Ne, Ne Değildir?

Cem Karaca Benzerliği ile Anılan Merhum Sanatçı: Barış Akarsu

Barış Akarsu Kimdir?

1990’lar ve öncesinde doğan neslin şansları ve kültürel farkındalığı maalesef 2000’ler ve sonrasında olmayacak. Bunlardan bir çoğu yazıldı, çizildi, sokak kültürünün ve dışarıda oyun oynamanın güzellikleri ise tek tek kaybolmaya başladı. Barış Akarsu da bunlardan biri. Kendisi 1979 Bartın doğumlu bir ses sanatçısı. Amasra’nın güzelliğini dünyaya açan kişidir ayrıca kendisi. 2004’e kadar çeşitli programlarda ve mekanlarda sahne alan sanatçı 2004 Temmuz ayında ATV televizyonlarında yayınlanan Akademi Türkiye yarışmasına katıldı ve birinci olarak tamamladı. Yarışmadan hemen sonrasında İstanbula yerleşti ve Seyhan Müzik ile Islak Islak şarkısını tekrar seslendirdi.

Cem Karaca ile Olan Benzerliği

Barış Akarsu hem Anadolu Rock sevdası hem de tarzı ile rahmetli Cem Karaca’ya oldukça benzetilmekteydi. İlk albümünde de onun şarkısı ile yayınlaması onu daha da ünlü yapmıştı. Bu dönemde gerek televizyon programları gerekse de çıktığı mekanlarda olan sempatik tavırları onu daha da sevilen bir insana dönüştürdü. Hiçbir hayranının ne fotoğraf çektirme ne de sohbet davetini geri çevirmemesi, yıllar sonrasında bile Ekşi Sözlük başta olmak üzere bir çok yerde onu anan insanların olumlu düşüncelerine gölge düşürmedi. Halen daha şarkıları ile milyonlar onu anarken, yeni nesil maalesef onu tanımadan, şarkılarını dinlemeden devam edecekler.

Barış Akarsu’nun Ölümü

Ölümü, yirmi sekizinci doğum gününe girmeye hazırlandığı 29 Haziran 2007 de gerçekleşti. Muğla’nın Bodrum ilçesine beş kilometre kala, 22:30 civarında Torba Kavşağında içinde bulunduğu araç trafik kazası geçirdi. Araç içerisinde olan Zeynep Koçak ve Nalan Kahraman olay yerinde hakkı rahmetine kavuştular. Barış Akarsu ise kalbi durmuş vaziyette hastaneye getirildi ve hastanede tekrar kalbi çalıştırılması sağlandı. Beş gün boyunca yoğun bakımda kalan Barış Akarsu, 4 Temmuz akşamında hayatını kaybetti.

Ölümünün ardından Amasra’da Tankut Öktem tarafından heykeli yapılmıştır. Amasra da kendisi ile ilgili bir çok etkinlik yapılmaktadır. Sanatçının en sevilen performansları ve en çok dinlenen şarkıları da aşağıda ekliyorum. Seni hiçbir zaman unutmayacağız sevgili Barış Akarsu, nur içerisinde yat. Sevenlerin ile birlikte, yeni nesle de seni sevdireceğiz. En güzel şarkıları:

https://www.youtube.com/watch?v=WA9O3WnNk9I

 

https://www.youtube.com/watch?v=WA9O3WnNk9I

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu