Sinema

Hapishaneden Kaçış Filmleri: Adrenalinin Beyaz Perdesi

Hapishaneden Kaçış Filmleri

Beyazperdede izlemekten en çok keyif aldığımız türlerden biri, hapishaneden kaçış filmleri. Gerek hapis hayatını yansıtan çatışma sahneleri, gerekse mücadele ruhunun iliğe işlendiği heyecan yüklü sekanslar; seyir zevkini doruğa ulaştırmayı her zaman başarıyor. Özellikle yaptığı her işte fark yaratan bir yönetmenle her yönüyle hikâyeye ruh katan oyuncular bir araya geldiyse hapishaneden kaçış filmleri, hafızalarda silinmez izler bırakabiliyor.

Alcatraz gibi adını dünyaya duyurmuş, korunaklı ve kaçması imkânsız olan hapishanelerin ev sahipliği yaptığı gerçek kaçış hikâyeleri, kaçış filmlerinin ilham kaynağı olmuştur. Alcatraz Hapishanesi, 1861/1963 arasında yüzyıldan fazla bir süre cezaevi olarak kullanılmış, kaçmanın imkânsız olarak görüldüğü bir adadadır. ABD’nin en büyük hapishanesi unvanını kazanmış olan bu ilginç mekân, birbirinden şaşırtıcı kaçış hikâyelerine ev sahipliği yaptı. Başarısızlıkla hatta ölümle sonuçlanan birçok kaçma girişiminin aksine adadan kaçmayı başaran üç suçlunun hikâyesi, bugün çoğumuzun severek izlediği Alcatraz’dan Kaçış filminin de ilham kaynağı oldu.

Hapishaneden kaçış filmlerinin heyecan dolu dünyasında farklı özellikleriyle ön plana çıkan birbirinden güzel 10 filmi sizler için derledik. Gelin, adrenalinin beyaz perdesine birlikte göz atalım!

Prangalı Hapishane Kaçağıyım: Hapishane Filmlerinin Atası

Prangalı Hapishane Kaçağıyım
Prangalı Hapishane Kaçağıyım

Prangalı Hapishane Kaçağıyım adıyla Türkçeye çevrilen filmin orijinal adı I Am a Fugitive from a Chain Gang. 10 Kasım 1932 yılında gösterime giren film, hapishaneden kaçış filmlerinin atası olarak anılıyor. Mervyn LeRoy tarafından yönetilen filmin başrolünü ise Paul Muni üstleniyor. Gösterime girdiği dönem oldukça beğenilen filmin üç dalda Akademi adaylığı da var.

Birinci Dünya Savaşı’ndan gazi olarak çıkmış bir asker olan James Allen, yeni hayatına uyum sağlamaya çalışmaktadır. Rahat bir hayat sürdürmek için bir soyguna bulaşıp başarısız olunca 10 yıl hapis cezasına çarptırılır. Hapishane şartlarına dayanamaz ve kusursuz bir planla kaçmayı başarır. Sonunda düzgün bir hayat şansını yakalayan James, bu kez de şantajcı ev sahibesiyle sınanacaktır.

Alcatraz’dan Kaçış: Gerçek Hikâyeden Uyarlama

Alcatraz’dan Kaçış
Alcatraz’dan Kaçış

Alcatraz’dan Kaçış, 1979 yapımı bir ABD filmidir. Filmin yönetmenliğini Don Siegel üstlenirken başrollerini, Clint Eastwood, Patrick McGoohan ve Fred Ward paylaşmıştır. Film, hikayesini doğrudan ABD’nin meşhur Alcatraz Adası’ndan başarıya ulaşan tek kaçış denemesinden almıştır.

Alcatraz, kaçmanın mümkün olmayacağı bir cezaevi olarak kullanılmak üzere tahsis edilmiş bir adadır. Hapishane ağır suçlara bulaşmış mahkûmların sürgün yeri haline gelmiştir. Zeki olduğu bilinen Frank Morris isimli mahkûm, adadan kaçma planları yapmaya başlar. Bir banka soyguncusu olan mahkûm hapishanede kaçış stratejisi geliştirmek üzere gözlem yapmaya başlar. Clarence ve John Anglin adlı iki kardeşi de ikna eden Morris, planını uygulamaya koymak için hiçbir detayı atlamaz.

Parmaklıklar Arkasında: Otobiyografi

Parmaklıklar Arkasında
Parmaklıklar Arkasında

Parmaklıklar Arkasında adıyla Türkçeye çevrilen 1967 yapımı filmin orijinal adı, Cool Hand Luke’tur. Gerçek yaşamında hapishanede yatmış olan Donn Pearce, otobiyografik romanını yine aynı isimle, Frank Pierson’ın desteğiyle senaryolaştırmıştır. Donn Pearce’ın özgün hikâyesinden ortaya çıkan filmin yönetmenliğini Stuart Rosenberg yapmıştır.

Savaş suçu işlediği iddiasıyla hapis cezası alan Luke Jackson isimli savaş gazisi, hapishanede kendini bir rekabetin ortasında bulur. Gönülsüz bir rekabet ortamına düşen Luke, kısa sürede mahkûmların saygısını kazanır ve kaçış planları yapmaya başlar.

Pretoria’dan Kaçış: Kitaptan Uyarlama

Pretoria’dan Kaçış
Pretoria’dan Kaçış

Tim Jenkin’in Inside Out: Escape from Pretoria Prison adlı romanından uyarlanan film 2020 yılında Francis Annan tarafından çekilmiştir. Başrolleri ise Harry Potter’dan tanıdığımız Danial Radcliffe ve Danial Webber paylaşmıştır.

Düşünce suçundan yargılanan Tim Jenkin ve Stephan Lee adlı iki kafadar, hapishanede de politik fikirlerine dair düşünmeye devam ederler. Jenkin’in stratejik planları aracılığıyla hapisten kaçmanın yollarını arayan ikili, bir an önce özgürlüklerine kavuşup eylemlerini sürdürmeye kararlıdır.

İçerdekiler: Bağımsız Yapım

İçerdekiler
İçerdekiler

1986 yılında Jim Jarmush tarafından yazılıp yönetilen bağımsız Amerikan filmi İçeridekiler’in orijinal adı, Down By Law’dır. Siyah beyaz bir film olarak tasarlanan hikâye ağırlıklı olarak insani haller ve dostluk temasıyla işleniyor. Muzip bir dille sistem eleştirisi yapan filmin oyuncu kadrosu gerçek bir yıldızlar geçidi olarak görülebilir. Hayat Güzeldir adlı efsane filmin sevilen oyuncusu Roberto Benigni, müziği kadar oyunculuğuyla da efsaneleşen Tom Waits ve yine müzisyenliğiyle de fark yaratan John Lurie, filmin başrollerini paylaşıyor.

Karanlık bir New Orleans atmosferinde geçen film Jack, Roberto ve Zack adlı üç yabancı adamın suçsuz oldukları halde tutuklanıp aynı hücreye atılmasıyla başlıyor. Günübirlik yaşamaya alışkın üç kafadar kısa sürede kaynaşıp kaçış planı yapmaya başlarlar. Planları başarıya ulaşır ve umursamaz yaşamlarında içeride ya da dışarıda çok fazla fark eden bir şey yoktur. Yalnızca Roberto, hiç ummadığı bir sürprizle karşılaşır.

Kaçak: Televizyon Serisinden Uyarlama

Kaçak
Kaçak

Kaçak, başarılı bir şekilde, ünlü bir televizyon serisinden uyarlanmış ve başrolünü Harrison Ford üstlenmiştir.  Film 1993 yılında Andrew Davis tarafından çekilmiştir.

Doktor Richard Kimble karısını öldürdüğü iddiasıyla tutuklanır ve hapse atılır. Doktor cezaevine nakledilirken kaçmaya çalışan bir mahkûm büyük bir kazaya sebep olur. Kazayı fırsat bilen doktor, kaçarak karısının katilinin peşine düşer. Doktor bir taraftan katili ortaya çıkarmaya çalışırken bir taraftan polis tarafından takip edilir.

Büyük Firar: Dönem Filmi

Büyük Firar
Büyük Firar

2. Dünya Savaşı dönemini anlatan Büyük Firar’ın orijinal ismi The Great Escape. Film 1963 yılında John Sturges tarafından çekilmiştir.

2. Dünya Savaşı’nda bir grup müttefik subayının tutuklu bulundukları Alman esir kampından kaçış hikâyelerini konu alan film savaş döneminin izlerini başarılı bir şekilde aktarır. Uzun planlamalar ve zor şartlar altında kazdıkları tünel aracılığıyla kaçışı gerçekleştirirler. Kaçtıkları yerlerde peşlerini bırakmaya niyeti olmayan hırslı SS polislerine yakalanmaktan kaçamazlar.

Kaçış Planı: Aşk

Kaçış Planı
Kaçış Planı

Türkçeye Kaçış Planı olarak çevrilen film çoğu zaman Escape Plan filmiyle karıştırılsa da orijinal adıyla The Next Three Days, içinde aşk ve aile draması temasını barındıran bir kaçış filmidir. Film 2010 yılında Paul Haggis tarafından çekilmiş, başrollerini Russell Crowe ve Elizabeth Banks üstlenmiştir.

John ve Lara mutlu bir evlilik yürütürken Lara’nın tutuklanmasıyla hayatları altüst olur. Lara bir cinayetten suçlu bulunup hapse atılır. Lara suçsuzluğunu kanıtlayamaz. Bunun üzerine John, bir yandan oğluyla ilgilenirken bir yandan karısını hapishaneden kaçırmanın planlarını yapar.

Monte Kristo Kontu: Klasik Roman Uyarlaması

Monte Kristo Kontu
Monte Kristo Kontu

2002 yılında Kevin Reynolds tarafından çekilen film, dünya klasikleri arasında sayılan Alexander Dumas’ın Monte Kristo Kontu romanından uyarlanan başarılı bir yapıttır. Filmin senaryosunu Jay Wolpert uyarlamış, başrolünü ise James Caviezel üstlenmiştir.

Edmond Dantes adında bir denizci, Mercedes adlı kadınla evlilik hazırlıkları içindedir. Mercedes’e karşı hayranlık besleyen en iyi arkadaşı Ferdinand, Edmond’un hapse girmesine sebep olur. Mercedes’i elde etmek için sinsi planlar yapan Ferdinand’a karşı Edmond’un yapması gereken ilk iş hapishaneden kaçmaktır.

Esaretin Bedeli: Kült Film

Esaretin Bedeli
Esaretin Bedeli

Esaretin Bedeli, hapishaneden kaçış filmleri arasında şüphesiz en çok bilinen ve gişede başarısızlığa uğramış olmasına rağmen zaman içinde gerçek bir kült haline gelmiştir. Film, Morgan Freeman ve Tim Robbins’in oyunculuklarıyla efsaneleşmiş bir yapıttır.

Andy Dufreine, karısını ve sevgilisini öldürdüğü iddiasıyla hapse atılan zeki bir adamdır. Hapishanede zorbalıklara maruz kalan Andy, Red adlı bir kaçakçıyla dostluk kurar.  Andy, Red aracılığıyla dışarıdan getirttiği küçük oyma malzemeleriyle uzun yıllar süren bir kaçış yolu hazırlar. Ayrıca dışarıda kendisine parlak bir gelecek de hazırlar.

Heyecanlı bir kaçış filminden sonra bilim kurgu dünyasına geçiş yapmaya ne dersiniz? İlginizi çektiyse bu fikir, En İyi Bilim Kurgu Filmleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir