Edebiyat

Camdaki Kız Kitap Özeti ve İncelemesi

Son dönemlerde televizyon ekranlarında seyircileri tarafından çok sevilen bir dizi var. Tabii ki de, sevenlerini ekran başına toplayan kitaptan uyarlama Camdaki Kız’dan bahsediyoruz! Geçtiğimiz sene nisan ayında ekrana gelen Camdaki Kız, her hafta ekranlarda gösterilmeye devam ediyor. Bu yüzden Camdaki Kız adlı eseri, diziden sonra tanıyanlar için hemen bir pencere açmak istedik. Camdaki Kız kitap özeti ve incelenmesi ile dizinin kurgu mu yoksa gerçek mi olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Gülseren Budayıcıoğlu’nun aynı adlı eserinden uyarlanan diziden değil, kitaptan bahsedelim istiyoruz. Uyarlamasıyla gözleri üzerine toplayan eserin kitap satışları da son dönemde hayli yükseldi. Dizi akışını beklemek istemeyen okuyucuların, eserin sonuna varabilmek için kitabı sipariş etmeleri de gecikmedi. Gülseren Budayıcıoğlu kitaplarının en sevilenleri arasında yer alan gerçek bir hikayeden uyarlanan Camdaki Kız eserini ve daha fazlasını sizler için bir araya getirdik. Camdaki Kız kitap özeti ve incelemesi yazısını sevenlerine sunmadan önce bizlerde eseri yakından inceleme fırsatı bulduk.

Camdaki Kız Hakkında

camdaki kız hakkında
Camdaki Kız kitap özeti ve incelemesinde, diziye de yer verdik.

Uzman klinik psikolog Gülseren Budayıcıoğlu’nun güçlü kaleminden çıkan eserlerinden biri Camdaki Kız. Merkezine gelen hastaların farklılığı ve derin yaşantıları Budayıcıoğlu’nun kalemini beslemiş ve son dönemde raflardan inmeyen eserlerini yazdırmış. Yazarın eserlerindeki anlatım dilinin sadeliği, kahramanlarının bizdenliği ile Türk okuyucusunun beğenisini toplaması çok kısa bir zaman aldı. Bir kitabını okuyanların kitabın yarısında diğer kitaplarına göz atıp sipariş verdiğine eminiz hatta.

Yazdığı hikayelerde kendimizi bulduğumuz eserlerinden biri de Camdaki Kız. Genç bir kadının lüks hayatının perde arkasını gösteren eserin olay örgüsü oldukça çetrefilli olmasına rağmen bir solukta okunan kitaplardan. Camdaki Kız’ın ana karakteri Nalan farkında olmadan geçirdiği sevgisiz çocukluk döneminin ardından aşkı hiç olmadık bir kişide bulur. Aile içindeki sevginin ve iletişimin önemini alt metin olarak okuyabileceğimiz eserde yaşanan olaylar ise toplumsal aile yapımızdaki bozuklukların karanlığına ışık tutuyor.

Camdaki Kız Kitap Özeti

Türk roman türünde kaleme alınan eserde Nalan ana karakterinin yaşamına tanıklık ediyoruz. Anneannesi ve dedesi tarafından büyütülen Nalan iyi bir eğitim ve yetiştirilmeyle genç bir kadın oluyor. Cemiyet hayatından diye tabir edebileceğimiz görünürde hoş bir beyefendiyle evlenmesi ile hikaye başlıyor. Aşık olarak evlendiğini sanan Nalan kocasının sevgisizliği karşısında yıkılıyor. Çocukluğundan beri aradığı aşkı, güveni ve sevgiyi eşi tarafından da alamayan Nalan duygusal olarak zor dönemler geçirirken buluyor kendini.

Bir psikologla görüşüp kendini anlatmasıyla başlıyor kitabın sayfaları, Nalan anlattıkça hikayenin içine çekiliyorsunuz. Çocuğunu düşürdükten sonra sosyal hayatından kopmasıyla buluyor kendini Gülseren Hoca’nın karşısında. Anlatıyor uzun uzun tam da bu döneme denk geliyor Hayri ile tanışıp körkütük derecede aşık olması. Çocuğunu kaybetmiş, eşini kazanamamış ve anneannesini yıllarca anne bildikten sonra gerçeği öğrenmiş olarak Gülseren Hoca’ya açıyor kendini. Şirketlerinde şöför olarak çalışan Hayri’nin üç çocuk babası olması da rahatsız etmiyor Nalan’ı. Hayri’nin ona gösterdiği ilgi ve aşkın yıllardır aradığı his olduğuna inanıyor.

Hayri eski alemcilerden oysa ki karısından vazgeçmediği yetmezmiş gibi eğlence mekanında tanıştığı Laz Kızı’nı dahil ediyor hikayeye. Laz Kızı takıntılı bir aşık olarak Hayri’nin peşine belalı adamlar takıyor. Bu sürede Nalan, Hayri’nin karısı ile tanışarak ona tüm konularda destek olmaya başlıyor. Üç kadın bir adam sürüp giderken hikayeden Hayri eleniyor. Laz Kızı bıçaklayarak öldürüyor Hayri’yi. Tüm bunları kabullenmiş, yaşadıklarını sindirmiş olarak anlatan Nalan’ın öyküsünü şaşkınlık içinde keyifle okuyacağınızı düşünüyoruz.

Gülseren Budayıcıoğlu ve Romanları

Gülseren Budayıcıoğlu
Gülseren Budayıcıoğlu

Karlı havalarını kurduğu kliniğinden Türk kahvesi eşliğinde izlemeyi sevdiği Ankara’da dünyaya geldi, Gülseren Budayıcıoğlu. 1947 senesinde açtığı gözlerini güzellikleri görmeye adadı. Ankara Tıp Fakültesi’nde tamamladığı lisans eğitiminden sonra yolu TRT ile kesişti. TRT’nin kurulduğu yıllarda uzun bir dönem spikerlik ile uğraştı. Seçim yapma zorunluluğunu hissettiğinde de psikolog olarak yoluna devam etmeyi uygun gördü.

2004 yılında Madalyonun İçi ile yayın hayatına başladığı kitapları günümüzde büyük bir patlama yaşayarak geniş kitlelere yayıldı. Kaleminin su gibi akıp gittiği hikaye ve romanlarının okuyucu kitlesine ulaşması uzun yıllar alsa da hikayeleri çok sevildi, çok merak edildi. Birçok televizyon dizisine uyarlanan romanları sırasıyla şu şekildedir:

  • Madalyonun İçi
  • Bir Psikiyatrinin Not Defterinden
  • Hayata Dön
  • Camdaki Kız

Eserlerini kaleme almaya devam eden Budayıcıoğlu detaylı anlatımda bile insanı kitaptan soğutmayan hikaye kurgu düzenlemeleriyle okuyucu kitapta tutmayı başarıyor.

İşte hoşunuza gidecek başka bir eser: Kraliçeyi Kurtarmak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu