Sinema

DC Animasyon Filmleri Hangi Sırayla İzlenmelidir?

DC Animasyon Filmleri Hangi Sırayla İzlenmelidir?

Çizgi romanların animasyon filmleri denildiğinde akla DC Comics’in gelmediği bir durum ender görülür. Uzun zamandır, rakipsiz olmanın da verdiği rahatlıkla, DC cephesi animasyon filmleri konusunda iyi bir çizgi yakaladı. Çıkan animasyon filmlerinin sayısı arttıkça izleyiciler için şu çok doğal soru da ortaya çıkıverdi: DC animasyon filmleri hangi sırayla izlenmelidir? İşte bu yazı aklınızda yer edinen bu soruya oldukça güzel bir cevap verecek.

DC Comics ve Animasyon

DC Comics ve Animasyon
DC Comics evreni

Listeye geçmeden önce DC’nin animasyon konusundaki başarısını biraz övmek isterim. Bunun için biraz başlangıca kadar gideceğim. 1992 ve 1996 senelerinde DC Comics, iki büyük süper kahramanı için çizgi dizi yapmaya başladı. Bu senelere yakın veya hemen öncesinde doğmuş olanlar iyi bilecektir. Batman: The Animated Series ve Superman: The Animated Series oldukça sevilen ve 2000lere kadar süren çizgi dizilerdi.

Burada durmadılar doğal olarak. The New Batman Adventures ve Batman Beyond aynı seneler içinde çıkan çizgi diziler oldu. Batman’in ekmeğini bolca yedikten sonra DC, Justice Leauge girişimlerine başladı. 2001 ve 2004 yıllarında çıkan Justice League ve Justice League Unlimited ile birlikte çizgi dizilerine devam ettiler.

Bu senelerde sadece çizgi diziler yapılmıyordu tabii. Batman karakterine odaklanan birçok animasyon film de vizyona girdi. Batman: Mask of the Phantasm, Batman Beyond: Return of the Joker ve Batman and Mr. Freeze: SubZero gibi filmler oldukça beğeni toplamıştı. Karakterin televizyon ve beyaz perdede bu kadar sevilmiş olmasından ötürü birçok Batman işi yapıldı ve yapılmaya da devam edilecek anlayacağınız.

Karşınızda DCAMU!

2010lara kadar çizgi diziler ve tek hikayelik filmler üzerinden devam eden DC, Marvel’ın sinemada bütünleşik bir evren fikriyle alkışları topladığını gördü. Bu işin DC için beyaz perde ayağı bildiğiniz gibi. Oraya girip tatları kaçırmaya gerek yok. Ancak animasyon filmleri için Marvel formülünü denemek adına kolları sıvadılar.

Böylece DC Animated Movie Universe, yani DCAMU ortaya çıktı! Marvel’ın animasyon filmleri konusunda bir girişimi de yoktu. Bu yüzden DC bu alanda istediği gibi at koşturabilirdi. Öyle de yaptılar. Günümüze gelene kadar bazı senelerde 3 animasyon filmi birden çıkıyordu. Doğal olarak beyaz perdede göremediğimiz birçok karakteri ve hikayeyi de izleme fırsatı elde etmiş olduk.

Aşağıda listelenen animasyon filmleri de bu bağlamda, DCAMU’nın çıkış senesine göre sıralanmış animasyon filmleridir. Hikaye açısından da önce onu izle, daha sonra şunu izlersin gibi bir yol izlemenize gerek yok. Sıradan başlayarak devam etmeniz hikaye açısından da doğru olacaktır. Öyleyse animasyon filmlerine geçelim hemen:

Justice League: The Flashpoint Paradox

Justice League: The Flashpoint Paradox
Justice League: The Flashpoint Paradox

2013 yılında çıkan Justice League: The Flashpoint Paradox, “Flashpoint” çizgi romanını konu edinen bir animasyon filmidir. Seslendirme kadrosunda da Kevin Conroy ve Michael B. Jordan gibi isimler yer alıyor. Filmin IMDb puanı ise 8,1.

Justice League: War

“Justice League: Origin” çizgi romanından esinlenilen animasyon filmi 2014 senesinde izleyici ile buluşmuştur. Bir önceki filmde seslendirme kadrosunda bulunan Kevin Conroy ve Michael B. Jordan bu filmde yerlerini Jason O’Mara ve Shemar Moore’a bıraktılar. Filmin IMDb puanı ise 7,2.

Son of Batman

Batman karakterinin “Batman and Son” çizgi romanını konu alan film 2014 yılında yayımlanmıştır. Batman’i seslendiren Jason O’Mara’ya, Robin karakterinin seslendirmesinde Stuart Allan eşlik etti. Filmin IMDb puanı ise 6,7.

Justice League: Throne of Atlantis

The New 52 arkının bir parçası olan “Throne of Atlantis” çizgi romanından esinlenilen film izleyici ile 2015 yılında buluştu. Bu animasyon filmiyle Arthur Curry ve Mera gibi Atlantis karakterleri de evrene girdiler. Filmin IMDb puanı ise 6,6.

Batman vs. Robin

“Batman: The Court of Owls” çizgi roman serisinden esinlenilen animasyon filmi 2015 yılında yayımlandı. Filmin IMDb puanı ise 7,1.

Batman: Bad Blood

Batman: Bad Blood
Batman: Bad Blood

Batman vs Robin filmine devam filmi olarak çıkan Bad Blood, izleyici ile 2016’da buluştu. Filmin IMDb puanı ise 6,7.

Justice League vs. Teen Titans

Justice League üyeleri ve Teen Titans ekibini karşı karşıya getiren film 2016 yılında yayımlandı. Filmin IMDb puanı ise 6,9.

Justice League Dark

Peter Milligan tarafından yaratılan süper kahraman takımını konu alan animasyon filmi 2017 yılında izleyici ile buluştu. Filmin IMDb puanı ise 7,0.

Teen Titans: The Judas Contract

Justice League vs. Teen Titans animasyon filminin devamı niteliğinde çıkan animasyon filmi 2017 yılında yayımlanmıştır. Filmin IMDb puanı ise 7,0.

Suicide Squad: Hell to Pay

Suicide Squad takımını konu alan animasyon filmi 2018 yılında izleyici ile buluşmuştur. Filmin IMDb puanı ise 7,0.

The Death of Superman

Aynı isimli çizgi romandan uyarlanan ve ikinci defa animasyon olarak yapılan The Death of Superman, 2018 yılında yayımlandı. Filmin IMDb puanı ise 7,3.

Constantine: City of Demons

Constantine: City of Demons
Constantine: City of Demons

DC/Vertigo’nun Hellblazer: All His Engines grafik romanından uyarlanan animasyon film, 2018 yılında izleyicilerle buluştu. Filmin IMDb puanı ise 7,3.

Reign of the Supermen

Hem “The Death of Superman” çizgi romanından uyarlanan hem de aynı isimdeki animasyon filminin devamı olan film, izleyici ile 2019 yılında buluşmuştur. Filmin IMDb puanı ise 6,7.

Batman: Hush

2002 yılında çıkan aynı isimli çizgi romandan uyarlanmış Batman: Hush 2019 yılında yayımlandı. Filmin IMDb puanı ise 6,9.

Wonder Woman: Bloodlines

Diana Prince karakterine odaklanan animasyon filmi izleyici ile 2019 yılında buluştu. Filmin IMDb puanı ise 5,9.

Justice League Dark: Apokolips War

“Darkseid War”, “Final Crisis” ve “Futures End” gibi çizgi romanlardan uyarlanan film, 2020 yılında çıkmıştır. Serinin son filmi olarak planlanmıştı. Ancak bu filmden sonra olanları anlatan Constantine: The House of Mystery isimli bir kısa animasyon da 2022 yılında yayımlandı. Filmin IMDb puanı ise 7,7.

Başka Yok mu?

Batman: Gotham Knight
Batman: Gotham Knight

“Yazının başında o kadar övdün, 16 tane mi çıkarmışlar?” diyebilirsiniz. Haklı da olursunuz, çünkü bazı seneler 3 film çıktığını düşünürsek 16 gerçekten de düşük bir sayı. Ancak DC, 16 animasyon filmi sinematik bir evren olarak çıkarmakla kalmadı. Süreç boyunca tek hikayelik animasyon filmleri de yapmaya devam ettiler. Kişisel olarak beğendiğim birkaçını aşağıdaki gibi listelemek isterim:

  • Batman: Gotham Knight
  • Batman: Under the Red Hood
  • Justice League: Doom
  • Batman: The Dark Knight Returns – Part One
  • Batman: The Dark Knight Returns – Part Two
  • Justice League: Gods and Monsters
  • Batman: The Killing Joke
  • Batman: Gotham by Gaslight
  • Superman: Red Son

Bu listedeki animasyon filmleri de çıkış tarihlerine göre sıralanmıştır. Siz istediğiniz sırada izleyebilirsiniz. Ayrıca Batman animasyon filmlerinin çoğunlukta olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Azılı bir Batman sever olduğumdan ötürü hepsi, sevmiyorsanız affedin. Bu yüzden The Killing Joke animasyon filmi ile alakalı DC’ye olan yorumumu da yazıya eklemezsem olmaz. Güzelim hikayeyi arka sıra izleyicisi biraz heyecanlansın diye başından bozuk yaptınız. Ama dua edin, Killing Joke çok sevdiğim bir Batman hikayesi.

Herkese iyi seyirler!

Bu güzel liste üzerine bir de Marvel’ın DC’den Esinlendiği Çizgi Roman Karakterleri hangileriymiş, öğrenmek ister misiniz? O halde hemen linke tıklayın.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir