Sinema

Cennete Yakın Film Konusu, Oyuncuları ve Analizi

Cennete Yakın Film Konusu, Oyuncuları ve Analizi

2023 yılının bilim kurgu filmleri arasında yer alan “Cennete Yakın” izleyicilerine sistem eleştirisi sunan distopik bir film olarak karşınıza çıkıyor. Orijinal adıyla Paradise film olarak bilinen ve yakın gelecekte geçen bir yaşam mücadelesi anlatan yapım, insan ömrünün parayla ölçülüp ölçülemeyeceğine değiniyor. Cennete Yakın film süresi boyunca izleyiciler; adaletsiz bir düzen ve bu düzen içerisinde hayatta kalmaya çalışırken etik değerlerini sorgulayan insanların mücadelesine şahitlik ediyor.

Almanya yapımı bilim kurgu, aksiyon ve gerilim tarzındaki filmin yönetmen koltuğunda Boris Kunz oturuyor. İzlerken kendinizi sistem eleştirisi yaparken bulacağınız Cennete Yakın film senaryosu ise Simon Amberger, Peter Kocyla ve Boris Kunz’un ortak kaleminden beyaz perdeye yansıyor.

Distopik Bir Dünyada Yaşam: Cennete Yakın Film Konusu

Cennete Yakın Film Konusu, Oyuncuları ve Analizi
Paradise, konusuyla 2023’ün dikkat çeken Netflix yapımlarından biriydi.

“Gençliğiniz parayla ölçülebilir mi?” Cennete Yakın filmini izlerken sıklıkla sorgulayacağınız temel faktör; zamanınızın herhangi bir para birimine denk gelemeyecek kadar değerli olduğudur. Çünkü filmde de vurgulandığı üzere “Birinin hayatını satın almak, birinin canını almakla aynı şeydir.”

Yakın gelecekte geçen Cennete Yakın filminde, kişilerin yaşam süresini bağışçılardan alıcılara aktarabilen bir teknoloji söz konusudur. AEON şirketi tarafından yönetilen bu teknoloji, toplumun bazı kesimleri için bir devrim niteliği taşırken bazı kesimleri içinde adaletsizliğin temelini atmaktadır. Özellikle genç kesimlerde yer alan zor durumdaki bağışçılardan belli bir miktar parayla yaşam sürelerini satı alan bu şirket, aldıkları süreleri alıcı adı verdikleri bilim insanlarına ve ünlü isimlere devretmektedir. Zamanın akışıyla dengeleri değiştiren bu AEON şirketi, temelinde kapitalist bir sistemin öncülüğünü yapmaktadır.

Doktor olarak görev yapan Elena ve AEON şirketinde ayın çalışanı seçilen Max, mutlu bir evlilik sürerken ev borçlarını da bitirmeye çalışan bir çifttir. Max, bir parçası olduğu şirketin işleyişini sorgulamamakta, bağışçıları başarılı bir şekilde ikna etmektedir. Çiftin evinde çıkan bir yangın tüm bu düzeni alt üst eder ve onları beklenmedik bir yaşam mücadelesiyle karşı karşıya bırakır. İhmal nedeniyle sigorta tarafından karşılanmayan 2,5 Milyon değerindeki ev borcu Elena’nın teminat olarak imzaladığı 38 yılına denk gelmektedir.

Eşinin yaşamından giden yılları geri almaya çalışan şirketin başarılı çalışanı Max, hiç beklemediği bir anda parçası olduğu bu sistemin kurbanı haline gelecektir. Max’e en vurucu darbe ise Elena’dan zorla alınan 38 senenin AEON CEO’su Sophie Tiessen’e aktarıldığını öğrenmesiyle gelir. Elena ve Max, zorla alınan 38 senenin peşine düşerken kendilerini hem bir kovalamacanın hem de vicdan ve yaşam mücadelesinin içerisinde bulurlar. Vicdanlarını ve hayatlarını kaybetmeden adalet savaşını kazanabilecekler midir?

Maceracı ruhlar için hazırladığımız gezgin filmler listesi yazımıza göz atmayı unutmayın!

Cennete Yakın Film Oyuncuları ve Karakterler Analizi

Kadrosunda Türk oyuncuların da yer aldığı Cennete Yakın filmi, dijital platformlarda yayınlanmaya başladı. Filmde yer alan isimler ve karakter ise şu şekilde:

  • Kostja Ullmann (Max): Eşinden çalınan 38 yılın peşine düşen ve bugüne kadar eleştirmediği sistemle mücadele eden bir karakteri canlandırıyor.
  • Corinna Kirchhoff (Elena): Elena’nın 38 yılını kaybettikten sonraki zaman dilimine hayat veren isim, ömründen alınan yılları geri almaya çalışan bir kadının vicdanı ve yaşadığı haksızlıklarla mücadelesini yansıtıyor.
  • Marlene Tanczik (Elena): Elena’nın yaş bağışından önceki zaman dilimine hayat veriyor.
  • Iris Berben (Sophie Theissen): AEON şirketinin CEO’su olarak karşınıza çıkan isim, devrim niteliği taşıyan bir buluşun adaletsiz bir sistem malzemesi haline gelmesinde rol oynuyor.
  • Tom Böttcher (Nils): AEON şirketine karşı bir kuruluş olan Adam grubunun üyelerinden birisine hayat veren isim adaletsizliğe silahlı mücadele ve şiddetle cevap veriyor.
  • Numan Acar (Viktor): AEON şirketin, korumakla görevli bir polis memuru olarak karşımıza çıkan isim kendi adalet anlayışını da karakterine yansıtıyor.
  • Lisa Marie Koroll (Marie Theissen): Sistemde bir köprü görevi gören karakter, kısasa kısasta bir ara rol olarak karşınıza çıkıyor.

Cennete Yakın filmi izleyicilerine kimi zaman empati duygusunu yaşatırken kimi zaman da kendilerini sorgulayacakları anlar sunuyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Cennete Yakın Filmi Konusu Nedir?

Evin borcu nedeniyle eşinden alınan 38 yılı geri almaya çalışan bir adamın mücadelesini anlatan film, yakın gelecekte geçen bir bilimkurgu yapımıdır.

Cennete Yakın Filmi Hangi Tarzdadır?

Distopik bir film olan Cennete Yakın; bilim kurgu, aksiyon ve gerilim türünde bir yapımdır. Film romantizm ve dram ögelerine de yer verir.

Cennete Yakın İmdb Puanı Kaçtır?

6.2’lik IMDB puanına sahip olan film, izleyicilerinden olumlu yorumlar aldı.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir