SinemaGündem

Bu Yılın En İyileri: 2022 Oscar Adayları

2022 oscar adaylari

Akademi Ödülleri veya daha popüler adıyla Oscar Ödülleri, her sene olduğu gibi bu senede filmseverler tarafından heyecanla bekleniyor. Bu sene 94.sü gerçekleşecek olan Akademi Ödüllerinde heyecanlı bir rekabet sinema camiasını bekliyor. Pek çok favori bulunan bu 2022 Oscar adayları listesini gelin birlikte inceleyelim.

2022 Akademi Ödülleri

1929’dan bu yana düzenlenen Akademi Ödülleri töreni bazı sinefiller ve sinema eleştirmenleri tarafından “politik” veya “fazlaca ana akım” bulunsa da dünyanın hemen her yerinde takipçi bulmaya devam ediyor. Bu ünlü ödül töreni, Kaliforniya’da bulunan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS) tarafından düzenleniyor.  Senelerdir, AMPAS tarafından düzenlenen ödül töreni pek çok kategoride sinema camiasına ödül dağıtmaya bu sene de devam edecek.

Akademi Ödülleri’nde sahiplerini bulan o heykelciği mutlaka hatırlarsınız. Oscar adıyla meşhur olan bu heykel o kadar popülerdir ki, kopyalarını hemen her yerde bulmak mümkündür. Günümüzde ödülün resmi adı Academy Award of Merit olsa da tören sunucuları bile onu “Oscar” olarak anıyor. Hakkındaki tüm spekülasyonlara, şehir efsanelerine rağmen Oscar, dünyanın her yerinde takip edilmeye devam ediyor.

2022 Oscar Adaylarının “İlkleri”

oscar 2022 ilkleri
Jane Campton, 2022 Oscar adayları arasında ilklerin kadın yönetmeni olmayı başardı.

Bu sene de Oscar Adaylarının açıklanmasının ardından bazı filmler, diğerlerinden ilklere imza atmalarıyla ön plana çıktı. Bu filmlerin ödül alıp alınmayacağı henüz bilinmese de adaylıklar açıklandığında ilklerle adlarının anılması bile onları sinema tarihinde kalıcı yapmaya yetebilir.

27 Mart’ta Hollywood’ta gerçekleşmesi beklenen bu seneki Oscar Töreni’nin ise pek çok favorisi bulunuyor. 12 dalda aday gösterilen Jane Campion imzalı The Power of Dog bunlardan biri. The Power of Dog, Akademi Ödülleri’ne 10 kategoriden fazla kategoride aday gösterilen ilk kadın yönetmen filmi. Üstelik Jane Campion “En İyi Yönetmen” kategorisinde ikinci kez aday gösterilen ilk kadın yönetmen olarak da öne çıkıyor.

Flee ise 94. Akademi Ödülleri’ne yine ilklerle damga vuran bir diğer film. Flee, En İyi Animasyon Film, En İyi Belgesel Film ve En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film gibi kategorilerde aynı anda aday gösterildi. Bu anlamda, bu üç kategoride aynı anda aday gösterilen ilk film oldu.

Kenneth Branagh, En İyi Film, En İyi Orijinal senaryo adaylıkları da dahil olmak üzere toplam yedi farklı kategoride aday gösterilen ilk isim olarak öne çıkıyor.

Hollywood’un sevilen ismi Steven Spielberg ise bir başka ilkle karşımıza çıkıyor. Spielberg’ün bu seneki adaylığı ile birlikte ünlü isim üst üste 6. kez En İyi Yönetmen adaylığı almış oldu. West Side Story ile aday olan Spielberg, şayet ödülü kazanırsa aynı hikaye ikinci kez büyük ödülü almış olacak. Akademi, Shakespeare’nin Romeo ve Juliet oyunun uyarlaması olan West Side Story hikayesini sevmişe benziyor.

94. Akademi Ödüllerinde Yabancı, Kadın, Engelli Temaları

drive my car
Dirve My Car filmi, 2022 Oscar adayları arasında En İyi Film kategorisinde yarışacak ilk Japon filmi oldu.

Jane Campion’un dikkat çeken adaylıkları kadın yönetmenlerden daha sık bahsedeceğimizin bir işareti oldu. Bununla birlikte bu seneki Oscar Ödülleri, engellilik temasıyla öne çıkan CODA ve bir Japon filmi olan Drive My Car gibi alternatif temsillerle de gündeme geldi.

Akademi Ödülleri’nden dikkat çeken bir diğer film ise Drive My Car isimli festival filmlerinin yıldızı Japon filmi. Drive My Car, En İyi Film kategorisinde yarışacak ilk Japon filmi olmasıyla öne çıkıyor.

Drive My Car, Cannes Film Festivali’nden de En İyi Senaryo ödülünü alan ilk Japon filmi olmuştu. Ayrıca filmin yönetmeni Hamaguchi, Teshigahara ve Kurosawa’dan sonra En İyi Yönetmen kategorisinde aday gösterilen üçüncü Japon film yönetmeni. Hollywood’un nihayet Japon sinemasını keşfettiğini söylemek için erken mi dersiniz?

Hepimizin hayranlıkla takip ettiği Cate Blanchett ise Akademideki Olivia de Havilland rekorunu kırmış görünüyor. Blanchett Don’t Look Up ve Nihgtmare Alley’de rol alan başarılı oyuncunun oynadığı dokuz film En İyi Film kategorisinde adaylık aldı. Belli ki Cate Blanchett ile Akademi’nin benzer zevkleri bulunuyor.

Kristen Stewart ve Ariana DeBose’un aynı sene Akademi Ödülleri’ne aday olması ise bir başka ilke neden oldu. Böylece bu sene ilk kez, iki açık LGBT birey adaylığı elde etmiş oldu.

En İyi Film dalında aday gösterilen Coda ise bir başka dikkat çeken film. Filmin oyuncu kadrosu ağırlıklı olarak işitme engelli oyunculardan oluşuyor. Ayrıca filmin oyuncusu Troy Costur’un En İyi Erkek Oyuncu kategorisindeki adaylığı ile ikinci kez bir işitme engelli oyuncu Akademi Ödülleri’ne aday gösteriliyor.

2022 Oscar Adaylarında Hayal Kırıklığı

house of gucci
House of Gucci filminden eleştirmenler tarafından birden fazla Oscar adaylığı bekliyordu.

Favorilerin yanı sıra Akademi’nin bu seneki adaylarını açıklamasının ardından pek çok izleyici de hayal kırıklığına uğradığını dile getirdi. Örneğin; Lady Gaga, Jared Leto, Al Pacino, Adam Driver, Salma Hayek gibi dev isimlerin yer aldığı House of Gucci (Gucci Ailesi) bu hayal kırıklıklarından birine neden olmuş gibi görünüyor. House of Gucci’nin oyuncularıyla bir veya birden fazla adaylık alması beklenirken film yalnızca En İyi Makyaj ve Saç Tasarım dalında aday gösterildi.

Jessica Chastain’in The Eyes of Tammy Faye filmindeki performansıyla beklenmedik bir şekilde aday listesinde yer aldı. Bununla birlikte her ne kadar izleyici beklemiş olsa da Lady Gaga (House of Gucci) adaylar listesinde yer alamadı.

Bir iklim değişikliği hicvi Don’t Look Up ise En İyi Film dalında aday olsa bile oyuncusu Leonardo DiCaprio’nun En İyi Aktör ödüllerine aday olamaması da hayal kırıklığına neden oldu.

Spider-Man: No Way Home ise 2022 Oscar’larında yalnızca En İyi Görsel Efekt kategorisinde aday gösterildi.

Büyük gişe rekorları kıran bilim kurgu gösterisi Dune, Oscar’larda da kendini göstermeyi başardı. Denis Villeneuve’nin gişe rekorları kıran filmi En İyi Film Oscar’ının yanı sıra Uyarlama Senaryo, En İyi kurgu kategorileri gibi çeşitli teknik kategorilerde yarışıyor. Ancak Timothée Chalamet ve Zendaya’nın oynadığı Dune, oyuncu ödülü kategorilerinde yer almıyor.

And The Oscar Goes To…

Akademi Ödülleri bunun gibi ilklerle ve tartışmalarla sahiplerini bulacak gibi görünüyor. Oscar’ın her sene olduğu gibi bu sene de tartışmalara imza attığını ve daha da atabileceğini söyleyebiliriz. 27 Mart’taki ödül töreninde sahiplerini bulacak tüm filmleri ise sizler için listeledik.

En İyi Film Kategorisinin Adayları

İşte en prestijli Oscar Ödülü olan En İyi Film kategorisinin adayları…

Belfast

belfast
Belfast

Belfast, Kenneth Branagh’ın yazıp yönettiği 2021 yapımı siyah-beyaz bir film olan Belfast komedi-dram kategorisinde yer alıyor. Filmin başrollerinde ise Caitríona Balfe, Judi Dench, Jamie Dornan, Ciarán Hinds, Colin Morgan ve yeni bir isim olan Jude Hill bulunuyor. Yönetmen Branagh, filmi çektiği “en kişisel filmi” olarak değerlendiriyor.

Filmin konusu ise 1960’larda Kuzey İrlanda’nın Belfast kentindeki kargaşanın ortasında kalan bir çocuğun etrafında şekilleniyor.

CODA

coda
CODA

CODA, Sian Heder’in yazıp yönettiği 2021 yılında gösterime giren bir komedi-dram filmi. Filmin başrol oyuncusu Emilia Jones, filme Ruby isimli bir liseliyi canlandırıyor. Ruby’nin tüm aile bireyleri ise işitme engelli. Ruby, filmde ailesi ve hayalleri arasında seçim yapmak zorunda kalan bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.

Eugenio Derbez, Troy Kotsur, Ferdia Walsh-Peelo, Daniel Durant ve Marlee Matlin gibi isimler ise filmin diğer oyuncuları.

Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Kanada ortak yapım olan film, 2014 tarihli Fransız filmi La Famille Bélier’in yeniden uyarlanması. CODA ayrıca Apple’ın yayın haklarını satın aldığı ilk filmi oldu.

Don’t Look Up

dont look up
Don’t Look Up

Don’t Look Up, Yukarı Bakma olarak Türkçeleştirilebilecek bir Netflix yapımı. Yönetmen ve senarist koltuğunda Adam McKay’in oturduğu 24 Aralık 2021 tarihli film başrol oyuncuları ile de dikkat çekiyor. Bir bilimkurgu filmi olan Don’t Look Up’ın başrollerinde Leonardo DiCaprio ve Jennifer Lawrence yer alıyor.

Filmde Leonardo DiCaprio ve Jennifer Lawrence, Dünya’ya yaklaşan ve altı ay içerisinde Dünya’yı yok edecek olan bir kuyruklu yıldız hakkında insanları uyarmak isteyen biliminsanlarını canlandırıyorlar. İki gökbilimci, bir medya turu aracılığıyla insanlığı uyarmaya çalışsalar da hiç kimse onları umursamıyor.

Drive My Car

drive my car
Drive My Car

Ryusuke Hamaguchi’nin yazıp yönettiği Drive My Car, Haruki Murakami’nin “Kadınsız Erkekler” isimli eserinin bir uyarlaması. 2021 tarihli Japon dram filmi olan Drive My Car, Cannes Film Festivali’nin de dikkat çeken filmi oldu. Başrollerde ise Hidetoshi Nishijima, Toko Miura, Masaki Okada bulunuyor.

Filmde, eşini kaybetmenin kederi içinde olan yönetmen Yusuke Kafuku, Hiroşima’da bir festivale davet edilmiştir. Çehov’un Vanya Dayı oyununu sahnelemek üzere yola çıkan yönetmen için bir kadın şoför tahsis edilmiştir. Bu yolculuk hikayesinde kayıplar, yalnızlık gibi temalar ön plana çıkacaktır.

Dune

dune
Dune

Gişe rekorları kıran Dune, ülkemizde de çok sayıda izleyiciyle buluştu. Denis Villeneuve tarafından yönetilen bu bilimkurgu filmi Frank Herbert’in üçüncü kez uyarlanan aynı adlı romanına dayanıyor.

Ana hikaye ise Paul Atreides’in ve ailesinin, soylu Atreides Hanesi’nin çöl gezegeni Arrakis için bir savaşa girmesi etrafında şekilleniyor. Dune’un 2020’nin sonlarında yayınlanması planlansa da yayın tarihi COVID-19 salgını nedeniyle ertelendi.

94. Akademi Ödülleri’nde ise En İyi Film, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Sinematografi dahil olmak üzere 10 kategoride adaylığı bulunuyor. Hikayenin devam filminin ise 2023’te vizyona girmesi bekleniyor.

King Richard

king richard
King Richard

Oyuncu kadrosunda Will Smith, Aunjanue Ellis, Saniyya Sidney, Demi Singleton, Tony Goldwyn, Jon Bernthal ve Dylan McDermott gibi isimlerin bulunduğu King Richard, Reinaldo Marcus Green tarafından yönetilen bir biyografik-dram filmi.

Filmin konusu ise tenisin yıldız isimleri olan Venus Williams ve Serena Williams’ın babaları Richard Willams’ın etrafında şekilleniyor. Kızlarının başarıları için mücadele eden Richard Williams’ın hikayesi dramatik öğelerle beyazperdeye yansıtıldı.

Licorice Pizza
Licorice Pizza

 

Severek takip ettiğimiz Paul Thomas Anderson’ın yönettiği Licorice Pizza filmi, 2021 yapımlı bir komedi dram filmi. Alana Haim, Cooper Hoffman, Sean Penn, Tom Waits, Bradley Cooper ve Benny Safdie gibi isimlerin yer aldığı film 70’lerin San Fernando Valley’inde geçiyor.

Oyuncu olan bir lise öğrencisi Gary Valentine’in hayatı filmin ana konusunu oluşturuyor. Filmde kendinden on yaş büyük olan fotoğrafçı Alana Kane ile tanışan Gary’nin hikayesini izliyoruz.

Nightmare Alley

nightmare alley
Nightmare Alley

Uyarlama senaryoya sahip bir başka film ise Pan’ın Labirenti ile tanıdığımız Guillermo del Toro’nun Nightmare Alley filmi. Kabus Sokağı olarak çevirebileceğimiz filmin hikayesi, William Lindsay Gresham’ın 1946 tarihli aynı adlı romanına dayanıyor.

Bir Amerikan psikolojik gerilim filmi olan Nightmare Alley’in başrollerinde ise Bradley Cooper ve Cate Blanchet bulunuyor.

The Power of The Dog

The Power of The Dog
The Power of The Dog

Geldik En İyi Film Oscarının en güçlü isimlerinden biri olan The Power of The Dog filmine, Jane Campion’un yönettiği bu vahşi batı temalı filmin tam 12 kategoride adaylığı bulunuyor.

Thomas Savage’ın 1967 tarihli aynı adlı romanına dayanan, filmde Benedict Cumberbatch, Kirsten Dunst, Jesse Plemons, Kodi Smit-McPhee, Thomasin McKenzie, Genevieve Lemon, Keith Carradine ve Frances Conroy gibi isimler yer alıyor.

Film, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri ortak yapımı bir western dram filmi. Filmdeki birbirine zıt iki karakter olan kardeşlerin hikayesini izliyoruz.

West Side Story

West Side Story
West Side Story

Batı Yakasının Hikayesi adıyla bildiğimiz ikinci West Side Story bir Steven Spielberg filmi. Ansel Elgort ve Rachel Zegler’in başrolleri paylaştığı film, bir tür Romeo Juliet hikayesi.

Filmde farklı etnik kökenlere sahip iki sokak çetesinin çatışmasının ortasında kalan Tony ve Maria aşkını seyrediyoruz.

İşte 2022 Oscar Adayları sizlerle birlikte. Peki size göre Oscar kime gitmeli?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir