Edebiyat

Kraliçeyi Kurtarmak Kitap Özeti ve Analizi

kraliçeyi kurtarmak kitabı

Kraliçeyi Kurtarmak, Rus asıllı Kanadalı Profesör Vladimir Tumanov’un kaleminden çıkan bir eser. Kraliçeyi Kurtarmak kitap özeti ve analizine geçmeden önce, eserin oldukça ilginç çıkış öyküsünden bahsedelim.

Profesör Vladimir Tumanov, bu kitabı aslında oğluna matematiği sevdirmek için kaleme almıştı. Bu amaçla yazdığı eserin günümüzde bu denli ilgi göreceğini düşünmemişti belki de. Keza 100. baskısıyla birlikte yüzbinlerce okurla buluşmaya devam ediyor. Çocukların büyük bir ilgiyle okuduğu ve onları serüvenden serüvene sürükleten kitap 100.baskıya özel yeni kapak tasarımıyla da dikkat çekiyor.

Hazırsanız, lafı daha fazla dolandırmadan Kraliçeyi Kurtarmak kitap özeti ve analizine geçelim.

Kraliçeyi Kurtarmak Konusu

Matematiği sevmeyen Aleks bir gün yolda bulduğu sihirli kalemin matematik sorularını çözdüğünü fark eder. Sınavlarda artık başarılı olacağını düşünüp sevinirken kitaplığında bulduğu gizemli bir kitap, onu ve arkadaşlarını matematiğin macera dolu dünyasında bir yolculuğa çıkartır. Üç arkadaşın kralın kaçırdığı kraliçeyi kurtarmak için tam 400 tane problemi çözmeleri gerekmektedir. Ancak, üç arkadaş bunu nasıl yapacaklar?

Kraliçeyi Kurtarmak Kitap Özeti

Kraliçeyi Kurtarmak
Kraliçeyi Kurtarmak kitap özeti ve analizinde pek çok detaya yer verdik.

Kitabın ana karakteri olan Aleks Isaac Fog, oldukça zeki bir çocuktur. Okulda tüm derslerinden pekiyi alır ancak matematik dışında. Bir gün okula gitmek üzere servisi beklerken yerde bir kalem bulur. Bu kalemin etrafında rakamlar yazılıdır. Kalemi gördüğü anda bazı ayak sesleri duyar ve tedirgin olur. Bunun üzerine Aleks hızlıca gelen okul servisine biner ve oradan ayrılır.

Aleks okula gittiğinde matematik sınavına bu kalemle girer. Aleks gördükleri karşısında şok olur. Kalem Aleks’in elini hareket ettirerek soruları çözdürmeye başlar. Aleks bu durumu yakın arkadaşı Sam’a anlatır. İlk başta Aleks’e inanmayan Sam, kalemin soruları çözdüğünü görünce gözlerine inanamaz. Onlar konuşurken dinleyen Vanessa da bunu öğrenir. Üç arkadaş kalemi sırayla problemleri çözmek için kullanmaya başlarlar. Ancak kalem soruları çözdükçe kısalmaktadır. Aleks bu durumu fark eder ve arkadaşlarına kalemin kaybolduğunu söyler. Aleks, bir süre sonra kalemi gizlediği yerde bulamaz. Kalem gerçekten kaybolmuştur.

Aleks şaşkın bir halde eve gittiğinde kafasını dağıtmak için kitap okumaya karar verir. Kütüphanesine gittiğinde daha önce hiç görmediği bir kitapla karşılaşır. Bulduğu kitabın adı Kraliçeyi Kurtarmak’tır.

Kitapta, İdilya Krallığı’nın Kraliçesi Jayden’ın her yıl düzenlediği partide Lugubriya Krallığı’nın Kralı Recher’ın evlenme teklifini kabul etmemesi anlatılmaktadır. Kraliçe Jayden teklifi kabul etmediği için kaçırılmış ve zindana kapatılmıştır. Jayden önündeki iki kapıdan onu çıkışa ulaştıracak kapıyı seçebilmiştir.

Hikayenin bundan sonrasında Aleks’in kitabı okuyabilmesi için karşısına çıkan problemleri çözmesi gerekmektedir. Ancak Aleks kalemi kaybetmiştir. Çözmesi gereken 400 tane problem vardır. Arkadaşlarıyla yalanı yüzünden araları açık olsa da üç arkadaş bir araya gelip soruları çözmeye başlarlar.

Soruların yarısını çözmüşlerdi ki, Aleks yine bir matematik sınavında Jayden’la ilgili bir soru ile karşılaşır. Üç arkadaş tüm soruları çözmeyi başarır ve Kraliçe Jayden’ı kurtarmayı başarırlar. Ancak şimdi de Recher’ı hapsedecek şifreli sözcüğü bulmaları gerekmektedir. Bunun için 16,709 sayısı ile aynı anlama gelen kelimeyi bulmaları gerekmektedir. Aleks ve arkadaşları şifreyi bulup kralı hapsederler.

Kraliçeyi Kurtarmak Kitabının Ana Fikri

Matematik dersinin aslında korkulduğu gibi zor bir ders olmadığı, aksine çok eğlenceli bir ders olduğu. Arkadaşlarla birlikte problemleri çözmenin daha kolay olacağı, birlikten güç doğacağı kitabın ana fikrinin temelini oluşturur.

Kraliçeyi Kurtarmak Kitabı Hakkında Yorum

Kraliçeyi Kurtarmak kitabını okurken hikayenin içinde serüveni yaşarmışçasına hissedeceksiniz. Kendinizi kitabın akışına kaptırıp heyecanla tek solukta okuyacağınız bir kitap. Hikayede olayları takip ederken matematikle ilgili keyifli anlar yaşayacağınızı söyleyebilirim. Bu kitabı okuduktan sonra artık kim korkar matematikten!

Vladimir Tumanov Hakkında

1961 yılında Moskova’da doğan yazar 1991 yılından beri Kanada’da Batı Ontario Üniversitesi’nin Modern Diller ve Edebiyatlar Bölümü’nde ders vermektedir. Kraliçeyi Kurtarmak adlı eseri çocuklar için kaleme almış olduğu ilk eseridir. Kitap çocuklar kadar anne babalar ve eğitimciler tarafından da oldukça ilgi görmektedir.

Hoşunuza gidebilecek başka bir kitap önerisi: Göremediğimiz Tüm Işıklar

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir