Teknoloji

Google Reklam Nasıl Verilir? (2022)

Google Reklam Nasıl Verilir

Yaşadığımız bu dönemde dijitalleşmenin artmasıyla çoğu işimizi dijital platformlardan hallediyoruz. Google reklam verme işletmelerin göz ardı etmemesi gereken bir konudur. Google Ads, eski adıyla Google AdWords, Google aracılığı ile kolayca işletmenizin reklamını yapabileceğiniz bir reklamcılık hizmetidir. Peki Google reklam nasıl verilir? 2022 yılında reklam vermek için nasıl bir yol izlemek gerekir?

Dünyada en yaygın kullanıma sahip olan Google bu avantajı ile dünyanın en büyük iş birliğini ve reklam sistemini oluşturmuştur.

Google Ads ile arama sonuçlarında istediğiniz kelimeye reklam vererek ilk sayfada ilk sırada yer almanız mümkündür. Google Ads reklamları özellikle dijital pazarlama sektörüne hizmet verenler için paha biçilmez bir hizmettir.

Google Ads ile Nasıl Reklam Verilir?

Google Ads düşük bütçeyle firmanızı Google aramalarında en üst sıralara taşıyabileceği gibi, firmanızın bilinirlik oranlarını da oldukça üst seviyeye çıkarmanızı sağlayacaktır. Basit bir şekilde reklam vermeyi sağlayan uygulamadan faydalanmak için ilk önce Google hesabı sahip açmak gerekiyor. Sonrasında ise;

 • Google hesabınız ile http://adwords.google.com adresine girin.
 • Karşınıza çıkan “Başlayın”butonunu tıklayın.
 • E-posta adres bilgileri ve web sitenizin URL bilgilerini girin.
 • Kampanyanızın ayarlamalarını yapın.
 • Günlük bütçe tutarınızı girin.
 • Reklamlarınızın hangi ülke ve bölgede gösterilmesini istiyorsanız filtreleyin.
 • Reklamlarınızın hangi arama ağı veya görüntülü reklamlarda yayınlanacağı ile alakalı tercih yapın.
 • Keyword (anahtar kelime) belirleyin.
 • Sunacağınız teklif, kampanyalarınızı belirleyin.
 • Hazırladığınız reklam metninizi girin.
 • Ödeme yapmak için bilgilerinizi girmeniz gerekiyor.
 • Hangi ülke için faturalandırma yapacağınızı girin.
 • Seçtiğiniz ülkeye göre saat ayarlarını yapın. (Tek seferliktir, bir daha değiştirilmiyor)
 • Hesabınızın türünü seçtikten sonra kişisel bilgilerinizi ve adresinizi girin.
 • Ödemek için yöntemi belirledikten sonra seçtiğiniz yönteme göre bilgileri girin.

Oldukça kolay bir şekilde ve kısa süre içerisinde yapılabilen işlemler sonrasında artık Google aramalarında en üst sıralarda çıkacak ve hedef kitlenize en kısa sürede ulaşım sağlayabileceksiniz. Google Ads reklamları, Google aramalarına göre farklılık gösterebildiği gibi kelimeden kelimeye bile farklılık gösterebilmektedir.

Google Reklam Türleri

Google Reklam Türleri
Tercih edebileceğiniz farklı reklam türleri bulunmaktadır.

Google’da farklı kategorilerde reklam türleri bulunur. Reklam vermek için yararlanabileceğiniz birkaç reklam modeli bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Arama Ağı: Google arama ağı tarayıcının sonuç sayfasında diğer arama sonuçları gibi reklamınız gözükür ve en sık kullanılan reklam türlerinden biridir.
 • Görüntülü Reklam Ağı: Görsellerden oluşan reklamlardır. Çeşitli web sitelerinde farklı şekil ve boyutlarda görseller ile reklamınız gözükür. Reklamda gösterilecek olan resim, statik ya da animasyon formatında olabilir.
 • Alışveriş: Online ticaret siteleri tarafından tercih edilen ürün görseli ve fiyatının yer aldığı reklam modelidir. E-ticaret sitelerinin online pazarlama çalışmalarının temelini verilen bu reklamlar oluşturur. Bu reklamlar söz konusu site veya ürün ile direkt müşterilere gösterildiği için doğrudan ürün içerip satışa odaklanma, fazla görüntülenme ve dönüşüm oranlarına sahip olma ve ölçülebilirlik gibi avantajlardan dolayı sıklıkla tercih edilir.
 • Video: YouTube platformunda gördüğümüz reklam videoları.
 • Uygulama: Mobil uygulamaların yer aldığı reklam türü. Çoğu reklamın aksine tek tek tasarlanmasına gerek yoktur. Google Ads, var olan öğeleri işleyerek uygulama reklamlarını farklı reklam alanlarına göre en uygun hale getirir.

Google Reklam Fiyatları

Google Ads reklam fiyatları reklam vereceğiniz alana ve hedeflediğiniz konuma göre değişkenlik gösterebilir. Tıklama başına ya da gösterime göre tutarlar hesaplanır. Örneğin bijuteri ürünler satan bir online mağazanız var ve kolye kelimesinde Google’da ilk sayfada yer almak istiyorsunuz. Burada dikkat edilmesi gereken konu aynı anahtar kelimeyi kullanan birçok rakibiniz var ve onlar da ilk sırada bulunmak istiyorlar. Fiyatlar bu kelimelere verilmiş tekliflere göre değişken olabilir.

Google Ads sistemine göre belirlenecek reklam fiyatları, anahtar kelimeye ve rekabet seviyesine göre farklılık göstermekte. Türkiye için yaklaşık tıklama başı maliyetler 7 kuruş ile 10 lira arasında değişiyor fakat 10 lira üst sınır diyemiyoruz. Google reklamlarını bir açık arttırma sistemi olarak düşünmek daha doğrudur. Aslında borsa gibi de diyebiliriz. Reklam verenler anbean rekabet içerisindedir ve tekliflerini sürekli değiştirirler. Bundan ötürü de fiyatlar gün sonunda değişiklik göstermiş olur.

Google Reklam Ödeme Seçenekleri

Google Reklam Ödeme Seçenekleri
Google Ads’e tıklandığınız reklam kadar ödeme yaparsınız.

Reklamlarınıza tıklanmadıkça sizden para alınmaz. Doğal olarak herhangi bir maliyette oluşmaz. Müşteriler reklamlarınıza tıkladıkça sizden para alınır.

 • Manuel ödeme: Google Ads hesabınıza tanımladığınız kartınız ile istediğiniz dönemlerde belirleyeceğiniz tutarda ödeme yapmanıza olanak sağlar.
 • Otomatik ödeme: Bu ödeme şekliyle Google reklam hesabınız borçlandırılır. Harcamalarınız belirli bir kotaya ulaşınca Google, otomatik olarak ödemeyi çeker.

Google reklam verme maliyeti size bağlıdır. İsterseniz 20 TL’lik reklam bile verebilirsiniz. Fakat bu kadar düşük bir bütçe beklediğiniz sonucu almanızı sağlamayacaktır.

Google hakkında çok daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız sıradaki içeriğiniz Google MuM Nedir? olabilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir