Haberler

İŞKUR Ek Özellik Bilgisi Nedir? Hata Nasıl Düzeltilir? 

İŞKUR Ek Özellik Bilgisi Nedir? Hata Nasıl Düzeltilir?

“İŞKUR ek özellik bilgisi nedir?” sorusu son dönemde kurumun sisteminde yaşanan bir problemden dolayı sıklıkla sorulmaya başlanmıştır. Yazımızda bu konu hakkında aydınlatıcı cevaplar vermeye çalışacağız. 

İŞKUR, bilindiği üzere iş ve işçi bulma kurumu olarak hizmet vermektedir. Kurumun internet sitesi üzerinden açık olan iş pozisyonları, çalışmak isteyenler tarafından değerlendirilmektedir. Aynı zamanda meslek ve eğitim durumunuz gibi çeşitli bilgileri sisteme kaydederek iş teklifleri alma şansınız da bulunuyor. 

İŞKUR, sadece özel sektör için değil bakanlıkların personel alımı ilanlarının da bulunduğu bir adrestir. Son zamanlarda özellikle Sağlık Bakanlığı işçi alımı ilanlarında karşılaşılan bir hata, maalesef başvuruları sekteye uğratabiliyor. “Ek Özellik Bilgi Eşleştirilemedi” uyarısını gören adaylar, bu durumu düzeltmek için bilgiye ihtiyaç duyuyor. Karşılaşılan bu hata hakkında neler yapılabilir birlikte inceleyelim.

“İşkur nihai liste ne demek?” yazımız da ilginizi çekebilir.

Sağlık Bakanlığı Ek Özellik Bilgisi Eşleştirilemedi Hatası

Sağlık Bakanlığı Ek Özellik Bilgisi Eşleştirilemedi Hatası
İlgili belgeleri eklemediğiniz takdirde bu hatayla karşılaşabilirsiniz.

İŞKUR üzerinden yapılan kamu işçi alımı başvurularında adaylar ek özellik bilgisiyle ilgili sorunlar yaşıyor. Bu sorunu düzeltmenin yöntemlerini aşağıdaki bölümde okuyabilirsiniz: 

  • İlk olarak İŞKUR sistemine giriş yapın. 
  • Özgeçmişinizin yer aldığı kısma tıklayın. 
  • Özgeçmiş bölümünde yer alan Ek Özellikler-Nitelik Kısmı-Nitelik Ekleme Çıkarmayı seçin. 
  • Son olarak sizden istenilen belge bilgisini sisteme ekleyin. 

Sistem tarafından istenilen belgeleri fiziki olarak eklemeniz gerekmemektedir. Yalnızca belgelerin bilgisinin verilmesi yeterli oluyor. Örnek vermek gerekirse güvenlik görevlisi olan bir adayın, bu belgenin silahlı mı yoksa silahsız mı olduğunu aratıp kaydetmesi gerekiyor.  

Farklı meslek grupları için de aynı işlemlerin takip edilmesi oldukça önemlidir. Tek fark, son aşamada aratılan kimlik belgesi veya sertifikaların değişmesidir. Sizden istenilen belgelerin bilgisini doğru şekilde girip arattığınız takdirde sistem otomatik olarak sertifika detaylarını karşınıza çıkaracaktır. Sonrasında size düşen ise yalnızca belgeyi sisteme kaydetmek. Ardından başvurunuzu gerçekleştirdiğinizde hata almayacaksınız. 

İŞKUR Ek Özellik Bilgisi Eşleştirilemedi Hatası Neden Olur?

İŞKUR Ek Özellik Bilgisi Nedir? Hata Nasıl Düzeltilir?
Ek özellik bilgisinin eşleşememesi farklı nedenlere bağlı olabilir.

Sistem üzerinde alınabilen ek özellik bilgisinin eşleştirilememesi sorunu, farklı etkenler sebebiyle meydana gelebilir. Problemlere dair detaylara hâkim olursanız, ilerleyen süreçlerde herhangi bir sorun yaşadığınızda nasıl davranmanız gerektiğini kolayca anlayabilirsiniz. Genel olarak hata alınmasına neden olan faktörler şunlardır: 

  • Veri uyumsuzluğu 
  • Veri güncelleme süreci 
  • Sistemsel sorunlar 
  • Hatalı veya eksik başvuru bilgileri 

Şimdi bu sebepleri daha detaylı inceleyerek hiçbir aşamada vakit kaybı yaşamadan rahatlıkla işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. 

Veri Uyumsuzluğu 

İŞKUR sistemine yüklenen belge ve bilgilerle SGK’nın veri tabanı üzerinde yer alanların uyuşmazlığı ilk nedenlerdendir. Bu duruma örnek olarak kimlik numarası, doğum tarihi, isim ve soyisim gibi verilerin farklı olması verilebilir. 

Veri Güncelleme Süreci 

İŞKUR, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun verilerini kullanarak eşleştirme yapan bir sistemi kullanır. Eğer SGK’da veri güncellemesi henüz tamamlanmadıysa büyük bir ihtimalle ek özellik bilgilerinde problemlerle karşılaşabilirsiniz. 

Sistemsel Sorunlar 

SGK veya İŞKUR altyapısında herhangi bir teknik arıza olursa hata almanız muhtemeldir. Tabii ki bu sorunları sizin gidermeniz mümkün değildir. Bu noktada müşteri hizmetleri yetkililerine danışarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda arızanın ne zaman giderilebileceğini de öğrenmiş olursunuz.  

Hatalı veya Eksik Başvuru Bilgileri 

Hatalı veya eksik başvuru bilgileriyle en çok işsizlik maaşı talepleri esnasında karşılaşılır. Bu aşamada bilgiler eğer doğru bir şekilde sisteme işlenmezse hata alma olasılığınız yükselir. İŞKUR veya SGK ile ilgili herhangi bir işlem yapacaksanız, eksiksiz ve doğru bilgiler paylaşmalısınız. Ayrıca bu bilgileri kayıt süreci tamamlandıktan sonra kesinlikle kontrol etmeli ve bir sorun varsa hızlıca düzelttirmelisiniz. 

İŞKUR’un ek özellik eşleştirme problemlerinin nedenleri ve çözüm adımlarında olduğu birçok konu hakkındaki bilgilendirmelerle yazbuz.com sitemiz yardımınıza koşmak için her zaman hazırdır.

Sıkça Sorulan Sorular

İŞKUR Ek Özellik Bilgisi Sistem Üzerinden Düzeltilir mi?

Ek özellik bilgisi, online olarak güncellenebilir. Fiziki olarak herhangi bir belge teslim edilmesine gerek yoktur.

İş Arayanın Çalışmak İstediği İl Bilgisi Eşleştirilemedi Hatası Nasıl Giderilir?

İl bilgisinin düzeltilebilmesi için SGK veya İŞKUR’a iletilen bilgilerin eşleştiğinden emin olmak gerekir. Her iki kurumda karşılaştırma yapıldıktan sonra sistem üzerinden düzenleme yapılabilir.

İŞKUR Ek Özellik Bilgisi Hangi Bölümde Bulunur?

İŞKUR kullanıcı panelinden özgeçmiş kısmına girilmeli ve ek özellik ayarlarına ulaşılmalıdır. Nitelik ekleme ve çıkarma yapılarak hata düzeltilebilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir