Ne, Ne Değildir?Tarih

Şehir Efsaneleri Dizisi 2: Çin Seddi Uzaydan Görünür mü?

Çin Seddi Uzaydan Görünür mü?

Dünyanın en çok ilgi çeken noktalarından biridir, Çin Seddi. Öyle ki Çin; her yıl bu eşsiz yapıyı görmek, duvar üzerinde yürüyebilmek, orada bulunmak, fotoğraf çekilebilmek isteyen sayısız ziyaretçi ağırlamaktadır. 1932 yılında yayınlanan bir karikatürde Ay’dan görünen tek yapı olduğu iddia edildiğinden beri de “Çin seddi uzaydan görünür mü?” sorusu pek çok kişinin merak ettiği bir konu olmuştur.

MÖ 221, milattan sonra 608 yılları arasında inşa edilen ve dünyanın en büyük savunma duvarı olan Çin Seddi, 2007 yılında dünyanın yedi harikasından biri seçilmiştir. Duvarın bir bölümü hala ayakta iken büyük bir bölümünün de sadece kalıntıları günümüze ulaşmıştır. Po Hay Körfezi kıyılarından başlayan kalıntılar Pekin kuzeyinden batıya yönüne uzanır. Huang-Ho Nehri’ni ikiye böler ve güneybatıdan Gobi Çölü’ne uzanır. Toplam uzunluğu yıkıntıları ile beraber 8851 kilometredir. Bugün ayakta kalan kısım ise toplamda 2500 kilometredir. Tüm kolları ile beraber yaklaşık 21.000 kilometre uzunluğa sahiptir.

Çin Seddi Neden Yapıldı?

cin seddi neden yapildi
Çin Seddi’nin yapımıyla ilgili pek çok farklı görüş bulunmaktadır.

Çin Seddi’nin yapımıyla ilgili birbirinden farklı pek çok görüş ortaya atılmıştır. Çin’in Savaşan Beylikler döneminde bölgedeki krallıkların birbirlerinden korunmak için ilk temelleri attığı tahmin edilmektedir. Sonrasında Çin’in ilk kralı Qin Shi Huang aldığı kararla bu bölgeyi aşılmaz bir duvar ile kapatmaya başladı. Amacının Moğol ve Türklerden korunmak olduğu düşünülmektedir. Ancak tarihçilere göre duvarın başka amaçları da vardı:

  • Ülkeden çıkışın önünü kesmek,
  • Çin’in tek yönetim altında olduğunu göstermek,
  • Yıktığı bölgelerin esirlerini ağır işle cezalandırmak.

Çin Seddi’nin yükseklik ve kalınlığı bölge bölge farklılık göstermektedir. Bir kısmı tuğladan olduğu halde bazı bölgeleri oldukça zayıf malzemelerden inşa edilmiştir. Kalın duvarlar üzerinde at ve arabalar gidebilir. Her 200 metrede bir kule veya kale, her 9 kilometrede de bir adet fener kulesi bulunmaktadır. Genel olarak 4 ila 6 metre kalınlıkta olan duvarın bazı kısımlarında okçu delikleri ve siperlikler mevcuttur.

Çin Seddi ile İlgili Genel Yanılgılar

Çin Seddi özellikle Çinliler tarafından bir mucize olarak kabul edilmektedir. Çeşitli efsanelere göre duvar, insanlar tarafından yapılmayıp bir anda ve mucizevi bir şekilde ortaya çıkmıştır. Bu sebeple gizemli ve kutsal sayılan bir yapıdır. Aynı zamanda Çinliler, Çin Seddi ile ilgili olarak büyük bir övünç ve gurur duymaktadırlar.

Tüm bu efsaneler sonucunda çeşitli dönemlerde insanlar ortaya daha farklı iddialar da atmıştır. Bazı söylemlere göre Çin Seddi insanların inşa ettiği uzaydan görülebilen tek yapıdır. Bazısına göre ise Çin Seddi, Ay’dan bile çıplak gözle görülmektedir. Oysa bu iddialar birer yanılgıdan ibarettir. Eni sadece 6 metre olan bir yapının uzaydan görünmesi mümkün değildir. Hatta dünyaya yakın konumda olan yörüngedeki uzay araçlarından bile görünmesi imkansızdır.

Çin Seddi’yi Neden Uzaydan Göremeyiz?

Çin Seddi’ni Neden Uzaydan Göremeyiz?
Çin Seddi’ni uzaydan görmek mümkün değildir.

İnsan gözü ile dünyaya bakıldığında net olarak görülecek şeyler sınırlıdır. Çoğunlukla bulutlar, yağış ya da diğer hava olayları, deniz ve karalar çıplak gözle ayırt edilebilir. Karanlık bir bölgeye bakıldığında ise yaşam alanlarının ışıklarını seçmeniz mümkündür. İnsan gözü bu kadar uzak bir yerden bu kadar küçük bir yapıyı görmek için gereken yapıda değildir. Kaldı ki Çin Seddi’nin boyutu kadar renkleri de belirgin bir yapıda olmadığından duvarı araziden ayırt etmek mümkün değildir.

NASA Açıklamalarına Göre Çin Seddi Görünmüyor!

1969 yılında Ay’a ayak basan ilk insan olan Neil Armstrong Ay’dan sadece kıtalar ve gölleri görebildiğini belirtmiştir. 1985’ten 1996’ya kadar 5 defa Dünya yörüngesinde çalışmış olan NASA astronotu Jeffrey Hoffman da görevi boyunca uzaydan pek çok kez dünyaya baktığını, Çin’in üzerinden de defalarca geçtiğini fakat Çin Seddi’ni göremediğin ifade etmiştir. Yine NASA astronotlarından biri olan Leroy Chiao 2004 yılında Çin Seddi’ni fotoğraflamış fakat çekim yaptığı esnada duvarı net olarak görmediğini açıklamıştır. Sadece konum bilgisinden dolayı seddin olabileceği yeri tahmin ederek bölgeyi fotoğrafladığını dile getirmiştir.

2003 yılında Çin’in uzaya gönderdiği Shenzou 5 ile uzaya çıkan ilk Çinli olan Yang Liwei’de Çin Seddi’ni göremediğini söylemiştir. Böylece büyük bir üzüntü yaşayan Çin halkının ders kitaplarından Çin Seddi’nin uzaydan görüldüğü bilgisi de çıkarılmıştır.

İlginç bir anekdot olarak; günümüzde sıradan bir Çinliye “Çin Seddi niye yapıldı?” diye sorarsanız, kuzeyden gelen rüzgarları engellemek için de diyebilir.

Eğer şehir efsaneleri dizimiz hoşunuza gittiyse,  Şehir Efsaneleri Dizisi: Uçakta Doğan Bebek Nerenin Vatandaşı Olur? yazımızda da bir göz atın.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir