FinansEkonomi

COBAN Coin Nedir? Nasıl Alınır?

COBAN Coin Nedir? Nasıl Alınır?

COBAN Coin, kripto para piyasasında kullanılan bir alt coin türüdür. Şu anki güncel fiyatı 0.1 $ olan COBAN Coin nedir ve nasıl alınır? Vakit kaybetmeden bakalım.

***Bu bir yatırım tavsiyesi değildir.***

COBAN Coin Nedir?

COBAN coin diğer büyük kripto para birimlerinin aksine doğrudan para ile satın alınamayan bir kripto para türüdür. Bu sebeple, COBAN coine sahip olabilmek için önce herhangi bir kripto borsasından Bitcoin satın almak gerekir. Ardından Bİtcoini alım satım sunan borsaya aktararak COBAN Coini kolayca satın alabilirsiniz.  COBAN Coin’in şu anki piyasa değeri 0.10 dolardır. Toplam arz ise
21.000.000 olarak bildirilmektedir.

COBAN Coin Nasıl Alınır?

COBAN Coin Nasıl Alınır?
COBAN Coin satın alabilmek için bir borsaya kayıt olmanız gerekir.

COBAN Coin satın alabilmek için önce büyük kripto para birimlerinden birini, örneğin Bitcoin (BTC) satın almalısınız. Coin satın alacağınız kripto para borsalarının da kendi ücret politikaları vardır. Farklı borsaları değerlendirerek size en uygun olanı bulmanız önerilir.

COBAN Coin’i satın alabilmek için adım adım uygulayacağınız işlemler ise şunlardır:

  • Bir kripto para borsasına kaydolun.
  • Bitcoin gibi ana kripto para birimlerinden birini satın alın.
  • Satın aldığınız kripto parayı COBAN Coin almak için kullanabilirsiniz.

İlk Adım: Kripto Para Borsasına Kaydolmak

Bu para borsalarından biri olan Coinbase’i ele alalım. Coinbase, itibari/kripto para mevduatlarını kabul eden en büyük kripto borsalarından biridir. Coinbase’e kaydolmanın ardından 100 $ değerinde kripto satın almanız durumunda 10 $ değerinde ücretsiz BTC alabilirsiniz.

İkinci Adım: Kripto Para Satın Almak

İkinci Adım: Kripto Para Satın Almak
Önce bir başka kripto para almanız ardından COBAN Coin’e dönüştürmeniz gerekmektedir.

Kaydolma işlemini tamamladıktan sonra bir ödeme yöntemi eklemeniz istenecektir. Burada kredi/banka kartı veya banka havalesi seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz. Kartları kullanırken daha yüksek ücretler ödeme ihtimaliniz vardır. Alternatif olarak havale yoluyla anında satın alma işlemi de yapabilirsiniz. Banka havalesi, ikamet ettiğiniz ülkeye bağlı olarak daha ucuzdur. Ancak genellikle daha yavaş işlem görür. Bazı ülkeler düşük ücret ödemesi ile anında nakit para yatırma olanağı sunar.

Ödeme yönteminden size en uygun seçeneği seçtikten sonra sonra satın alma bölümünden istediğiniz coini satın alabilirsiniz.

Üçüncü Adım: COBAN Coin’e Para Aktarmak

COBAN bir altcoin olduğu için satın aldığınız coini, COBAN’ın alınıp satılabileceği bir borsaya aktarmamız gerekiyor. Binance, Gate.io gibi platformlar üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden başka borsa seçenekleri bulmanız da mümkün.

Coin Değişimi Yapabileceğiniz Kripto Para Borsaları

Coin Değişimi Yapabileceğiniz Kripto Para Borsaları
Binance üzerinden coin değişimi yapabilirsiniz.

Coin değişimi yapabilmek için kullanabileceğiniz farklı kripto para borsaları vardır. Bir fikir edinmeniz amacıyla en ünlü olanlardan bahsedelim.

Bu ünlü kripto para borsalarından biri Binance. Binance, Çin’de kurulan ve daha sonrasında merkezini Malta adasına taşıyan en popüler kripto para borsalarındandır. Binance, kriptodan kriptoya değişim hizmetleri için kullanılan bir sistemdir. Ancak Binance’nin de bir dezavantajı bulunuyor. Ne yazık ki Binance, ABD’li yatırımcılara izin vermiyor. Kayıt olmadan önce bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Kripto para değişimi yapabileceğiniz bir diğer borsa ise Gate.io. Gate.io, 2017 yılında başlayan bir Amerikan kripto para borsasıdır. Tabii ki burası bir Amerikan borsası olduğu için ABD’li yatırımcılar burada ticaret yapabilir. Bu sebeple ABD’li tüccarlar bu borsaya katılmaya teşvik edilmektedir.

Değişim işlemlerinde hem İngilizce hem de Çince kullanmak mümkündür. Gate.io’nun ana satış noktası, çok çeşitli ticaret çiftleridir. Yeni altcoinlerin çoğu burada bulunabilir. Gate.io ayrıca etkileyici işlem hacmi gösterir. Her gün en yüksek işlem hacmine sahip olan ilk 20 borsa içinde yer almaktadır. İşlem hacmi günlük 100 milyon USD civarındadır.

COBAN Coin’i Güvende Tutmak

COBAN Coin’i Güvende Tutmak
COBAN Coin’i güvende tutmak için sıcak cüzdan edinebilirsiniz.

COBAN’ı uzun süre elinizde tutmak için parayı güvende tutmanın yollarını aramalısınız. Örneğin bir öneri olarak sunduğumuz Binance’nin bu konuda geçmişi pek temiz değil. En güvenli kripto para borsalarından biri olarak kabul edilen Binance’de bilgisayar korsanlığı olayları yaşandı. Bunun sonucunda da bazı kullanıcılar para kaybettiler.

Borsalardaki cüzdanlar doğası gereği, her zaman çevrim içidirler. Bu cüzdanlara “sıcak cüzdanlar” da denir. Bu da güvenlik açıklarını ortaya çıkarabilir. Coinlerinizi elde tutmanın en güvenli yolu, onları her zaman bir tür “soğuk cüzdan” içinde bulundurmaktır. Bu işlem, para gönderirken cüzdanın yalnızca blok zincirine erişebildiği bir sistemle çalışır. Böylece güvenlik açıkları olasılığı azaltılmış olur.

Güvenlik için başvurulan yöntemlerden biri genel ve özel adres belirlemektir. Böylece kripto paranızı bir yere yazdıracak ve güvende tutacaksınız. Ancak bu seçenek de tamamen dayanıklı değildir ve çeşitli tehlikelere açıktır.

Diğer bir seçenek de donanım cüzdanı kullanmaktır. Genellikle bunlar, cüzdanınızda en önemli bilgileri daha kalıcı olarak saklayan USB özellikli cihazlardır. Askeri güvenlikle inşa edilmişlerdir ve üretici yazılımları sürekli olarak üreticileri tarafından korunur. Bu nedenle son derece güvenli oldukları iddia edilmektedir.

Donanım cüzdanları bir tür taşınabilir ve size ait çelik kasalar olarak da düşünebilirsiniz. Farklı markalar, kripto para kullanıcıları için bu cihazlardan üretmeye devam etmektedir. Bu cüzdanlar sunulan özelliklere göre 50$ ile 100$ arasında değişmektedir.

Kripto para birimleri hakkında bilgi edinmeye devam etmek istiyorsanız Cato Coin Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir