Edebiyat

Çocuk Kalbi Kitap Özeti, Ana Fikri ve Karakterleri 

Çocuk Kalbi kitap özeti

Çocuk Kalbi kitap özeti için bu yazımızda sizler için bu eser hakkındaki detayları hazırladık. Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis tarafından yazılmıştır. Yazım yılı 1886’dır. Kitap, İtalya’nın Torino şehrinde yer alan bir grup çocuğu konu edinmektedir. Ailesiyle birlikte Torino’ya taşınan Enrico’nun yeni sınıf arkadaşlarıyla birçok macera yaşar ve yepyeni insanlarla tanışma fırsatı bulur. 

Çocuk Kalbi kitabı Enrico’nun bir yılını, günlük şeklinde sizlere anlatıyor. Kitap içerisinde aynı zamanda Enrico’nun anne ve babası tarafından ona yazılmış mektupları da görebilirsiniz. Üçüncü sınıfa geçen Enrico, ikinci sınıfta öğretmeninden ayrılacağı için üzgündür. Ancak yeni öğretmeniyle tanışınca bu üzüntüsü biraz azalmıştır.  

Yeni Öğretmen 

Yeni Öğretmen 
Hikayemiz, yeni bir öğretmenin gelmesi ile gelişmeye başlar.

Yeni öğretmeni çok fazla gülmeyen bir insan olsa da yaramazlık yaptığında öğrencilere tatlı bir dille uyardığı için öğrenciler tarafından çok sevilmiştir. Enrico’nun sınıfında her çeşit insana rastlamak mümkündür. Fakir, zengin, sosyal veya içe dönük çocuklar yer almaktadır. Öğretmenleri her bir çocuğun hayatına güzel dokunuşlar yapar. Öğrencilerin iyi olması için her zaman çabalar.  

Okulun ilk günü okul müdürü, yeni bir öğrenciyle sınıfa gelir. Müdür farklı bir bölgeden olan bu çocuğu dışlamamaları konusunda öğrencileri uyarır. Sınıfta da hiç kimse ona kötü davranmamış hatta küçük hediyeler vermişlerdir. Enrico bu durum karşısında çok mutlu olmuştur. 

Enrico’nun en sevdiği arkadaşı Garrone’dir. Garrone, diğerlerine göre iri bir çocuktur. Çünkü okula iki yıl geç başlamıştır. Fakir olduğu için diğerleri tarafından dışlanan çocukları ise her zaman korumaktadır. Bu koruyucu tavrı göstermesi, Enrico’da hayranlık uyandırmaktadır. Hayranlıkla karışık bir sevgisi olan Enrico, Garrone ile çok iyi arkadaş olur.  

Çocuk Kalbi kitap özeti içinde, Enrico’nun babasının her ay birkaç arkadaşını eve davet etmeyi istediğini görebilirsiniz. O da fakir ve sevdiği arkadaşları arasından çocukları çağırmaktadır. Bir gün arkadaşlarıyla birlikte Stardi adında bir çocuğu da eve çağırır. Stardi, Enrico’nun evinde onun oyuncağını görür ve çok beğenir. Enrico oyuncağı ona hediye eder ve onun mutlu hissetmesini sağlar. 

Stardi’nin Üzücü Hayatı 

Stardi, babasıyla ilgili sorunlar yaşamaktadır. Alkolik olması en büyük sorundur. Çünkü içtiği zaman Stardi’yi döver. Dayak yediği için herkes onunla dalga geçer ve gün geçtikçe daha mutsuz bir çocuk olmasına sebep olurlar. Ancak bir gün bir mucize olur ve öğretmenleri Stardi’yi babasına karşı övünce, babası duygulanır ve iyi bir insan olmaya karar verir. 

Çocuk Kalbi kitap özeti içerisinde sınıfta dışlanan bir kız öğrenci vardır ve onun adı Yeni Yıl Ağacı’dır. O da diğer çocuklar tarafından dışlanmaktadır. Ama her zamanki gibi kitabın baş kahramanı onun hayatına da dokunur. Enrico’nun iyi kalbi, güzel işler yapmaktan her zaman keyif almaktadır. Eğer yanlış bir davranışı olursa anne ve babası onu mektup yoluyla uyarır.  

Çocuk Kalbi yazarı bize iyilik yapmanın ne kadar güzel bir şey olduğunu anlatır. Küçük iyiliklerin bile insanları nasıl mutlu ettiği gösterilmekte ve iyilik yapanların da bu durumdan keyif aldığını aktarılmaktadır. 

Çocuk Kalbi Ana Fikri 

Çocuk Kalbi Ana Fikri 
Çocuk Kalbi, temelde tüm önyargılardan uzak durulmasını öğütler.

Çocuk kalbi konusu itibariyle iyilik yapmanın ne kadar güzel bir şey olduğunu anlatır. Ana fikir olarak ise ön yargılı olmadan insanları anlamaya ve tanımaya çalışmanız gerektiğini size öğütler. Yardımlaşmak ve iyi davranmak kavramlarını her yaştan okuyucuyla buluşturan kitap, herkes tarafından okunmalıdır. 

Çocuk Kalbi Kitabı Karakterleri 

Çocuk Kalbi kitap özeti içeriğimizi yazbuz.com sitemizin farkıyla okuyarak kitaptaki karakterler hakkındaki şu bilgilere de ulaşabilirsiniz: 

  • Enrico: Güzel kalbi sayesinde ve ailesinin öğretileri doğrultusunda her zaman iyi olanı seçen sevgi dolu bir çocuktur. 
  • Garrone: Okula geç başladığı için diğer arkadaşlarına göre daha farklıdır. Her zaman fakirleri ve yardıma ihtiyacı olanları koruyan birisidir. Enrico’nun da yakın arkadaşıdır. 
  • Stardi: Çok güzel bir kalbe sahip olan karakterdir. Babasıyla sorunlar yaşamasına rağmen bunu arkadaşlarına belli etmek istemez. Kendisiyle dalga geçilmesine her zaman dayanmaya çalışır. 
  • Stardi’nin babası: Alkolik ve işsiz bir adamdır. İçki içtiği zaman oğlunu döven ve hiçbir zaman ona güvenmeyen bir babadır. 
  • Derossi: Sınıfın en çalışkanı ve hep en önde olmayı başaran bir karakter. 
  • Coretti: Hem çalışıp hem de okuyan bir öğrencidir. Aile bütçesine katkıda bulunmak ister. 
  • Enrico’nun anne ve babası: Oğullarının her zaman iyi olmasını istedikleri için, hata yaptığında onu mektup yoluyla uyarmayı tercih ederler. 

Birbirinden etkileyici hikâyeleriyle Çocuk Kalbi kitabı, kalbindeki çocuğu ve iyiliği korumak isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir yapıttır.  

Çocuk Kalbi gibi yetişkinlerin de okuması gereken kitaplara dair önerileri öğrenmek isterseniz, Yetişkinlerin Okuması Gereken Çocuk Kitapları içeriğimize bir göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular 

Çocuk Kalbi Kitabı Kaç Sayfa?

Çocuk Kalbi kitabı 328 sayfadan oluşmaktadır. Kitabın özetini yazbuz.com ayrıcalığıyla okuyabilirsiniz. 

Çocuk Kalbi Kitabı Hangi Yaş Aralığı İçin?

Kitap, 9-13 yaş aralığı için uygundur. Ancak öğretileri her yaştan insan için önem taşımaktadır. 

Çocuk Kalbi Neden Klasik Bir Çocuk Kitabı Sayılıyor?

Bu kitap, bilim uzmanlarınca en faydalı çocuk kitabı olarak seçilmiştir. Sıcak duygulara yer verilen kitapta sevgi ve dostluk temaları işlenmiştir. 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir