Edebiyat

Doğu Ekspresinde Cinayet Kitap Özeti ve İncelemesi

Doğu Ekspresinde Cinayet Kitap Özeti ve İncelemesi

Polisiye romanı denildiğinde akla gelen ilk isim olan Agatha Christie’nin Türkiye’de yazmış olduğu efsane romanı Doğu Ekspresinde Cinayet pek çok kişinin merak ettiği kitaplardan birisi. Korku – gerilim edebiyatının başyapıtlarından biri olan bu roman, karlar altında yer alan bir trende entrika dolu bir yolculuğu gözler önüne seriyor. 1993 yılında Türkiye’yi ziyaret ettiği sırada oldukça etkilenen Agatha Christie, İstanbul’dan Londra’ya giden Doğu Ekspresine binmiş bu esnada romanını yazmıştır. Kusursuz bir cinayet planının okurlara sunulduğu kitapta, okuyucular akıl dolu plandan kendilerini alamıyor. Bu yazıda Doğu Ekspresinde Cinayet kitap özeti ve incelemesi hakkında detaylı bilgilere erişebileceksiniz.

Doğu Ekspresinde Cinayet Kitap Özeti

Agatha Christie
Kitabın yazarı Agatha Christie

Pek çok Agatha Christie romanlarında olduğu gibi yine kitabımızın baş kahramanı olan Hercule Poirot. İstanbul’u ziyaret eden ve acil bir şekilde geri dönmesi gereken ünlü dedektifimizin yakın arkadaşı Bay Bouc ise trenin sahibidir. Trenin özel kısmında hiçbir yer olmamasına rağmen dedektifimizin ısrarı ile ona özel bir yer açılır. Bu sayede Poirot da trende yolculuk etmeye başlar.

Poirot’un trende olduğunu gören bir diğer karakterimiz Bay Rachett, oldukça zengindir. Kendisi, Poirot’a iş teklifinde bulunur. Bay Rachett, son zamanlarda çok sık bir şekilde ölüm tehditleri almaktadır. Dedektif Poirot’a kendisini korumasını ister ve ölüm tehditlerinin yer aldığı mektupların nereden geldiğini bulmasını ister. Ana karakterimiz Poirot ise bu tarz davalar ile ilgilenmez ve Bay Rachett’ın bu teklifini reddeder.

Aynı gün, Poirot’un uykusunu bölen bir olay meydana gelir. Bu olayın sebebi ise Bay Rachett’tır. Kendisi, kötü bir rüya görür ve yardım ziline basar. Kompartımanda birini gördüğünü söyler ancak herhangi bir işlem yapılmaz ve Poirot tekrar uykuya geçer.

Gizemler Başlıyor

Olayın ertesi sabahı Bay Rachett ulaşılamaz bir hale gelir. Uyuduğu odanın kompartımanının kapısı açıldığında ise cesedi bulunur. Bu olayın ardından, Bay Bouc, dedektif Poirot’dan olayın çözülmesini ister. Bu esnada ise karlardan dolayı tren yolda kalır. Yolların açılıp polis gelene kadar Poirot’un olayı çözmesi gerekir.

Poirot, Bay Bouc ve doktor olayı çözmek için etrafta yer alan ipuçlarını toplamaya başlarlar. Doktorun söylediğine göre, kurbanımız gece yarısı 2 civarında öldürülmüştür. Kurbanımızın saati ise tam olarak 1:15’de durmuştur. Toplamda 12 defa bıçaklanan Bay Rachett, bu esnada gürültü yapmaması için de zehirlenmiştir. Odada yer alan yanık bir mektup ve üzerindeki H harfi ise olayları daha da bir karmaşık hale getirir.

Dedektifimiz yanan mektubu inceleyerek özel bir yöntem ile kurbanın gerçek adının Rachett değil de Cassetti olduğu kanısına varır. Beş yıl önce bir çocuk kaçırma olayına karışan Cassetti, ortadan kaybolmuştur. Çocuğun ölmesinin ardından anne ve babası da bu acıya dayanamayarak ölmüştür. Dedektif Poirot, ilgili bölümde yer alan kişileri sorguya çeker. Bu kişilerin söylediği farklı hikayeler kafa karıştırmaktadır.

Yeni İpuçları Ortaya Çıkıyor

Zamanla ortaya çıkan yeni ipuçları, işlerin daha da karmaşık hale gelmesine neden olur. Gece odasında yer alan bir kadının odasında kondüktör elbisesi düğmesi çıkar. Ancak bu düğme, aynı kondüktörden kopmamıştır. Bu olayların ardından katilin cinayeti bir kondüktör elbisesi ile işlediği gerçeği ortaya çıkar. Poirot tüm delilleri değerlendirerek bütün kişileri sorgular. Daha sonra ise ilgili kısımda yer alan tüm yolcuların toplanmasını ister. Katili bulduğunu düşünür ve herkese açıklamayı kafasına koyar.

Dedektif, trendeki tüm yolculara neden yalan söylediklerini sorar. Dedektife göre katil, bütün yolculardır. Yolcuların hepsinin ölen çocuğun ailesi ile bir ilişkisi vardır. Yolcular toplamda 12 kişidir ve katilin vücudunda 12 bıçak izi vardır. Tüm yolcular sıra ile kurbandan intikamlarını almıştır. Dedektifin uyuyamadığı gece tüm yolcular bilerek gürültü yapmıştır. Sorgu zamanı farklı ipuçları sunan yolcular, bu sayede cinayeti örtbas etmeye çalışmışlardır. Ancak, başarılı olamamışlardır.

Doğu Ekspresinde Cinayet İncelemesi

dogu ekspresinde cinayet film
Doğu Ekspresinde Cinayet kitap özeti yeterli gelmediyse, en son 2017 yılında çekilen filmi de izleyebilirsiniz.

Agatha Christie’nin efsane romanı Doğu Ekspresinde Cinayet incelemesi, trendeki yolculardan birinin öldürülmesi ile başlıyor. Kitapta yer alan karakter analizleri kusursuz bir şekilde yapılarak okuyucuları mest ediyor. Ayrıca, olay örgüsü mükemmel bir şekilde işleniyor. Bu sayede okur olarak katili tahmin etmemiz oldukça güç bir hale geliyor. Kitabı okurken “Katili buldum” diyorsunuz ancak katil yine de o kişi olmuyor. Ortalarında çok daha gerilen kitapta sonlara doğru merak hissi durmadan artıyor.

Bölümlere ayrılan kitabın okunması da oldukça kolay. Bu sayede okurlar kitabı okurken herhangi bir sıkılma hissi ile karşılaşmıyor. Kitabın son anlarını nefessiz bir şekilde okuyacaksınız. Kitabı bitirirken de Agatha Christie bu kitabı nasıl yazdı acaba diye de düşüneceksiniz.

İncil, Kuran ve Shakespeare’den sonra en çok satılan eserlerin yazarı olan Agatha Christie’nin eserleri tüm dünyada tam 45 dile çevrilmiştir. Ünlü yazar, tam 67 polisiye roman, 17 hikaye kitabı ve 21 polisiye oyun yazarak hayranlarını mest etmiştir.

Kitap incelemelerini okumaktan zevk alıyorsanız, Kraliçeyi Kurtarmak Kitap Özeti ve Analizi yazımıza da mutlaka göz atın.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir