Sağlık

Covid Sonrası Saç Dökülmesi Olur mu?

Covid sonrası saç dökülmesi olur mu?

Saç dökülmesi, cinsiyet ya da yaş fark etmeksizin birçok insanın çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak yaşadığı bir sorundur. Zaman zaman stres, yoğun ilaç kullanımı, tıbbi operasyon, vitamin eksikliği, hormon eksikliği gibi sebeplerden ortaya çıkabilen saç dökülmesi, bu kez de Covid 19 nedeniyle artış gösterdi. Bu yazımızda “Covid sonrası saç dökülmesi olur mu?” sorusunu cevaplandıracağız.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Covid-19 sonrasında saç dökülmesi sorunu yaşayan birçok insanın aklında dökülme sebebinin geçirdikleri hastalık olduğunu düşünmektedir. İlk olarak saç dökülmelerinin nedenlerini bilmek, Covid-19’un saç dökülmelerini ne bağlamda etkileyebileceğini anlamak için faydalı olacaktır.

Ortalama her insanda günlük 70 ile 100 tel arasında değişen standart bir dökülme görülebilir. Bu miktar saçların yenilenmesi için gerekli bir durumdur. Bu oran yükseldiği takdirde ciddî bir nedeni olmasına karşı doktor kontrolünde incelenmesinde yarar vardır. Peki saç dökülmesine neler sebep olur? Saç dökülme nedenlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Deride yaşanan çeşitli problemler
 • Kalıtsal bir problem
 • Yanlış ya da eksik beslenme
 • Hormonsal problemler
 • Stres bozukluğu, depresyon ve uykusuzluk
 • Vitamin eksikliği
 • Bazı iç hastalıkları ve bu hastalıklar nedeniyle kullanılan ilaçlar
 • Doğum süreci
 • Kemoterapi süreci
 • Kozmetik kullanımı

Saç dökülmeleri doğrudan ya da dolaylı olarak yukarıdaki sebeplerden kaynaklanabilmektedir.

Covid-19 Sonrasında Saç Dökülmesi

Covid-19 Sonrasında Saç Dökülmesi
Covid-19 sonrasında saç dökülmesi görülebiliyor.

Covid-19 hastalığı hayatın her alanını büyük oranda etkiledi. Virüsün etkilediği unsurlardan biri de saç dökülmeleri oldu. Hastalığı geçirdikten sonraki 6 ay içerisinde saç dökülmeleriyle karşılaşan birçok kişi dökülmenin nedenlerini araştırırken Covid-19’un dökülmelere olan etkisiyle karşılaşıyor. Genel olarak hastalığın psikolojik etkilerinden kaynaklı olarak saç dökülmeleri olduğu görüşü benimsenmektedir. Ancak özellikle 6 aydan fazla bir süre içinde devam eden saç dökülmeleri, daha ileri boyutlu bir sorun olarak ortaya çıkabilir. Özellikle de alopecia (yama biçiminde saçta meydana gelen açıklık)adlı saç dökülme probleminin Covid-19 sonrasında ortaya çıkması da mümkün.

Covid-19’un Neden Olduğu Kalıcı Sorunlar

Koronavirüs sonrasında gelişebilecek hastalıkların ya da kalıntıların kontrol altına alınması için birçok inceleme gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda Covid-19’un ilk kez ortaya çıktığı Wuhan’da daha önce hastalığı atlatıp taburcu olmuş kişiler üzerinde yapılan 6 aylık takip sürecinden sonra yapılan incelemeler sonuç verdi.

Ortaya çıkan sonuçlarda Covid-19’un atlatıldıktan sonra da kas zayıflıkları, uyku düzensizliği, yorgunluk, depresyon, saç dökülmesi gibi birçok soruna neden olabildiği anlaşıldı. Saç dökülmesi sorunu Covid-19 atlatan kişilerin birçoğunda görülen bir semptom oldu.

Bu sonuçlara göre tetkik edilen kişilerin %63’ünde yoğun yorgunluk ve kas zayıflıkları, %26’sında uyku problemleri, %23’ünde depresyon ve anksiyete, %22’sinde de saç dökülmesi sorununa rastlandı. Bu sonuçlarla ilgili yetkililer, uzun dönemli Covid-19 kalıntılarını incelemek için değerlendirmeler yapmaya devam etmektedir.

Saç Dökülmelerinde Covid-19’un Etkileri

Saç dökülmeleri ile ilgili ortaya çıkan bu sonuçlara göre yapılan değerlendirmeler, Covid-19’un uzun vadede sorunu ortaya çıkarabildiği yönünde. Ancak soruna yol açan şeyin farklı sebepleri olabilir. Covid-19 hastalığının dolaylı olarak neden olabildiği bu sebepler ise şöyle:

 • Covid-19 virüsünün kalıtsal saç dökülmelerine neden olması
 • Hastalık sürecinde oluşan vitamin ve hormonsal eksikliklerin uzun vadeli yansıması
 • Hastalık sürecinde alınan ilaçların uzun vadeli yan etkileri
 • Hastalık sürecinde yaşanan psikolojik stres ve depresyon gibi unsurların uzun vadeli etkileri

Uzun Covid Nedir?

Uzun Covid Nedir?
Uzun Covid, hastalığın belirtilerinin ilerleyen dönemlerde de ortaya çıkabileceğini ifade ediyor.

Koronavirüs’ün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonrasında uzun süre devam eden semptomlar ya da kalıntılar, hastalığın etkilerini büyük ölçüde hissettirmeye devam ediyor. Hastalığı atlatıp taburcu olan kişilerin aylar sonra kronik yorgunluk ve psikolojik problemlerin ortaya çıkması hastalığın etkilerin uzun döneme yayıldığını ortaya koydu. Hastalığı atlatanların büyük çoğunluğunda karşılaşılan bu sorunların neticesinde ortaya çıkan bu durum “Uzun Süreli Covid” söylemlerinin artmasına neden oldu. Dolayısıyla bu söylem, uzun süre devam eden Covid-19 etkilerinin adı olarak karşımıza çıktı.

Uzun Covid olarak anılmaya başlanan bu süreçte hastalar, birçok farklı belirti göstermektedir. Hastalık sonrası yan etki, ya da hastalık kalıntısı olarak adlandırılabilecek olan bu süreçte yaşananlar, uzmanlara göre organların aldığı uzun süreli hasarların etkisi olarak tanımlanıyor. Bazı uzmanlara göre ise bu durum ilk enfeksiyon hastalıklarından sonra 10 yıl gibi bir sürede ortaya çıkabilen polio sendromuna benziyor. Saç dökülmeleri de bu semptomlar arasında oldukça önemli bir yere sahip.

Covid-19 Sonrası Saç Dökülmesi Kullanılan İlaçlar Yüzünden mi?

Covid-19 hastalığını atlatan birçok kişide rastlanan saç dökülmesi problemi, hastaların enfeksiyon sürecinde yaşadıkları stres ve ağır yorgunluk hali olabileceği gibi yoğun bir şekilde kullanılan ilaçlar da olabilir. Özellikle yüksek miktarlarda ilaç kullanımı gerektiren Covid-19 sürecinde aşırı kimyasal kullanımı sonucunda saç kayıpları yaşanması bazı uzmanlar tarafından normal görülen bir süreç. Dolayısıyla da yoğun ilaç kullanımı gerektiren hastalık sonrasında bu etkiyi yok edebilmek için beslenme konusunda dikkatli olmakta yarar vardır.

Saç Dökülmesini Durdurmak Mümkün mü?

Saç Dökülmesini Durdurmak Mümkün mü?
Uygun tedavi yöntemleri ile Covid etkileri giderilebilir.

Covid-19 sürecinin getirdiği strese bağlı olarak ya da kullanılan ilaçlar nedeniyle yaşansa da bazı konularda daha dikkatli davranarak saç dökülmelerinin önüne geçmek mümkün. Bu durumlarda özellikle hastalık sürecinde eksilen besin değerlerini takviye etmek ve vitamin takviyesi yapmak gibi çözümlerle sorunun üzerine gidilmelidir. Saç dökülmesinin önüne geçmek için aşağıdaki besinlerin tüketilmesi faydalı olacaktır:

 • Meyve
 • Kırmızı / beyaz et
 • Avokado
 • Yumurta
 • Yoğurt
 • Deniz mahsulleri (Özellikle somon)
 • Ispanak
 • Badem
 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler

Covid-19 sonrasında ortaya çıkabilen saç dökülmesini önlemek için özellikle besin takviyesi büyük önem taşımaktadır. Ayrıca hastalık sürecinde yaşanan psikolojik sorunların atlatılması ve moral depolamak da saç kayıplarının önüne geçmek konusunda yardımcı olacaktır.

Saç dökülmesi çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Peki Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir