözlükler

Browline gözlükler şimdiye kadar yaratılmış en ikonik tasarımlar arasındadır. Bu gözlükler her durum için retro ve modern duruş sağlamayı ihmal etmez. İsmini kaşları taklit etmekten alan bu gözlükler 50’li ve 60’lı yılların modalarından ilham alıyor. Bu kalıcı stil, son yıllarda ise her zamankinden daha çok trend. Bu modeller çerçevenin üst kısmının alt kısmından daha kalın olduğu bir kaş tasarımına sahiptir. Büyük yüz şekilleri içinse oldukça idealdir. Yarı çerçeveli bu gözlükler mimiklerinizi dengelemeye yardımcı olur. Bu gözlük tipi yüze çok fazla açı eklemese de denge, uzunluk illüzyonu ve zayıflık etkisi yaratır. Klas bir dokunuş için browline gözlükleri tercih edebilirsiniz.

Farklı öneri yazılarına göz atmak ister misiniz? İlk olarak Minimal Dövme Modelleri yazımız ile başlangıç yapabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir