EdebiyatTeknoloji

Dijital Hikâye Anlatıcılığı Nedir?

dijital hikaye anlaticiligi

Hikâyeler yıllar boyu insanların hayatının bir parçası olmuştur. Her toplumun ve kültürün kendine özgü hikâyeleri vardır. Bu hikâyeler yoluyla kimi zaman eskiye dair tarihi bilgi edinmek mümkün olurken kimi zaman fantastik ögelerle insanları şaşırtmak da mümkün olmuştur. Çok geniş bir konu çerçevesi olan hikâyeler, insanlar arası iletişimde oldukça önemlidir. Öyle ki hikâye anlatıcılığı yoluyla öğrendiğimiz sayısız bilgi vardır. Günümüzde ise geleneksel hikâye anlatıcılığının yanında yeni bir tür gelişmektedir. Teknolojik gelişmelerle beraber dijitalleşen dünyamızda hikâyelerin anlatımı aşamasında da değişim kaçınılmaz oldu. Böylelikle ‘Dijital Hikâye Anlatıcılığı’ adı verilen yeni bir tür ortaya çıktı. Peki, bu dijital hikâye anlatıcılığı nedir? Şimdi beraber göz atalım.

Dijital Hikâye Anlatıcılığı

dijital hikaye anlaticiligi
Dijital hikâye anlatıcılığı hakkında detaylı bilgiler

Dijital hikâye anlatıcılığı, dijital süreçlerin hikâye oluşturmak amacıyla kullanılmasıyla ortaya çıkan yeni bir türün adıdır. Teknolojinin bize sunmuş olduğu kolaylıklar ile hikâyeler zenginleştirilerek medya ögeleriyle desteklenmektedir. Özellikle hikâyelerin insanı içine çeken dikkat çekici dünyasıyla görsel ve işitsel ögeler birleşince oldukça ilgi çekici çalışmalar ortaya çıkmaktadır. Anlatılan konularla insanın kendinden bir şeyler bulması veya ders çıkarması da nesiller boyu aktarılmasını sağlamıştır. Olay örgüsünün içine dahil olduğunu hissettikçe insanlar, oradaki karakterlerle empati kurmakta ve sanki kendileriymiş gibi merakla sonunu getirmek istemektedirler

Daha çocukken dinlemeye başladığımız masalların günümüzde teknolojiyle beraber aldığı yeni hali daha da popülerleşmesine yol açmıştır. Dinlerken veya okurken aklınızda canlandırdığınız hikâyeleri gerçekten izleyip dinliyor olmak da dikkat çekmesinin en önemli nedenlerindendir. Odaklanmanın da kolay olduğu bu yöntemle anlatıcı hikâyeyi kendisi ana karaktermiş gibi yaşayarak anlatmaktadır. Eklenen görsel, ses, video ya da gifler ile de desteklediği için dinleyici bir bütün halinde hikâyeyi hissedebilmektedir. Bu da çok geriye gitmeyen bu yeni türün hızla yayılmasına yol açmıştır.

Dijital Hikâye Anlatımına Nasıl Başlanır?

dijital hikaye anlaticiligi
Dijital hikâye anlatıcılığı nedir ve bu anlatıma nasıl başlayabilirsiniz?

Aklınıza herkesin dijital hikâye anlatıcısı olup olamayacağı sorusu gelebilir. Bu işi hobi olarak da yapan vardır, meslek olarak yapan da. Bilgisayar tabanlı programlara hâkimiyet düzeyinize göre profesyonelce veya kendi çapınızda anlatıcılık yapabilirsiniz. Kendinize seçeceğiniz konuyu anlatma sebebiniz ve dinleyenleri etkileyecek kısımlarını belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Böylece etkileyici olmasını isteyeceğiniz kısımları tespit ederek hikâyenize hâkimiyet sağlayabilirsiniz. Peki, bu işi yapmaya karar verdikten sonra hangi aşamaları takip etmek gerekir? Dijital hikâye anlatıcılığının adımları şu şekildedir:

  • Öncelikle, anlatmak istediğiniz konuyu belirlemeli ve mesajınıza karar vermelisiniz.
  • İkinci olarak, konunun nasıl ilerlediği ve nereye vardığını anlamak için bir şema oluşturmalısınız. Böylece bir sonraki adımda bu şemayla beraber daha anlaşılır ve etkileyici bir anlatım yapmanız kolaylaşacaktır.
  • Hikâyenizi etkili kılacak medya ögelerine karar vermelisiniz. En önemli aşamalardan biri olan teknolojik altyapısını konuyla alakalı olacak şekilde ayarlamalısınız. Aksi hale zihinlerinde hikâye ve medya arasında bağlantı kuramayan dinleyiciler için başarılı bir hikâye anlatımı yapamamış olursunuz.
  • Bu aşamada tüm ögeleri birleştirmeli ve gerekli eklemelerle düzenlemeleri tamamlamalısınız. Kullandığınız medya türlerinin doğru yerde ve konuda olduğundan emin olmalısınız.
  • Son olarak baştan sonra dikkatlice incelemelisiniz ve artık insanların beğenisine sunabilirsiniz.

Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

dijital hikaye anlaticiligi
Dijital hikâye anlatıcılığı hangi alanlarda kullanılır?

Dijitalleşme süreçlerinin neredeyse tüm sektörlerde etkin kullanılmaya başlaması dijital hikâye anlatıcılığının da ilgi çekici hale gelmesini sağlamıştır. Bu sebeple oldukça etkili bir şekilde pek çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle dijital pazarlama için müşteri ilişkileri aşamasında öncelikli bir öneme sahiptir. Dijital hikâye anlatıcılığı ile reklamlarda markanın hikâyesi aracılığı ile müşteride duygusal bir bağlılık hissi oluşturulmaktadır. Markanın değerini arttırmak için kullanılan bu yöntemle uzun yıllar sürecek bir marka kültürü oluşturmak daha da kolaylaşmaktadır. Pazarlama aşamasında reklamın hikâyesini destekleyen medya ögeleri akılda kalıcılığı arttırmaktadır. İlgi çekici bir şekilde yapılabilir ve doğru kullanım gerçekleşirse müşterilerin reklama odaklanması da artacaktır.

Eğitim için de kullanılan dijital hikâye anlatıcılığı, öğrenciler için büyük bir kolaylık aracı olmaktadır. Öğrenme aşamalarında konunun hikâyeleştirilmesi zaten akılda kalıcılığını arttıran bir etken olarak karşımıza çıkmakta. Bir de görsel ve işitsel ögelerle desteklenmesi konunun uzun süreli hatırlanmasına yol açmaktadır. Öğretmenler için de dijitalleşen bir çağda öğrencilerin derse odaklanmasını sağlayan dijital hikâyeleştirme oldukça faydalı olmaktadır. Böylece eğlenirken öğrenilen bir bilgi alışverişi süreci gerçekleşmektedir.

Her şeyin sayısız alternatifinin bulunduğu günümüz teknolojik ortamında, akılda kalıcı olmak açısından dijital hikâye anlatıcılığı oldukça etkili bir alternatiftir. Hangi amaçla kullanmak istediğinize göre, anlatmak istediklerinizi medya ögeleriyle destekleyip ilgi çekici bir hikayeleştirmeyle anlatmak, akılda kalıcılığınızı arttıracaktır. Siz de hikâyelerinizi dijital ögelerle destekleyerek insanlara ilham olmak, keyifle öğrenmelerini sağlamak ya da markanızı kalıcı kılmak istiyorsanız dijital hikâye anlatıcılığını denemeli ve buna yönelik çalışmalara yönelmelisiniz.

Eğer farklı anlatım teknikleri ile içerik oluşturmak ilginizi çekiyorsa Makale Nasıl Yazılır? adlı içeriğimize de mutlaka göz atmalısınız.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir