Sağlık

COVID-19 Aşı Kartı Nasıl Alınır?

covid 19 aşı kartı

COVID-19 Aşı kartı, iki doz aşısını tamamlamış olan vatandaşlara Sağlık Bakanlığı tarafından verilen belgedir. Koronavirüs salgını devam ederken virüsün etkilerini azaltmak ve yayılmasını önlemek amacıyla oluşturulan aşı kartları, dünya genelinde kullanılmaya başlanmıştır. Ülkelere giriş çıkışlarda karşılıklı olarak sertifika anlaşması yapılmış ise aşı kartlarıyla seyahat edilebilmektedir. Bu nedenle, iki doz aşısını tamamlamış olan vatandaşlar aşı kartının nereden ve nasıl alınacağını araştırmaya başlamışlardır. Dijital ortamlarda kolayca oluşturulabilen aşı kartları ile ilgili merak ettiklerinizi ve “COVID-19 aşı kartı nasıl alınır?” sorusunun cevabını yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

COVID-19 Aşı Kartı Nedir?

Dünya genelinde Koronavirüs pandemisini atlatmak ve hastalığın yayılmasını yavaşlatmak amacıyla aşılama çalışmaları sürdürülmektedir. Avrupa başta olmak üzere birçok ülkenin nüfusunun yarısından fazlasının iki doz aşılarını vurularak aşılarını tamamlamış oldukları gözlemlenmektedir. Ülkemize döndüğümüzde ise nüfusun yarısından fazlasının aşı uygulamasına dahil olarak tüm aşılarını tamamladığı bilinmektedir. Türkiye’de 13 Ocak 2021 tarihi itibariyle başlayan Koronavirüs aşılama süreci, üzerinden bir yıl geçmesinin ardından oldukça ilerlemiş durumdadır. Güncel veriler incelendiğinde, 60 milyona yakın kişinin iki doz aşılarını tamamladığı görülmektedir. Bu verilerin elde edilmesi ile birlikte özellikle ülkeler arası giriş çıkış uygulamalarını düzenlemek amacıyla aşı kartı uygulaması başlamıştır.

COVID-19 aşı kartı kısaca, iki doz aşısını vurulmuş olan vatandaşlara verilen belgedir. Dijital ortamlarda oluşturulabilen aşı kartları, yurt dışı seyahatleri başta olmak üzere talep edilen kurumlarda kullanılabilmektedir. PCR testi zorunluluğu olan kurumların da yaygınlaşması ile aşı kartını oluşturmak isteyen kişilerin sayısının artmaya başladığı gözlemlenmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilerek vatandaşlara sunulan COVID-19 aşı kartlarının üzerinde ise şu bilgiler yer almaktadır:

 • Ad ve Soyadı Bilgisi
 • Doğum Tarihi
 • C. Kimlik Numarası
 • Pasaport Numarası (isteğe bağlı)
 • Aşının Uygulanma Tarihi
 • Aşının Türü
 • Aşının Tıbbi Adı
 • Aşı Üreticisi
 • Güvenli Turizm Logosu
 • Aşı Bilgilerinin Karekodu

Oluşturulan COVID-19 aşı kartında ilk doz ve ikinci doz olmak üzere ayrı ayrı aşı türü, aşının tıbbi adı ve aşının üreticisi bilgileri yer almaktadır. Kartın üzerinde yer alan karekod okutulduğunda ise E-Nabız uygulamasına yönlendirilmektedir. Burada “Aşı kimliği xxx T.C. kimlik numaralı x isimli kişiye aittir. Bu kimlik 26.01.2022 tarihinde T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulmuştur.” ifadeleri ile aşı kartında yer alan bilgiler hem İngilizce hem de Türkçe olacak şekilde doğrulanmaktadır. Pasaport numarası isteğe bağlı olması nedeniyle yalnızca eklendiği takdirde gösterilmektedir.

COVID-19 Aşı Kartı Nasıl Alınır?

covid 19 aşı kartı nasıl alınır
Ülkelerin aşı zorunluluğu getirmesiyle birlikte, pek çok vatandaş COVID-19 aşı kartı nasıl alınır konusunu araştırmaya başladı.

Koronavirüs pandemisi için geliştirilen tedavi yöntemlerinin uygulanmaya başlamasıyla birlikte hayatımıza giren COVID-19 aşı kartı, birçok yerde zorunlu olarak talep edilen belgelerden biri haline gelmiştir. Bu nedenle, vatandaşların belirli alanlara girişlerinde kullanmaları için aşı kartı çıkartarak talep edildiğinde aşı bilgilerinin kontrol edilebilmesi için aşı kartlarını gösterebilmeleri gerekmektedir. Birçok vatandaş, aşı kartını nereden ve nasıl alabileceği konusunda emin olamamakta ve konuyu araştırmaya başlamaktadır. COVID-19 aşı kartı almak tahmin edildiği kadar zor bir işlem değildir ve aşılarını tamamlamış olan herkes birkaç dakika içerisinde aşı kartlarına ulaşabilmektedir.

COVID-19 aşı kartı almanın iki yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki “Hayat Eve Sığar (HES)” uygulamasını kullanarak aşı kartı çıkartmaktadır. İkincisi ise “E-Nabız” uygulamasını kullanarak aşı kartını çıkarmaktadır. Peki, bu uygulamalar kullanılarak COVID-19 aşı kartı nasıl alınır? Her iki yöntemi de inceleyelim.

HES Uygulaması ile Aşı Kartı Alma

Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması bulunan ve iki doz aşısını tamamlayan herkes kolaylıkla aşı kartı alabilmektedir. Bunun için şu adımların takip edilmesi yeterli olacaktır:

 1. Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasına giriş yapın.
 2. Aşı kartınızda pasaport bilgisinin de yer almasını istiyorsanız “Hesabım → Pasaportlarım” adımlarını takip ederek pasaport bilgilerinizi ekleyebilirsiniz. Fakat bu zorunlu değil, isteğe bağlı bir uygulamadır.
 3. Ana sayfada yer alan “COVID-19 Aşı Bilgilerim” butonun tıklayın.
 4. Açılan sayfada en üstte yer alan “Aşı Kartlarım” butonuna tıklayın.
 5. “Aşı Kartı Oluştur” sekmesine giriş yaparak “Devam” butonu tıklayın.
 6. Bu adımı tamamlamanızla birlikte aşı kartı oluşturma talebiniz alınmış olacaktır.
 7. Aşı kartını görüntülemek istediğinizde uygulama içerisinde “Aşı Kartlarım” bölümüne gelerek dilerseniz belgeyi görüntüleyebilir dilerseniz de sağ üst köşede yer alan butondan COVID-19 aşı kartınızı PDF belgesi olarak indirebilirsiniz.

E-Nabız ile Aşı Kartı Alma

E-Nabız uygulaması da HES gibi aşı kartı oluşturabileceğiniz yöntemlerdendir. Bunun için şu adımları takip etmeniz yeterli olacaktır;

 1. E-Nabız uygulamasına giriş yapın.
 2. “COVID-19 Aşı Durumu” sekmesine giriş yapın.
 3. Karşınıza çıkan seçenekler arasından “Aşı Bilgileri” sekmesine giriş yapın.
 4. Açılan ekranın en altına gelerek “COVID-19 Aşı Kartı” butonuna tıklayın.
 5. “Kart Oluştur” butonuna tıklayın ve dilerseniz pasaport bilginizi ekleyin.
 6. Bu adımı tamamlamanızın ardından aşı kartı oluşturma talebiniz alınacaktır.
 7. Aşı kartınızı aynı ekranda görüntüleyebileceğiniz gibi dilerseniz PDF belgesi olarak indirebilirsiniz.

Sonuç olarak, iki doz aşısını olmuş olan her vatandaş, dijital ortamlarda HES veya E-Nabız uygulamalarını kullanarak kolaylıkla COVID-19 aşı kartını oluşturabilir. Hatırlatma dozunu olan vatandaşlar ise aşı kartlarını görüntüledikleri ekrana gelerek eski aşı kartlarını silerek yeni bir aşı kartı oluşturabilir ve aşı bilgilerini kolaylıkla güncelleyebilirler.

İşte sizin için COVID-19 gündeminden bir içerik daha: COVID Aşılarının Etkisi Ne Kadar Sürmektedir?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir