Sinema

En Sevilen Denzel Washington Filmleri

Denzel Washington Filmleri

Aksiyon ve gerilim filmlerinin her zaman aranan yüzü olan Denzel Washington yapımları, tüm zamanlarda sevilen ve hâsılat rekorları kıran yapımları arasında yer alır. Oyunculuğu kadar yönetmenliği ile de ön plâna çıkan Washington, üretkenliğini hiçbir zaman yitirmemiştir. Yazımızda en sevilen Denzel Washington filmleri içinde öne çıkanları sizin için listeledik.

Macbeth’in Trajedisi / The Tragedy of Macbeth (2021)

The Tragedy of Macbeth (2021)
The Tragedy of Macbeth (2021)

Macbeth’in Trajedisi, Denzel Washington’ın rol aldığı son yapımlardan biridir. Film, sinema dünyasının efsanelerinden Coen kardeşlerden Joel Coen’in senaryosunu William Shakespeare’in ölümsüz eseri Macbeth’ten uyarlayarak yazıp yönettiği son dönemlerin en sıra dışı filmlerinden biridir. Washington’ın eşsiz oyunculuğuyla modern bir uyarlama olarak perdeye yansıyan yapım, Apple TV’den izlenebilir.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Joel Coen
 • Hikâye: William Shakespeare
 • Senarist: Joel Coen
 • Oyuncular: Denzel Washington, Brendan Gleeson, Frances McDormand, Harry Melling, Corey Hawkins.

Filmin Konusu

General Macbeth, üç cadıdan aldığı kehanetle kral olacağını öğrenir. Öğrendiği bu bilginin dehşetiyle yeni bir savaşa hazırlanan Macbeth bir İskoç Lordu olarak İskoçya krallığını elde etmek için amansız bir mücadelenin içine girecektir.

Küçük İpuçları / The Little Things (2021)

The Little Things (2021)
The Little Things (2021)

Amerika Bileşik Devletleri yapımı bir film olarak 2021 yılında vizyona giren Küçük İpuçları, bir suç gerilim yapımı olarak John Lee Hancock tarafından yazılıp yönetilmiştir. Denzel Washington ve Rami Malek gibi iki efsane oyuncuyu yan yana getiren film, Warner Bros. Pictures tarafından yayınlanmıştır.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: John Lee Hancock
 • Senarist: John Lee Hancock
 • Oyuncular: Denzel Washington, Soffia Vassileva, Jared Leto, Rami Malek, Isabel Arraisa, Natalie Morales.

Filmin Konusu

İki zıt karakterli polisin suçluları yakalamak konusundaki farklı bakış açılarını ele alan filmde etkileyici bir suç ve gerilim teması işleniyor. İyi polis kötü polis efsanesinin etkileyici bir anlatısını sunan filmde polislerden biri suçluların peşinde tam bir kanun adamı olarak koştururken diğer polis suçlulara ulaşmak için kanunsuz yollara giriyor.

Adalet 2 / The Equalizer 2 (2018)

The Equalizer 2 (2018)
The Equalizer 2 (2018)

Aynı adlı bir suç gerilim dizisinden uyarlanan filmin ilk yapımı 2014 yılında vizyona girmişti. Amerika Birleşik Devletleri yapımı bir film olan Adalet 2’nin senaryosunu Richard Wenk yazarken, yönetmenliğini ise Antoine Fuqua üstlenmiştir.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Antoine Fuqua
 • Hikâye: Richard Lindheim, Michael Sloan.
 • Senarist: Richard Lindheim
 • Oyuncular: Denzel Washington, Melissa Leo, Pedro Pascal, Bill Pullman, Ashton Sanders.

Filmin Konusu

Eskiden denizci ve DIA operatörü olarak görev alan Robert McCall, emeklilik hayatı yaşamaya başlamıştır. Zor durumda yaşayanlara yardım ederek sakin bir hayat süren McCall gelişen olaylarla kendini yeniden aksiyon dolu olayların içinde bulur.

Roman J. Israel (2017)

Roman J. Israel (2017)
Roman J. Israel (2017)

Denzel Washington’ın Akademide ve farklı birçok alanda en iyi erkek oyuncu ödülüne aday gösterilmesini sağlayan filmde bir diğer efsane oyuncu Colin Farrel da yer alıyor. Dan Gilroy tarafından yazılıp yönetilen yapım, bir hukuk mücadelesini konu alıyor.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Dan Gilroy
 • Senarist: Dan Gilroy
 • Oyuncular: Denzel Washington, Shelley Hennig, Colin Farrel, Hugo Armstrong, Lynda Gravatt, Tony Plana, Carmen Ejogo.

Filmin Konusu

Los Angeles’ta bir hukuk bürosunda avukatlık mesleğini icra eden Roman J. Israel, âdil bir dünya için yaşayan idealist bir bireydir. Yaşanan gelişmelerden sonra bir anda bütün hukuk bürosunun başına geçmesi gereken Roman, kendini karmaşık olayların içinde bulur.

Çitler / Fences (2016)

Çitler / Fences (2016)
Çitler / Fences (2016)

Denzel Washington, oyunculuğuyla olduğu kadar yapımcı ve yönetmen kimliğiyle de büyük projelere imza atmıştır. Yönetmenliğini ve başrol oyunculuğunu Denzel Washington’ın üstlendiği film, aynı zamanda bir uyarlamadır.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Denzel Washington
 • Hikâye: August Wilson
 • Senarist: August Wilson
 • Oyuncular: Denzel Washington, Jovan Adepo, Viola Davis, Russel Hornsby, Stephan Henderson.

Filmin Konusu

Film, 1950’li yıllarda Pitsburg’da çöp toplayıcılığı yapan Troy Maxon’un gençlik hırsını oğlundan çıkarmasını anlatıyor. Gençliğinde bir beyzbol oyuncusu olmak isteyen ancak siyahîlerin oyuncu olması yasak olduğu için hayaline ulaşamayan Troy, oğlunun da futbolcu olmasını engellemeye çalışır.

Muhteşem Yedili / The Magnificent Seven (2016)

The Magnificent Seven (2016)
The Magnificent Seven (2016)

Akira Kurosawa’nın efsane filmi Yedi Samuray’dan uyarlanan ve kendisi de oldukça etkileyici bir yapım olan Muhteşem Yedili, Denzel Washington oyunculuğuyla daha etkili bir hal alıyor. Filmin senaryosunu Richard Wenk ve Nic Pizzolatto kaleme alırken, yönetmenliği Antoine Fuqua üstleniyor.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Antoine Fuqua
 • Hikâye: Hideo Oguni, Shinobu Hashimoto.
 • Senarist: Richard Wenk, Nic Pizzolatto.
 • Oyuncular: Denzel Washington, Ethan Hawke, Byung – hun Lee, Martin Sensmeier, Chriss Pratt, Vincent D’Onofrio, Manuel Garcia – Rulfo, Peter Sarsgaard.

Filmin Konusu

Bartholomew Bogue adlı bir sanayici, Rose Krick kasabasını kuşatma altına almış ve bir sömürü düzeni oluşturmuştur. Kasaba halkı bölgede kelle avcılığı yapan Sam Chisolm ve arkadaşlarından oluşan 7 kişilik bir haydut grubundan yardım ister. Muhteşem yedili kendilerini kasabanın koruyucusu olarak savaşın içinde bulur.

Uçuş / Flight (2012)

Flight (2012)
Flight (2012)

Denzel Washington’ı bir pilot olarak izlediğimiz bu yapımda, oyuncunun aynı zamanda dramatik bir kurgunun içinde görüyoruz. John Gatins tarafından senaryosu yazılan yapımın yönetmenliğini Robert Zemeckis üstleniyor.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Robert Zemeckis
 • Senarist: John Gatins
 • Oyuncular: Denzel Washington, Kelly Reilly, Bruce Greenwood, Don Cheadle, John Goodman, Melissa Leo.

Filmin Konusu

Şatafatlı bir yaşam sürdüren ve gece hayatına düşkün bir pilot olan Whip Witaker, sürekli alkol alıp gittiği her yerde farklı kadınlarla birlikte olmaktadır. Uçuşa alkollü olarak çıkan Whip, arızalanan uçağı aksiliklere rağmen başarılı bir şekilde indirir. Çok sayıda insanın hayatını kurtaran Whip, öte yandan alkollü olarak uçtuğu için soruşturma ile karşılaşır.

Amerikan Gangsteri / American Gangster (2007)

American Gangster (2007)
American Gangster (2007)

Birçok ödül alan ve aday gösterilen efsane yapım Amerikan Gangsteri, Denzel Washington ve Russel Crowe’u bir araya getirmiştir. Filmin senaristliği ve yönetmenliğini ise başarılı yönetmen Ridley Scott üstlenmiştir.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Ridley Scott
 • Senarist: Ridley Scott
 • Oyuncular: Denzel Washington, Ted Levine, Russel Crowe, Cuba Gooding Jr., Josh Brolin, John Ortiz.

Filmin Konusu

Bir mafya çetesine mensup olan Frank Lucas, patronunun ölümünden sonra kendini çetenin lideri ilan eder. Eroin ithalâtı yapan çetesiyle hedefi Güney Doğu Asya’dan alınan erinleri doğrudan ülkeye sokmaktır. Bu sırada narkotikte görev yapan idealist polis Richie Roberts, çetenin peşindedir.

İçerideki Adam (2006)

İçerideki Adam (2006)
İçerideki Adam (2006)

Denzel Washington’ın dedektif rolüyle yer aldığı yapımın senaryosunu Russel Gewirts kaleme alırken yönetmenliğini ise Spike Lee üstlenmiştir. Filmde Denzel Washington’a Jodie Foster, Clive Owen gibi oyuncular eşlik etmiştir.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Spike Lee
 • Senarist: Russel Gewirtz
 • Oyuncular: Denzel Washington, Jodie Foster, Ashlie Atkinson, Clive Owen.

Filmin Konusu

Sıradan bir banka soygunu olarak başlayan olayda dört soyguncu 50 kişiyi rehin almış ve polisle pazarlık yapmaya başlamıştır. Her seferinde polislerin soygunculara göre geride kaldığı karşılıklı pazarlıkta işler banka patronunda düğümlenir.

Deja Vu (2006)

Deja Vu (2006)
Deja Vu (2006)

2006 yılında beyaz perdeye yansıyan Deja Vu seyirciyi heyecanla sürükleyen bir aksiyon ve bilim kurgu yapımıdır. Denzel Washington’ın etkileyici oyunculuğu ile büyük bir etki yaratan film, hem hâsılatıyla hem de kurgusuyla ses getirmiştir. Filmin senaryosunu Terry Rossio ve Bill Marsilii üstlenirken yönetmenliğini Tony Scott yapmıştır.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Tony Scott
 • Senarist: Terry Rossio, Bill Marsilii.
 • Oyuncular: Denzel Washington, Bruce Greenwood, Val Kilmer, Adam Goldberg, Paula Patton, Jim Caviezel.

Filmin Konusu

Başarılı bir ATF ajanı olarak görev yapan Duog Carlin, bir gemide meydana gelen patlamadan sorumlu olarak atanır. Soruşturma sırasında olayın bir terör saldırısı olduğu ortaya çıkar. Bu sırada gizli bir proje geliştiren ve uzay zaman kırılması sonucu geçmişe gitmeyi olanaklı hale getiren ekiple tanışır.  Ekiple beraber geçmişe yolculuk yapan ajan Duog, âşık olduğu kadının ölümünü engellemeye çalışır.

Birbirinden heyecanlı ve akıcı hikâyelerle Denzel Washington oyunculuğunu bir araya getiren bu on film arasında henüz izlemedikleriniz varsa daha fazla beklemeden izleyin…

Oscar ödüllü oyuncuların filmlerini izlemeye devam etmek istiyorsanız işte sizin için bir yazı daha: Leonardo DiCaprio Filmleri

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir