SağlıkBilim

Covid Aşılarının Etkisi Ne Kadar Sürmektedir?

covid asilarinin etkisi ne kadar surmektedir

Aşılar vücut içinde hastalıklara karşı koruyucu oluşturabilmek için kullanılmakta olan maddelerdir. Bir diğer yönden aşılar, hastalıklar için bağışıklık sağlanması amacıyla yapılmakta olan zayıflatılmış hastalık virüsüdür. Böylece hastalıkları engelleyebilir ya da daha hafif seyretmelerini sağlayabilir. Bu noktada “Covid aşılarının etkisi ne kadar sürmektedir?” sorusu gündemi meşgul etmektedir.

Covid aşılarının ne kadar süreyle koruyacağını bilmek, bu süreyi uzatmayı ve insanlığın korunmasını sağlayabilir. Zira aşılar toplumsal sağlık için oldukça önemli bir yere sahiptir ve aşıların korona virüs enfeksiyonlarına karşı kalıcı bir bağışıklık oluşturması düşünülmektedir. Bu konuda grip aşısına benzemekte olan bir tablonun oluşacağı öngörülmektedir.

Tahminlere göre aşının öngörülen etkisi yaklaşık 1 yıl ila 6 ay arasında ortaya çıkacaktır. Bunun yanında ikinci dozların etki durumları, üst üste iki doz aşılama prosedürleri ve faz-3 çalışmaları ile ilgili detaylar, ilerleyen süreç içinde belli olacaktır.

Covid Aşıları Ne Zaman Sonra Korumaya Başlıyor?

covid aşıları ne zaman korumaya başlıyor
Yapılan araştırmalara göre, Covid aşısı 2. dozdan 10 gün sonra koruma sağlamaya başlamaktadır.

Gönüllüler üstünde yapılan aşı uygulamalarının sonuçlarına göre aşının ikinci dozdan 10 gün sonra korumaya başladığı kaydedildi. Bu zamandan önce virüsle karşılaşıldığında enfeksiyon kapma şansı daha yüksek olabilmektedir. Gönüllülerle yapılan çalışma sürecinde pozitif çıkan kişilere ise boş aşı yapılmış olabileceği düşünüldüğü belirtildi. Diğer yandan aşıdan sonra vücudun bağışıklık oluşturacağı kadar süre geçmemiş olabileceği de düşünülmektedir. Zira ikinci dozdan 10 gün sonra aşı, vücudu korumaya başlamaktadır. Bu zamandan daha önce virüsle karşılaşıldığında kişilerin enfeksiyon kapmaları ve testlerinin pozitif çıkması muhtemeldir.

Covid aşılarının koruyuculuk oranları (Protective İmmunity) bu konuda yapılan değişik çalışmalara bağlıdır. Aynı zamanda aşı yapılan kişinin yaşı ve bağışıklık durumuna göre de değişmektedir. Ancak bununla birlikte %75-95 gibi yüksek bir orana sahip olduğu görülmüştür.

Covid Aşılarının Etkileri Nelerdir?

Covid aşıları her şeyden önce virüse bağlı gelişen komplikasyonların hafif seyretmesini sağlar ve enfeksiyonun yayılma hızını yavaşlatır.  Salgın hızı da bu durumla aynı oranda yavaşlayacak ve zaman içinde duracaktır. Aşı bütün dünyada yaygın bir biçimde uygulanırsa, enfeksiyon hızında önemli ölçüde yavaşlama görülecektir.

Tüm bunların yanında virüs mutasyona uğradığında, aşı etkisini kaybetmez. Virüsün dikensi çıkıntısı büyük bir mutasyona uğramadığı sürece aşı etkisini aynı şekilde devam ettirecektir.

Eğer Covid 19 aşıları ve etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Aşı Kararsızlığı ve COVID-19’un Etkileri adlı çalışmayı okuyabilirsiniz.

Covid Aşılarının Etkisi Ne Kadar sürer?

covid aşılarının etkisi ne kadar sürer
Covid aşılarının her yıl tekrarlanması gerektiği düşünülmektedir.

Covid aşılarının etkisi ne kadar sürmektedir sorusuna sık sık cevap aranmaktadır. Covid aşılarının etkisinin ne kadar süreceği ve etkiyi arttırmak için neler yapılabileceği halen araştırılmaktadır. Bununla birlikte etkisini arttırmak için üçüncü doza gereksinim olabileceği ve her yıl tekrarlanması gerekeceği düşünülmektedir.  Ancak Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Hastalıkları Koruma ve Önleme Merkezi (CDC) gibi kurumların bu konuda net bir cevabı yoktur. Gelelim ilk aşılanmalardan sonra ortaya çıkan verilere…

mRNA Aşılarının Süresi

mRNA aşılarının süresi
mRNA aşıları en az 6 ay boyunca etki etmektedir.

Dünya genelinde onay alan aşılar, son verilere göre hastalığı tamamen engellemese de ciddiyetini azaltmaya yardımcı olmaktadırlar. Onay alan aşılardan biri olan Prizer aşısı en az altı ay etkilidir. Şimdiye dek Pfizer/Bion Tech iki dozluk aşısının en az 6 ay boyunca etkili olduğu görülmüştür. Gerçek bağışıklık süresi ve etkisini ise antikorlar anlatmamaktadır.

Virüsler gibi davetsiz misafirlerle karşılaşmamak için bağışıklık sistemimizde B ve T hücreleri ismini taşıyan diğer bir savunma hatları bulunmaktadır. Bunlardan bazısı antikor seviyesi azaldıktan sonra da uzun zaman o virüse direnç göstermektedirler.

Geleneksel Aşıların Süresi

geleneksel aşıların süresi
Geleneksel aşıların süresi türüne göre değişiklik gösterebilir.

Çin aşısının koruma süresi ve etki oranı hakkında, şu günlerde konusunda birbirinden farklı veriler gündemde. CoronaVac’ın Covid’e karşı bir miktar koruma sağladığı biliniyor ancak bu korumanın ne kadar süreceğine dair net veriler bulunmuyor. Bununla birlikte antikor seviyesinin zamanla düşmesi olası görülürken, Çinli uzmanlara göre geleneksel bir yol ile geliştirilen bağışıklık sisteminden şaşmamak gerekiyor.

Tüm bunların yanında Covid aşılarının hiçbiri, kızamık aşısı gibi ömür boyu sürmez. Mevcut Covid-19 aşıları en az bir yıl sürecek bir koruma sağlayabilmektedir.

Aşıların Bağışıklık Süresi Üç Faktöre Bağlı

aşıların bağışıklık süresi
Aşıların bağışıklık süresini üç farklı etken etkilemektedir.

Covid aşılarının etkisi ne kadar sürmektedir  sorusunun cevabı farklı faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Bunlar şöyledir:

  • İlk faktör aşı çeşidinin spesifik olarak etki başarısı.
  • Aşının etkinliğini azaltabilecek yeni ve daha bulaşıcı olan varyantların otaya çıkıp çıkmaması.
  • Aşı olduktan sonra bağışıklık kazanılması.

Aşılama sonrası bağışıklık kazanmak mümkündür ancak yine de maske kullanımı, sosyal mesafeye dikkat ve hijyen kurallarına uyma gibi gerekliliklerden vazgeçilmemelidir.

Aşı Sonrası Yan Etki Beklenir mi?

Covid aşıları sonrası olası yan etkile oluşabilir. Özellikle aşının yapıldığı yerde ağrı, ateş ya da halsizlik gibi yan etkiler görülebilmektedir. Bunlar vücudun aşıya karşı göstermiş olduğu tepkinin bir sonucudur. Genellikle bir günlük süre sonucunda ağrı yok olacaktır.

Covid aşısı hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için Pfizer Covid Aşısının Zararları Neler? yazımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir