Bakım

Dövmenin Rengi Ne Zaman Oturur?

Dövmenin Rengi Ne Zaman Oturur?

Dövme yaptırmak son zamanlarda giderek yaygınlaşmıştır. Buna bağlı olarak dövme yaptırmak isteyen ve dövme yaptıran kişilerin kafasında birçok soru oluşmaktadır. Bu sorulardan biri de “Dövmenin rengi ne zaman oturur?” sorusudur.

Dövmenin renginin oturması için dövme yaptırdıktan sonra, dövme yapılan bölgeye iyi bir bakım yapmak gereklidir. Gerekli kremler uygulamak, streç film ile bölgeyi su ve temastan korumak, bahsi geçen bakımlara örnektir. Gelin, bu konuyu daha ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

Dövme Yaptırdıktan Sonra Yapılacaklar

Dövmenin Rengi Ne Zaman Oturur?
Dövme yaptırdıktan sonra dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

Dövme yaptırdıktan sonra işlem uygulanan bölge, birkaç gün oldukça hassas olacaktır. Bu nedenle bölgeye fiziksel olarak temas ederken oldukça dikkatli olunmalıdır. Çünkü hem canınızın yanmasını hem de yeni yapılmış dövmenizi deforme etmek istemezsiniz.

  •       Bepanthol ve vazelin gibi nemlendirici ve onarıcı kremler, merhemler kullanmak
  •       Dövme yapıldıktan sonra ortalama 5 ila 7 gün boyunca su ile dövme yapılan bölgeyi streç ile ayırmak
  •       Gece uyurken dövme yapılan bölgenin zarar görmemesi ve dövmenin deforme olmaması için streç ile sarma
  •       Dövmeli bölgenin güneş ışığı ile direkt temas etmesini önlemek

Dövme yapılan bölgeyi nemlendirmek ve onarıcı kremler ile beslemek, dövmenin deri üzerinde yarattığı yaraların kısa sürede iyileşmesine ve çeşitli cilt hastalıklarından korumanızı sağlamaktadır. Bu nedenle söz konusu merhem ve kremleri ilk beş gün düzenli olarak kullanmanızda fayda vardır. Cildinizde her kuruluk ve acı hissettiğinizde bu krem ve merhemleri gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Ancak cilde sürülürken oldukça nazik davranmalı ve kremi oval hareketler ile ince bir tabaka haline getirmelisiniz.

Dövme yapılan bölgenin özellikle ilk bir hafta boyunca su ile temasını kesmelisiniz. Bunu streç film ile bölgeyi sararak sağlayabilirsiniz. Böylece dövmeli bölge üzerindeki boyalarda kayma yaşanmaz ve rengin oturması daha kısa bir sürede gerçekleşir.

Gece uyurken hareketlerinizi kontrol edemeyebilirsiniz. Bu nedenle yanlış yapılabilecek hareketler, dövmeli bölgenin deforme olmasını ya da canınızın yanmasına neden olabilir. Bunu engellemek için merhem uygulaması yapılmalı ve ilgili bölgeyi streç ile kaplamalısınız.

Dövme yaptırdıktan sonra gerekli bakımları doğru şekilde yaparsanız, dövme oturma süresi ortalama 3 ila 5 güne düşecektir. Ayrıca canlı, sağlıklı bir renge ve dövmeye sahip olabileceksiniz.

Dövmeye rötuş ne zaman yapılır?” yazımız da ilginizi çekebilir.

Dövme Rengi Neden Solar?

Dövmelerin renklerini her ne kadar korumak isteseniz de insanların günlük hayatı bile dövme renginin solmasına bir etkendir. Peki, dövme rengi neden solar? Duş almak, denize girmek, terlemek, kilo almak ve vermek ve en önemlisi güneş ışığının zararlı UV ışınları, zamanla dövmenin rengini solduracaktır.

Dövmelerin renklerini korumak sadece geciktirmek ile mümkün olabilir. Çünkü dövmeler deriye yapıldıkları için yaşlanan, eskiyen ve kendini yenileyen insan derisi, dövme rengini de zamanla soldurabilmektedir. Dövme yapımından sonra özellikle ilk birkaç gün su ile teması minimumda tutmak oldukça önemlidir. Böylece taze dövmenizin boyasının ömrünü uzatmış olursunuz.

Bu noktada kabuk atma sürecine de değinmek gerekir. “Dövmenin kabuk atması normal mi?” diye soranlar için evet, dövmenin kabuk atması kesinlikle normaldir. “Dövme kabuk attıktan sonra rengi soldu” gibi durumlar sıkça yaşanmaktadır ki zaten renkte ufak da olsa bir farklılığı siz de hissedersiniz.

Uzun süreçte ise güneş kremi kullanmak, hem kendi cilt sağlığınızı korumak, hem de dövme rengi solmaması için oldukça önemlidir.  Aşırı derecede kilo alma ya da kilo verme durumlarında, cilt elastikliğini kaybeder ve dolayısıyla dövme rengi veya görüntüsü deforme olabilir.

Solan Dövmeye Ne Yapılır?

Dövmenin Rengi Ne Zaman Oturur?
Merak etmeyin. Solan dövmeniz için çözümler var.

İlk bir ila iki hafta dövmenize iyi bakmak renginin korunması ve ömrünü uzatmak için oldukça önemlidir. Yine de dövmeniz çoktan solmuşsa moral bozmanıza gerek yok. Peki, solan dövmeye ne yapılır?

Solan dövmenin eski rengini kazanması için tek alternatif dövmenin üzerinden tekrar geçilmesidir. Bu durum dövme yaptırma işleminin tekrarlanması anlamına geldiği için acı verici olabilir. Böyle bir deneyimi yaşamak istemiyorsanız, dövmenizin rengini korumayı öğrenmelisiniz. Dövme rengi solmaması için nemlendirici bakım sağlamalı ve güneş ışığına direkt ve uzun süre maruz bırakmamalısınız. Güneş kremi kullanmak bu konuda en büyük yardımcınız olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Dövmenin Rengi Ne Zaman Solar?

Dikkatsiz dövme taşıyıcılarının dövmeleri ortalama 6 aydan sonra solmaya başlar.

Dövmenin Solması Normal mi?

Evet, bu durum son derecede normaldir. Doğru bakım ve koruma ile dövme renginin ömrünü uzatmak da mümkündür.

Dövme Güneşte Kalırsa Ne Olur?

Güneşten gelen zararlı UV ışınları, dövme renginin ömrünü son derecede kısaltan bir faktördür. Bu nedenle dövmede solmalar görülmeye başlar.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir