Sinema

Leonardo DiCaprio Filmleri

Leonardo DiCaprio Filmleri

Rol aldığı çeşitli yapımlarla her türlü karakterin hakkını veren Leonardo DiCaprio, daha çocuk yaşında tasarlayarak kariyerini çizmiş, bilinçli bir aktör. Özellikle de psikolojik açıdan karakterlere derinlik katmasıyla ustalaşan oyuncu, yer aldığı her yapımda kendini parlatmayı ve farklı bir etki yaratmayı başarmıştır. Biz de bu yazımızda Leonardo DiCaprio filmleri arasında en etkileyici 15 tanesini sizin için listeledik.

Romeo + Juliet (1996)

Romeo + Juliet (1996)
Romeo + Juliet (1996)

William Shakespeare’in ölümsüz eseri ve aynı zamanda gerçek bir hikâyeye dayanan Romeo ve Juliet, pek çok defa sinemaya uyarlandı ve farklı tepkiler aldı. Ancak Romeo + Juliet, oyunun tam bir modern uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor. Çağdaş dünyanın izlerini içinde barındıran film, böyle bir aşk hikayesinin içinde bulunduğumuz çağda nasıl vuku bulacağını sorgulamak için çekilmiştir. Leonardo DiCaprio, ilk gençlik dönemlerinde ve kariyerinin yavaş yavaş ilerleme kaydetmediği bir aşamasındayken Romeo + Juliet’le izleyici kitlesini oluşturmaya başladı.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Baz Luhrman
 • Hikâye: William Shakespeare
 • Senarist: Baz Lurhman, Craig PePearce
 • Oyuncular: Leonardo DiCaprio, John Leguizamo, Claire Danes, Harold Perrineau, Brian Dennehy.

Filmin Konusu

1996 yapımı filmde hikâye güncel döneme uydurulmuş ve 1990’lı yılların Florida’sında olay yeniden canlandırılmıştır. İki düşman ailenin çocukları olan Romeo ve Juliet, birbirlerine deli gibi aşıktır ve kavuşmak için modern dünyanın verdiği sorunlarla boğuşurlar. Romeo ve Juliet özgün hikayesinde olduğu gibi aşk uğruna bir mücadele içeriyor ancak modern zamanların kattığı farklılıklar da hikâyeye yeni bir boyut kazandırıyor.

Titanik (1997)

Titanik (1997)
Titanik (1997)

Batması imkânsız olarak görülen devasa gemi Titanik’in 1912’deki batışını temel alan 1997 yapımı Titanik filmi, Leonardo DiCaprio’nun kariyerinde en önemli yere sahiptir. DiCaprio’nun bugün ulaştığı noktada Titanik filminin yeri yadsınamayacak kadar önemlidir. Film aynı zamanda yönetmeni James Cameron için de büyük bir öneme sahiptir. Titanik James Cameron’ın ve Leonardo DiCaprio’nun adını yıllarca yaptığı hasılat rekoruyla andırmıştır. Öyle ki filmin hasılat rekoru yıllar sonra yine Cameron’ın Avatar filmi ile kırılabildi.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: James Cameron
 • Senarist: James Cameron
 • Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Billy Zane, Kate Winslet, Kathy Bates, Victor Garber, Frances Fisher.

Filmin Konusu

Ressam bir genç olan Jack ve zengin bir ailenin büyük bir anlaşmanın sonucu olarak evlendirmek üzere oldukları kızları Rose Titanik’te yolculuğa çıkanlar arasındadır. Avrupa’dan Amerika’ya doğru taşıdığı binlerce insanla doğaya meydan okuyan gemi ise sessizce sonuna doğru ilerlemektedir. Jack ve Rose’un arasında beklenmedik bir çekim ortaya çıkar ve geminin son saatlerinde birbirlerini yakından tanımaya başlarlar. Gemiden sağ kurtulan Rose, kimliğini gizlemiş ve yıllar içinde kendine yeni bir hayat kurmuştur. Gemiyle ilgili ortaya çıkan gerçekler, Rose’un her şeyi açıklamasına neden olur.

New York Çeteleri (2000)

New York Çeteleri (2000)
New York Çeteleri (2000)

19. yüzyıl Amerika’sında geçen New York Çeteleri, temelde derinlemesine bir sosyolojik bakış sunmaktadır. Ortalama bir asır ve birkaç nesildir New York’ta yaşayan “yerliler”, İrlanda’dan gelen yeni göçmenlere karşı çeteleşir ve yeni gelenler kendilerine iş ve kalacak yer bulma mücadelesine girer. Geçmişe objektif ve etkileyici bir gözle bakma fırsatı veren bu kaliteli yapım, Martin Scorsese’nin aldığı çeşitli ödüllerin yanında Leonardo DiCaprio’nun oyunculuk yeteneğinde yeni parıltılar görmemizi sağlamıştır.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Martin Scorsese
 • Hikâye: Jay Cocks
 • Senarist: Jay Cocks
 • Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Cameron Diaz, Daniel Day-Lewis, John C. Reilly, Jim Brodbent.

Filmin Konusu

1850’li yıllarda Manhattan sokaklarında iki ayrı çete hakimiyet kavgasına girişmiştir. Gruplardan biri bir ya da iki nesildir bölgeye yerleşenlerden, diğeri ise İrlanda’dan yeni gelen göçmenlerden oluşmaktadır. İrlanda’lı grubun başındaki lider Dead Rabbits öldürülünce oğlu Amsterdam, onun yerine savaşa girmek zorunda kalır.

Sıkıysa Yakala (2002)

Sıkıysa Yakala (2002)
Sıkıysa Yakala (2002)

Gerçek bir hikâyeden uyarlanan filmin senaryosunda filme konu olan Frank Abagnale’ın da katkısı bulunmaktadır. Leonardo DiCaprio’nun Tom Hanks ile beraber çıkardığı olağanüstü oyunculuk, filmin kültleşmesine neden olmuştur. Film, tüm zamanların en dikkat çekici dolandırıcı temalı yapımlarından biri olarak yerini almıştır.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Steven Spielberg
 • Hikâye: Stan Redding, Frank Abagnale Biyografisi.
 • Senarist: Jeff Nathanson
 • Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Nathalie Baye, Christopher Walken, Tom Hanks, Martin Sheen, Amy Adams.

Filmin Konusu

Babasının iflasından sonra ailesi dağılan Frank, yine babasından öğrendiği bazı yöntemleri kullanarak kendini dolandırıcılık konusunda yetiştirir. Pilotluktan doktorluğa kadar farklı mesleklere bürünecek ve kendini profesyonel meslek erbabı olarak gösterecek kadar ustaca çalışan Frank, üst üste birkaç kez atlattığı FBI ajanı Carl ile zamanla iyi arkadaş olacaktır.

Göklerin Hakimi (2004)

Göklerin Hakimi (2004)
Göklerin Hakimi (2004)

Göklerin Hakimi, çekildiği yılda efsanevi ödüllere layık görülen oldukça ilgi çekmiş bir yapım. Klasik ABD sineması öğeleri taşıyan film; BAFTA, Altın Küre ve Oscar ödüllerine layık görüldü. Leonardo DiCaprio Göklerin Hakimi filminde Martin Scorsese’nin oluşturduğu karakterin psikolojik özelliklerini sonuna kadar hissettiriyor.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Martin Scorsese
 • Hikâye: Howard Hughes Biyografisi
 • Senarist: Martin Scorsese
 • Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Gwen Stefani, Cate Blanchet, Alec Baldvin, Kate Beckinsale.

Filmin Konusu

Babasından kalan mirası bir sinema filmine yatırmaya karar veren Howard Hughes, 1. Dünya Savaşı dönemindeki savaş uçakları üzerine bir film çekmeye başlar. Hughes, çektiği bu filmle bütün ülkede ilgi odağı olur.

Kanlı Elmas (2006)

Kanlı Elmas (2006)
Kanlı Elmas (2006)

Macera, Dram türlerinde bir film olarak 2006 yılında çekilen film, etkileyici bir sistem eleştirisi sunmaktadır. Film, savaş bölgesinde fakir halkın sömürüsü üzerinden çıkarılan elmasların yine bölgede etkili olan savaşın sürdürülmesinde kullanılmasını konu alıyor. Film Leonardo DiCaprio’nun performansıyla etkileyici bir boyuta ulaşıyor.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Edward Zwick
 • Senarist: Charles Leavitt
 • Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Djimon Hounsou, Jeniffer Connelly, Arnold Vosloo, Michael Sheen.

Filmin Konusu

Sierra Leone’de bir balıkçı olan Solomon, bulduğu elması çıkan karmaşa ortamında güvenli bir yere saklar. Bir süre sonra ordu tarafından yakalanan Solomon, hapse atılır ve elmastan haberdar olan Danny Archer adlı bir mahkûm, Solomon’la beraber hapisten çıkıp elması bulmak için planlar yapmaya başlar.

Köstebek (2006)

Köstebek (2006)
Köstebek (2006)

Kirli İşler isimli Çin filminden uyarlanan Köstebek, Leonardo DiCaprio’nun etkili oyunculuğunun yanında Jack Nikholson’ın katkısı da düşünülünce keyfi doruklara ulaştıran bir yapım. İki usta oyuncunun yarattığı farkla Martin Scorsese, filmle “En İyi Film” ve “En İyi Yönetmen” ödülleri ve Altın Küre’de yine “En İyi Film” ödülünü kazanmıştır.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Martin Scorsese
 • Senarist: William Monahan
 • Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson, Mark Wahlberg, Alec Baldvin, Martin Sheen, Vera Farmiga.

Filmin Konusu

Polis güçleri ve mafya arasında amansız bir mücadele başlamıştır ve her iki taraf da birbirlerini köstebeklerle takip etmektedir. İki grup arasında köstebekler deşifre olmaya başlarken, iki gruba karşı kendilerini korumak zorunda kalırlar.

Zindan Adası (2010)

Zindan Adası (2010)
Zindan Adası (2010)

Zindan Adası, Dennis Lehane adlı yazarın aynı adlı romanından Martin Scorsese tarafından sinemaya uyarlanmıştır. Leonardo DiCaprio bu filmle beraber 4. Kez Martin Scorsese ile çalışmış ve filmde farkını hissettiren bir karakter yaratmayı başarmıştır. Filmde verilen etkileyici ters köşe final dışında akıl hastanesine dair etkileyici ve korkunç gerçekler oldukça gerçekçi ve güzel işlenmiştir.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Martin Scorsese
 • Hikâye: Dennis Lehane
 • Senarist: Leata Kalogridis
 • Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Ben Kingsley, Michelle Williams, Mark Ruffalo.

Filmin Konusu

Teddy Daniels ve Chuck Aule adlı iki memur, bir akıl hastasının kaybolması sebebiyle denetleme için Ashecliffe Hastanesinin bulunduğu adaya giderler. Hastanede çıkan isyanlarla beraber olaylar rüya ve gerçek arasında gidip gelmeye başlar.

Başlangıç (2010)

Başlangıç (2010)
Başlangıç (2010)

Bir bilim kurgu yapımı olarak Christopher Nolan tarafından yazılıp yönetilen Başlangıç, gerk kurgusu gerekse çekim yöntemleri açısından en iyi filmler arasında gösterilmiştir. Leonardo DiCaprio, bu filmle bilim kurgu dünyasına etkili bir giriş yapmıştır.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Christopher Nolan
 • Senarist: Christopher Nolan
 • Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard, Cillian Murphy, Ellen Page, Tom Hardy.

Filmin Konusu

Dom Cobb, zihin haritaları arasında dolaşıp rüya sırasında değerli bilgileri çalan yetenekli bir hırsızdır. Bu özelliği sayesinde gözde bir konuma yükselen Cobb, mesleğini icra etmek için sağlam bir ekip oluşturur ve büyük şler başarır. Ancak gerçeklikle bağını koparacak ve kaçak durumuna getirecektir.

Zincirsiz (2012)

Zincirsiz (2012)
Zincirsiz (2012)

Ansamble oyuncu kadrosuyla dikkat çeken D’jango: Unchained, 2012 yılında Quentin Tarantino tarafından yazılıp yönetilmiştir. Filmde ırkçı bir toprak sahibini canlandıran Leonardo DiCaprio, varlığıyla filme başka bir boyut kazandırmıştır.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Quentin Tarantino
 • Senarist: Quentin Tarantino
 • Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Jamie Foxx, Christoph Waltz, Samuel L. Jackson, Kerry Washington.

Filmin Konusu

Sevdiği kadınla evlenmek isteyen D’jango adlı siyahi köle, izin verilmeyince kendisi gibi köle olan sevgilisi Broomhilda ile beraber kaçmaya çalışırken yakalanır. Sahibi tarafından sert bir şekilde cezalandırıldıktan sonra çok ucuza satılır. Aynı zamanda Broomhilda da başka bir eve satılır. Django köle tacirleri tarafından satılmak üzere yola çıkarılmışken Dr. Shultz adlı bir kelle avcısı tarafından bir kurtarılır. Dr. Shultz, özgürlüğünü kazanması karşılığında yardımını talep eder ve beraber çalışmaya başlarlar. D’jango’nun Broomhilda’sına kavuşma arzusunu öğrenen Dr. Shultz, dostuyla beraber köle ticaretinin büyük aktörlerinden biri olan Calvin Candy’nin karşısına çıkacaktır.

Para Avcısı (2013)

Para Avcısı (2013)
Para Avcısı (2013)

Gerçek hayattan uyarlanan bir başka dolandırıcı hikayesi olan Para Avcısı, Leonardo DiCaprio’nun Wall Street dünyasından Jordan Belfort’u canlandırdığı bir yapımdır. DiCaprio, bu filmiyle Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştır.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Martin Scorsese
 • Hikâye: Jordan Belford
 • Senarist: Terrence Winter
 • Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Matthew McConaughey, Jean Dujardin, Jonah Hill, Margot Robbie.

Filmin Konusu

20’li yaşlarında hırslı bir adam olan Jordan Belfort yeni evlenmiştir ve kıt kanaat geçinmek hiç hoşuna gitmemektedir. Bir süre borsa komisyoncusu olarak çalışan Belfort, Wall Street’te para kazanmanın yolunun yalandan ve manipülasyondan geçtiğini kavrayınca amansız bir borsa şirketi kurma yolunda küçük bir ekip kurar. Kısa sürede büyüyen ekip her gün milyonlarca hisse senedi satarak servetine servet katar. Ancak bu hızlı yükseliş, sert bir düşüşü beraberinde getirecektir.

Muhteşem Gatsby (2013)

Muhteşem Gatsby (2013)
Muhteşem Gatsby (2013)

Scott. Fitzgerald’ın 1925 yılında yayımlanan romanından Baz Luhrman tarafından uyarlanan Muhteşem Gatsby, 2013 yılında vizyona girmiştir. Leonardo DiCaprio’nun kariyerinde ustalık eserlerinden biri olarak yer alan yapım, klasik bir edebiyat eseri olan Muhteşem Gatsby’nin kurguya sadık bir uyarlamasıdır.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Baz Luhrman
 • Hikâye: Scott Fitzgerald
 • Senarist: Craig Pearce, Baz Luhrman
 • Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Carey Mulligan, Tobey Maguire, Joel Edgerton, Amitabh Bachchan.

Filmin Konusu

Amerikan rüyasının çöküşünü bir medya patronunun hezimetleri üzerinden anlatan Muhteşem Gatsby, bir yazar olarak kariyer basamaklarını tırmanan Nick Carraway ile başlıyor. Carraway, Jay Gatsby’nin hayatına kariyerine yönelik çarpıcı detaylar öğrenecektir.

Diriliş (2015)

Diriliş (2015)
Diriliş (2015)

Hayranlarının uzun yıllar beklediği Oscar, Diriliş filmi ile Leonardo DiCaprio’ya nihayet verilmiştir. Orijinal adıyla The Revenant olarak isimlendirilen film, Michael Punke’nin aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Leonardo DiCaprio, çekimleri sırasında vejetaryen olduğu halde çiğ et yemek zorunda kaldığı filmde birçok fedakârlık yapmıştır.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Alejandro G. Inarritu
 • Hikâye: Michael Punke
 • Senarist: Alejandro G. Inarritu, Mark L. Smith.
 • Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Will Poulter, Domhnall Gleeson, Tom Hardy.

Filmin Konusu

1823 yılında geçen hikâyede, bir kürk avcısı olan Hugh Glass, oğlunu ilk kez bir ayı avına götürür. Ekip olarak çıkılan kürk avı sırasında ortamda karmaşa çıkar ve avlanacak ayı bulamayan ekip içinde tartışmalar meydana gelir. Gruptaki güçlü adamlardan biri olan John, Glass’ın oğlunu öldürür. Glass ekiptekiler tarafından ölüme terk edilir. Tek başına kaldığı dağ başında hayatta kalma çabası veren Glass kendini kurtarıp intikamını almak için her şeyi yapar.

Bir Zamanlar Hollywood’da (2019)

Bir Zamanlar Hollywood’da (2019)
Bir Zamanlar Hollywood’da (2019)

Quentin Tarantino’nun üzerinde uzun yıllar çalıştığı Bir Zamanlar Hollywood’da, çıkış noktası olarak Charles Manson’un cinayetlerini konu alıyor. Ek olarak da cinayetlerin olduğu dönemde kamerasını olayların yaşandığı bölgede başka bir yöne de çevirmektedir. Tarantio, bu filmiyle dönemin Hollywood’unu etkileyici bir kurguyla anlatıyor. Ansamble oyuncu kadrosuyla dikkat çeken filmde Leonardo DiCaprio, ünlü bir aktör olan Rick Dalton’u, Brad Pitt ise onun dublörü Cliff Booth’u canlandırıyor.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Quentin Tarantino
 • Senarist: Quentin Tarantino
 • Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Margot Robbie, Brad Pitt, Kurt Russel, Al Pachino, Dakota Fanning, Timothy Olyphant.

Filmin Konusu

Rick Dalton adlı televizyon dizisi oyuncusu, film sektörüne girmek üzeredir. Dizi sektöründe büyük başarı kazanmış olan Rick, sinemada da kendini kanıtlamak ister. Dublörü Cliff Booth ile beraber yeni film çekimleri için çalışan oyuncu bir yandan da iş için geç kaldığının farkındadır. Rick Dalton’ın komşusu ve aynı zamanda Hollywood’un yeni oyuncularından biri olan Sharon Tate, bir süre sonra dört arkadaşıyla beraber Charles Manson ve ekibinin cinayetine kurban gider. Bu cinayetle beraber Hollywood sektörü de gerileyecektir.

Çiçek Ayının Katilleri (2022)

Çiçek Ayının Katilleri (2022)
Çiçek Ayının Katilleri (2022)

Dijital medya üzerinden ürettiği Irishman ile farklı tepkilerle karşılaşan Martin Scorsese, Leonardo DiCaprio ille beraber bir filme daha imza atıyor. Çekimleri Ekim 2021’de bitirilen filmin 2022 yılında vizyona girmesi bekleniyor. Yapımcılığına da ortak olduğu bu filmde Leonardo DiCaprio, Robert De Niro ile beraber kamera karşısına geçiyor. Filmin Paramount Pictures ve Apple TV+ üzerindne dağıtına çıkması bekleniyor.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Martin Scorsese
 • Hikâye: David Grann
 • Senarist: Eric Roth
 • Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Jesse Plemins, Robert De Niro, Lily Gladstone.

Filmin Konusu

1920’lerde gerçekleşen gizemli bir cinayeti konu alan filmde Leonardo DiCaprio, cinayetlerin peşinden araştırma yapan bir FBI ajanını canlandırıyor. ABD’de bulunan Osage adlı kabilenin üyeleri gizemli cinayetlere kurban gitmeye başlar ve gerçekleşen bu cinayetler bölgede korku ortamı yaratır. Cinayetlerin yarattığı ortamın dağıtılması ve katillerin bulunması için büyük bir FBI soruşturması başlar.

Dünya sinemasına damga vurmuş birçok filmde etkili rollerde bulunan Leonardo DiCaprio filmleri arasından en iyilerini içeren 15 filmlik listemiz, ünlü aktörün kariyerinin başlarından son filmine doğru gelmektedir. DiCaprio filmlerine nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, listemizi takip edebilirsiniz.

Eğer jön oyuncuların yer aldığı filmleri izlemekten keyif alıyorsanız Ryan Reynolds Filmleri: IMDb’den Yüksek Puan Almış Yapımlar başlıklı içeriğimize de göz atmanızı öneririz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir