Oyun

Dead by Daylight Sistem Gereksinimleri

Dead by Daylight sistem gereksinimleri

Oyun sektörünün büyümesi ile beraber oyun türlerindeki çeşitlenmeler de hızlanmaya başladı. Yükselen ve geniş kitlelere hitap eden oyun türlerinden biri de korku türü olmuştur. Özellikle 2013 yılında çıkan Outlast oyunu, korku türünün yükselişini hızlandıran oyunlardan biri olarak başı çekiyor. Dead by Daylight da bu oyunlar arasında sayılmaktadır. Peki, oldukça merak edilen Dead by Daylight sistem gereksinimleri nelerdir?

Dead by Daylight için Gerekli Sistem Gereksinimleri

Dead by Daylight için Gerekli Sistem Gereksinimleri
Oyunu oynayabilmek için minimum sistem gereksinimlerini karşılıyor olmanız yeterli olacaktır.

2013 yılı sonrası ardı ardına korku oyunları çıkmaya başlasa da aynı yapıda oyunların çıkıyor olması oyuncuları korku türünden uzaklaştırmaya başlamıştı. Böylece yükselişe geçen bir oyun türünü, aynı yapıda oyunlar geriye düşürmekteydi.

Türü tekrar canlandıracak hamleyi yapan ise Behaviour Interactive oldu. Firma, korku türünü rekabetçi oyun tarzı ile birleştiren Dead by Daylight oyununu 2016 Haziran’ında piyasa sürdü. Her rekabetçi oyun tarzında olduğu gibi Dead by Daylight da geniş kitlelere hitap edebilmek için sistem gereksinimlerini mütevazi bir yapıda tutmuştur. Oyun, sürekli olarak güncellenip yenilenmektedir. Dead by Daylight’ın minimum sistem gereksinimleri şu şekildedir:

 • Windows 10, 64-bit işletim sistemi
 • Intel Core i3-4170 işlemci ya da AMD FX-8120 işlemci
 • 8 GB RAM
 • DX11 uyumlu GeForce GTX 460 ya da AMD HD 6850 1GB ekran kartı
 • Genişbant internet altyapısı
 • 50 GB boş, kullanılabilir depolama alanı

Oyun için tavsiye edilen minimum sistem gereksinimleri, kullanıcıların en düşük ayarda oynayabilmesi için tasarlanmıştır. Oyun için önerilen sistem gereksinimleri ise şunlardır;

 • Windows 10, 64-bit işletim sistemi
 • Intel Core i3-4170 işlemci ya da AMD FX-8300 işlemci
 • 8 GB RAM
 • DX11 uyumlu GeForce 760 ya da AMD HD 8800 ve üstü 4 GB ekran kartı
 • Genişbant internet altyapısı
 • 50 GB boş, kullanılabilir depolama alanı

Önerilen sistem gereksinimlerine sahip kullanıcılar oyunu orta – yüksek ayarda oynayabilmektedir.

Dead by Daylight Oyun Yapısı

Dead by Daylight Oyun Yapısı
Dead by Daylight oyununu arkadaşlarınızla beraber de oynayabilirsiniz.

Korku türü oyunları genellikle bir gizemi çözme üzerine kurulu olarak işlenmektedir. Örnek vermek gerekirse; Outlast’te bir gazeteci olarak, akıl hastanesindeki gizemi çözmeye çalışıyoruz. Diğer büyük korku oyunu yapımlarından Resident Evill 7 ve Village oyunlarında ise eşimiz ile çocuğumuzu kurtarıp, üstlerindeki gizemi açığa çıkartmayı hedefliyoruz. Genel olarak bakıldığında, oyun mekanikleri birbirinden farklılık gösterse de içerdiği hikâye yapısı olarak aynı noktaya bağlanmaktadır. Dead by Daylight ise türe farklı bir bakış açısı getirerek, grup halinde korkmayı temel amaç ediniyor.

Oyun mekaniksel olarak 4 kişinin kaçtığı ve 1 kişinin onları yakalamaya çalıştığı bir sistem üzerine kurulmuştur. Herhangi bir hikâye modu olmayan oyun “parti oyunu” türüne ait bir yapıda. Oyuna sahip oyuncular, ister tek başlarına başkaları ile beraber oyunu oynayabilir, isterlerse de arkadaş grubu olarak toplanarak birbirleri ile bu tecrübeyi tadabilmektedirler. İçerisindeki derece sistemi ile de oyuncular puan kazanma ve birden fazla oyun içi içeriğe ulaşabilme imkanlarına sahip. Ek olarak oyuncular için her kötü karakterin bir gelişim ekranı bulunmaktadır. Oyuncular bu ekran üzerinden kötü karakterlerine yeni özellikler ekleyerek, bir sonraki oyun için diğer oyunculara kötü sürprizler hazırlayabilirler.

Dead by Dayligt’ın korku mekanikleri yakalanmama teması üzerine kurulu olsa da oyunu diğer yapımlara göre ön plana çıkaran ana özelliği ise, içerisinde jump scare bulunmamasıdır. Korku filmi ve korku oyunlarının en ucuz numaralarından biri olan jump scare, ekranda aniden beliren yüksek sesli ifadeler olarak tanımlanmaktadır.

Dead by Daylight Benzeri Oyunlar

Dead by Daylight Benzeri Oyunlar
Dead by Daylight’a benzeyen birçok korku oyunu bulunuyor.

Rekabetçi korku oyunu türünü geniş kitlelere yayan Dead by Daylight oyunun birden fazla rakibi de bulunmaktadır. Her yeni rakibi, bu rekabetçi mekaniği farklı bir şekilde yorumlayıp sunsa da temel olarak rekabetçi korku oyunu türüne dahildir. Rakiplerinin güçlenmesi Dead by Daylight’ın oyuncu kitlesine büyük bir darbe vursa da gelen her yeni güncelleme, oyunu tekrar aktif hale getiriyor. Dead by Daylight tarzı rekabetçi korku oyunlarından bazıları şunlardır;

 • Friday the 13th: The Game
 • Hello Neighbor
 • Pacify
 • Phasmophobia
 • Devour
 • Propnight

Neredeyse her platform üzerinden Dead by Daylight’a erişmek mümkündür. Çünkü oyun bilgisayarlar için Steam, Epic Games ve Microsoft Store platformlarında yer alıyor. iOS ve Android mobil cihazlarda da erişime açık olan ek olarak tüm konsol mağazalarında da satın alıma açıktır. Ek olarak oyuna yalnızca Steam üzerinde 400.000’e yakın inceleme yazısı yazılmış. Bu incelemeleri yapan kişilerin %83’ü oyunu tavsiye etmektedir. Ayrıca oyun, geçtiğimiz günlerde Epic Games üzerinden ücretsiz bir şekilde oyunculara verildi. Oyun, Türkçe dil desteğine de sahiptir.

Eğer korku oyunlarını oynamaktan keyif alıyorsanız Poppy Playtime Sistem Gereksinimleri başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneririz.

Shares:

1 Yorum

 • Begüm Dilbaz
  Begüm Dilbaz
  18 Aralık 2021 at 07:18

  Bir süredir bu oyuna benzer oyunlar arıyordum. İçerikte benzer oyunlar önerdiğiniz için teşekkürler.

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir